Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy ... 3 4 5
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 100
Like Tree42Likes

Wątek: SBLim-2 oblatany

 1. #81

  Dołączył
  Feb 2009
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie


  Polecamy

  Panie i Panowie,
  Jako właściciel Lima czuje się wezwany do tablicy po waszych wypowiedziach i zgadywaniach i spieszę przekazać STAN FAKTYCZNY.

  A więc:

  1. Samolot SB Lim-2 SP-YNZ był i jest CAŁY CZAS sprawny - nie mieliśmy ŻADNEJ usterki ani przed, ani w trakcie ani po pokazach w Radomiu.

  2. Kwestia pokazu naszego samolotu (a w zasadzie braku pokazu):

  W tym roku chcieliśmy wystąpić poza blokiem Aeroklubu Polskiego. Nie było to spowodowane wrogim nastawieniem do nich, lecz chęcią zaprezentowania samolotu w możliwie jak najbardziej atrakcyjnym czasie pokazu (być może niektórzy z was pamiętają, że 2 lata temu Limek latał przed 9 rano każdego dnia będąc w bloku Aeroklubu).
  Jednocześnie toczyliśmy rozmowy, aby móc zaprezentować samolot wraz z innymi maszynami będącymi kiedyś częścią lotnictwa polskiego - samolotem TS-8 Bies, czy też TS-11 Iskrą.
  Mieliśmy pozytywne sygnały od organizatorów aż do ostatnich dni przed pokazami - ba - posiadaliśmy nawet czasy pokazów, które były podobno "pewne".
  Jak duże było nasze zdziwienie, kiedy na odprawie dowiedzieliśmy się, że samolot będzie latał w sobotę jako ostatni punkt pokazów. Ale cóż - jesteśmy tu przecież dla Was, więc polecimy. Na niedzielę obiecano lepszy "slot" pokazowy.
  Niestety pokazy w sobotę zaliczyły niezłą obsuwę (ponad 50 minut), dzięki kompletnemu braku wyobraźni kierownictwa pokazów. Nie będę komentował stworzenia 13 minutowej przerwy w pokazie dla przylotu, przemieszczenia VIP-a i uroczystego otwarcia pokazów i wielu innych pomyłek (z pewnością zaobserwowaliście, że bardzo dużo samolotów stało przez bardzo długi czas przed progiem czekając na swój pokaz i wypalając niepotrzebnie paliwo).
  Przed naszym pokazem Kierownictwo zastanawiało się, czy dopuścić Lima tylko i wyłącznie do kołowania, czy też łaskawie zezwolić na wykonanie kręgu. Problemem okazał się zachód słońca i upór, że po zachodzie nie wolno latać (choć pewnie znawcy tematu na tym forum wiedzą, że 30 minut po zachodzie można jeszcze latać w VFR a także lotnisko wojskowe posiadało możliwość wypuszczenia i przyjęcia samolotu o tak późnej porze). Tak więc padło hasło - krąg.
  Pilot Limka wystartował i chcąc choć na chwilę zwrócić uwagę publiczności odwrócił samolot w kierunku publiczności i włączył reflektor. Idąc do lądowania wykonał jednak małą beczkę, co bardzo zdenerwowało Kierownika pokazów i pomijając on wszelakie procedury udzielenia ostrzeżenia ATCO (żółta kartka) lub czerwonej kartki zmuszającej pilota do następnego lądowania stwierdził, że pokazu w niedzielę nie będzie. Na nic się zdało wsparcie Inspektorów ULC, że przecież jest program naszego pokazu, że to nie jest niebezpieczny manewr, że samolot wylądował 2 minuty wcześniej, aniżeli przewiduje to czas wykonania lotu po kręgu.
  W niedzielę na porannym briefingu Kierownik pokazów nie zjawił się (może się czegoś obawiał), tak więc poszedłem do niego wraz z pilotem, aby dowiedzieć się, dlaczego nas nie ma w grafiku pokazów i żeby uzasadnił swoją decyzję. Kierownik udzielił odpowiedzi, która nawet najlepszych zwaliłaby z nóg, czyli że on owszem a i chętnie, ale że nasza nieobecność została klepnięta przez Dowódcę SP i on już nic nie może zrobić....
  Najlepsze jednak przed nami - po wielu godzinach oczekiwań udało nam się spotkać Dowódcę SP, którego pierwszym pytaniem było - kiedy latacie Panowie? No cóż, powiedzieliśmy, że przecież jesteśmy skreśleni... A ja o niczym nie wiem.... Dowódca tym razem na prawdę chciał nam pomóc, ale międzyczasie (godz. 15.00) Kierownictwo imprezy znów wygenerowało ponad 40 minut opóźnienia w pokazach, tak więc szans nie było...

  Nie będę ukrywał, że poważnie zastanawiamy się, co takiego dzieje się tam na górze, że powstają takie decyzje. Czy 50-lecie samolotu TS-11 Iskra było w jakikolwiek sposób obchodzone w tym roku (a druga Fundacja właśnie z myślą o tym pomalowała samolot w barwy prototypu). Gdyby nie nasza pasja i chęć pomocy ze strony komentatorów pewnie nikt nie pamiętałby, że pierwszy Lim powstał właśnie 60 lat temu.
  Dlaczego ktoś na 2-3 dni przed pokazami wyrzucił z programu pomysł przelotu samolotu TS-8 Bies, potem przelotu TS-11 Iskra a potem Limka?

  Uwierzcie nam, że bardzo chcielibyśmy pokazać nasz samolot polskiej publiczności tu w kraju! Ale niestety z racji wysokich kosztów eksploatacji nasz samolot ma marne szanse być atrakcją cywilnego pokazu a z wojskowymi....

 2. #82
  Awatar kaesz

  Dołączył
  Apr 2009
  Mieszka w
  Szczecin

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez polozy Zobacz posta
  Szkoda, że tak wyjątkowy i rzadki samolot nie ma okazji zaprezentować się publiczności podczas największych w PL pokazach lotniczych, w dodatku organizowanych przez WP (myślałem, że im akurat powinno zależeć).
  Jak wiadomo od dawna i na powyższym przykładzie widać jak głęboko w d...e wojsko ma naszego Limka. I to jest dla mnie przykre. Pojechałem tam zobaczyć tą piękną legendarną maszynę (oraz MiG-21) i ponieważ byłem tylko w niedzielę wyszedłem z lotniska z tego powodu zły (naprawdę zaliczam się do tej nieliczne grupy, którzy wymienią pokaz Greka z F-16 na SBLim-2).
  Cytat Zamieszczone przez mkrasz Zobacz posta
  Jednocześnie toczyliśmy rozmowy, aby móc zaprezentować samolot wraz z innymi maszynami będącymi kiedyś częścią lotnictwa polskiego - samolotem TS-8 Bies, czy też TS-11 Iskrą.
  Dokładnie taki sam pomysł przyszedł mi do głowy przed pokazami. To byłoby moje małe marzenie. Zrobiłem tylko zdjęcie tych trzech maszyn ustawionych na PPS tyłem do mnie i z tego się cieszę.
  Cytat Zamieszczone przez mkrasz Zobacz posta
  Czy 50-lecie samolotu TS-11 Iskra było w jakikolwiek sposób obchodzone w tym roku
  Prócz pustego odtrąbienia tej rocznicy, nie. Jak zwykle, beton w SP, pokazał co wolno a co nie. Cud, że z malowaniem Mi-2 się udało
  Na koniec mkrasz mógłbyś wymienić ile dotychczas pokazów w locie Lim odbył w Polsce, ile natomiast za granicą?
  Charger likes this.

 3. #83

  Dołączył
  Feb 2009
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Za nami kilkanaście pokazów zagranicznych. W Polsce oficjalnie oprócz Radomia (2011 i 2013) byliśmy tylko w tym roku w Mielcu na 75-lecie zakładów. I to na tyle...
  Samolot na codzień stacjonuje w Białej Podlaskiej, tam też trenujemy i oblatujemy samolot po pracach.

 4. #84
  Awatar MaciejS

  Dołączył
  Nov 2009
  Mieszka w
  Mysłowice

  Domyślnie

  Fajnie że chociaż w piątek podczas treningów można było go zobaczyć. Występów (??) sobotnio-niedzielnych bardzo szkoda, bo zwykle wojsko dąży do pokazania maszyn w stanie lotnym, tego co było.. Szwedzi mają swojego Viggena, Anglicy Vulcana a my mamy fajne przydrożne reklamy zrobione z "ołówków" i Mi-2..
  Maciej Suliński
  Cmentarze są pełne ludzi niezastąpionych

 5. #85
  Awatar szturmowik

  Dołączył
  Sep 2009
  Mieszka w
  EPLL

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez young Zobacz posta
  naprawdę zaliczam się do tej nieliczne grupy, którzy wymienią pokaz Greka z F-16 na SBLim-2
  Faktycznie, to chyba grecki eF powinien latać w sobotę jako ostatni z tym swoim "dedication pass" w "hamerykanckim" stylu...
  Nie dość ,że ostatni punkt pokazu to jeszcze to godzinne opóźnienie i w rezultacie występy LiMa, nawet jeśliby doszły do skutku, oglądała tylko garstka ludzi.
  A fighter pilot is noted for intelligence, independence, integrity, courage, and patriotism. "Fighter Pilot" is a state of mind, not a job title. Therefore, not all people who fly fighters are fighter pilots, nor do all fighter pilots fly fighters, some of them drive trucks.

 6. #86

  Dołączył
  Feb 2009
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Na pewno nie generalizowałbym, że wojsko w całości ma naszego Limka w poważaniu. Wiem, że są ludzie (również wśród organizatorów pokazów w Radomiu), którzy doskonale wiedzą, jaka powinna być kolejność pokazów i którzy nas wspierali do ostatniej chwili - za to jesteśmy im wdzięczni i będziemy o tym pamiętać. Ale niestety te osoby również mają swoich przełożonych...
  Jedyna instytucja "wojskowa", która bezwzględnie i w całości wie, co to jest tradycja lotnictwa i wspiera nas począwszy od Dyrektora, przez Dział Handlowy, Kierowników aż po pracowników etatowych to Wojskowe Zakłady Lotnicze w Dęblinie - dziękujemy im za to!
  Drzemi, voltbeer, jubell and 4 others like this.

 7. #87

  Dołączył
  Feb 2009
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  i jeszcze jedna informacja - jest duża szansa, że pojawimy się 14-15 września na Pikniku Bemowo on Air
  Canon, frik, abaz and 2 others like this.

 8. #88

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  z Mielca rodem

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez mkrasz Zobacz posta
  .... w Mielcu na 75-lecie zakładów....
  Bardzo ładny pokaz - wielkie dzięki
  Co tu napisać....

 9. #89
  Awatar Tomuś

  Dołączył
  Sep 2007
  Mieszka w
  Stalowa Wola

  Domyślnie

  W Mielcu naprawdę fajnie w pionie. Buduje się P-11 i co jeśli się uda (musi)? Do aeroklubu czy po zachodzie słońca? Dobra organizacja to nie tylko brak kolejek po bilety i dostęp do wody! To są pokazy lotnicze organizowane głównie przez PSP! Namiot WSOSP nie wystarczy do promowania lotnictwa wojskowego. Organizatorzy, przecież to dla nas podobno robicie te pokazy to choć trochę nas słuchajcie!

 10. #90
  Awatar pyza_snk

  Dołączył
  Apr 2010
  Mieszka w
  Sanok

  Domyślnie

  Jestem szczęściarzem bo naszego Limka w tym roku widziałem już sześć razy.
  Volkel - 2 dni
  Radom - sobota
  Sliac - 3 dni

  Zawsze jak widzę tą piękna maszynę odczuwam jakieś dziwne ciepło. Nigdy nie miałem z nią do czynienia (bo jestem za młody), nie mam też w rodzinie nikogo, kto był jej pilotem lub mechanikiem. Chyba się po prostu zakochałem Za każdym razem jak widzę gdy odrywa się od pasa startowego czuje dumę i jestem pełen uznania dla pasjonatów, którzy utrzymują tą perełkę w tak świetnej formie.
  Pavlo, Tomaszi, Bies and 1 others like this.
  Aparat+Obiektywy:)

 11. #91

  Dołączył
  Jun 2007
  Mieszka w
  WAW/RDO

  Domyślnie

  Co prawda widziałem z okna, ale pięknie latał na Bemowie. Nisko, zwrotnie, cudownie!. Lepiej chyba niż w pt. w Radomiu. Klasa światowa. Tym bardziej teraz nie rozumiem decyzji organizatorów AS.

 12. #92

  Dołączył
  Jul 2011
  Mieszka w
  100 milowy las

  Domyślnie

  Na Bemowie... sentymentalnie i z łezką w oku... Wrócił aby trochę pomachać nad "starymi śmieciami"! Dzięki!
  Proponuję prezentację poza granicami kraju bo u nas jeszcze stare nawyki...

 13. #93

  Dołączył
  Feb 2009
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Wlasnie latamy głównie za granicą...
  Na Bemowie byliśmy bo uważamy że naszej polskiej publiczności też się coś należy!!!
  voltbeer, frik, Concorde and 1 others like this.

 14. #94
  Awatar kaesz

  Dołączył
  Apr 2009
  Mieszka w
  Szczecin

  Domyślnie

  Czy to prawda, że SBLim jest wystawiony na sprzedaż
  Właścicielem limka była Fundacja Polskie Orły, dobrze piszę? Słyszałem kiedyś, że lim przestał latać ponieważ fundacja współtworzy replikę P.11, ale tego drugiego tworzy raczej Fundacja Polskie Legendy Lotnictwa?
  Przy okazji, czemu nie widzieliśmy w tym roku Iskry F PLL?

 15. #95
  sk
  sk jest nieaktywny

  Dołączył
  Sep 2008
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez kaesz Zobacz posta
  Czy to prawda, że SBLim jest wystawiony na sprzedaż
  Właścicielem limka była Fundacja Polskie Orły, dobrze piszę? Słyszałem kiedyś, że lim przestał latać ponieważ fundacja współtworzy replikę P.11, ale tego drugiego tworzy raczej Fundacja Polskie Legendy Lotnictwa?
  Przy okazji, czemu nie widzieliśmy w tym roku Iskry F PLL?
  Inna fundacja interesuje się limem (i nie tylko). Faktycznie należy on do Fundacji Polskie Orły; replikę P11 buduje Fundacja Polskie Legendy Lotnictwa (wcześniej Fundacja Legendy Lotnictwa), która też ma Iskrę.
  sk

 16. #96
  Awatar kaesz

  Dołączył
  Apr 2009
  Mieszka w
  Szczecin

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez sk Zobacz posta
  Inna fundacja interesuje się limem
  Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła?
  Co się stało z Fundacją Polskie Orły?

 17. #97

  Dołączył
  Dec 2008
  Mieszka w
  Lublin

  Domyślnie

  Ile wołają za tego LIma? Iskrę też sprzedają?

 18. #98
  Awatar kaesz

  Dołączył
  Apr 2009
  Mieszka w
  Szczecin

  Domyślnie

  Piotruś przeczytałeś ze zrozumieniem trzy ostatnie posty? Nie ma związku między Limem (F Polskie Orły), a żadną Ikrą (F Polskie Legendy Lotnictwa i F Biało-Czerwone Skrzydła). Ta pierwsza Iskra nie lata, pewnie z powodu włożenia całych funduszy na stworzenie lotnego P.11.

 19. #99
  Awatar kaesz

  Dołączył
  Apr 2009
  Mieszka w
  Szczecin

  Domyślnie

  Jeszcze tak obok tematu, ale dotyczące właścicieli Lima, Fundacji Polskie Orły. Sprzedają też Me-109, czyli możemy założyć że kończą działalność. Najpierw zrezygnowali z pikniku w Góraszce, rzekomo żeby skupić się na samolotach jakie posiadali, teraz sprzedają maszyny... Szkoda tak szumnych planów, lotnego SBLima, Lim-2, planach przywrócenia do lotu Lim-5...
  Kraków. Muzeum Lotnictwa kupi messerschmitta?

 20. #100
  Awatar kaesz

  Dołączył
  Apr 2009
  Mieszka w
  Szczecin

  Domyślnie


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez Piotruś Zobacz posta
  Ile wołają za tego LIma?
  Oferta na plane4you.eu

Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy ... 3 4 5

LinkBacks (?)

 1. 22-03-2016, 15:58
 2. 04-02-2015, 22:10
 3. 23-11-2014, 23:24
 4. 11-07-2014, 20:38
 5. 16-05-2014, 23:35
 6. 02-03-2014, 18:58
 7. 11-02-2014, 20:08
 8. 14-01-2014, 10:08
 9. 12-01-2014, 16:30
 10. 13-12-2013, 12:49
 11. 12-10-2013, 23:20
 12. 24-08-2013, 08:43
 13. 24-08-2013, 07:51
 14. 24-08-2013, 07:39
 15. 15-07-2012, 16:12
 16. 03-07-2012, 11:32
 17. 30-06-2012, 21:22
 18. 26-09-2011, 09:05
 19. 26-09-2011, 09:01

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •