Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
 1. #1
  ModTeam Senior Screener
  Awatar Drzemi

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  EPGD / EPMM

  Domyślnie Oblot odbudowanego Ił-2m3


  Polecamy

  W Nowosybirsku oblatano odrestaurowywany przez 6 lat samolot szturmowy Ił-2M3. Jego wrak wydobyto z bagien w Obwodzie Pskowskim.

  Ił-2 to słynny samolot szturmowy z czasów II w. św. Wyprodukowano ok. 40 tysięcy maszyn tego typu. Nazywane były latającymi czołgami, a nawet maszynkami do mielenia mięsa. Oblatany w Nowosybirsku egzemplarz, to jedyny latający samolot tego typu na świecie.
  Wrak samolotu Ił-2M3 zestrzelonego przez artylerię przeciwlotniczą znaleźli rosyjscy pasjonaci w 1991. Z błot pod Pskowem wydobyli wszystkie, nawet najdrobniejsze fragmenty, które zachowały się w niezłym stanie m.in. dzięki dużej zawartości metanu w bagnie (miękkie podłoże pozwoliło też przeżyć pilotowi). Szacunkowo przetrwało 40% konstrukcji. Później odkrywcy poszukali wszelkiej dostępnej dokumentacji, która pozwoliła na odrestaurowanie maszyny. 10 lat po odkryciu szczątki przewieziono do Nowosybirska. Dopiero 6 lat temu przedsiębiorstwo Awiorestawracja rozpoczęło odbudowę samolotu z pomocą specjalistów z Samarskich zakładów lotniczych.


  Inżynier Igor Zacharow wyjaśnia, że trudno było znaleźć dwa identyczne egzemplarze, stąd niełatwo było wybrać wzorzec do odbudowy. Różnice wynikały m.in. z braków materiałowych – samoloty budowano z tego, co było dostępne, w dużej mierze z drewna. Oryginalny samolot pochodził z 1943, był dwumiejscowy (początkowo Iły-2 powstawały jako jednomiejscowe, ale brak strzelca chroniącego tylną półsferę przyczyniał się do ogromnych strat). Linię produkcyjną Kujbyszewskich zakładów lotniczych nr 18 opuścił latem tego roku.
  Iła-2 zdecydowano się odbudować w barwach 198. Pułku lotnictwa szturmowego 298. Dywizji lotniczej, jako samolot którym latał marszałek Aleksandr Jefimow, znany z wykonania ponad 200 lotów bojowych, w których zniszczył 126 niemieckich czołgów i 80 samolotów na ziemi. W czerwcu 1943 udało mu się wrócić na lotnisko samolotem, w którym naliczono ponad 300 przestrzelin. Jefimow żyje do dziś i przed lotem instruował telefonicznie pilota odbudowanego Iła, informując oblatywacza o charakterystycznych cechach samolotu, m.in. silnym momencie od śmigła, który trzeba kompensować wychyleniem sterów. Warto zauważyć, że w czasie wojny piloci Ił-2 wykonywali loty bojowe po zaledwie 6 godzinach szkolenia...


  Znalezione szczątki były poważnie zniszczone, zarówno przez pociski, którymi został zestrzelony, jak i wskutek zderzenia z ziemią. Swoje zrobił też czas. Cały ogon samolotu trzeba było otworzyć od zera, bo oryginalna drewniana konstrukcja całkowicie zgniła. Nie zachowały się też osłony podwozia, mimo że były wykonane z duraluminium. Najlepiej zachowało się opancerzenie kabiny i centralna część kadłuba. W odbudowywanym samolocie wykorzystano więc m.in. oryginalne przyrządy pokładowe. Co ciekawe, samolot wyposażono też w sprawne działka.
  Za sterami odbudowanego Ił-2M3 zasiadł 30 września pilot-oblatywacz Władimir Barsuk – dyrektor SibNIA, który wcześniej oblatywał zrekonstruowane myśliwce I-16 i MiG-3. Samolot wzbił się w powietrze po 200-metrowym rozbiegu. Lot odbył się bez problemów. Samolot wylądował po kilku okrążeniach nad lotniskiem i jego okolicami.
  Altair - Oblot odbudowanego Ił-2m3


  Fajna kolekcja lotnych warbirdów się w Rosji tworzy...

 2. #2

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  KRAKÓW

  Domyślnie

  Żeby tak u nas...
  pozdrawiam
  Nuras

 3. #3

  Dołączył
  Dec 2008
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie

  Bardzo dobry news Mam nadzieję, że więcej tych maszyn kiedyś zostanie odbudowanych.

 4. #4
  ModTeam Senior Screener
  Awatar Drzemi

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  EPGD / EPMM

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez nurekogorek Zobacz posta
  Żeby tak u nas...
  O pojedynczych w kraju sztukach, które byśmy chcieli zobaczyć w powietrzu, takich jak właśnie Ił-2, P.11, PWS-26, czy Bf-109, możemy sobie pomarzyć. Raczej nikt się nigdy nie zdecyduje na doprowadzenie do stanu lotnego ze względu na ich wartość.

  Pozostaje mieć nadzieję, że choć jakaś replika się w przyszłości pojawi.

 5. #5
  Awatar darko64

  Dołączył
  Sep 2010
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  U nas Spitfire,które mieliśmy po wojnie od Anglików pocięliśmy na żyletki, a Rumunom, którzy chcieli nam zwrócić ocalałe Łosie podziękowaliśmy.

 6. #6
  Awatar Gregor

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Lotnisko dobrej pogody
  Piękna rzecz latać jeśli komu godzi bezpieczniej jednak kto po ziemi chodzi
  Kiedy słyszę na EPRZ SOListy głos na mej głowie płonie włos
  EPRZ FM - czułe granie - tak bije serce Jasionki


  Przewodnik po chmurach

 7. #7
  ModTeam Senior Screener
  Awatar Drzemi

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  EPGD / EPMM

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez darko64 Zobacz posta
  U nas Spitfire,które mieliśmy po wojnie od Anglików pocięliśmy na żyletki, a Rumunom, którzy chcieli nam zwrócić ocalałe Łosie podziękowaliśmy.
  No niestety, polityka nie sprzyjała wtedy "kolekcjonerstwu".

 8. #8

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  KRAKÓW

  Domyślnie

  No nie bardzo. Nawet z poprawnych politycznie Jaka 1 czy UT2 nie uświadczysz. A inne sprzęty są jednostkowe (np MiG-19 czy MiG-21F13).
  Nie pogniewał bym się na widok w locie w locie replik przedwojennych drewutni.
  Ostatnio edytowane przez Drzemi ; 15-10-2011 o 22:07 Powód: ort.
  pozdrawiam
  Nuras

 9. #9
  CRC
  CRC jest nieaktywny
  Awatar CRC

  Dołączył
  Jun 2012
  Mieszka w
  urodzony na Rakowcu

  Domyślnie


  Polecamy

  Rosjanie pisza że ich jedyny latajacy IŁ-2 poleciał do muzeum mikrosoftu.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •