Strona 18 z 22 PierwszyPierwszy ... 8 16 17 18 19 20 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 341 do 360 z 440
Like Tree43Likes

Wątek: MiG-25 i SR-71

 1. #341
  Zbanowany
  Dołączył
  May 2011

  Domyślnie


  Polecamy

  Dzięki, dla mnie jako laika wydawało się to dziwne.
  Nawiasem mówiąc, to właśnie z Twojej strony ten film. Jeśli to tu przejdzie, podziwiam i szacunek. Fajnie, że w tych czasach są ludzie tacy jak Ty. Inicjatywa godna podziwu.
  Pozdrawiam.

 2. #342
  Awatar robertus

  Dołączył
  Oct 2010
  Mieszka w
  J-L

  Domyślnie

  Loty nocne MiG-25.

  Nic dziwnego, że MiG jest taki szybki. Jak by mi się tak tyłek palił to też bym szybko biegał
  Przy okazji link do paru naprawdę ciekawych zdjęć kokpitu
  http://forums.airforce.ru/showthread.php?t=1245&page=8

 3. #343

  Dołączył
  Jan 2008
  Mieszka w
  Bognor Regis

  Domyślnie BLACKBIRD - 50 lat

  26 kwietnia 1962 pierwszy egzemplarz A-12 o numerze fabrycznym 121 (USAF S/N: 60/6924), pilotowany przez fabrycznego oblatywacza Lou Schalka, po raz pierwszy oderwał się od pasa startowego. Oficjalnie podawana jest podawana data 30 kwietnia 1962, kiedy został wykonany pierwszy lot w pełnym zakresie.

  Razem wszystkie samoloty rodziny BlackBird wykonały 17.300 lotów (z tego 3.551 operacyjnych).
  Łączny czas lotu - 53.490 h, z tego 11.008 h lotów operacyjnych.
  Łączny czas lotów z prędkością Mach 3: 0gółem 11.675 h / operacyjnych 2,752 h.
  Ilość członków załogi, którzy wykonali lot Mach 3 - 204, oprócz tego przewieziono z prędkością Mach 3 105 VIP-ów.
  Wyprodukowano egzemplarzy:
  A-12: 12
  TA-12: 1
  YF-12A: 3
  YF-12C: 1 (następnie przebudowany na SR-71A)
  M-21: 2
  SR-71A: 29
  SR-71B: 2
  SR-71C: 1
  D-21: 6 (później przebudowane do standardu D-21B)
  D-21B: 32

  CLASSIC AIRCRAFT w numerze z lutego 2012 zamieścił bardzo obszerne artykuły, poświęcając z okazji 50 rocznicy urodzin aż 22 strony miesięcznika na specjalny monograficzny rozdział.

  Dla zainteresowanych - służę licznymi danymi szczegółowymi, z następującej literatury:
  Steve Pace - LOCKHEED SR-71 BLACKBIRD,
  Richard H.Graham - SR-71 REVEALED, THE INSIDE STORY
  Angus Batey - BIRTH OF THE BLACKBIRD, "Cassic Aircraft" 02/2012
  Ben Dunnell - BRITAIN'S BLACKBIRD - j.w.
  Paul Crickmore - THE LONG GOODBYE - j.w.

  Bardzo obszerny i interesujący od strony technicznej artykuł można znaleźć w angielskojęzycznej Wikipedii:
  Lockheed SR-71 Blackbird - Wikipedia, the free encyclopedia

  Z okazji 50 urodzin tego niezwykłego samolotu udałem się do American Aviation Museum w Duxford, GB, żeby obejrzeć jedyny egzemplarz wspaniałej maszyny prezentowany poza USA.
  Prezentowany tu samolot SR-71A ma numery: Factory S/N 2013, USAF S/N 617962. Wylatał 2.835,9 h.

  Mam bardzo liczne zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Z pewnością nie spełniają wyrafinowanych wymagań Galerii, więc służę tylko linkami do zminiaturyzowanej wersji.

  Pozwoliłem sobie zbadać poprzez opukanie dolną część dziobu. Chociaż materiał poszczególnych fragmentów poszycia wygląda zupełnie podobnie - niektóre płaty wydawały zupełnie inny, jakby głuchy odgłos przy opukiwaniu. Zapewne to fragmenty dielektryczne, przykrywające urządzenia rozpoznania elektronicznego/radarowego, zrobione z innego materiału.


  EDIT by JacekB: połączyłem post z istniejącym tematem o samolotach MiG-25 i SR-71.
  Ostatnio edytowane przez JacekB ; 14-02-2012 o 12:13 Powód: edit
  Pozdrawiam - Miłek

 4. #344
  Moderator
  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie

  Skoro wątek się ożywił, to dla chętnych podsyłam link do strony weteranów Stawropolskiej Wyższej Wojskowej Szkoły Lotniczej Pilotów i Nawigatorów. Wiktor Podmołoda, jeden z pilotów-absolwentów tej szkoły, opowiada o służbie na Dalekim Wschodzie (530 iap PWO, lotnisko Sokołowka), o lotach na MiG-25 i o spotkaniach z SR-71. Jest m.in. mapka obrazująca typowe trasy lotów "Blackbirdów" wzdłuż granicy wód terytorialnych ZSRR i trasy startujących na ich przechwycenie MiGów-25. Jest też obszernie o ucieczce Bielenki, który służył w tym samym pułku.

  http://svvaulsh.ru/content.php?content.86
  Ostatnio edytowane przez JacekB ; 15-02-2012 o 01:38 Powód: popr.

 5. #345
  Awatar martineho

  Dołączył
  Jun 2010
  Mieszka w
  EPKK_OSKAR

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez JacekB Zobacz posta
  opowiada o służbie na Dalekim Wschodzie (530 iap PWO, lotnisko Sokołowka), o lotach na MiG-25 i o spotkaniach z SR-71. Jest m.in. mapka obrazująca typowe trasy lotów "Blackbirdów" wzdłuż granicy wód terytorialnych ZSRR i trasy startujących na ich przechwycenie MiGów-25.
  Ciekawostka, bo autor wspomina na początku o lotach SR-71 z Marianów. Start z Guam, tankowanie nad Japonią i dalej wzdłuż wybrzeża ZSRR.
  Według znanych danych amerykańskich w bazie Anderson na Marianach nie stacjonowały SR-71 tylko U-2.
  SR-71 na pewno stacjonowały w bazie Kadena na Okinawie.

  A swoją drogą bardzo ciekawy tekst.

 6. #346
  Moderator
  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie

  Skąd startowały "Blackbirdy", to weteranowi po latach mogła się pomylić Okinawa z Guam. Na pewno amerykańskie dane są bardziej miarodajne. Ale jak wyglądał przelot w pobliżu wybrzeży ZSRR, to bez wątpienia jest zgodne z rzeczywistością. Mnie ta relacja dość dobrze współgra z relacją amerykańskiego pilota, o której kiedyś w tym wątku dyskutowaliśmy. Większość spotkań SR-71 z MiGami odbywała się na dużą odległość, około 100-150 km. Wykrywszy start myśliwców przechwytujących samolot rozpoznawczy zachowywał bezpieczny dystans od nich.
  Ciekawy jest opis jednego ze zdarzeń, gdy - nie wiadomo czy celowo, czy wskutek pomyłki - SR-71 zbliżył się do wybrzeża ZSRR znacznie bardziej niż zwykle. Gdyby naruszył przestrzeń powietrzną, nie było możliwości przeciwdziałania, ponieważ radzieckie lotnictwo myśliwskie w tym rejonie dysponowało tylko archaicznymi w I połowie lat 70 MiGami-17, oczekując na przezbrojenie w nowy sprzęt. Nerwowo było na SD, zanim SR zmienił kurs na bardziej poprawny politycznie.

  Cytat Zamieszczone przez cygnus Zobacz posta
  Dla zainteresowanych - służę licznymi danymi szczegółowymi, z następującej literatury(...)
  Popatrz w tych książkach, czy są jakieś informacje o lotach SR-71 w związku z konfliktem cypryjskim w 1974 r. Pytałem kiedyś o to, ale nie dostałem odpowiedzi.
  Ostatnio edytowane przez JacekB ; 15-02-2012 o 16:39 Powód: połączenie postów

 7. #347

  Dołączył
  Jan 2008
  Mieszka w
  Bognor Regis

  Domyślnie

  W obszernej monografii Steve Pace nic nie napisał o szczegółach działań operacyjnych, książka jest wybitnie technicznie zorientowana.
  Praca Richarda H.Grahama - mam ją od paru dni, właśnie czytam. Do tej pory nie doczytałem się o żadnej operacji cypryjskiej.

  Artykuł Angusa Batey "Birth of the Blackbird" (Classic Aircraft, luty 2012) przynosi relację Dennissa Sullivana o locie, w którym A-12 był bliski zestrzelenia, w dniu 30 października 1967. Z tekstu można wywnioskować, że chodzi o misje rozpoznawcze prowadzone z Kadena AB nad Wietnamem, tłumaczenie moje:

  Pogoda była bardzo dobra i wykonano trzy misje Oxcart w ciągu trzech kolejnych dni.
  "Pierwszego dnia zarejestrowaliśmy ożywioną wymianę komunikatów radiowych, ale nie widzieliśmy wystrzelonych rakiet" - relacjonuje Dennis Sullivan, który pilotową pierwszą i trzecią z tych misji. "Trzeciego dnia zaczęli mnie tropić. Powiedziałem (do RSO - dopisek mój) - Sądzę, że tym razem będą strzelać. I tak właśnie było. Wyglądałem przez okna żeby widzieć, co się dzieje, kiedy lecieliśmy 2000 mph: patrząc w prawo zobaczyłem piękny słup telegraficzny pędzący prosto w górę, Wtedy zrobiłem błąd, patrząc w peryskop, dający podgląd do tyłu. Można było zauważyć ślady torowe wszystkich tych rakiet - było ich chyba cztery albo sześć. One zaczęły nas gonić i próbowały kierować się wprost w nasze dysze wylotowe, ale właśnie dobiegł ich czas lotu i wybuchły. To było dosyć blisko i każdy wybuch wyglądał podobnie do wybuchu pocisku artylerii przeciwlotniczej. Oddalaliśmy się i widziałem czerwone błyski wybuchów w peryskopie wstecznym."
  Wróciwszy bezpiecznie do bazy w Kadenie A-12 Sullivana był dokładnie sprawdzany i mały odłamek głowicy bojowej - "mniej więcej wielkości paznokcia małego palca" - mówi Sullivan - znaleziono w prawym skrzydle. Sullivan zachował do dziś tę niezwykłą pamiątkę. To był jedyny przypadek, kiedy Blackbird był trafiony w boju.

  Tyle o zagrożonej (pociskiem SA-2?) misji artykuł A.Batey'a.


  Co do MiGa 25 - mam nadzieję że nie jest to off-topic:
  Daaawno, dawno temu, jakieś 40 lat, bawiłem się sklejaniem kartonowych modeli ("Mały Modelarz"). Udało mi się dostać (w Ośrodku Kultury i Informacji NRD, na Świętokrzyskiej) niemieckie wydawnictwo "Modellbogen", pięknie wydane w porównaniu do "MM": karton był laminowany folią aluminiową i samolot papierowy wyglądał jak wykonany z blachy. Właśnie ten egzemplarz "Modellbogen" umożliwił mi sklejenie efektownego modelu samolotu, podpisanego jako... MiG-23 !! A to był MIG-25. Nie miałem o tym pojęcia, doczytałem się wiele lat później, jak wyglądał MiG-25 a jak MiG-23. A MiGi 23 czy też 27 widziałem wielokrotnie i z bliska, z potwornym hałasem przelatujące nisko nad głowami parę lat póżniej, gdy byłem na wczasach w Sianożętach, koło Kołobrzegu. Mieszkałem prawie w osi pasa radzieckiego lotniska. I wcale te samoloty nie byly podobne do tego "MiGa 23" z "Modellbogen".
  Pozdrawiam - Miłek

 8. #348
  Moderator
  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie

  Chodzi o przypadek ostrzelania A-12 rakietami kompleksu "Dwina", o którym swego czasu pisałem. Po tym zdarzeniu wstrzymano loty na ponad miesiąc, a następnie zmieniono ich trasy, żeby nie doprowadzać do kontaktu z rakietami przeciwlotniczymi.

  Tymczasem pojawił się w sieci materiał dokumentalny z radzieckich testów strzelania rakietami kompleksu S-75M "Wołchow" do celów (umownie nazwanych A-11) lecących na wysokościach rzędu 25 000 m z prędkościami około 3600 km/h, robionych w 1964 r. właśnie pod kątem zwalczania A-12/SR-71. Wynika z tego raportu, że rażenie "Blackbirda" było możliwe w ograniczonym zakresie pod warunkiem rygorystycznego przestrzegania pewnych reżimów strzelania przez dobrze przygotowane obsługi. Oczywiście tylko wtedy, gdyby samolot wleciał w strefę rażenia, zbliżając się do stanowisk ogniowych, czego Amerykanie starali się unikać.

  Jeżeli chodzi o misję nad Cyprem, miał to być lot (loty?) na kontrolę rozdzielenia skonfliktowanych stron, realizowany dla potrzeb Rady Bezpieczeństwa ONZ. Są dostępne informacje, że w pierwszej wersji lot taki miał wykonać radziecki MiG-25, stacjonujący w Egipcie. Przygotowane samoloty i załogi czekały na termin startu, ale zapadły inne decyzje wielkich mocarstw i poleciał SR-71.

  Tymi "literackimi" oznaczeniami modeli z dawnych czasów nie należy się przejmować. Różne głupstwa wtedy wypisywano po obu stronach "żelaznej kurtyny" z braku konkretnej wiedzy.
  Ostatnio edytowane przez JacekB ; 17-02-2012 o 04:38

 9. #349

  Dołączył
  Nov 2009

  Domyślnie

  Ciekawym motywem było wytwarzanie plazmy w płomieniu wylotowym, poprzez dodanie opiłków [chyba aluminium] do paliwa, i w ten sposób maskowanie tylnej półsfery radarowo. Wyczytane w ostatnim nrze 'Lotnictwa'/ tekst autorstwa Fiszer/Gruszczynski

  O A-12 chodzi oczywiscie

 10. #350
  Moderator
  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie

  A wracając na chwilę do dyskutowanej przez nas sprawy "4000 rakiet" dodam, że w kolejnym z opublikowanych materiałów źródłowych doczytałem się, iż 15 i 16 kwietnia 1986 r. Libijczycy dwa razy nieskutecznie strzelali rakietami zestawów S-75M3 do SR-71 lecących nad morzem na północny wschód od Trypolisu (w toku operacji "Kanion Eldorado"), z łącznym rozchodem 5 rakiet. Gdzie indziej znalazłem informację o jednym północnokoreańskim strzelaniu 26 sierpnia 1981 r., również z zestawu S-75.
  Artykułu Fiszera i Gruszczyńskiego nie znam. Jest tam coś na tyle ciekawego, że warto kupić, gdy będę w Warszawie w przyszłym tygodniu?
  Ostatnio edytowane przez JacekB ; 17-02-2012 o 05:53

 11. #351
  Awatar martineho

  Dołączył
  Jun 2010
  Mieszka w
  EPKK_OSKAR

  Domyślnie

  O lotach Habu w trakcie konfliktu cypryjskiego nic w książkach nie znalazłem.

  Znalazłem za to w kontekście MiGów-25 mapkę typowych tras nad Bałtykiem z zaznaczonymi miejscami "przechwytywania" przez radzieckie samoloty MiG-25 (z NRD) na północ od Rugii, MiG-23 (znad Estonii) na zachód od Saremy oraz szwedzkie Viggeny (z bazy Ronneby) między Olandią a Gotlandią.
  Strona 278. Bezpośredni link poniżej:
  Lockheed Blackbird: beyond the secret missions - Paul Crickmore - Google Książki
  Ostatnio edytowane przez martineho ; 17-02-2012 o 09:42 Powód: uzup. linku

 12. #352
  Moderator
  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie

  Niezła, ale mam trochę lepszą, bo z cyferkami.
  Dziękuję za podpowiedzenie książki, która wygląda na dość solidne źródło wiedzy.
  Ostatnio edytowane przez JacekB ; 17-02-2012 o 10:04

 13. #353
  Awatar martineho

  Dołączył
  Jun 2010
  Mieszka w
  EPKK_OSKAR

  Domyślnie

  Służę uprzejmie ;-) Tego samego autora, dość ciekawe dla historyka:

  Lockheed SR-71 Operations in the Far East - Paul Crickmore - Google Książki

  Lockheed SR-71 Operations in Europe and the Middle East - Paul Crickmore, Chris Davey - Google Książki

  ponadto (bez podglądu w sieci):
  Paul Crickmore, "Lockheed Sr-71: The Secret Missions Exposed", Oxford 2000 ,Osprey Aviation - 280 str. ISBN, 1841760986 9781841760988 (pierwsze wydanie 1997 - 262 str.)

  Spora, popularna bibliografia dot. SR-71 tutaj:
  www.habu.org - The Online Blackbird Museum - Blackbird Books

  ale z tej listy poza książkami Crickmora ciekawa historycznie i w kontekscie tego wątku chyba tylko:
  John Barron, "MiG Pilot: The Final Escape of Lieutenant Belenko", ISBN 0070038503, w której n.b. nie ma nic o Blackbirdach.
  Ostatnio edytowane przez martineho ; 17-02-2012 o 10:34 Powód: spelling

 14. #354
  Moderator
  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie

  Te to znam. Barrona także. Można znaleźć w sieci pełne wersje.

 15. #355

  Dołączył
  Jan 2008
  Mieszka w
  Bognor Regis

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Jack-Jack Zobacz posta
  Ciekawym motywem było wytwarzanie plazmy w płomieniu wylotowym, poprzez dodanie opiłków [chyba aluminium] do paliwa, i w ten sposób maskowanie tylnej półsfery radarowo. Wyczytane w ostatnim nrze 'Lotnictwa'/ tekst autorstwa Fiszer/Gruszczynski
  O A-12 chodzi oczywiscie
  Jeśli w artykule jest mowa o opiłkach aluminium, to chyba nie warto go czytać.
  Paliwo JP-7 zawierało komponent A-50, w którego składzie był CEZ. Dodatek ten służył zmniejszeniu echa radarowego od spalin silników J58-P4. Można znaleźć nieco informacji w internecie. Ale efektywność dodatku była raczej niewielka.

  Cytat Zamieszczone przez JacekB Zobacz posta
  ... 15 i 16 kwietnia 1986 r. Libijczycy dwa razy nieskutecznie strzelali rakietami zestawów S-75M3 do SR-71 lecących nad morzem na północny wschód od Trypolisu (w toku operacji "Kanion Eldorado"), z łącznym rozchodem 5 rakiet.
  15.IV.1986 - SR-71A #980, USAF pilot/RSO: Jerry Glasser/Ron Talbot, lot rozpoznawczy skutków bombardowania nad Libią, Operation Eldorado Canyon,
  16.IV.1986 - SR-71A #960, USAF pilot/RSO: Brian Shul/Walter Watson, - " -
  Nie ma notki o ostrzelaniu.
  (S.Pace - Lockheed SR-71 Blackbird)

  Myliłem się wcześniej, w appendix-ach do powyższej pracy jest rozdział THE OXCART STORY i inny rozdział - "BLACKBIRD TIMELINE...". Przedarłem się przez nie ale nie znalazłem informacji o misji nad Cyprem.
  Ostatnio edytowane przez JacekB ; 17-02-2012 o 12:16 Powód: połączenie postów. Do pół godziny można używać edycji.
  Pozdrawiam - Miłek

 16. #356

  Dołączył
  Nov 2009

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez JacekB Zobacz posta
  A wracając na chwilę do dyskutowanej przez nas sprawy "4000 rakiet" dodam, że w kolejnym z opublikowanych materiałów źródłowych doczytałem się, iż 15 i 16 kwietnia 1986 r. Libijczycy dwa razy nieskutecznie strzelali rakietami zestawów S-75M3 do SR-71 lecących nad morzem na północny wschód od Trypolisu (w toku operacji "Kanion Eldorado"), z łącznym rozchodem 5 rakiet. Gdzie indziej znalazłem informację o jednym północnokoreańskim strzelaniu 26 sierpnia 1981 r., również z zestawu S-75.
  Artykułu Fiszera i Gruszczyńskiego nie znam. Jest tam coś na tyle ciekawego, że warto kupić, gdy będę w Warszawie w przyszłym tygodniu?
  Jacku, monografia była 2częściowa [styczniowy i lutowy numer], myślę, że dość szczegółowo opisuje losy programu Oxcart [czyli A12 NIE SR-71]

 17. #357

  Dołączył
  Jan 2008
  Mieszka w
  Bognor Regis

  Domyślnie

  Potężne silniki o oryginalnej konstrukcji, Pratt & Whitney J58-P4 napędzały wszystkie ptaszki rodziny Blackbirda:

  Przez cały okres eksploatacji pompaż był wielkim problemem Blackbirdów, nawet po wprowadzeniu cyfrowego sterowania wlotów powietrza.
  Bardzo ciekawą relację własnych doświadczeń w tym zakresie, także i innych pilotów, zamieszcza w swojej książce Richard H.Graham. Ale tekst jest trochę obszerny i dość specjalistyczny...
  Pozdrawiam - Miłek

 18. #358
  Awatar martineho

  Dołączył
  Jun 2010
  Mieszka w
  EPKK_OSKAR

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez cygnus Zobacz posta
  Potężne silniki o oryginalnej konstrukcji, Pratt & Whitney J58-P4 napędzały wszystkie ptaszki rodziny Blackbirda
  Wszystkie operacyjne. Pierwszy prototyp A-12, w związku z opóźnieniem programu J58, latał z silnikami P&W J75 z późniejszych wersji samolotu U2 (takie same jak w Boeingach 707-320 albo DC-8, tylko z innym oznaczeniem fabrycznym).

  W ogóle silnik J58 miał ogromne znaczenie dla rozwoju programu trzymachowego samolotu. Pierwotnie silniki te miały napędzać ogromne łodzie latające Martin PM6 Seamaster dla US Navy. Program w ostatnim momencie skasowano a silnik został.
  W konsturukcji samolotu dla CIA, następcy U2, napedzanego silnikami J58 w ramach programu OXCART, Lockheed konkurował z Convairem, który zaproponował samolot Kingfish. CIA wymagało w tym czasie znacznego zmniejszenia echa radarowego samolotu. Konstrukcja Convaira miała w tym zakresie lepsze rezultaty (silniki w kadłubie, szerokie zastosowanie tworzyw sztucznych). Aby zapewnić podobne wyniki konstrukcji samolotu A-12 Lockheed zaproponował liczne zmiany konstrukcyjne, które miały skutecznie ograniczyć echo radarowe. Lockheed w rezultacie wygrał kontrakt (miały na to wpływ jeszcze inne czynnki). Jedną z proponowanych zmian w A-12 było użycie cezu jako dodatku do paliwa. Stąd właśnie, moim zdaniem wzięła się "legenda miejska" o wykorzystywaniu cezu w paliwie do SR-71 służących w USAF. Napiszę o tym wkrótce dużo więcej bom se zrobił w zeszłym tygodniu małą kwerendę na ten temat.

 19. #359
  Moderator
  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie

  Już mam w rękach "Beyond secret missions" w wydaniu z 2010 r. Na 400 stronach dużo cennych informacji, np. wykaz lotów wykonanych z Okinawy. Niestety, to co nas najbardziej dotyczy, nadal spoczywa pod kluczem w Pentagonie. Chciałoby się dostać taką samą listę misji z Mildenhall.

 20. #360

  Dołączył
  Jan 2008
  Mieszka w
  Bognor Regis

  Domyślnie


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez martineho Zobacz posta
  Wszystkie operacyjne. Pierwszy prototyp A-12, w związku z opóźnieniem programu J58, latał z silnikami P&W J75 z późniejszych wersji samolotu U2 (takie same jak w Boeingach 707-320 albo DC-8, tylko z innym oznaczeniem fabrycznym).
  29.09.1961: Po nieprzespanej nocy zdecydowałem, że musimy spróbować latać z (istniejącym P&W 2.3 Mach) silnikiem J75, wykonując wszystko co się da by podnieść jego moc startową, jak wtrysk wody, wyższa temperatura i wyższe obroty przy mocy startowej...

  02.10.1961: Rozpoczęliśmy wszystkie przygotowania by zainstalować J75 w samolocie nr 1 (A-12)...
  (...)
  26.04.1942: (...) Wytoczyliśmy samolot wcześnie i o 7:05am wystartował, wykonując piękny start. Niestety, z powodu niewłaściwego zamocowania straciliśmy prawie całe oprofilowanie/wypełnienie po lewej stronie i jedną sekcję po prawej stronie, co rozpoczęło sie jeszcze przed oderwaniem od samolotu pasa. Na szczęście spędziłem poprzedni dzień z pilotem Lou Schalkiem, wyjaśniałem mu że oprofilowanie nie jest elementem strukturalnym i że możemy mieć z nim kłopoty.
  Nastąpiło piękne lądowanie...
  (z silnikami J-75, oczywiście - uzupełnienie moje)
  (...)
  5.10.1962: Tego dnia latający ptak (A-12 numer 1) zabiera silnik J-58 w powietrze pierwszy raz. Prawy silnik to ndal J-75. Lot był dość udany...

  Powyższe cytaty z A-12 Log (Abridged) by Clarence L.Johnson, za Steve Pace - "Lockheed SR-71 Blackbird".


  15.01.1963 - Pierwszy lot A-12 napędzanego dwoma silnikami J-58
  - za Blackbird Timeline..., tamże.

  Nie tylko pierwszy prototyp latał POCZĄTKOWO z J-75, ale także następne A-12, wśród nich także TA-12 60-6926 (treningowy). Umożliwiło to próby płatowca w locie pomimo poważnych opóźnień w programie budowy silników. Po dopracowaniu konstrukcji wszystkie J75 zostały zastąpione przez J58.
  Pozdrawiam - Miłek

Strona 18 z 22 PierwszyPierwszy ... 8 16 17 18 19 20 ... OstatniOstatni

LinkBacks (?)

 1. 23-02-2016, 21:15
 2. 23-02-2016, 20:31
 3. 08-02-2016, 10:45
 4. 28-01-2015, 22:04
 5. 21-10-2014, 20:39
 6. 21-10-2014, 12:51
 7. 21-10-2014, 12:47
 8. 24-08-2014, 21:14
 9. 21-05-2014, 21:01
 10. 24-04-2014, 05:43
 11. 11-04-2014, 17:18
 12. 15-03-2014, 16:18
 13. 29-12-2013, 18:28
 14. 13-12-2013, 13:39
 15. 15-09-2013, 08:23
 16. 07-09-2013, 22:57
 17. 22-08-2013, 11:12
 18. 02-06-2013, 00:07
 19. 15-04-2013, 07:44
 20. 14-04-2013, 10:00
 21. 09-03-2013, 15:09
 22. 27-01-2013, 19:56
 23. 30-12-2012, 13:42
 24. 25-12-2012, 02:47
 25. 13-12-2012, 15:01
 26. 09-12-2012, 22:45
 27. 07-12-2012, 16:41
 28. 13-11-2012, 21:13
 29. 09-10-2012, 15:11
 30. 23-09-2012, 00:40
 31. 19-09-2012, 20:07
 32. 17-09-2012, 13:42
 33. 17-09-2012, 02:27
 34. 16-09-2012, 23:29
 35. 01-09-2012, 22:45
 36. 16-08-2012, 17:29
 37. 20-07-2012, 00:53
 38. 19-07-2012, 15:25
 39. 13-07-2012, 13:40
 40. 09-07-2012, 23:23
 41. 10-06-2012, 14:42
 42. 04-06-2012, 13:19
 43. 01-06-2012, 13:49
 44. 23-05-2012, 20:07
 45. 22-05-2012, 17:08
 46. 22-05-2012, 10:45
 47. 22-05-2012, 10:41
 48. 02-05-2012, 08:19
 49. 19-04-2012, 15:29
 50. 01-04-2012, 23:06

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •