Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
 1. #1

  Dołączył
  Mar 2008
  Mieszka w
  z kraju

  Domyślnie BAST-E Baltic Air Sovereignty Training Events


  Polecamy

  Ćwiczenie BAST-E
  Baltic Air Sovereignty Training - Event II (BAST-E)

  Dnia 7 kwietnia b.r. siły NATO przeprowadziły połączoną operację ćwiczebną BAST-E (Baltic Air Sovereignty Training Event) w przestrzeni powietrznej 3 państw Bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii. Była to druga operacja powietrzna tego typu zorganizowana w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Wzięły w niej udział statki powietrzne z Czech, Danii, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski oraz Stanów Zjednoczonych, wspomagane przez natowski samolot wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej E-3A Sentry systemu AWACS.


  Głównym celem treningu było polepszenie współpracy pomiędzy systemami obrony powietrznej państw ćwiczących jak również wzmocnienie interoperacyjności poszczególnych jednostek. Kontrolę i nadzór nad przebiegiem ćwiczenia sprawował ośrodek CRC (Control and Reporting Center) w Karmelava na Litwie.
  "Sukces poprzedniego ćwiczenia BAST-E przeprowadzonego w Październiku 2008 r. zdecydował o włączeniu wspomnianego treningu do kalendarza przedsięwzięć każdej pary dyżurnej (QRA - Quick Reaction Alert) oddelegowanej do misji Air Policing w bałtyckiej strefie." tłumaczy Szef Oddziału Operacji BAST-E z natowskiej bazy Ramstein ppłk Werner Hartwig z Niemieckich Sił Powietrznych.

  Misja natowskich Air Policing jest prowadzona w trybie rotacyjnym przez państwa członkowskie na rzecz zapewnienia integralności sojuszniczemu systemowi obrony powietrznej NATO dla państw, które nie posiadają własnych środków aby odpowiednio chronić własną przestrzeń powietrzną.

  Trening BAST-E polegał na zgrywaniu poszczególnych załóg lotniczych jak i naziemnych posterunków obrony powietrznej w połączonym systemie nadzoru i kontroli (Command & Control - C2). Ćwiczący mieli możliwość przeprowadzenia symulowanych walk powietrznych, lotów w strefie przygranicznej oraz operacji tankowania w powietrzu. Warto podkreślić, że biorące udział w treningu statki powietrzne operowały z jednostek macierzystych, co dodatkowo podkreśla sprawność krajów członkowskich do świadczenia misji obrony powietrznej Air Policing.

  W ćwiczeniu BAST-E wzięły udział cztery samoloty F-16 z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach, które m.in. ćwiczyły operacje tankowania w powietrzu z amerykańskimi latającymi cysternami KC-135.

  Ostatnio edytowane przez Kusch ; 12-04-2009 o 18:47
  il2forum.xt.pl

 2. #2
  Awatar Krasin

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Dęblin

  Domyślnie

  Strasznie fajnie, że wkleiłeś te zdjęcia w pełnych rozdzielczościach...

 3. #3

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPNT/EPRZ

  Domyślnie


  Polecamy

  W sensie że na całą stronę wchodzą? Cierpliwości, poczekaj te nieszczęsne 30 sek. a wrócą do normalności, tak to nowe forum działa...
  [*]C-295M ,,019"[*] ppłk rez. mgr inż. pil. Lech Marchelewski, inż. pil. Piotr Banachowicz[*]C-172 ,,SP-ZAP"[*]płk pil. Alaksandr Marficki, płk pil. Alaksandr Żuraulewicz[*]Tu-154M ,,101"[*]mgr inż. pil. Stanisław Jurewicz[*]mgr inż. pil. Tadeusz Świst[*]

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •