Witam.
Zwracam się z prośbą o pomoc w uzyskaniu informacji o umundurowaniu uzywanycm w lotnictwie w latach 50tych i 60 tych. Od dłuższego czasu trwają przygotowania do wystawy o 29plm i pragniemy skompletować kilka zestawów umundurowania. Niestety nie mamy dostępu do dokumentacji opisującej te umundurowanie, szczególnie z lat 50tych.
Bardzo zależy mi na fotografiach, ilustracjach ukazujacych te umundurownie z ewentualnym uwzględnieniem koloru.
Zastanawiamy się od kiedy wprowadzono kombinezony dwuczęściowe dla pilotów i jakiego były koloru ( z materaiłu). Problematyczne są też kombinezony jednoczęściowe używane przez personel naziemny. Na zdjeciach z tamtych lat nie można rozpoznac koloru. Podobnie ma się sytuacja z wczesnymi kombinezonami jednoczęściowymi dla pilotów.
Nie dotarlismy też do materiałów, które jednoznacznie pokazywałby umundurowanie używane przez słubę oficera dyzurnego jednoski. Czy były to mundury polowe czy służbowe? Jakie buty były do nich przeznaczone?
Od kiedy żołnierze służby zasadniczej zaczęli nosić buty tzw. "opinacze" , które wyparły trzewiki z materiałowymi opinaczami? Ważnym jest też dla nas jak wyglądał ubiór wyjściowy żołnierza słuzby zasadniczej w latach 50tych i 60 tych?
Z góry dziekuję za pomoc.
Pozdrawiam