Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
Like Tree4Likes
 • 4 Post By Drzemi

Wątek: Pierwsze lądowanie F-35B na pokładzie okrętu

 1. #1
  ModTeam Senior Screener
  Awatar Drzemi

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  EPGD / EPMM

  Domyślnie Pierwsze lądowanie F-35B na pokładzie okrętu


  Polecamy

  Kolejny dość ważny krok w programie F-35.  Amerykański supermyśliwiec zawisł nad morzem
  F-35B, NASTĘPCA HARRIERA, WYLĄDOWAŁ NA POKŁADZIE USS WASP

  Najnowszy amerykański myśliwiec piątej generacji, F-35, po raz pierwszy wylądował na pokładzie okrętu. To bardzo ważne wydarzenie w programie budowy wersji B maszyny, przeznaczonej dla Piechoty Morskiej. Z powodu opóźnień i wzrostu kosztów Pentagon zagroził anulowaniem budowy maszyn, które mają zastąpić legendarne Harriery.
  Pierwszego próbnego lądowania F-35B na pokładzie okrętu desantowego USS Wasp dokonano w poniedziałek. Samolot pilotował pilot z US Marines, Frech Schenk, który zapewnił, że "wszystko przebiegło tak jak się tego spodziewaliśmy".

  Testy zgodności

  W ciągu najbliższych dni do pierwszej maszyny na pokładzie USS Wasp ma dołączyć drugi egzemplarz F-35B. Testy z wykorzystaniem obu samolotów mają trwać kolejne dwa tygodnie. W tym czasie F-35B wykonają ponad 60 lądowań na pokładzie okrętu. Później zostaną przeprowadzone jeszcze dwie podobne serie prób.

  Testy mają dostarczyć danych o tym jak samolot zachowuje się w warunkach morskich i jak wpływa na niego zasolone powietrze. Załoga USS Wasp ma natomiast ocenić jak nowy amerykański supermyśliwiec "pasuje" do systemów pokładowych i hangaru. Zbadany zostanie także wpływ bardzo gorących gazów, które silnik z wielką siłą wydmuchuje prosto w pokład okrętu podczas startów i lądowań. Specjaliści mają określić, czy konstrukcja USS Wasp dobrze znosi takie traktowanie.

  USS Wasp specjalnie na potrzeby testów z F-35B został na rok wysłany do stoczni, gdzie przeszedł remont i zamontowano na nim odpowiednie urządzenia do prowadzenia dokładnych pomiarów.

  Koło ratunkowe

  Udane lądowanie F-35B na pokładzie okrętu jest dużym osiągnięciem dla Korpusu Piechoty Morskiej i koncernu Lockheed Martin. Wersja B nowego amerykańskiego supermyśliwca sprawiała bowiem do tej pory najwięcej problemów. Okazało się, że połączenie skomplikowanego systemu pionowego startu i lądowania z ponaddźwiękowym myśliwcem wymaga więcej czasu i pieniędzy, niż założono na początku.

  Budowa wersji B jest opóźniona i przekroczyła kosztorys. Z tego powodu były Sekretarz Obrony Robert Gates oznajmił, że w budżecie na rok 2012 zakupy F-35B zostaną zamrożone, a producent maszyny ma dwa lata, aby udowodnić, że będzie zdatna do służby, albo cały program zostanie skasowany.

  Udane testy być może są znakiem, że "nowy" Harrier nie będzie jednak niewypałem. Korpus Marines zakłada, że pierwsza partia 50 F-35B trafi do służby w latach 2014-2015. Docelowo ma być ich 340.

  mk/fac
  Źródło: Amerykański supermyśliwiec zawisł nad morzem - Najważniejsze informacje - Informacje - portal TVN24.pl - 04.10.2011

 2. #2
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Miło popatrzeć, ciekawe jaka jest różnica między F-35A i B, czyli ile kosztował pionowy start w utracie patrametrów technicznych, ciekawe czy komory uzbrojenia nie ucierpiały na pojemności. No i faktycznie czy impreza nie jest zbyt droga.

 3. #3
  ModTeam Senior Screener
  Awatar Drzemi

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  EPGD / EPMM

  Domyślnie

  Dalsze zabawy na wodzie:


 4. #4
  Awatar Długi

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPTM

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Drzemi Zobacz posta
  Dalsze zabawy na wodzie:
  No prosto "mniut"
  "Nigdy nie rezygnujcie"
  W.Churchil

 5. #5
  Awatar kaesz

  Dołączył
  Apr 2009
  Mieszka w
  Szczecin

  Domyślnie

  Cholernie podoba mi się ta maszyna. I nie tylko przez podobieństwo w sposobie otwierania osłony, do wczesnych ołówków, dla mnie to taki właśnie MiG-21 XXI wieku

 6. #6
  Awatar Ogar

  Dołączył
  Feb 2009
  Mieszka w
  Stąd

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Syrenek Zobacz posta
  Miło popatrzeć, ciekawe jaka jest różnica między F-35A i B, czyli ile kosztował pionowy start w utracie patrametrów technicznych, ciekawe czy komory uzbrojenia nie ucierpiały na pojemności. No i faktycznie czy impreza nie jest zbyt droga.
  Komory uzbrojenia w wersji B są krótsze (z powodu liftfana), przez co nie ma możliwości przenoszenia bomb o wagomiarze 2000 funtów i zasobników szybujących JSOW, nie mówiąc już o pociskach manewrujących NSM/JSM i SOL. Może być problem z instalacja sześciu amramów (ale tu brak informacji jak ta instalacja zostanie rozwiązana w wariancie A i C).

  Ponadto mniejszy zasięg (900 mil morskich vs 1200 w wersji A), mniejsze dopuszczalne przeciążenia (7 g zamiast 9), brak działka.

  tutaj prosta tabelka: F-35 Joint Strike Fighter Lightning II

  cena za STOVL może i duża, ale w porównaniu z AV-8 to skok o dwie generacje.

 7. #7
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie


  Polecamy

  Te samoloty nie są tanie, ale stanowią klasę same dla siebie. Chociaż dla mnie najbardziej interesujące są radiolokatory z F-35, F-22 i PAK-FA. A o tym niestety niewiele się dowiemy oficjalnie. Generalnie technologia AESA i materiały RAM. Ewolucja w kształtowaniu krawędzi poszycia na drodze od F-117 do F-35. U nas praktycznie temat nieobecny na dużą skalę...trzeba czekać aż to się upowszechni.
  To co budzi moją największą zazdrość w stosunku do Rosjan i Amerykanów to możliwość testowania radiolokatorów na tych konstrukcjach. Dla nas to jedyna alternatywa w walce z takim samolotem - nowa generacja radiolokatorów i głowic rakiet na starych samolotach i systemach p-lot.
  Gdyby nasz MON chciał to kupić, to naprawdę był by to olbrzymi krok do przodu...rozmarzyłem się...nawet F-22 w starszej wersji...nawet pierwszą szkolną serię...

  A tak z realnego świata to mają LINK 16, ciekawe czy posiadają tryb nadawania...


Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •