Strona 24 z 123 PierwszyPierwszy ... 14 22 23 24 25 26 34 74 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 461 do 480 z 2448
Like Tree31Likes

Wątek: MiG-21

 1. #461

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie


  Polecamy

  Kiedyś,jak czytywałem prasę lotniczą ,to sztandarową fotą był startujacy MiG z właczonym przyśpieszaczem(-ami) rakietowym(-i).Domyślam sie ze nie były to czeste przypadki.Jak wygladała pryktyka z użyciem tego wynalazku u nas?

 2. #462
  Awatar Grzegorz5710

  Dołączył
  Oct 2007
  Mieszka w
  EPGL

  Domyślnie

  Tak jak teraz jest przyjęte MiG-21PFM czy też do końca używano określenia MiG-21SPS?
  Jeżeli chodzi o nasze PFM to czynniki oficjalne podawały w wszelakich pismach, telegramach etc. PFM lub produkt 94 A. Natomiast wśród braci lotniczej urzędowała nazwa SPS. W każdym bądź wypadku czy to był PFM czy SPS wiadomo, że chodziło o produkt 94 A

  Kiedyś,jak czytywałem prasę lotniczą ,to sztandarową fotą był startujacy MiG z właczonym przyśpieszaczem(-ami) rakietowym(-i).Domyślam sie ze nie były to czeste przypadki.Jak wygladała pryktyka z użyciem tego wynalazku u nas?
  Takie starty ( z przyśpieszaczami startowymi SPRD 99 ) to były "modne" na początku eksploatacji tych maszyn. Bardziej chyba dla pokazania możliwości maszyn niż z potrzeby chwili. Ja przez 25 lat pracy na 21 nie miałem możliwości obejrzenia takiego startu a szkoda ponoć widok niesamowity choć w magazynach sobie grzecznie leżały.

 3. #463

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  OPAL

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez JacekB
  Była wyżej mowa o "samolocie wsparcia moralnego" i "ślepcu", a jak właściwie "urzędowo" nazywały się goleniowskie PFM-y typu 94A i 94N? Tak jak teraz jest przyjęte MiG-21PFM czy też do końca używano określenia MiG-21SPS?
  U nas nazywano je PFM (nie rozróżniano także 94A i 94N). W dokumentacji pisało się zawsze typ samolotu "94" i sparka "68". Później "96" (niezależnie, czy był to M, czy MF) i sparka "69". Sądzę, że określenie "SPS" przyjęło się dla podkreślenia, że jest to pierwszy MiG-21 użytkowany w naszym lotnictwie, który posiada tę instalację (dla odróżnienia od PF, a może i F-13).
  Cytat Zamieszczone przez icekcz
  Kiedyś,jak czytywałem prasę lotniczą ,to sztandarową fotą był startujacy MiG z właczonym przyśpieszaczem(-ami) rakietowym(-i).Domyślam sie ze nie były to czeste przypadki.Jak wygladała pryktyka z użyciem tego wynalazku u nas?
  Stosowaliśmy je u nas w pułku. Sam miałem okazję spróbować startu z SPRD-99. Niesamowite wrażenia. Przyspieszenie dwukrotnie większe, samolot odrywał się po 8-10 sekundach rozbiegu. Znalazłem w swoich notatkach:

  1) Po uruchomieniu silnika i sprawdzeniu instalacji samolotu upewnić się, że AZS "ПУСК. УСКОР." i "СБОРС УСКОР." są wyłączone i dać technikowi samolotu komendę przyłączenia złącza elektrycznego uruchamiania przyspieszaczy startowych.

  2) Po wykołowaniu na DS i uzyskaniu zezwolenia na start włączyć AZS "ПУСК. УСКОР." oraz "СБОРС УСКОР.". Na tablicy przyrządów zaświecą się lampki "УСКОРИТ. ПРАВ." i "УСКОРИТ. ЛЕВ.".

  3) Utrzymując samolot zahamowany, zwiększyć obroty silnika do maksymalnych, przesunąć DSS w położenie "ПОЛНЫЙ ФОРСАЖ" i sprawdzić włączenie zakresu dopalania. Następnie płynnie zwolnić dźwignię hamowania i wraz z rozpoczęciem stabilnego rozbiegu samolotu, wychylić drążek sterowy na siebie na 3/4 jego całkowitego wychylenia.

  4) Przyspieszacze włącza się przez naciśnięcie przycisku "ПУСК УСКОРИТ." na tablicy przyrządów w następujących przypadkach:
  - podczas startu z 2 x kpr lub 2 x UB-16-57UM lub 2 x bomby 100 kg lub z GP-9 - wraz z rozpoczęciem rozbiegu przy starcie z betonowej DS i po 2-4 s od chwili rozpoczęcia rozbiegu przy starcie z suchej gruntowej DS (przy wytrzymałości gruntu > 10 kG/cm2 (0,9 MPa);
  - podczas startu z 2 x S-24 lub 2 x bomby 250 kg lub z GP-9 + 2 x kpr lub z GP-9 + 2 x UB-16-57UM lub z GP-9 + 2 x bomby 100 kg - po 2-3 s od chwili rozpoczęcia rozbiegu przy starcie z betonowej DS i po 3-4 s od chwili rozpoczęcia rozbiegu przy starcie z suchej gruntowej DS (przy wytrzymałości gruntu > 10 kG/cm2 (0,9 MPa);
  - podczas startu ze zbiornikiem 490 l + 2 x kpr lub ze zbiornikiem 490 l + 2 x UB-16-57UM lub ze zbiornikiem 490 l + 2 x bomby 100 kg lub z GP-9 + 2 x bomby 250 kg lub z GP-9 + 2 x S-24 - po 4-5 s od chwili rozpoczęcia rozbiegu przy starcie z betonowej DS.

  5) Jeżeli stan DS nie pozwala na utrzymanie zahamowanego samolotu na maksymalnym zakresie pracy silnika, wówczas zwiększając obroty silnika w chwili ruszenia samolotu (nie dopuszczając do poślizgu kół) zwolnić dźwignię hamowania. W czasie rozbiegu włączyć zakres pełnego dopalania i upewnić się, że zakres ten właczył się. W takim przypadku przyspieszacze włącza się po włączeniu zakresu dopalania, przedtem jednak należy upewnić się, że zakres dopalania włączył się pewnie.
  Włączenie przyspieszaczy określa się według znacznego zwiększenia przyspieszenia i pojawienia się charakterystycznego dźwięku. Rozbieg samolotu po włączeniu przyspieszaczy trwa 7-9 s. Vp oderwania samolotu wynosi 340-350 km/h.
  UWAGA. Zabrania się wykonywania startu z wykorzystaniem przyspieszaczy w nocy.

  6) Po wprowadzeniu samolotu na wznoszenie dźwignię zaworu podwozia ustawić w położeniu "УБРАНО".
  Na H>20-25 m i przy Vp=370-380 km/h wykonać dowrót z przechyleniem 20-30 stopni w kierunku rejonu zrzutu przyspieszaczy. Po wykonaniu tego dowrotu i upewnieniu się według nagłego zmniejszenia przyspieszenia, że przyspieszacze zakończyły swoja pracę, należy je zrzucić przez naciśnięciе przycisku "CБPOC УCKOP.".
  Jeżeli rejon zrzutu przyspieszaczy położony jest na kursie startu, wówczas po ustawieniu dźwigni zaworu podwozia w położeniu "УБPAHO" i zakończeniu pracy przyspieszaczy na H>25 m należy je zrzucić w ustalonym rejonie. Prędkość samolotu w chwili zrzutu przyspieszaczy w tych warunkach wynosi 380-450 km/h, na H=30-50 m.
  W czasie zrzutu przyspieszaczy startowych nie dopuszczać do takiego ślizgu samolotu, przy którym kulka AGD wychyli się więcej niż o dwie swoje średnice. Zrzut przyspieszaczy kontroluje się według zgaśniecia lampek na tablicy przyrządów "УCKOPИT. ЛEB." i "УCKOPИT. ПPAB."

  Jeżeli kogoś interesuje jak postępować w sytuacjach awaryjnych też mogę napisać.

 4. #464

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Zwieroboj
  [

  Jeżeli kogoś interesuje jak postępować w sytuacjach awaryjnych też mogę napisać.
  A nu dawaj!(jak się w tych procedurach nie pogubić?)Zastanawia mnie czemu w nocy tego nie wolno było uzywać?Moze w czasach pokoju...
  A!Jeszcze jedno!Droga startowa mogła być krótsza?(jeśli tak to jak długa musiała być!)

 5. #465

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  OPAL

  Domyślnie

  Pażałsta.

  7) W przypadku niezrzucenia przyspieszaczy wykonać powtórne zajście nad rejon zrzutu na H=50-100 m z Vp=500-550 km/h i próbować powtórnie je zrzucić. Jeżeli przy powtórnej próbie nie zostały one zrzucone, wówczas przy Vp<750 km/h w chwili naciśnięcia przy&not;cisku "CБPOC УCKOP." wytworzyć dodatnie przeciążenie większe niż 1,0.
  Jeżeli mimo tych prób przyspieszaczy nie udało się zrzucić, wówczas zameldować o tym KL i powziąć decyzję lądowania z nierzuconymi przyspieszaczami. Podczas lądowania z niezrzuconymi przyspieszaczami startowymi pozostałość paliwa, od&not;powiednio do obliczeniowej masy samolotu, powinna być mniejsza o około 200 1 w porównaniu z pozostałością paliwa bez przyspie&not;szaczy startowych.

  8 ) W przypadku nieuruchomienia obydwu przyspieszaczy, przerwać start i wykorzystać wszystkie środki w calu za&not;trzymania samolotu w granicach DS.
  Po powzięciu decyzji przerwania startu przed uruchomieniem przyspieszaczy startowych należy przesunąć DSS z położenia "ПОЛНЫЙ ФОРСАЖ" w położenie "M. ГАЗ" i przed skołowaniem z DS wyłączyć AZS "ПУСК УCKOP." oraz "CБPOC УCKOP."
  Nieuruchomienie jednego z przyspieszaczy startowych określa się według wolniejszego narastania prędkości samolotu i wystą&not;pienia nieznacznego momentu zakręcającego w kierunku niepracującego przyspieszacza.
  UWAGA. Start z jednym pracującym przyspieszaczem przy długości DS zapewniającej start samolotu bez stosowania przyspieszaczy jest możliwy, wymaga jednak zwiększonej uwagi przy starcie. Momentowi zakręcającemu zapobiega się przez odpowiednie wychylanie pedałów, natomiast przednią część samolotu należy podnosić przy takiej prędkości, przy jakiej wykonuje się to bez sto&not;sowania przyspieszaczy startowych. Po oderwaniu przed&not;niego koła od powierzchni DS utrzymywać normalny kąt startu, nie dopuszczając do oderwania się samolotu przy zmniejszonej prędkości

  9) W przypadku niezamierzonego uruchomienia przyspieszaczy na DS należy:
  - przed rozpoczęciem rozbiegu - nie startować, a wykorzystać DS do zapewniania pracy przyspieszaczy w czasie ruchu samolotu po DS;
  - podczas rozbiegu - kontynuować start.

  Cytat Zamieszczone przez icekcz
  Zastanawia mnie czemu w nocy tego nie wolno było uzywać?Moze w czasach pokoju...
  A!Jeszcze jedno!Droga startowa mogła być krótsza?(jeśli tak to jak długa musiała być!)
  Czemu nie w nocy nie wiem. Ale zdjęcia startujących NRD-owskich MiG-21 z przyspieszaczami o zmroku widziałem. DS mogła być w takich warunkach krótsza (po to stosowało się to rozwiązanie). A jaka długość. Myślę, że błędem nie będzie, jeśli powiemy, że o połowę mniejsza niż normalnie.

 6. #466
  Moderator
  Awatar frik

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPBC/EPWA/EPMM

  Domyślnie

  Czy może ktoś dysponuje zdjęciami MiGów z tymi przyspieszaczami?
  Quidquid latine dictum sit, videtur sapiens.


 7. #467
  Awatar bielik

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPPI

  Domyślnie

  W którym miejscu były montowane te przyspieszacze Ja osobiście mam dwie teorie: w miejscu dodatkowego zbiornika, ale wtedy zasięg by się drastycznie zmniejszył, albo były jakieś zaczepy/miejsca specjalnie przystosowane tylko do tego celu. Montaż pod skrzydłami na pylonach odrzucam, gdyż wtedy samolot musiałby startować bez rakiet, a jak wiadomo PFM bez rakiet to sobie może ...

 8. #468

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  OPAL

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez frik
  Czy może ktoś dysponuje zdjęciami MiGów z tymi przyspieszaczami?
  Zdjęcia znajdę.
  Cytat Zamieszczone przez bielik
  W którym miejscu były montowane te przyspieszacze Ja osobiście mam dwie teorie: w miejscu dodatkowego zbiornika, ale wtedy zasięg by się drastycznie zmniejszył, albo były jakieś zaczepy/miejsca specjalnie przystosowane tylko do tego celu. Montaż pod skrzydłami na pylonach odrzucam, gdyż wtedy samolot musiałby startować bez rakiet, a jak wiadomo PFM bez rakiet to sobie może ...
  Montowane były z dwóch stron dolnej części kadłuba. na wysokości tylnej klapy hamulcowej. Fotki też będą.

  Na prośbę bielika podaję rozwinięcia naz rosyjskich organów starowania układem SPRD i nie tylko.

  ПУСК. УСКОР. - ПУСК УСКОРИТЕЛЕЙ (PUSK USKORITIELEJ) - start przyspieszaczy

  СБОРС УСКОР. - СБОРС УСКОРИТЕЛЕЙ (SBROS USKORITIELEJ) - zrzut przyspieszaczy

  УСКОРИТ. ПРАВ. - УСКОРИТЕЛЬ ПРАВЫЙ (USKORITIEL PRAWYJ) - przyspieszacz prawy

  УСКОРИТ. ЛЕВ. - УСКОРИТЕЛЬ ЛЕВЫЙ (USKORITIEL LEWYJ) - przyspieszacz lewy

  УБРАНО (UBRANO) - schowane

  ПОЛНЫЙ ФОРСАЖ (POŁNYJ FORSAŻ) - dopalanie pełne

  M. ГАЗ - МАЛЫЙ ГАЗ (MAŁYJ GAZ) - mały gaz (obroty minimalne)

 9. #469
  Awatar Grzegorz5710

  Dołączył
  Oct 2007
  Mieszka w
  EPGL

  Domyślnie

  Nie dysponuję zdjęciem ale SPRD wieszało się w miejscu zakrślonym żółtą linią.

 10. #470

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  OPAL

  Domyślnie  1 - CYLINDER MOCOWANIA PRZYSPIESZACZA (prawego)

  2 - tylny ustalacz  1 - AZS "СБОРС УСКОР."

  2 - AZS "ПУСК. УСКОР."  1 - przycisk "ПУСК УСКОРИТ." (pod kołpaczkiem)  1 - lampka "УCKOPИT. ПРАВ."

  2 - lampka "УCKOPИT. ЛEB."

  Niestety za nic nie mogę znaleźć przycisku "CБPOC УCKOP."...

 11. #471
  Awatar Grzegorz5710

  Dołączył
  Oct 2007
  Mieszka w
  EPGL

  Domyślnie

  A czy przez przypadek nie w okolicy manetki sterowania silnikiem ??

 12. #472
  Awatar Długi

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPTM

  Domyślnie  Jeżeli pamięć nie zawodzi to w tym miejscu.
  [img=http://images25.fotosik.pl/135/e57dd5f7fd50ae9dm.jpg]
  "Nigdy nie rezygnujcie"
  W.Churchil

 13. #473

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  OPAL

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Grzegorz5710
  A czy przez przypadek nie w okolicy manetki sterowania silnikiem ??
  Dzięki Grzegorz! Masz całkowitą rację, przypomniałem sobie:  1 - przycisk "СБОРС УСКОР." (pod kołpaczkiem)

  A niżej kilka fotek MiG-21 z przyspieszaczami SPRD-99.  Je-6W (prototyp MiG-21F-13)


  Ten sam Je-6W (prototyp MiG-21F-13)


  MiG-21PFM Sił Powietrznych ZSRR


  Ten sam MiG-21PFM Sił Powietrznych ZSRR


  Ten sam MiG-21PFM Sił Powietrznych ZSRR


  MiG-21MF lotnictwa NAL NRD.

 14. #474
  Awatar Grzegorz5710

  Dołączył
  Oct 2007
  Mieszka w
  EPGL

  Domyślnie  Pod czerwonym kapturkiem znajduje się zrzut przyspieszaczy

 15. #475
  Awatar bielik

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPPI

  Domyślnie

  Czyli jednak było specjalnie do tego przystosowane miejsce. Dzięki za tłumaczenia Super foty Panowie

 16. #476

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  OPAL

  Domyślnie

  Ciekawe, na tych zdjęciach PFM startuje bez klap...

 17. #477

  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  3miasto

  Domyślnie

  Przejrzałem literaturę i znalazłem trzy dodatkowe fotki Mig-21 z przyspieszaczami

  PFM NRD startujacy z trawy w Magdeburgu  inny wschodnioniemiecki PFM  rosyjski PF


 18. #478

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Czy mozna było latać z doczepionymi przyspieszaczami do momentu ich wykorzystania?(np.przebazowanie na krótki DOL i tam ich użycie).

 19. #479

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  OPAL

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez icekcz
  Czy mozna było latać z doczepionymi przyspieszaczami do momentu ich wykorzystania?(np.przebazowanie na krótki DOL i tam ich użycie).
  Nie można. Chociaż przeciwskazań teoretycznych nie było.

 20. #480
  jj
  jj jest nieaktywny

  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  gdynia

  Domyślnie


  Polecamy

  Mig-21 MF startowały często parami z UM na dopalaniu. Jak utrzymywano separacje a szyku skoro UM miał mocniejszy silnik i był lżejszy.
  Widziałem na zdjęciu lądującą parę bułgarskich migów-21 bis. czy u nas tez cos takiego trenowano?

  jj

Strona 24 z 123 PierwszyPierwszy ... 14 22 23 24 25 26 34 74 ... OstatniOstatni

LinkBacks (?)

 1. 12-06-2017, 18:47
 2. 29-08-2016, 08:58
 3. 15-03-2016, 05:43
 4. 07-06-2015, 21:40
 5. 20-03-2015, 13:13
 6. 09-03-2015, 22:05
 7. 10-02-2015, 02:01
 8. 20-01-2015, 09:18
 9. 14-12-2014, 19:45
 10. 09-11-2014, 17:12
 11. 20-10-2014, 11:01
 12. 14-10-2014, 20:03
 13. 14-07-2014, 20:24
 14. 24-06-2014, 13:24
 15. 20-06-2014, 12:52
 16. 13-05-2014, 14:32
 17. 07-05-2014, 08:56
 18. 06-05-2014, 22:07
 19. 28-04-2014, 15:58
 20. 09-03-2014, 22:08
 21. 08-03-2014, 22:57
 22. 17-02-2014, 22:29
 23. 12-02-2014, 15:27
 24. 03-02-2014, 13:07
 25. 12-01-2014, 11:55
 26. 04-01-2014, 01:45
 27. 31-12-2013, 13:09
 28. 07-12-2013, 11:38
 29. 23-11-2013, 00:06
 30. 11-11-2013, 17:32
 31. 07-10-2013, 22:22
 32. 03-08-2013, 15:17
 33. 08-07-2013, 09:32
 34. 14-05-2013, 22:29
 35. 10-05-2013, 00:20
 36. 11-04-2013, 23:09
 37. 09-04-2013, 12:52
 38. 07-04-2013, 15:59
 39. 31-03-2013, 19:04
 40. 31-03-2013, 06:05
 41. 05-03-2013, 21:56
 42. 23-02-2013, 18:28
 43. 23-02-2013, 15:44
 44. 18-02-2013, 20:29
 45. 17-02-2013, 22:19
 46. 17-02-2013, 19:14
 47. 06-02-2013, 21:31
 48. 31-01-2013, 21:26
 49. 15-01-2013, 11:00
 50. 15-01-2013, 10:54

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •