Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
 1. #1

  Dołączył
  Nov 2009
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie 10-ta Eskadra Lotnicza


  Polecamy

  Poszukuję informacji na temat 10-tej Eskadry Lotniczej, która w ramach 4-tej Dywizji Strzelców gen. Lucjana Żeligowskiego, z Odessy, przez Besarabię i Bukowinę, dotarła w 1919 r. do kraju, a tu przez Stanisławów, Brześć i Warszawę trafiła na lotnisko Ławica pod Poznaniem, a później na lotnisko w odzyskanej Bydgoszczy. Sprawą interesuję się z powodów rodzinnych. Z góry dziękuję za informacje. tm25@gazeta.pl

 2. #2

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  Łask

  Domyślnie

  Polecam książki:

  Jerzy B. CYNK "Siły lotnicze Polski i Niemiec" wrzesień 1939.
  Jerzy PAWLAK "Polskie eskadry w latach 1918-1939.
  "Lotnictwo polskie w okresie międzywojennym" (materiały z sesji popularnonaukowej z 1993).
  "Lotnictwo polskie w wojnie obronnej 1939 roku" ( jak wyżej z 2000).

  Jeżeli kolega nie ma dostępu do w/w publikacji, to proszę o mail, na który wyślę informacje.

 3. #3

  Dołączył
  Nov 2009
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Dziękuję za odpowiedź. Przepraszam, że nie napisałem jasno, że interesuje mnie ta eskadra w okresie od Odessy, po Ławicę i Bydgoszcz; Pawlaka widziałem i mam ksero czterech interesujących mnie stron, Cynk pisze o kampanii wrześniowej, sesja z 2000 r. dot. 1939. roku; może w materiałach sesji z 1993 r. coś znajdę (poszukam w CBW; jeśli nie będzie, to poproszę o informacje gdzie tego szukać). Jeszcze raz dziękuję. Przy okazji wyjaśniam, że szukam informacji o moim ojcu, który początkowo był w Kompanii Inżynieryjnej 4DS gen. Żeligowskiego, a później, w ramach tej dywizji, został przydzielony do "Aviacyi". W CAW znalazłem sporo materiałów dot. tej Kompanii Inżynieryjnej, ale materiałów Oddziału Awjacyjnego i 10-tej Eskadry Lotniczej nie uzyskałem (mimo że znam sygnaturę takich akt). Mam jednak zdjęcia lotnicze z tego okresu i tam na niektórych jest mój ojciec. Dziękuję i pozdrawiam Tomasz Mańkowski.

 4. #4

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Bydgoszcz

  Domyślnie

  Witam.

  10 Eskadra Lotnicza pomimo, że była jedną z pierwszych eskadr polskiego lotnictwa nie doczekała się dotychczas samodzielnej monografii, która opisałaby całą jej historię, począwszy od Eskadry przy 4 Dywizji Strzelców gen. Żeligowskiego po 32 Eskadrą Rozpoznawczą Lotnictwa Armii "Łódź". Była to jedna z niewielu eskadr, która zachowała przez cały okres międzywojenny, jak byśmy to dziś powiedzieli - "ciągłość tradycji".

  Poniższa lista przedstawia zmiany w nazewnictwie eskadry w okresie 1918-1939

  Eskadra przy 4 Dywizji Strzelców gen. Żeligowskiego (15.10.1918 - .08.1919)
  10 Eskadra Lotnicza (.08.1919 - .04.1920)
  9 Eskadra Wywiadowcza (18.01.1921) (w 1921 roku 9EW została połączona z 10EW)

  10 Eskadra Wywiadowcza (.04.1920 – 02.06.1925)
  32 Eskadra Lotnicza (02.06.1925 - .09.1929)
  32 Eskadra Liniowa (.09.1929 - .08.1939)
  32 Eskadra Rozpoznawcza (.08.1939 - .31.08.1939
  32 Eskadra Rozpoznawcza lotnictwa Armii „Łódź”(01.09.1939 – .09.1939)

  Poza wymienionymi wyżej publikacjami jedyny znany mi opis działań eskadry w pierwszym okresie jej istnienia po udział w wojnie polsko - sowieckiej zamieszczony jest w albumie "Księga ku czci poległych lotników polskich" która ukazała się w początku lat trzydziestych ubiegłego wieku. Do opisu i historii eskadry dołączone są również zdjęcia i spis lotników (niepełny).Od czasu do czasu album ten pojawia się w ofercie "allegro".
  Byłą też książka, ukazująca udział lotnictwa polskiego w wojnie polsko sowieckiej, w której ukazany został cały wysiłek polskiego lotnictwa, tam też 10 eskadra miała swój opis działań.

  Pierwszym dowódcą eskadry był późniejszy dowódca polskiego lotnictwa, ówcześnie porucznik Ludomił Rayski.
  W interesującym Pana okresie eskadrą dowodził ppłk. pil. Jan Kieżuń, barwna postać w lotnictwie w latach dwudziestych. Kawaler Orderu Virtuti Militari za udział w wojnie polsko - sowieckiej. Z opowiadań wiem, że samolot którym latał miał "rejestrowane" przestrzeliny podczas ataku na sowiecką konnicę Armii Budionnego. Było ich bardzo dużo, a lotnicy tej eskadry "specjalizowali" się wręcz w takich atakach. Niestety nie zachowały się (a przynajmniej nie widziałem takowych) materiały ikonograficzne, które by to potwierdzały.
  Ppłk. pil. Jan Kieżuń, po okresie dowodzenia eskadrą, w październiku 1920 roku objął dowodzenie Szkołą Pilotów która powstała w Bydgoszczy z połączenia różnych szkół, które w okresie zagrożenia wojennego zostały przeniesione na lotnisko w Bydgoszczy. W późniejszym okresie dowodził 4 Pułkiem lotniczym w Toruniu.

  W zapowiedziach wydawnictwa "Stratus" od jakiegoś czasu pojawia się książka (jeszcze się nie ukazała) autorstwa Pana Kopańskiego o początkach lotnictwa polskiego. Zapewne w niej będzie też małe co nieco o 10 Eskadrze.

  Pozdrawiam
  Remigiusz Gadacz

 5. #5

  Dołączył
  Nov 2009
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Uprzejmie dziękuję za odpowiedź i za informacje.
  Czekam na książkę Tomasza J. Kopańskiego; o ile się nie mylę jest nieco opóźniona.
  W zachowanych notatkach mojego ojca znalazłem dwa adresy płka Kieżuna (taka jest tam pisownia), pierwszy chyba poznański (ul. Graniczna) i stopień jeszcze ppłk; drugi bydgoski (ul. Libelta).
  W zachowanych papierach mam listę 115 osób z podpisami; lista nosi tytuł: "Papierosy a 18-XII-1919 r.". Myślę, że jest to świąteczny przydział papierosów dla żołnierzy naziemnego personelu obsługującego 10-tą Eskadrę Lotniczą. Nie wiem gdzie to próbować wyjaśnić.
  Dziękuję i pozdrawiam. Tomasz Mańkowski

 6. #6

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Bydgoszcz

  Domyślnie

  jedyny znany mi opis działań eskadry w pierwszym okresie jej istnienia po udział w wojnie polsko - sowieckiej zamieszczony jest w albumie "Księga ku czci poległych lotników polskich" która ukazała się w początku lat trzydziestych ubiegłego wieku. Do opisu i historii eskadry dołączone są również zdjęcia i spis lotników (niepełny).Od czasu do czasu album ten pojawia się w ofercie "allegro".

  Album Ku czci poległych lotników (839929801) - Aukcje internetowe Allegro

 7. #7

  Dołączył
  Nov 2009
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie


  Polecamy

  1.Dziękuję za informacje; dziś byłem w CBW, widziałem ciekawe teksty i zdjęcia w „Albumie” i interesujące materiały z konferencji z 1993 r.
  2.Szukam fotografii dot. 10-tej Eskadry Lotniczej; wiem o dwóch zbiorach, w których zapewne są interesujące mnie zdjęcia; chciałbym do nich dotrzeć:
  - w książce K. Hoffa („Skrzydła Niepodległej; o wielkopolskim lotnictwie w okresie II-ej Rzeczypospolitej”; Wielkop. Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu; 2005) są opublikowane m. in. zdjęcia z lat 1918 i 1919 ze zbiorów Wojciecha Bukowskiego; niektóre z nich otrzymałem, nie mam jednak pewności, czy znam wszystkie zdjęcia dot. 10-tej Esk. Lot. z tych zbiorów;
  - w artykule red. Radosława Nawrota p.t. „Ławica - początek polskiego lotnictwa” (GW/Poznań, zeszyt Powstanie Wielkopolskie, 24.XII.2008 r., str. 12 i 13) podano informację, że autor korzystał z materiałów archiwalnych Aeroklubu Poznańskiego, zaś przy jednym z dwu opublikowanych tam zdjęć archiwalnych, zamieszczono adnotację: „Ze zbiorów Janusza Łukasiewicza”, który za życia był kronikarzem poznańskiego Aeroklubu.
  3. Pomyliłem się w poprzednim wpisie, pisząc o opóźnieniu książki T. J. Kopańskiego; cofam i przepraszam.
  Dziękuję za informacje. Pozdrawiam Tomasz Mańkowski (tm25@gazeta.pl)


Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •