Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
 1. #1
  Awatar Bourne

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPRU

  Domyślnie Star Wars coraz bliżej - USA: Udany test lasera.


  Polecamy

  USA: Udany test lasera. Z pokładu Boeinga zestrzelono rakietę.

  Cytat Zamieszczone przez gazeta.pl
  Amerykańska Agencja Obrony Rakietowej poinformowała o udanym zestrzeleniu rakiety przez testowaną broń laserową. Wiązka laserowa została wystrzelona z działa pokładowego, zainstalowanego na pokładzie specjalnie w tym celu przystosowanego Boeinga 747, tzw. Jumbo Jeta. To pierwszy sprawdzian całego systemu.

  Pocisk balistyczny wystrzelony z pokładu okrętu pływającego przy kalifornijskim wybrzeżu został zgodnie z planem zestrzelony we wczesnej fazie lotu. Wiązka laserowa wyszła z działka tlenowo-jodowego laseru, zainstalowanego na pokładzie Boeinga 747-400F. Czujniki wykryły pocisk, następnie działko wystrzeliło wiązkę, która namierzyła poruszający się z prędkością około 5000 kilometrów na godzinę pocisk. Kolejna wiązka podgrzała zbiorniki z paliwem w rakiecie, doprowadzając do eksplozji i kończąc cały eksperyment sukcesem. Do zestrzelenia pocisku doszło w niecałe dwie minuty po jego starcie.

  ABL zajmuje cały pokład jumbo jeta - potężny impuls światła rodzi się w ogonie, przechodzi przez układ kontroli lotu i opuszcza samolot przez ruchomą wieżyczkę zamontowaną w dziobie, która może kierować wiązkę w dowolną stronę. Energii dostarcza mu paliwo rakietowe.

  Amerykanie planują wykorzystanie uzbrojonych w działa laserowe samolotów, jako mobilnych platform przeciwrakietowych. Plany Pentagonu przewidują, że takie maszyny dotrą w 24 godziny w dowolne miejsce na Ziemi, zapewniając całkowite bezpieczeństwo w odległości 700 kilometrów wokół siebie.

  Oprócz zestrzeliwania pocisków balistycznych we wczesnej fazie lotu, system ABL (ang. Airborne laser) może przepalać czujniki satelitów umieszczonych na niskiej orbicie, albo nawet zestrzelić inne samoloty.

  W poprzednich latach system projektowany od 1996 roku był testowany kilkadziesiąt razy, jednak przeprowadzony wczoraj test był pierwszą symulacją całego systemu. Do tej pory sprawdzano elementy osobno: zestrzelenie laserem umieszczonym na ziemi, zdolności do namierzania laserowego, czy zestrzelenie nieruchomych obiektów z powietrza.
  USA: Udany test lasera. Z pok?adu Boeinga zestrzelono rakiet? [ZDJ?CIA]

  Jambo jako myśliwiec?

 2. #2
  Awatar Arthur1975

  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  Belfast

  Domyślnie

  Ciekawe ,co na to wujek Misza?Pewnie ,teraz poprezy muskuly
  Come on Arsenal--))

 3. #3
  Awatar Zelazny

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  KRK

  Domyślnie

  szczerze mówiąc ten 747 wygląda czadowo ;0

 4. #4
  Awatar aprylka

  Dołączył
  Nov 2011
  Mieszka w
  EPLL

  Domyślnie

  Trza się jednak obejść smakiem

  Wielki latający laser bojowy trafia na śmietnik

  Jeden z projektów amerykańskiej armii, który bardziej pasuje do filmu sci-fiction niż rzeczywistości, trafia na śmietnik. Potężny laser zamontowany na pokładzie Jumbo Jeta, który miał zestrzeliwać rakiety balistyczne w locie, po 16 latach badań kończy swoją karierę. Podczas wartego pięć miliardów dolarów programu udało się udowodnić, że pomysł ma szansę zadziałać i opracowano wiele technologii.
  Pomysł opracowania wielkiego latającego lasera, który będzie mógł niszczyć rakiety balistyczne w locie, zrodził się w USA na początku lat 90. Od pomysłu Amerykanie przeszli do realizacji i tak powstał "Airborne Laser" (ABL), czyli po prostu laser lotniczy.

  Po udanym doprowadzeniu programu ABL do końca, nadzorująca go Missile Defence Agancy zdecydowała jednak, że dalszy jego rozwój lub wprowadzenie do służby nie jest perspektywiczne.

 5. #5

  Dołączył
  Mar 2009

  Domyślnie


  Polecamy

  Warto by jeszcze zacytować ostatnie zdanie z linkowanego artykułu - mówi ono o tym, że BMDA zamierza teraz, dzięki opracowanym technologiom, skonstruować laser podobnej mocy co ABL, lecz na tyle mniejszy i lżejszy, że będzie go można zamontować na znacznie mniejszym od Jumbo Jeta samolocie bezzałogowym. Prototyp ma być gotowy za kilka lat.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •