Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 58
 1. #1

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPLK

  Domyślnie Ehh te nasze pismaki


  Polecamy


 2. #2
  Awatar Tomek

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  WAW

  Domyślnie

  "Pierwszy raz słyszę, że to są te śmigłowce, których nie chciał odebrać Irak - twierdzi z kolei generał broni Waldemar Skrzypczak, dowódca Wojsk Lądowych."

  www.onet.pl

  Widać Pan Generał nie czyta prasy

  Mnie interesuje co innego. Może ktoś wie dlaczego w Polsce te śmigłowce trafiły do remontu (jaki zakres?) do WZL-2 w Bydgoszczy (taka informacja była niedawno w Skrzydlatej Polsce) a nie do WZL-1 Łódź. Czy Bydgoszcz ma cokolwiek wspólnego ze śmigłowcami? Z tego co wiem, to nie. Jak ktoś wie coś więcej to proszę i informację
  Tomek

 3. #3

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPLK

  Domyślnie

  w dzisiejszym "Dzienniku Łódzkim" jest wzmianka na ten wlasnie temat:

  Mi-24 z Łodzi do Afganistanu
  Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi modernizują śmigłowce, które dowództwo planuje wysłać do Afganistanu w razie zaostrzenia sytuacji i wydłużenia misji. Już w czerwcu Wojskom Lądowym przekazany zostanie pierwszy z 16 zmodernizowanych Mi-24, zwanych latającymi czołgami.

  W Łodzi maszyny otrzymują nowoczesne środki łączności i nawigacji oraz są przystosowywane do lotów nocnych. - Tak kompleksowej modernizacji jeszcze nie robiliśmy - mówi Jan Piętowski, dyrektor WZL nr 1.

  Decyzją prezydenta RP, polski kontyngent w Afganistanie, liczący około 1200 żołnierzy, będzie pełnił misję do października. Należy się jednak spodziewać, że zostanie ona przedłużona. (sow)
  Stowarzyszenie Miłośników Lotnictwa Ziemi Łaskiej
  http://smlzl.vot.pl/

 4. #4
  Awatar bielik

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPPI

  Domyślnie

  Podobno ta modernizacja, jest dziwna, bo każda maszyna przychodzi inaczej wyposażona. Także już widzę konsternację obsługi technicznej jak jedno nie będzie pasować do drugiego :P

 5. #5
  ModTeam Senior Screener
  Awatar Drzemi

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  EPGD / EPMM

 6. #6

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPLK

  Domyślnie

  cos sie dzisiaj ze mna dzieje nie tak :/

  nie zauwazylem ze chodzi o helikoptery "transportowe", od rana sadzilem, ze chodzilo o Mi-24
  Stowarzyszenie Miłośników Lotnictwa Ziemi Łaskiej
  http://smlzl.vot.pl/

 7. #7
  Awatar Gregor

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Lotnisko dobrej pogody

  Domyślnie

  Polskie wojsko będzie latać na poradzieckich śmigłowcach
  NIE CHCIAŁ ICH IRAK, ZAKUPIŁ JE POLSKI MON


  Polscy żołnierze w Afganistanie będą latać na poradzieckich śmigłowcach. Bumar sprzedał je w 2004 roku Irakowi. Irakijczycy ich nie odebrali, uznając je za złom. Bumar sprzedał je ponownie, tym razem Ministerstwu Obrony Narodowej - pisze "Dziennik".

  Przez prawie dwa lata śmigłowce stały w Sankt Petersburgu, w firmie SPARK, należącej do Jurija Borisowa, który jako major armii radzieckiej uczestniczył w inwazji ZSRR na Afganistan. Pod koniec 2006 roku siedem takich śmigłowców Bumar sprzedał polskiemu MON.

  - Tak, to są te śmigłowce, których nie odebrali Irakijczycy - przyznaje prezes Bumaru Roman Baczyński - w 2004 roku planowaliśmy, że wyremontujemy w Sankt Petersburgu wszystkie 24, ale po tym, jak strona iracka nie odebrała pierwszych siedmiu, zarzuciliśmi dalsze remonty. Irakijczycy dopłacili dwie trzecie ceny i zamówili nowe maszyny - dodaje.

  - MON chciał mieć śmigłowce w ciągu dwóch miesięcy. Na nowe trzeba było czekać blisko dwa lata, bo producenci są obciążeni zamówieniami - mówi Baczyński. Jednocześnie tłumaczy, że helikoptery są lepsze od tych, które obecnie posiada polska armia. Zapewnia, że w Sankt Petersburgu śmigłowce przeszły generalne remonty i mogą latać 600 godzin do następnego przeglądu. Kolejny remont czeka je za 12 lat.

  Dlaczego MON kupiło maszyny? - Jako przedstawiciel rządu spełniałem jego obietnicę, że żołnierze dostaną to, czego potrzebują do bezpiecznego wykonania misji - mówi były szef MON Radosław Sikorski. - Pierwszy raz słyszę, że to są te śmigłowce, których nie chciał odebrać Irak - twierdzi z kolei generał broni Waldemar Skrzypczak, dowódca Wojsk Lądowych.

  Za siedem śmigłowców typu Mi-17 MON zapłaciło 60 mln zł. Trzy mają 29 lat, jeden 28, trzy kolejne 25 lat.

  Jak mówi "Dziennikowi" dyrektor pierwszego zakładu Alfred Załużny - Sześć śmigłowców jest modernizowanych w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy, a jeden w WZL nr 1 w Łodzi. Według Departamentu Prasowo - Informacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej zakup podyktowany był "pilną potrzebą operacyjną". Śmigłowce są wyposażone w systemy łączności i nawigacji, GPS, systemy osłony przed rakietami przeciwnika, co najmniej cztery zyskają dodatkowe opancerzenie. Dzięki czemu śmigłowce dostosowane są do działań zarówno w dzień jaki i w nocy. Modernizacja będzie kosztować ok. 60 mln. zł. Czyli wartość jednego śmigłowca to 17 mln zł. - tyle, ile kosztuje nowy Mi-17.

  Afera z tymi śmigłowcami to ciąg dalszy skandalu, jaki wybuchł w związku z kontraktami Bumaru z armią iracką, wartych 400 mln dolarów. W ich zawieraniu brał udział ówczesny wiceminister obrony Iraku Ziad Cattan, legitymujący się polskim, irackim i niemieckim paszportem. Po objęciu urzędu przez Ibrahima Dżaferiego, Catttan został zdymisjonowany. Nowe władze oskarżyły go o defraudację pieniędzy irackiego MON. Zarzucano mu też kupowanie przestarzałego sprzętu, w tym śmigłowców od Bumaru.

  Jak donosi "Associated Press" (2005 r.), Cattan był podejrzewany o wyprowadzenie z resortu 300 a następnie 700 mln dolarów. Bumar zapewniał, że na linii Bumar - pośrednicy, sprawy finansowe były w jak najlepszym porządku.

  TVN 24
  Piękna rzecz latać jeśli komu godzi bezpieczniej jednak kto po ziemi chodzi
  Kiedy słyszę na EPRZ SOListy głos na mej głowie płonie włos
  EPRZ FM - czułe granie - tak bije serce Jasionki


  Przewodnik po chmurach

 8. #8

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Radość

  Domyślnie

  Szanowni Czytający!
  Niestety „Dziennik” jest gazetą w której według mnie nie warto czytać o lotnictwie, gdyż w sposób udający profesjonalny artykuł (opracowanie na konkretny temat powołujące się na ekspertów) podaje informacje nieprawdziwe stwarzając u czytelnika wrażenia ważnych i sprawdzonych faktów.
  Przykłady osobiście przeczytane:
  „nie powinno być kłopotów z niebezpieczeństwem zassania czegoś z pasa przez F-16, gdyż od lat lotnictwo nasze eksploatuje samoloty MiG-29, które posiadają dwa takie wloty powietrza i nie było nigdy problemu” – mam nadzieje że już Wam jest wesoło, i następne w innym artykule o modernizacji MiG-29:
  „modernizacji poddana też zostanie łączność gdyż obecnie jeśli te samoloty chcą się porozumieć pomiędzy sobą muszą to robić za pośrednictwem wieży” no i pełnia szczęścia ze znajomości zagadnienia….
  Cytaty nie są dosłowne – nie mam już tych gazet, ale w najmniejszym stopniu nie zmieniają sensu wypowiedzi. Jakość tych artykułów jednoznacznie mi określa poziom tej gazety. Tu było bardzo łatwo wychwycić bzdury, ale jeśli równie profesjonalnie pisane są inne informacje o lotnictwie to ja dziękuje. Ja na pewno będę do tej gazety podchodził z dużą rezerwą i odradzał jako źródło informacji.
  Zgodnie z tytułem tego wątku: „ehhh te nasze pismaki”
  Ukłony
  SQPIEN
  SP5VJS
  SP-0330-Wa

 9. #9
  Zbanowany
  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  ACES II

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez sqpien
  [...]Przykłady osobiście przeczytane:
  „nie powinno być kłopotów z niebezpieczeństwem zassania czegoś z pasa przez F-16, gdyż od lat lotnictwo nasze eksploatuje samoloty MiG-29, które posiadają dwa takie wloty powietrza i nie było nigdy problemu” – mam nadzieje że już Wam jest wesoło, i następne w innym artykule o modernizacji MiG-29:
  „modernizacji poddana też zostanie łączność gdyż obecnie jeśli te samoloty chcą się porozumieć pomiędzy sobą muszą to robić za pośrednictwem wieży” no i pełnia szczęścia ze znajomości zagadnienia….[...]

 10. #10
  Qna
  Goście

  Domyślnie

  tylko czlowiek nie bardzo zorientowany, przeczyta i uwierzy... moze za kazdym razem trzeba pisac do takiej gazety ze sa bledy (kto wie moze komus zaproponuja posade eksperta ), tak ja to bylo ze zdjeciami na interii.

 11. #11

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Radość

  Domyślnie

  no tak, tylko oni za te pisanie biora pieniadze, a my nic z tego nie mamy slac sprostowania. To moze tak na najblizsze pokazy taka gazeta komus z nas zorganizuje akredytacje prasowa w zamian za opis imprezy i zdjecia - nakresla wymagania i mysle ze podolamy i bedziemy lepszym wykorzystaniem mozliwosci plynacych z posiadanej akredytacji niz znudzony dyletant ktory i tak pewnie nie wie czemu to to lata i F-16 od MiG-29 nie odrozni....
  Ukłony
  SQPIEN
  SP5VJS
  SP-0330-Wa

 12. #12
  Awatar Tomek

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  WAW

  Domyślnie

  Tematy lotnicze w prasie typu "Fakt" czytam tylko po to, żeby się pośmiać .... z autorów.
  Słać sprostowań mi się nie chce, bo chyba bym musiał nic innego nie robić, tyle tego jest.
  W gazacie "Przegląd" z 6 sierpnia 2006 był czadowy artykuł o F-16, MiG-29 itd. Jako, że jednym z autorów był jakiś pan płk WP, to nie wytrzymałem i napisałem do redakcji dłuuugie sprostowanie.
  Ani nie wydrukowali, ani nie odpowiedzieli.
  Jeśli ktoś chce się pośmiać, to gdzieś bym odkopał ten artykuł. 8)

  Pozdrawiam!
  Tomek

 13. #13
  ModTeam Senior Screener
  Awatar Rafalik

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPBA

  Domyślnie

  Jeśli ktoś chce się pośmiać, to gdzieś bym odkopał ten artykuł. 8)
  Ależ ja z chęcią się pośmieję
  Biało- Czerwone Iskry
  Canon 50D + 100-400L IS USM + 18-200 IS + grip BG-E2 + trochę różnych zabawek...
  Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.
  Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

 14. #14
  Awatar bielik

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPPI

  Domyślnie

  i ja również 8)

 15. #15
  Awatar Tomek

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  WAW

  Domyślnie wesoły artykuł

  Tak jak obiecywałem, oto artykuł :

  http://www.przeglad-tygodnik.pl/inde...tykul&id=11050

  Pomijając szalone tezy stawiane przez autorów, zwróćcie uwagę na ilość jednozancznych błędów merytorycznych.
  Miłej lektury

  P.S. Żeby nie było wątpliwości : nie jestem wrogiem F-16 choć wolałbym szachownicę na Gripenie
  Tomek

 16. #16
  ModTeam
  Awatar frik

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPBC/EPWA/EPMM

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Tomek
  Tak jak obiecywałem, oto artykuł :

  http://www.przeglad-tygod...rtykul&id=11050
  khrkhrkhr, inwencja emerytowanych pułkowników nie zna granic.

  McDonnella Douglasa, którą następnie przejął Boeing, był samolot F-16 Falcon.
  Hm, proszę proszę...
  super-étendarty - bardzo sprawne i wielokrotnie sprawdzone maszyny o bardzo dobrych parametrach i wyjątkowo mocnym podwoziu
  No tak, skoro ma mocne podwozie to wiadomo że najlepszy. To chyba argument typu "ergonomiczna obudowa" przy sprzedaży komputerów
  Dla F-16 trzeba wybudować zupełnie nową infrastrukturę.
  Wszak wiadomo, że każdy inny samolot nie potrzebuje żadnej infrastruktury, tylko F-16 jest taki be, że trzeba bazę przystosować do niego
  Węgry wyleasingowały F-18 Horneta, a Czechy prawdopodobnie, bo do transakcji jeszcze nie doszło, JAS-39 Gripena.
  tja...
  Rosja natomiast wprowadza SU-35 i SU-36
  Ile Su-35 jest w służbie? I co to jest Su-36?
  to samoloty już nie przyszłości, ale jutra.
  Wow! Takiej konstrukcji to dawno nie czytałem, znaczy że wczoraj jest przyszłością?
  Quidquid latine dictum sit, videtur sapiens.


 17. #17
  Awatar Tomek

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  WAW

  Domyślnie

  Uprzedzałem, że będzie śmiesznie
  Tomek

 18. #18
  ModTeam Senior Screener
  Awatar Rafalik

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPBA

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Tomek
  Uprzedzałem, że będzie śmiesznie
  Poczekaj, aż ja przeczytam (koło 16)
  Biało- Czerwone Iskry
  Canon 50D + 100-400L IS USM + 18-200 IS + grip BG-E2 + trochę różnych zabawek...
  Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.
  Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

 19. #19

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPLK

  Domyślnie

  a ja sie nie ustosunkuje

  ten artykul wyglada jakby byl "zlozony" przez redaktora z kilku innych napisanych w latach 1990-2006
  Stowarzyszenie Miłośników Lotnictwa Ziemi Łaskiej
  http://smlzl.vot.pl/

 20. #20

  Dołączył
  Feb 2007

  Domyślnie


  Polecamy

  Errm... Mirage F1? Super Etendardy?? Hmm... to ja mam koncepcje (rownie serio): moze by tak Phantom, albo jeszcze lepiej... Tomcat? Daloby sie przeciez zalatwic z sojusznikami sciagniecie parunastu sztuk z Tucson Juz widze te pielgrzymki z calego swiata pod plotami polskich baz

  Ale fakt ze to podwozie w Super Etendardzie to faktycznie jest niezle... podejrzewam ze takiego "jebut" i ugiecia goleni, jakie on robi przyziemiajac na lotniskowcu, to chyba zaden inny sprzet by nie wytrzymal (nie to zebym widzial jakis zwiazek z tematem )

Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •