Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 47
 1. #1
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie 1 ИАП "Варшава"(1 Myśliwski Pułk "Warszawa") w radzieckiej fotografii.


  Polecamy


  http://s002.radikal.ru/i198/1003/75/995cc2a92137.jpg

  Fotografia zrobiona na lotnisku Grigoriewskoje pod Riazaniem z 1943 roku. Pierwszy z prawej instruktor lejtnant Ambrozin.


  http://s50.radikal.ru/i129/1003/35/b74c250e345f.jpg

  Porucznik Kozak w skórzanej kurtce i mechanicy samolotu.  http://reibert.info/forum/attachment...0&d=1270074588
  http://vpk-news.ru/site_media/images...6_11_02_02.jpg

  Oficerowie piloci na tle samolotu prezentu dla 1 IAP "Warszawa"
  Krążąc po rosyjskim internecie natykam się na wiele ciekawych zdjęć i dokumentów.

 2. #2
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie


  http://airfield.narod.ru/yak/yak-7/c..._yak-7v_01.jpg

  Jak-7B 1 IAP "Warszawa" na lotnisku Grigoriewskoje pod Riazaniem, zima 1943 rok. Samolot posiadał stałe podwozie bez osłon
  w celu uproszczenia konstrukcji.

  http://airfield.narod.ru/yak/yak-7/c..._yak-7v_02.jpg

  Jak 7B po wojnie 1945 rok

 3. #3
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie


  http://airfield.narod.ru/yak/yak-1/c..._yak-1b_31.jpg

  Edward Chromy i podporucznik Władysław Suszek przy samolocie Jak-1B. Opisano jako 1945, czyli był to jeden z kilku ostatnich Jaków-1b, gdyż pułk sukcesywnie przezbrajano na Jaki-9.
  Edward Chromy w swojej książce podpisał je jako Mirosławiec.


  http://airfield.narod.ru/yak/yak-1/c..._yak-1b_32.jpg

  Znane zdjęcie kolejnego weterana Jak-1B nr 12 po wojnie 1945.

  http://airfield.narod.ru/yak/yak-1/c...ak-1b_32-2.jpg

  Ta sama maszyna

 4. #4
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie


  http://airfield.narod.ru/yak/yak-9/c...ak-9p_24-1.jpg


  http://airfield.narod.ru/yak/yak-9/c...ak-9p_24-2.jpg


  http://airfield.narod.ru/yak/yak-9/c...ak-9p_24-3.jpg

  Wizyta marszałka Roli-Żymierskiego w pułku.
  Samoloty Jak-9 różnych typów z 1Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa" rok 1948. Część samolotów jeszcze w kamuflażu, część w powojennym szarym malowaniu.
  Widać malowanie samolotów z końca wojny. Szare Jaki to prawdopodobnie Jaki-9P.

 5. #5
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie


  http://airfield.narod.ru/yak/yak-1/c...ak-1b_25-1.jpg


  http://airfield.narod.ru/yak/yak-1/c...ak-1b_25-2.jpg

  Jak-1b w szarym kamuflażu lotnisko Grigoriewskoje 1944 rok. Zwraca uwagę brak szachownicy.

 6. #6
  Awatar kaesz

  Dołączył
  Apr 2009
  Mieszka w
  Szczecin

  Domyślnie

  Szachownice na każdym samolocie nie były obowiązkowe. Ładne zdjęcia

 7. #7
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie


  http://i16fighter.ru/usage/foreign/uti4_pol.jpg


  UTI-4

  1 IAP ''Warszawa" otrzymał w maju 1944 samolot I-16 typ5 №521560 jako maszynę dyspozycyjną dowódcy pułku. Samolot spisano ze stanu pułku po opuszczeniu Grigoriewskoje.
  W Polsce używano dwóch UTI-4. Jeden z nich stał na pomniku przy TSL(Na WAT). Samolot był sprawny i co jakiś czas odpalano silnik.
  Ostatecznie samolot skasowano gdy TSL zamknięto.

 8. #8
  Moderator
  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie

  Co najmniej część tych zdjęć to są polskie fotografie, publikowane w naszej literaturze historycznej i wspomnieniowej.

 9. #9
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Owszem mam je w kilku książkach, niemniej ich jakość jest podła. Jeżeli chodzi o te wojenne to raczej nie są polskie, wydaje mi się że propagandowe robione przez Rosjan(Dopiero teraz dokumentalne). Wtedy tym zajmowali się oficerowie polityczni a to byli Rosjanie.


  Samoloty lotnictwa ludowego Wojska Polskiego

  Powyższe z polskiej strony, na rosyjskich stronach znalazłem film z przekazania Jaka-7(Wygląda na wczesną 9) do pułku lotniczego przez tego samego darczyńcę.


  http://aviawarworld.ru/c2b25d2fe211.jpg

  To jeden z podarków dla radzieckiego pułku. Pan profesor prawdopodobnie własnoręcznie umieścił napis fundacyjny na samolocie. Ufundował podobno kilka samolotów. Mało znany fakt związany z 1 IAP "Warszawa".

  Reszta historii:
  http://aviawarworld.ru/news/samolety...2011-11-26-137


  http://www.gorakalwaria.net/userfile...essing-net.jpg

  Fundator samolotu Medarda Koniecznego prof. Wolf Messing.
  Spotkałem się z twierdzeniem że ten człowiek nie istniał, a był to pomysł "politycznych" na zagrzanie do boju Polaków.

 10. #10
  Moderator
  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Syrenek Zobacz posta
  Jeżeli chodzi o te wojenne to raczej nie są polskie, wydaje mi się że propagandowe robione przez Rosjan(Dopiero teraz dokumentalne). Wtedy tym zajmowali się oficerowie polityczni a to byli Rosjanie.
  Tak i nie. Wbrew pozorom wiele stanowisk oficerów polityczno-wychowawczych (tak nazywał się ten korpus osobowy w latach 1944-45, wcześniej byli to oficerowie oświatowi) w 1 DP im. Tadeusza Kościuszki, a potem w 1 Korpusie PSZ i Armii Polskiej w ZSRR (1 Armii WP) zajmowali Polacy. W miarę możliwości komuniści, ale nie tylko. Było to zresztą zgodne z intencją kierownictwa ZPP, które bardzo się starało demonstrować polski charakter nowego wojska.

  W lotnictwie było różnie. W tworzonym od podstaw 1 plm "Warszawa" zastępcą dowódcy ds. pol-wych był por./kpt. Józef Welker, Polak, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej. Po nim stanowisko to objął por. pil. Medard Konieczny, przedwojenny polski lotnik. W tak samo sformowanym od zera 2 pnb "Kraków" na analogicznym stanowisku służył najpierw kpt. J. Welker, a potem mjr Jerzy Bogdanowski, Polak urodzony w Warszawie, który w czasie I wojny światowej znalazł się w Rosji, a potem służył w Armii Czerwonej. Później mjr/ppłk Bogdanowski był zastępcą ds. pol-wych dowódcy 1 Polskiej Dywizji Lotniczej. Inaczej było w tych jednostkach, które z całym personelem zostały odkomenderowane do polskiego lotnictwa, tzn. w 1 MKLot oraz w samodzielnych pułkach i eskadrach. Tam siłą rzeczy początkowo (w większości aż do końca wojny) w ogóle nie było polskich oficerów, nie tylko polityczno-wychowawczych, ale też wszelkich innych specjalności.

  A w ogóle to oficerowie polityczno-wychowawczy niekoniecznie zajmowali się robieniem zdjęć. W sekcji polityczno-wychowawczej pułku zapewne był aparat fotograficzny, ale wiele zdjęć należy przyporządkować działalności korespondentów prasy frontowej i operatorów kronik filmowych, którzy regularnie odwiedzali szkolące się i walczące jednostki.
  Ostatnio edytowane przez JacekB ; 17-09-2012 o 00:56

 11. #11
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Faktycznie, Masz rację.

  Jak ci panowie wykonywali pracę polityczną np. agitację? W pułku przeprowadzano pogadanki, wykłady, referaty. Wydaje mi się że to nie były samodzielne stanowiska. Takie wystąpienia musiały być konsultowane, treść uzgadniana itp. Często pisano delikwentowi do odczytu referat.
  Wpadki były niedopuszczalne.
  Sam kiedyś musiałem w szkole napisać taki "pasztecik - dlaczego PRL jest najlepszy" i to mi sprawdzali jako osobie niepewnej społecznie. Zresztą nie jeden to pisał czy chciał czy nie, np na akademię w szkole. A to były już czasy łagodności a nie stalinizm.
  Wiem, że był pion o nazwie sekcja polityczno- wychowawcza w lotnictwie, ale w.w panowie byli na samym dole drabinki.
  Wiesz może jak to wyżej wyglądało?

  Pierwszym dowódcą pierwszej samodzielnej eskadry był mjr. Kozłowski. Po śmierci Kozłowskiego w wypadku UTI-4(Chyba tym samolocie?) przeformowano eskadrę w pułk dnia 19.08.1943 i dowodził nią kpt. Tadeusz Wicherkiewicz(Jako pełniący obowiązki). Zastępca do spraw "kulturalno-oświatowych" został por. Alfred Wiślicki, jesienią stanowisko przejął Welker, Medarda Koniecznego mamy od lutego 1944r.

 12. #12
  Moderator
  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie

  Zgadza się, przed por. M. Koniecznym zastępcą ds. oświatowych (zgodnie z ówczesną terminologią) w 1 plm był por. Alfred Wiślicki. Z kolei po odejściu mjr. Koniecznego z pułku jego obowiązki objął por. pil. Michał Jakubik, również przedwojenny lotnik, późniejszy generał brygady.

  W eskadrze był zastępca ds. pol-wych, którym był jeden z pilotów. W pułku istniała kilkuosobowa sekcja polityczno-wychowawcza, podległa zastępcy ds. pol-wych. Radziecki obyczaj (kontynuowany aż do końca ZSRR) był taki, że na szczeblu eskadry i pułku zastępcą ds. politycznych z reguły był czynny pilot.
  W dywizji wydział polityczno-wychowawczy była nieco większy, zaś Dowództwo Lotnictwa WP miało oddział polityczno-wychowawczy, odpowiadający z grubsza analogicznemu oddziałowi dowództwa radzieckiej armii lotniczej. Składał się on z szefa, jego zastępcy, 1 inspektora, 4 starszych instruktorów, historyka lotnictwa, lektora, nauczyciela, sekretarza odpowiedzialnego i maszynistki. Przejściowo w skład tego oddziału wchodzili także kapelani, co dawało łączną liczebność oddziału do 21 osób.
  Oprócz 1 plm, 2 pnb, dowództwa 1(4) MDLot, a także niektórych eskadr łącznikowych (np. 103, 5) na stanowiskach zastępców ds pol-wych nie było polskich oficerów, gdyż początkowo poza wymienionymi jednostkami w całym lotnictwie w ogóle nie było polskich oficerów. W 1 MKLot wiosną 1945 r. pojawił się pierwszy polski oficer w osobie mjr. Medarda Koniecznego, a i to w sposób niezupełnie sformalizowany, jako ktoś w rodzaju stażysty w 9 plm.

  Praca polityczna i wychowawcza siłą rzeczy była inna w 1 plm i 2 pnb oraz w szkolnictwie, a inna w pozostałych jednostkach.

 13. #13
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Dziękuję za informację.

  Co do zdjęć to zauważ, że poza okolicznościowymi reportażami z wizyt to 95% z nich jest typowymi "ustawkami" zgodnie z radziecką modą.
  Typowe zdjęcia zbiorowe, lub scenki rodzajowe. Dobry przykład to w temacie:
  "Jak-1b w szarym kamuflażu lotnisko Grigoriewskoje 1944 rok. Zwraca uwagę brak szachownicy." górne zdjęcie.

  Na zdjęciu Wasilewska na Jaku-1b. Stąd taki tłum w rogatywkach na biednym Jaczku. Ktoś musiał zabezpieczać kobiecinę by się nie potłukła. To zdjęcie jest w miarę naturalne, ale doskonale wpisuje się w kanon.
  Scenka z wizyty w pułku. Idealne zdjęcie do gazetki. Można było napisać że pani Wasilewska osobiście sprawdzała na czym latają nasi lotnicy, by latało im się lepiej, mimo że pewnie jej wiedza na ten temat była raczej skromna.

  Ktoś kto robił zdjęcia musiał zostać odpowiednio przeszkolony, następnie zdjęcia cenzurowano. Jak bardzo? To widać po porównaniu z zdjęciami naszych lotników w Anglii. Nie znalazłem zdjęć postrzelanych polskich maszyn, czy też zestrzelonych. Poza tym do zdjęć zazwyczaj wszyscy byli wypucowani, czyściutcy w nienagannych pozach i mundurach.
  Ostatnio edytowane przez JacekB ; 17-09-2012 o 12:39 Powód: ort

 14. #14
  Awatar Grzegorz5710

  Dołączył
  Oct 2007
  Mieszka w
  EPGL

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Syrenek Zobacz posta
  To widać po porównaniu z zdjęciami naszych lotników w Anglii. Nie znalazłem zdjęć postrzelanych polskich maszyn, czy też zestrzelonych. Poza tym do zdjęć zazwyczaj wszyscy byli wypucowani, czyściutcy w nienagannych pozach i mundurach.
  Syrenku - czy swoje zdjęcia prywatne robisz jak jesteś brudny, w mieszkaniu totalnie zasyfiałym a w plenerze na śmietniku ??? No proszę przestań pisać bzdury i zejdź na ziemię.
  Każda propaganda bez wyjątku na narodowość będzie swoich przedstawiała "cacy" natomiast przeciwników w złych kolorach. Tak było w Angli, Francji, Nemczech, w Polsce przedwrześniowej i w Rosjii ( ZSRR ) także. Co więcej dzisiaj także tak jest tylko się to nazywa inaczej tak jakoś z angielska. Więc dziwi mnie tu Twój konekst polityczny- bez sensu.
  Skoro nie widziałeś zdjęć postrzelanych czy też zestrzelonych naszych maszyn w Angli czy na Wschodzie to mało jeszcze widziałeś.

 15. #15
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Nie o to mi chodziło. Może jestem skażony poprzednim systemem i widzę to nie tak jak powinienem. Dyskusja nie jest bez sensu skoro można coś się nauczyć. Mówię tu o np. sobie.
  Zdjęcia z Niemiec i Anglii nie są wszystkie "cacy". Zdjęcia radzieckie też nie, ale istniało coś takiego jak kreowanie obrazu jednostki na potrzeby propagandy. A ten pułk był takim oczkiem w głowie. Stąd moje dociekania.
  http://www.akcjadobrapolskaszkola.co...2/dywizjon.jpg

  Brakuje mi zdjęć np.w takim klimacie...

 16. #16
  Awatar Grzegorz5710

  Dołączył
  Oct 2007
  Mieszka w
  EPGL

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Syrenek Zobacz posta
  ale istniało coś takiego jak kreowanie obrazu jednostki na potrzeby propagandy. A ten pułk był takim oczkiem w głowie. Stąd moje dociekania.
  Zupełna zgoda - tak 1 plm był oczkiem w głowie ówczesnego ZPP i kierownictwa LWP. I wcale nie jest to dziwne a wręcz dziwiłbym się gdyby tak nie było. Powód prosty - po wyprowadzeniu Armii Andersa w ciepłe kraje jak przekonać Wielkiego Białego Brata do nas ?? Jak zachęcić pozostających w ZSRR Polaków do wstąpienia w szeregi LWP ??? Robi się piękną otoczkę, że wszystko jest cacy i och ale nie można mieć o to pretensji. Tak było i tak jest teraz. Cel uświęca środki.
  Cacy wówczas nie było - przykład chociażby z bitwy pod Lenino gdzie sporo naszych żołnierzy poszło do niewoli niemieckiej ale o tym się pisze bardzo mało. A i w 1 plm po operacji warszawskiej odmówiło latania kilku naszych rdzennych pilotów - dlaczego ??

  To samo się tyczy lotnictwa na Zachodzie - w Bitwe o Anglię walczyły dwa dywizjony - słynny jest tylko jeden

 17. #17
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Grzegorz5710 Zobacz posta
  Robi się piękną otoczkę, że wszystko jest cacy i och ale nie można mieć o to pretensji. Tak było i tak jest teraz. Cel uświęca środki.
  Wiem o tym, bo mnie ostatni raz urabiano cztery lata temu. Tyle że w druga stronę. Dlatego nie oceniam ludzi( przede wszystkim tych którzy walczyli ), za to co musieli robić propagandowo, tylko za udział w walkach, formowaniu jednostki, pracę i wiedzę merytoryczną itp.

 18. #18
  Awatar Grzegorz5710

  Dołączył
  Oct 2007
  Mieszka w
  EPGL

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Syrenek Zobacz posta
  Wiem o tym, bo mnie ostatni raz urabiano cztery lata temu.
  Tylko nie mów że to byli KOMUNIŚCI !!!! a może ???

  Ale tak na poważnie - te zdjęcia pomijając aspekt ideologiczno-propagandowy są bezcenne . Przedstawiają naszą historię, ludzi, sprzęt.
  Nawiasem mówiąc podjąłeś ciekawy temat wart kontynuowania. Mam nadzieję, że znajdą się ludzie, którzy rzetelnie opiszą postacie na takich fotkach.

 19. #19
  Moderator
  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Syrenek Zobacz posta
  Idealne zdjęcie do gazetki.
  Do gazetki ściennej, do gazety frontowej, do kroniki pułku etc. Czy można mówić o jakimś specjalnym szkoleniu (w domyśle: politycznym) do robienia tych zdjęć? Stawiałbym sprawę raczej w taki sposób, że mało kto na froncie wschodnim w ogóle umiał wtedy robić zdjęcia i mało kto miał takie możliwości. Aparatów fotograficznych nie było w powszechnym użyciu. Im bliżej końca wojny, tym było pod tym względem lepiej, gdyż coraz częściej trafiał się zdobyczny sprzęt niemiecki, skądinąd bardzo dobrej jakości. A kliszę skąd zdobyć, skoro kupić w kiosku za rogiem raczej nie było można? Ciemnię we frontowych warunkach polowego lotniska też dość trudno sobie wyobrazić, oczywiście jeżeli nie liczyć sekcji fotograficznych w jednostkach wykonujących zadania rozpoznawcze.

  W tym sensie korespondenci wojenni i niektórzy pracownicy aparatu polityczno-propagandowego w jednostkach byli przeszkoleni, mieli do dyspozycji sprzęt i wiedzieli, jakie zdjęcia mają robić, żeby spełniały one oczekiwania. Cenzura wojenna ani nie była radzieckim wynalazkiem, ani wyłącznie radziecką specjalnością. Stosowano ją także w innych armiach sojuszniczych i stosuje się obecnie, zwłaszcza u naszego największego sojusznika podczas działań wojennych i "misyjnych", o czym na codzień mamy możliwość się przekonać, oglądając i czytając wiadomości telewizyjne, prasowe i internetowe.

  Cytat Zamieszczone przez Syrenek Zobacz posta
  Brakuje mi zdjęć np.w takim klimacie...
  Większa liczba i większa różnorodność zdjęć z PSP na Zachodzie wynikają moim zdaniem głównie z prozaicznej przyczyny lepszej dostępności sprzętu fotograficznego i lepszych możliwości zorganizowania procesu obróbki zdjęć. Nie znaczy to, że wszystkie te zdjęcia jak jeden mąż były wtedy publikowane. Wiele z nich przeleżało w służbowych i prywatnych szufladach, a ujrzały światło dzienne już po wojnie. Na fotografiach znanych z okresu wojennego też dominują oficjałki i ustawki typu wizyta Naczelnego Wodza w dywizjonie, wręczenie odznaczeń, sztandar PSP, lotnicy na tle samolotu, samoloty w locie grupowym itp. Nie ma w tym żadnych podtekstów.

  A jak wyglądała ówczesna praca polityczna w wojsku, to można poczytać w bardzo wielu dostępnych wspomnieniach i relacjach. W Sielcach nad Oką typowe wystąpienie oficera oświatowego zaczynało się od słów "To nie jest dywizja Armii Czerwonej". Dalej było o marszu do kraju najkrótszą drogą, o integracji wokół wspólnego celu, o katastrofie polityki sanacji, o niezbędnych reformach po wojnie itd. Potem doszedł manifest PKWN, granica na Odrze i Nysie, reforma rolna, odbudowa kraju i następne tematy. Nie ma powodu sądzić, że realia 1 plm "Warszawa" i 2 pnb "Kraków" wiele się różniły od sytuacji w wojskach lądowych, gdyż czynnik ludzki był ten sam.
  Ostatnio edytowane przez JacekB ; 17-09-2012 o 16:25 Powód: pisownia.

 20. #20
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie


  Polecamy  http://vel.kiev.ua/images/papa/u_samoleta.jpg

  Mechanik Jegor Afanasjewicz Wełtyczenko marzec 1944 przerwa w przeglądzie Jaka-1. Fotografia wojenna przechowywana w warunkach polowych, stąd ten stan zdjęcia.


  http://vel.kiev.ua/images/papa/v_kabine_samoleta.jp


  W kabinie Jaka

  Źródło: http://vel.kiev.ua/father_2.html

Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni

LinkBacks (?)

 1. 20-01-2016, 19:09
 2. 29-12-2015, 08:44
 3. 05-11-2015, 13:39
 4. 05-09-2015, 22:09
 5. 05-09-2015, 20:53
 6. 13-07-2015, 19:41
 7. 29-06-2014, 16:30
 8. 04-06-2014, 17:41
 9. 05-04-2014, 23:25
 10. 25-02-2014, 21:28
 11. 31-01-2014, 20:42
 12. 05-07-2013, 00:05
 13. 26-02-2013, 22:27
 14. 18-12-2012, 21:44
 15. 15-12-2012, 20:00
 16. 15-12-2012, 18:12
 17. 15-12-2012, 18:03
 18. 15-12-2012, 17:47
 19. 15-12-2012, 17:41
 20. 10-12-2012, 09:45
 21. 03-12-2012, 11:59
 22. 03-12-2012, 09:24
 23. 02-12-2012, 18:01
 24. 02-12-2012, 17:56
 25. 02-12-2012, 16:50
 26. 02-12-2012, 15:19
 27. 02-12-2012, 13:15
 28. 02-12-2012, 13:02
 29. 02-12-2012, 13:02
 30. 02-12-2012, 12:40
 31. 02-12-2012, 12:18

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •