Strona 13 z 13 PierwszyPierwszy ... 3 11 12 13
Pokaż wyniki od 241 do 256 z 256
Like Tree1Likes

Wątek: Incydenty i zdarzenia lotnicze czasów "zimnej wojny"

 1. #241

  Dołączył
  May 2010

  Domyślnie


  Polecamy

  Dzięki za odpowiedź.

  Odnośnie Chin chodziło mi raczej o "wizyty" ich samolotów np. w Korei Południowej i innych lokalnych państwach które są, powiedzmy prozachodnie.

 2. #242
  Awatar robertus

  Dołączył
  Oct 2010
  Mieszka w
  J-L

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Zwieroboj Zobacz posta
  Historia autentyczna.
  Wydarzenie miało miejsce 27 września 1983 r. Nasz pilot z 11 plm OPK z Wrocławia dopiero co przybył po studiach na ASG WP. Nalatał 2 godziny i wykonywał w nocy lot na rozpędzanie do maksymalnej liczby Ma w kierunku Krakowa. Po wykonaniu skrętu w kierunku swojego lotniska, zaświeciła lampka awaryjnej pozostałości. Poprosił swojego KL o zgodę na zajście z rubieży. Zgodę otrzymał, poprosił także o włączenie reflektorów. Nasz KL wszystko to wykonał, jednak pilot, silnie spanikowany wykonywał zajście wzrokowe na KNS (latarnię kodową) ale ...lotniska Brzeg, na którym też trwały loty i paliło się oświetlenie DS. Gdy nasz był już na podejściu, na DS lotniska Brzeg na start oczekiwała „sparka” Jak-28U. Radziecki KL dostrzegł na ścieżce podejścia jakiś samolot i na wszystkich kanałach łączności starał się wyjaśnić, co się dzieje. Bez skutku. Niestety nie dał również komendy załodze Jaka skołowania z DS. Dowódca załogi Jaka usłyszawszy na kanale startowym krzyki KL, sam bez komendy zaczął skołowywać na grunt, po tym jak KL włączył reflektory (w nadziei, że lądujący pilot dostrzeże stojący na DS samolot), jednak było już za późno. Polak zaczepił golenią swojego MiG-21 o nos Jaka, w wyniku czego śmierć na miejscu poniósł młody pilot Igor SYSOJEW. Dowódca załogi – pilot kapitan Władimir Fiodorowicz KOŁOBOW ocalał. Polski pilot również nie odniósł najmniejszych obrażeń. Przenocował na wieży, skąd rano zabrali go przedstawiciele naszego dowództwa. Pięć znajdujących się jeszcze w powietrzu samolotów ze 151 samodzielnego pułku lotniczego walki radioelektronicznej zostało skierowanych na zapas w Szprotawie.
  Niestety, kapitan KOŁOBOW zmarł na zawał serca po bezsennej nocy, w pociągu, w drodze do domu na przymusowy urlop, dzień po tym wydarzeniu. Widocznie stres dał o sobie znać.
  Żadna wspólna polsko-radziecka komisja nie badała tej tragedii.
  Od strony rosyjskiej takie są informacje. Zostawię w oryginale, bo nie podejmę się dobrego przetłumaczenia.

  "В Бжеге осенью 1983, произощел трагический случай,польский пилот на МИГ-21 (с Вроцлова) совершил аварийную посадку (ночью) на аэродроме Бжег на стоящий на взлете ЯК-28ПП.
  Наш выполнял полёт на разгон или практический потолок, возвращался с района Кракова на свой аэродром (Вроцлав). Но по ошибке садился в Бжеге. Интересно, что никто у нас не упоминает этот печальный случай, все молчат. Погиб пилот на Як-28ПП. Миг-21 шасси прошелся по фонарю пилота.
  На следующий день прихватило сердце у командира эскадрильи, в Союз отправили два гроба.В 1983 году в Бжеге,на "Тройке", при проведении ночных полетов на самолет - спарку, стоящую перед взлетом на полосе, сел самолет пилотируемый летчиком ПНР с аэродрома под Вроцлавом. Наш один летчик погиб. Летчик с Вроцлавского аэродрома был на Миг-21 модиф не знаю. После окончания ВВА приехал в полк и полсле контрольных полетов ночью при налете 2 часа выпустили на разгон по маршруту в сторону Кракова по остатку топлива развернулся на аэродром и когда загорелся аварийный остаток как у нас говориться коэффициент опиз...я стал равен единице запросил посадку с рубежа. С маршрута по прямой первым был аэр Бжег,где тоже шли полеты и огни все горели.Он вел радиобмен со своим РП,а заходил на наш.Запросил включение прожекторов и во Вроцлаве РП включил и разрешил посадку,а он садился за 40км на другой аэр. где на ВПП стояла спарка Як-28у. Наш РП орал на всех каналах,чтобы выяснить кто на глиссаде,а самолет с ВПП не убрал.В последний момент Зам ком аэ почуял неладное,хотя был на стартовом канале,пытался срулить на грунт, когда наш РП включил прожектора ( в надежде что летчикувидит стоящий самолет )но было поздно. Миг передней ногой угодил прямо в фонарь обучаемого и убил его. Польский летчик остался жив.Его оставили до утра в высотке,под охраной начальника высотного снаряжения -капитана, а утром отдали приехавшему польскому командованию. Капитан после бессонной ночи был отпущен на отдых домой и подороге сердце не выдержало-умер. Так-что в СССР Ан-12 вез уже двух наших офицеров погибших из-за расп...ва нашей ГРП и летчика ПНР.Я и хотел узнать насчет этого летчика,как ему живется после этого. у погибшего лётчика был ДР и это был крайний вылет в смену... И что жена пришла к высотке его встречать с цветами... "

 3. #243
  Awatar robertus

  Dołączył
  Oct 2010
  Mieszka w
  J-L

  Domyślnie

  Czy znane są personalia polskiego pilota? Czy miał kłopoty w związku z tym wypadkiem?

 4. #244
  Zbanowany
  Dołączył
  May 2011

  Domyślnie

  Szkoda Panowie, że zarzuciliście ten temat. Myślę, że nie tylko ja czekam na kontynuację. Jeden z ciekawszych wątków w tym dziale.
  Pozdrawiam, szacunek.

 5. #245

  Dołączył
  Jan 2008
  Mieszka w
  Bognor Regis

  Domyślnie S-75 Dvina (SA-2 Guideline) i Lockheed U-2

  Rakieta ziemia powietrze S-75 Dvina (w kodzie NATO SA-2 Guideline) strąciła wiele amerykańskich samolotów.
  Najbardziej znany jest tzw. incydent U-2. 1 maja 1960 samolot Lockheed U-2 Dragon Lady z por. Francisem Gary Powersem na pokładzie został strącony nad Uralem podczas misji szpiegowskiej nad terytorium ZSRR.
  Nijako ubocznie strącono MiG-19 (pilot Sergei Safronow poniósł śmierć).

  Samoloty U-2 odegrały istotną rolę podczas tzw. Kryzysu kubańskiego. Oblatane w roku 1955 U-2, poważnie zmodyfikowane i unowocześnione służą celom rozpoznawczym do dzisiaj.

  S-75 i U-2C sąsiadują w American Air Museum w Duxford.  Pozdrawiam - Miłek

 6. #246

  Dołączył
  Jan 2008
  Mieszka w
  Bognor Regis

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez quartz Zobacz posta
  Szkoda Panowie, że zarzuciliście ten temat. Myślę, że nie tylko ja czekam na kontynuację.
  Mówisz i masz! (z pewną zwłoką)
  Co prawda ja chciałem założyć wątek o SA-75 i U-2, skoro nie można o samym U-2, ale trafił do incydentów i zdarzeń. Dziękuję.

  Poniższy B-52 uczestniczył, jak widać, w wielu incydentach i zdarzeniach.  Pozdrawiam - Miłek

 7. #247
  Moderator
  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie

  Te znaczki, to zdaje się, że są rysunki bomb, symbolizujące udział w bombardowaniach, więc nie bardzo pasuje do wątku, który dotyczy lotów rozpoznawczych i naruszeń granic. Ale zgoda, że B-52 swój wkład w "zimną wojnę" miały, np. przez wykonywanie lotów w pobliżu granic potencjalnego przeciwnika z bombami "A" na pokładzie.

  P.S. Kto powiedział, że nie można o U-2? W tym wątku napisano dużo o U-2, więc jak najbardziej można. A skoro wspominasz lot Powersa, to tym bardziej doskonale tutaj pasuje. Nie ma potrzeby rozpoczynania nowego tematu.
  Ostatnio edytowane przez JacekB ; 15-02-2012 o 14:15 Powód: P.S.

 8. #248

  Dołączył
  Jan 2008
  Mieszka w
  Bognor Regis

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez JacekB Zobacz posta
  Te znaczki, to zdaje się, że są rysunki bomb, symbolizujące udział w bombardowaniach, więc nie bardzo pasuje do wątku, który dotyczy lotów rozpoznawczych i naruszeń granic.
  P.S. Kto powiedział, że nie można o U-2? .
  Malowanie tego B-52 zdaje się wskazywać, że bombardował na pustyni. Ale mi ten samolot zawsze kojarzy się przede wszystkim z wojną w Wietnamie, tak się zapisał w mojej pamięci.
  A co do U-2 - domyślam się, że wątek samodzielny o U-2 nie zyskałby akceptacji. Ale mogę się przecież mylić. Nie chciałem przeklejania postu więc wpisałem tutaj, dodając właśnie bardzo wątkową, "incydentalną" rakietę.
  Nie jestem pewien, czy dokładnie ten model SA-2 strącił dokładnie ten model U-2, który sfotografowałem.

  A tak na marginesie - incydent TU-95 - Typhoon F2 w pobliżu granic UK w roku 2007 kojarzy mi się zimnowojennie, chociaż czasy wydawały się zupełnie nie te...
  Pozdrawiam - Miłek

 9. #249
  Moderator
  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie

  A nie ma tam tabliczki (a może broszury reklamowej) informującej o historii tego konkretnego samolotu? Z dużym prawdopodobieństwiem przyjmuję, że zaliczył on również wojnę w Wietnamie.
  O zdarzeniach z najnowszej epoki jest osobny wątek w sąsiednim dziale, więc tutaj unikałbym dyskusji o nich, choć skojarzenia zimnowojenne są jak najbardziej uzasadnione.

 10. #250

  Dołączył
  Jan 2008
  Mieszka w
  Bognor Regis

  Domyślnie

  B52D S/N 689 latał nad Wietnamem:
  As it is, the end has arrived...
  Pozdrawiam - Miłek

 11. #251
  CRC
  CRC jest nieaktywny
  Awatar CRC

  Dołączył
  Jun 2012
  Mieszka w
  urodzony na Rakowcu

  Domyślnie

  Częśc ze tego jest już u nas opisana ,Warsawa Pact air forces victory credits

 12. #252

  Dołączył
  Mar 2009

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez cygnus Zobacz posta
  Malowanie tego B-52 zdaje się wskazywać, że bombardował na pustyni.
  Jeśli to jest D, to raczej nie mógł wziąć udziału w wojnach w Zatoce Perskiej. Wersję te wycofano z użytku w latach 1982-83.

  BTW z punktu widzenia bombardowań konwencjonalnych B-52D to chyba najfajniejsza odmiana. W 1965 poddano je modyfikacji zwanej Big Belly, zwiększającej możliwości w zakresie podwieszania bomb burzących. Maksymalnie było to np. 108 bomb 227 kg (inne wersje B-52 zabierały max. 51 takich bomb).

 13. #253

  Dołączył
  Sep 2012
  Mieszka w
  Wrocław?Oława

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez quartz Zobacz posta
  Szkoda Panowie, że zarzuciliście ten temat. Myślę, że nie tylko ja czekam na kontynuację. Jeden z ciekawszych wątków w tym dziale.
  Pozdrawiam, szacunek.
  Samolot 7915 podczas podchodzenia do lądowania omyłkowo w Brzegu , uderzył prawą golenią w kabinę Jaka, następnie po lądowaniu stoczył się na prawą strone pasa- brak prawej goleni podwoziaW wyniku tarcia prawym skrzydłem o pas zaczął płonąć. Pilot podporucznik B.( Nie wypada podawać jego nazwiska). odrzucił osłonę kabiny i o własnych siłach opuścil samolot. Spaleniu uległ prawy płat i część kadłuba. Data tego zdarzenia bardziej kojarzy mi się z 17 wrześniem( agresja na Polskę ) niż z 27 września. Bodajże rok póżniej we wroclawskim Parku Południowym był festyn z okazji Dnia Lotnictwa i zdaje sie , że był tam ów pilot jako "chodząca" reklama lotnictwa. Sam wrak parę dni póżniej ,na kilku Starach został zabrany na Strachowice.

 14. #254
  Awatar Gregor

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Lotnisko dobrej pogody

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Zwieroboj Zobacz posta
  Kolejny z cyklu materiałów. Również obiecany przeze mnie wcześniej. Później dodam jeszcze kilka o tym wydarzeniu.

  MATIAS RUST - NIE PRZEROBIONA LEKCJA
  Mathias Rust Landed on Red Square | English Russia
  Piękna rzecz latać jeśli komu godzi bezpieczniej jednak kto po ziemi chodzi
  Kiedy słyszę na EPRZ SOListy głos na mej głowie płonie włos
  EPRZ FM - czułe granie - tak bije serce Jasionki


  Przewodnik po chmurach

 15. #255
  Awatar robertus

  Dołączył
  Oct 2010
  Mieszka w
  J-L

  Domyślnie

  tymczasem, wpadłem na zdjęcie naszego ołówka, który uczestniczył w wypadku z radzieckim Jakiem-28U.
  27 września 1983 r, gdy nasz pilot przez pomyłkę zamiast lądować we Wrocławiu lądował w Brzegu.

  Zdjęcie znalazłem na sgvavia.ru
  sniffer likes this.

 16. #256
  KRM
  KRM jest nieaktywny

  Dołączył
  Mar 2019

  Domyślnie


  Polecamy

  Ładnie Robert, mamy numer. Do dziś nie mogę się nadziwić, jak coś takiego było możliwe Swego czasu korespondowałem z pilotem z 688 pułku z Legnicy. Opisał mi katastrofę ichniego Mi-8, "strąconego" przez naszego Lima. Z nazwiskami.

Strona 13 z 13 PierwszyPierwszy ... 3 11 12 13

LinkBacks (?)

 1. 24-08-2020, 22:22
 2. 14-06-2017, 09:43
 3. 07-05-2017, 21:08
 4. 23-02-2017, 20:31
 5. 25-07-2016, 00:58
 6. 11-04-2016, 23:35
 7. 25-03-2016, 01:40
 8. 23-03-2016, 21:49
 9. 27-08-2015, 11:41
 10. 19-08-2015, 23:43
 11. 19-08-2015, 21:27
 12. 19-08-2015, 21:24
 13. 19-08-2015, 17:05
 14. 19-08-2015, 12:59
 15. 14-08-2015, 08:06
 16. 04-07-2015, 00:34
 17. 03-06-2015, 18:01
 18. 30-05-2015, 23:01
 19. 22-05-2015, 12:04
 20. 20-05-2015, 11:37
 21. 19-05-2015, 21:32
 22. 17-05-2015, 13:22
 23. 16-05-2015, 20:34
 24. 13-05-2015, 22:21
 25. 06-05-2015, 01:44
 26. 23-04-2015, 22:59
 27. 26-02-2015, 20:41
 28. 30-01-2015, 02:55
 29. 27-01-2015, 09:19
 30. 26-01-2015, 17:25
 31. 25-01-2015, 17:55
 32. 25-01-2015, 16:01
 33. 25-01-2015, 14:41
 34. 25-01-2015, 13:42
 35. 25-01-2015, 12:23
 36. 25-01-2015, 11:12
 37. 25-01-2015, 10:42
 38. 25-01-2015, 00:25
 39. 24-01-2015, 22:36
 40. 24-01-2015, 22:13
 41. 24-01-2015, 22:07
 42. 24-01-2015, 20:44
 43. 21-01-2015, 19:01
 44. 09-01-2015, 11:58
 45. 08-01-2015, 23:46
 46. 06-01-2015, 12:38
 47. 02-01-2015, 19:13
 48. 23-12-2014, 21:40
 49. 17-12-2014, 22:37
 50. 04-12-2014, 12:04

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •