Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
Like Tree3Likes
 • 3 Post By JacekB

Wątek: Pierwsze loty na DOL.

 1. #1

  Dołączył
  May 2008
  Mieszka w
  KRK

  Domyślnie Pierwsze loty na DOL.


  Polecamy

  Poszukuję informacji na temat pierwszych w PRL lotów na DOL. Konkretnie interesuje mnie gdzie, kiedy i jakie jednostki pierwsze wykonywały loty na przygotowane odcinki dróg państwowych. Jeśli ktoś z Kolegów dysponuje taką wiedzą byłbym
  wdzięczny za informacje.

 2. #2
  Moderator
  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie

  W maju 1965 roku pierwsze pokazowe ćwiczenie lotnicze na samolotach odrzutowych z wykorzystaniem odcinka drogi publicznej w Kliniskach przeprowadził 4 plm "Kraków".

 3. #3

  Dołączył
  May 2012

  Domyślnie

  Jeżeli były "pokazowe" to znaczy, znając naszą armię z tamtych lat były już wielokrotnie przećwiczone. Wobec tego nie były to pierwsze loty, tylko pierwsze loty oficjalne.

 4. #4
  Moderator
  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie

  Było to pierwsze w Polsce lądowanie na odcinku drogowym siłami jednej eskadry lotnictwa myśliwskiego na samolotach Lim z odtworzeniem gotowości bojowej i startem do następnego zadania.

  Pokazowe były te loty dla kadry dowódczej wojska, a nie dla polityków, mediów i szerokiej publiczności, więc nie były wcześniej wielokrotnie przećwiczone w takim sensie, jak ma to miejsce np. podczas przygotowań do airshow albo defilady z okazji święta państwowego, gdy przed oficjalnym pokazem trenuje się pełny program. Stanowiły one kulminację przeprowadzonych w tym okresie przez Lotnictwo Operacyjne prób, w ramach których nie ulega wątpliwości, że najpierw wykonano lądowania i starty pojedynczych samolotów.

  Próby te potwierdziły możliwość prowadzenia działań bojowych lotnictwa z dróg i autostrad. Na ich podstawie podjęto w następnych latach w Lotnictwie Operacyjnym i w Wojskach Obrony Powietrznej Kraju bardziej usystematyzowane kroki w kierunku przygotowania większej liczby odcinków dróg do tego rodzaju zadań, organizacji dowodzenia i zabezpieczenia lotów przy wykorzystaniu DOL oraz szkolenia personelu w tym zakresie.
  Ostatnio edytowane przez JacekB ; 19-08-2015 o 01:25
  martineho, vivere and benek1313 like this.

 5. #5

  Dołączył
  May 2008
  Mieszka w
  KRK

  Domyślnie


  Polecamy

  Podziękowania.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •