Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
 1. #1

  Dołączył
  Jan 2017

  Domyślnie Bułgaria kupuje "brand-new version" F16


  Polecamy

  W ilości 8 szt.
  https://twitter.com/dwnews/status/11...987926533?s=19

  The Bulgarian Parliament approved the purchase of eight new US-made F-16 fighter jets.

  "Bulgaria will be the first Balkan country to have this brand-new version of the aircraft," said Defense Minister Krasimir Karakachanov. https://t.co/ek6FrlXMmV

  Sent from my Lenovo TB-8704X using Tapatalk

 2. #2

  Dołączył
  May 2010

  Domyślnie

  Widać że Bułgaria poszła niezmiernie szeroko. Można spodziewać się że na codzień będzie miała od 2 do 3 samolotów zdatnych do lotów. A to wszystko w wersji do obrony przestrzeni powietrznej. Najwidoczniej brali lekcje od naszych państwowych handlowców jak robić zakupy w Jueseju. Brawa !

 3. #3
  ModTeam Senior Screener
  Awatar Drzemi

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  GDN

  Domyślnie

  Kupi, albo nie kupi...

  Bułgaria: prezydent przeciwny ratyfikacji umowy z USA w sprawie F-16

  Prezydent Rumen Radew zawetował dziś ustawę dotyczącą ratyfikowania umowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zakupu ośmiu myśliwców F-16 Block 70. W celu sfinansowania planowanej transakcji parlament podniósł deficyt budżetowy z 0,5 do 2 proc. PKB. Ustawę przegłosowano 19 lipca. W piątek odbędzie się głosowanie nad wetem szefa państwa.

  Jak poinformowało biuro prasowe prezydenta, Radew zawetował ustawę ze względu na znaczne podniesienie deficytu budżetowego w celu sfinansowania transakcji oraz brak szerokiego konsensusu społecznego na rzecz tak ważnej umowy.

  Umowa, składająca się z czterech oddzielnych dokumentów, dotyczy zakupu przez Bułgarię ośmiu myśliwców F-16 Block 70 (sześciu bojowych i dwóch ćwiczebno-bojowych) oraz wyposażenia maszyn, ich serwisowania i szkolenia pilotów. Umowa przewiduje zapłacenie USA 1,2 mld dolarów natychmiast po jej ratyfikacji.

  Rośnie zadłużenie Bułgarii

  W celu sfinansowania transakcji parlament podniósł deficyt budżetowy z 0,5 do 2 proc. PKB. Jednocześnie pomimo wcześniejszych zapewnień rządu, że transakcja nie doprowadzi do podniesienia zadłużenia kraju, Bułgaria wyemitowała w czerwcu obligacje o wartości 300 mln lewów (150 mln euro), później kolejne o wartości 200 mln lewów (100 mln euro) z 20-letnim terminem zapadalności. Do końca miesiąca będą emitowane następne obligacje o wartości 200 mln lewów (100 mln euro). Łącznie zadłużenie podniesiono o 700 mln lewów (350 mln euro).
  Wątpliwości prezydenta wobec głosowania nad ustawą

  Wątpliwości prezydenta wobec głosowania nad ustawą

  Radew ma zastrzeżenia również do sposobu głosowania nad ustawą w parlamencie. Jego zdaniem przegłosowanie na tym samym posiedzeniu w pierwszym i drugim czytaniu zarówno ustawy o ratyfikacji, jak i noweli budżetu, przemawia za zbytnim pośpiechem deputowanych.

  - Ten pośpiech pozostawił niewyjaśnione wiele ważnych spraw jak ceny, gwarancje, terminy dostaw, odszkodowania i inne - ocenił prezydent. Bułgaria potrzebuje wielozadaniowych samolotów, a to oznacza pełny komplet wyposażenia. Bułgarzy nie dostali odpowiedzi, czy umowa to gwarantuje - podkreślił Radew, który jest generałem rezerwy i do lipca 2016 roku był dowódcą sił powietrznych.

  Radew krytykuje umowę

  Początkowo prezydent nazwał umowę "triumfem lobbingu". Jego zdaniem za niewystarczająco wyposażone samoloty, ze zbyt długim terminem dostaw cena jest za wysoka. Bułgaria powinna otrzymać pierwsze samoloty w 2023 roku.

  Zgodnie z konstytucją weto prezydenta parlament może odrzucić zwykłą większością. Kluby parlamentarne centroprawicowego rządzącego ugrupowania Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB) i zrzeszającego mniejszość turecką i ludność muzułmańską Ruchu na rzecz Praw i Swobód oświadczyły, że nie poprą weta prezydenta. Głosowanie odbędzie się prawdopodobnie w najbliższy piątek.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/bul...w-f-16/5q50cvg

 4. #4

  Dołączył
  Aug 2009
  Mieszka w
  EPGD

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Drzemi Zobacz posta
  Radew mówiący o lobbingu, dobre sobie. Sam pierwszy puściłby oko - tylko w drugą stronę, do Rosjan.
  W zasadzie nie wiadomo co Bułgaria pod jego przewodnictwem robi w NATO. Za Air Policing płacić się nie kwapi, kupić nowych samolotów nie chce.

  M.

 5. #5

  Dołączył
  May 2010

  Domyślnie


  Polecamy

  Chcą kupić ale samolot wielozadaniowy a nie do air policing. Kto przeczytał co Amerykanie im za górę forsy zaproponowali ten wie że to był zły interes.

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •