Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
 1. #1

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Krakow

  Domyślnie Gripeny mogą latać, ale... bez manewrów


  Polecamy

  Czyli synku lataj nisko i powoli...
  Cytat Zamieszczone przez onet.pl
  Szwedzki koncern Saab, producent samolotów bojowych Jas-39 Gripen ogłosił, że eksploatacja najnowszych ich modeli C i D jest bezpieczna, ale pod warunkiem niewykonywania gwałtownych manewrów.
  Saab podejrzewa, iż przyczyną katastrofy jednego ze szwedzkich Gripenów w ubiegły czwartek było uruchomienie włącznika katapulty przez rozdęty kombinezon przeciwprzeciążeniowy pilota. W rezultacie pilot został wbrew własnej woli wystrzelony z kabiny i bezpiecznie wylądował na spadochronie. Upadek samolotu nie spowodował na ziemi żadnych szkód.

  Przedstawione przez Saaba zalecenia dla użytkujących Gripeny w wersji C i D sił powietrznych Szwecji, Czech i Węgier głoszą, że dla zachowania bezpieczeństwa lotu powinny one unikać nadmiernych przyspieszeń, łączących się z różnymi manewrami. Chodzi o to, by nie narażać samolotu na przeciążenia ponad 3 g (czyli trzykrotnej wielkości przyspieszenia ziemskiego) - kiedy to napełnia się sprężonym powietrzem kombinezon pilota, wypychając krew w kierunku mózgu i chroniąc go przed utratą przytomności. Według Saaba, rozdęty kombinezon prawdopodobnie uruchomił niefortunnie skonstruowany włącznik katapulty.

  Po czwartkowym wypadku zawieszono loty Gripenów we wszystkich trzech użytkujących je krajach. Pojawiły się głosy, że dla uniknięcia podobnych katastrof niezbędne będzie całkowite przekonstruowanie fotelu pilota.

  Szwedzkie siły zbrojne zareagowały na zalecenia Saaba sceptycznie. - Musimy dokładnie zapoznać się z materiałem i go przeanalizować. Na razie obowiązuje nadal zakaz lotów - oświadczył wojskowy rzecznik Simon Rothstein.

 2. #2

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Wawa

  Domyślnie

  Tak jak to z przysłowiem; Lataj synku nisko i powoli.

 3. #3

  Dołączył
  Feb 2007

  Domyślnie

  Całe szczęście my nie mamy takich problemów... no... może prawie nie mamy...
  Jeśli raz posmakowałes latania, bedziesz już zawsze chodził z oczami utkwionymi w niebo; bo tam byłeś i zawsze będziesz chciał tam wrócić - Leonardo Da Vinci

 4. #4

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Krakow

  Domyślnie

  Tytus a wiesz że wpadłem na to samo i co więcej nawet napisałem to w moim poście

 5. #5

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Wawa

  Domyślnie

  Lukaszs, byłeś pierwszy

 6. #6
  piter_EPTM_EPKK
  Goście

  Domyślnie

  o maturzysta Lukaszek zyje nawet jeszcze :P

 7. #7
  Awatar Marcin747

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Jerozolima, Izrael

  Domyślnie


  Polecamy

  04.25 21:08
  Węgry: Zniesiono zakaz lotów gripenów
  Zakaz wykonywania lotów samolotów wielozadaniowych JAS-39 Gripen na terytorium Węgier został zniesiony - poinformowało węgierskie Ministerstwo Obrony. Loty szkoleniowe na gripenach wstrzymano tymczasowo w sobotę po rozbiciu się samolotu tego typu w ostatni czwartek w Szwecji. Według węgierskiego ministerstwa, 'można wykluczyć jakąkolwiek usterkę techniczną lub błąd konstruktorski, który uzasadniałby utrzymywanie zakazu lotów'. (ika, PAP)
  Zaorać, buraki posiać...

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •