Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
 1. #1
  Awatar jowitek

  Dołączył
  Sep 2007
  Mieszka w
  Rzeszów

  Domyślnie Silniki Pegaz XX dla Łosia


  Polecamy

  Na internetowej stronie WSK PZL-Rzeszów jest informacja ze silniki Pegasus XX były budowane na licencji w rzeszowskiej Fabryce Silników Nr 2. Nigdzie indziej nie znalazłem podobnej informacji, no może po za Wikipedią, która też powoluje się tylko na rzeszowską stronę. Czy w związku z tym "ktokolwiek słyszał, ktokolwiek widział" żeby w Rzeszowie powstał choć jeden Pegaz ?

 2. #2
  Awatar adamcik

  Dołączył
  Aug 2008
  Mieszka w
  Warsaw, Poland

  Domyślnie

  Faktycznie Wikipedia to podaje, a w ślad za tym kilka innych stron internetowych, ale coś mi się wydaje, i tak na logikę wynika z tych źródeł (zob. też PZL - Polski Serwis Naukowy), że to były przede wszystkim PLANY związane z uruchamianiem produkcji Łosia w Mielcu (było to montowanie z części wykonanych na Okęciu i dotyczyło 20 sztuk Łosia). Ciekawą lekturą jest tu książka "Samolot Bombowy PZL-P-37 Łoś" J.B.Cynk z 1990 r. (strona 60 i 61) gdzie autor nic nie wspoimna o produkcji licencyjnej w zakładach WS2 w Rzeszowie, a jedynie, ale dość szczegółowo o produkcji Pegasusa XX w WS 1 w Warszawie - łącznie do wybuchu wojny, jak podaje autor wytwórnia dostarczył ok. 250 Pegasusów XX i XIX. Ciekawe jest to, że podczas produkcji Łosia panował niezły, bałagan Okęcie się nie wyrabiało z produkcją, decyzje podejmowano na szczeblach bardzo wysokich, co skutkowało opóźnieniami, przestojami. Brak było dokładnych planów działania, a to, że produkcję zaczęto przenosić pod koniec 1938 r. do Mielca, a być może właśnie silników do Rzeszowa, był ten bałagan w Warszawie. Ale faktycznie brakuje źródeł - starszych niż internet - na ten temat, a internet tylko powtarza, a to za wikipedią, a to za stroną PZL-Rzeszów, że Pegasusy tam wytwarzano - i takich źródeł jest na pęczki.

 3. #3
  Awatar jowitek

  Dołączył
  Sep 2007
  Mieszka w
  Rzeszów

  Domyślnie


  Polecamy

  Właśnie dlatego pytam. Pracuję w rzeszowskiej wytwórni a tu co krok powtarza się tę historię o produkcji Pegazów a ja nie jestem w stanie dotrzeć do ich źródła. Jeśli natomiast chodzi o plany wobez WS-2 to niegdyś próbowałem tę sprawę wyjaśnić powołując się na A.Glassa "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939" gdzie wspomniał wręcz że rzeszowska wytórnia miała specjalizować się w produkcji silników rzędowych, gwiazdowe pozostawiając Warszawie. Chyba że do czasu uruchomienia pełnej produkcji w Rzeszowie wytwarzane były jakieś części do Pegaza ale to tylko moje przemyślenia.

LinkBacks (?)

 1. 25-01-2013, 17:42
 2. 18-01-2013, 16:55
 3. 30-08-2012, 08:30

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •