Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
 1. #1

  Dołączył
  May 2010

  Domyślnie Odszedł Włodzimierz Gedymin


  Polecamy

  Na zasłużony odpoczynek.

  Altair - Odszedł Włodzimierz Gedymin

  Włodzimierz Gedymin urodził się 23 czerwca 1915 roku w Petersburgu. Był wnukiem powstańca styczniowego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rodzice przenieśli się do Poznania, gdzie ukończył Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego. Już w czasie nauki w gimnazjum fascynował się lotnictwem i ukończył kurs lotniczy. Po maturze, do której przystąpił w 1934, zdał egzaminy wstępne na Politechnikę Warszawską, ale przed rozpoczęciem studiów zgłosił się na ochotnika do odbycia służby wojskowej. Po odbyciu kursu podchorążych rezerwy w 57. Pułku Piechoty Wielkopolskiej, został skierowany do Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie. Po jego ukończeniu w 1937 w stopniu podporucznika pilota o specjalności lotnictwo myśliwskie, został skierowany do Poznania, do 131. Eskadry III/3 Dywizjonu Myśliwskiego Armii Poznań. Wybuch wojny zastał go na lotnisku Kobyle Pole (obecnie jedna z dzielnic Poznania). W kampanii wrześniowej przyznano mu 3 zestrzelenia, najwięcej spośród pilotów dywizjonu. Dwa pod Poznaniem i jeden w rejonie Koła, w tym bombowiec Heinkel He-111 nad Łagiewnikami w Gminie Suchy Las.
  W czasie okupacji, po nieudanych próbach przedarcia się na zachód, płk pilot Włodzimierz Gedymin był żołnierzem Armii Krajowej. Do jego zadań należało przygotowywanie i zabezpieczanie lotów alianckich samolotów. Uczestniczył w spektakularnej akcji o kryptonimie Most III, podczas której przekazano do Wielkiej Brytanii zdobyte przez żołnierzy AK fragmenty niemieckiej rakiety balistycznej V2. Po wojnie pracował w lotnictwie cywilnym oraz sanitarnym. Po przejściu na emeryturę w 1982 roku mieszkał w Pułtusku.
  W uznaniu zasług dla niepodległości Polski płk pilot Włodzimierz Gedymin został odznaczony Orderem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odszedł od nas jeden z ostatnich polskich pilotów wojskowych walczących w kampanii wrześniowej 1939.

 2. #2
  Awatar tango fox

  Dołączył
  Jun 2009
  Mieszka w
  EPWA

  Domyślnie

  A dlaczego do munduru nie dano sp Panu Pulkownikowi gapy z zielonym wiankiem tylko zwyczajna
  lataj synku nisko i powoli... jak mówiła mama do młodego pilota

 3. #3

  Dołączył
  Feb 2009

  Domyślnie


  Polecamy

  Znalezione w rodzinnym archiwum:
  Włodzimierz Gedymin przy samolocie L-60 Brigadyr.
  Centralny Zespół Lotnictwa Sanitarnego, Gocław, prawdopodobnie rok 1959.
  Cześć Jego pamięci!  Uploaded with ImageShack.us

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •