Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
Like Tree1Likes
 • 1 Post By JacekB

Wątek: Zmarł ostatni polski uczestnik Bitwy o Anglię.

 1. #1

  Dołączył
  Sep 2007
  Mieszka w
  z Polski

  Domyślnie Zmarł ostatni polski uczestnik Bitwy o Anglię.


  Polecamy

  Zmarł ostatni polski uczestnik bitwy o Anglię - Wiadomości - WP.PL

  W domu opieki w kanadyjskiej prowincji Ontario w wieku 97 lat zmarł w minioną środę Tadeusz Sawicz - ostatni polski pilot, który uczestniczył w bitwie o Anglię, w 2006 roku postanowieniem prezydenta RP mianowany generałem brygady.

  Były przewodniczący zarządu Fundacji Stowarzyszenia Lotników Polskich Andrzej Jeziorski powiedział, że wdowa Jadwiga ma w planach przewiezienie prochów do Polski. Niewykluczone, że spoczną w rodzinnym grobie Sawiczów na Powązkach.

  - Wspominam go, gdy był jeszcze w bardzo dobrej formie. Ostatni raz widziałem go w Kanadzie dwanaście lat temu, ale na temat wojny nie było okazji porozmawiać. Był człowiekiem bardzo skromnym - mówi Jeziorski, który w czasie drugiej wojny światowej służył w polskim lotnictwie bombowym.

  Autor dwutomowej "Historii Lotnictwa Polskiego w II wojnie światowej", 86-letni Jerzy Cynk powiedział, że był z Sawiczem w kontakcie przez cały czas po wojnie i otrzymał od niego pomoc w dokumentowaniu działań lotnictwa polskiego w czasie drugiej wojny światowej. O Sawiczu są liczne wzmianki w jego pracy.

  Sawiczowi zaliczono zestrzelenie trzech niemieckich maszyn i kilka uszkodzeń. Dowodził wszystkimi trzema Polskimi Skrzydłami przydzielonymi do RAF-u.

  Urodzony w 1914 roku w Warszawie, w 1936 roku ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. W kampanii wrześniowej latał na myśliwcach P.11c. Awansował na zastępcę dowódcy 114 eskadry.

  Po 17 września 1939 roku przedostał się do Rumunii, a następnie przez Jugosławię i Włochy do Francji, gdzie szkolił się w Centrum Wyszkolenia Lotnictwa w Lyon-Bron.

  W czasie kampanii francuskiej latał w Groupe de Chasse III/10. Po upadku Francji uciekł samolotem do Algieru, następnie koleją dotarł do Casablanki, skąd angielskim statkiem odpłynął do Anglii. Przybył tam 17 lipca 1940 roku. Resztę wojny służył w polskim lotnictwie myśliwskim w ramach RAF-u.

  Po przeszkoleniu na samolotach Hurricane w październiku 1940 roku Sawicz otrzymał skierowanie do Dywizjonu Myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki i w tej formacji walczył w Bitwie o Anglię.

  Bitwa ta, stanowiąca element przygotowań Hitlera do morskiego desantu na Wyspy Brytyjskie, toczyła się w czterech fazach od 10 lipca do 31 października 1940 roku. Jest pierwszą w historii bitwą stoczoną wyłącznie z udziałem lotnictwa.

  Liczbę Polaków uczestniczących w walkach (łącznie z 81 polskimi pilotami w dywizjonach brytyjskich) ocenia się na 144. Poległo 29 spośród nich, co stanowi 5% ogólnej liczby pilotów RAF-u. Polacy zestrzelili 170 samolotów niemieckich i uszkodzili 36, co stanowi ok. 12% strat Luftwaffe.

  W lutym 1941 roku Sawicza przeniesiono do pierwszego składu 316. Dywizjonu "Warszawskiego". Brał udział m.in. w osłonie konwoju morskiego i był instruktorem lotniczym. Od września 1942 roku objął dowództwo 315. Dywizjonu "Dęblińskiego". Był też na stażu w sztabie 9. Armii Powietrznej USA jako oficer łącznikowy.

  Następnie służył w różnych jednostkach, a pod koniec wojny był dowódcą 131. Skrzydła Myśliwskiego (dywizjony 302, 308 i 317). W czynnej służbie był do początku 1947 roku. Ma wysokie odznaczenia brytyjskie, amerykańskie i holenderskie. Ma także Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari.

  W 1957 roku wyjechał z Anglii do Kanady, gdzie pracował w firmach lotniczych.

  Ostatni polski uczestnik bitwy powietrznej o Anglię mieszkający w Wielkiej Brytanii, Ludwik Martel, zmarł w bardzo podeszłym wieku w kwietniu ubiegłego roku.
  Ostatnio edytowane przez Drzemi ; 26-10-2011 o 00:03 Powód: Dodałem treść

 2. #2

  Dołączył
  Jan 2008
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie

  To tak dla wywołania refleksji tekst Sabatonu:

  Na niebie ponad wyspą
  dominują Asy na uchodźstwie

  Przybyli z bliska i z daleka, dołączyli do floty
  Gotowi służyć alianckiemu dowództwu
  Wysłani na szkolenie, choć już wcześniej zdobyli skrzydła
  Oni byli gotowi do lotu, zdolni do walki

  Raz w powietrzu, rozpoczyna się bitwa
  Udowodnili swoją wartość, teraz lecą po zemstę

  Piloci myśliwców na uchodźstwie lecą nad obcym krajem
  Rozsławcie historię o nich - o Dywizjonie 303
  Polscy piloci walczący w Bitwie o Brytanię
  Ochraniali niebo ponad wyspą

  Nawet w nocy cienie pokrywają ziemię
  A walki trwają od zmierzchu do świtu
  Ze szponem Rzeszy, ze szponem orła
  Byli gotowi by latać, byli gotowi by umrzeć

  Wysoko w przestworzach bitwa ciągle trwa
  Udowodnili swoją wartość, mają swoją zemstę

  Piloci myśliwców na uchodźtwie walczą o obcy kraj
  Opowiedzcie ponownie ich historię - o Dywizjonie 310
  Mężczyźni z Czechosłowacji w Bitwie o Brytanię
  Ochraniali niebo ponad wyspą

  Nad polem bitwy odważni ludzie, daleko od domu
  Niewielu zostało wysłanych w niebo by zginąć

  SOLO

  Lećcie, rozbrzmiewa echem historia
  Odmieniają losy w przestworzach

  Piloci myśliwców na uchodźstwie lecą nad obcym krajem
  Kiedy bitwa została wygrana, opowiedzcie o Dywizjonie 401
  Kanadyjscy piloci w Bitwie o Brytanię
  Ochraniali niebo ponad wyspą

  Na skrzydłach historii opuścili swoje domy
  Aby żyć po wieczne czasy na podniebnym szlaku
  W całej historii nigdy dotychczas
  Nie zawdzięczano tak wiele tak nielicznym

  Piloci myśliwców na uchodźctwie!

  a tu multimedialnie:
  http://www.youtube.com/watch?v=3qUEiYWkDt0

 3. #3
  Awatar Gabor

  Dołączył
  Dec 2007

  Domyślnie

  To bardzo zła wiadomość.Odszedł ostatnie z NASZYCH ORŁÓW.Jest mi bardzo smutno.Cześć jego pamięci

 4. #4
  Awatar Flycat

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  bloku

  Domyślnie

  Dzisiaj odbył się na Powązkach pogrzeb generała. Były poczty sztandarowe wszystkich baz lotnictwa Sił Powietrznych, Aeroklubu Polskiego i Warszawskiego, szkół oraz jednostki reprezentującej RAF. Kwatera znajduje się obok grobów innych weteranów z Bitwy o Wielką Brytanię - Łokuciewskiego, Rolskiego czy Witorzeńća.
  Jak wspomniał podczas swojej przemowy Dowódca Sił Powietrznych, gen. Sawicz był nie tylko ostatnim żyjącym polskim pilotem biorącym udział w Bitwie o Wielką Brytanię, ale także ostatnim żyjącym z dęblińskiej promocji z 1936 roku i ostatnim pilotem Brygady Pościgowej.

 5. #5

 6. #6
  Moderator
  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez Flycat Zobacz posta
  Jak wspomniał podczas swojej przemowy Dowódca Sił Powietrznych, gen. Sawicz był nie tylko ostatnim żyjącym polskim pilotem biorącym udział w Bitwie o Wielką Brytanię, ale także ostatnim żyjącym z dęblińskiej promocji z 1936 roku i ostatnim pilotem Brygady Pościgowej.
  Jeżeli już wyliczamy, w czym Tadeusz Sawicz był ostatni, to - o ile się nie mylę - był także ostatnim spośród polskich dowódców skrzydeł i dywizjonów w RAF.
  Flycat likes this.


Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •