Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
 1. #1

  Dołączył
  Feb 2007

  Domyślnie Pilot Miga 29 aresztowany przez CBA za.... koszenie trawy


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez gazeta.pl
  CBA kosi równo z trawą
  Mikołaj Chrzan, Gdańsk2007-10-25, ostatnia aktualizacja 2007-10-24 20:29

  - Byłem gotowy na śmierć w kabinie miga, ale nie na publiczną egzekucję przygotowaną przez CBA - mówi pilot myśliwców, dowódca lotniska w Malborku. Zamknięto go w areszcie, bo agentom nie spodobał się sposób koszenia trawy na lotnisku

  Zatrzymany przez CBA pułkownik Eugeniusz Gardas jest jednym z lepszych pilotów myśliwskich w kraju. Na zdjęciu: wsiada do kabiny Miga-21 na ostatni lot tego typu myśliwca w Polsce
  ZOBACZ TAKŻE
  Zamiast CBA powstanie Policja Finansowa (25-10-07, 06:57)
  Pułkownik Eugeniusz Gardas to jeden z lepszych pilotów myśliwskich w Polsce. W powietrzu spędził 2,2 tys. godzin, jako instruktor wyszkolił dziesiątki pilotów.

  Agenci CBA i żandarmeria wojskowa zatrzymali go 2 sierpnia, gdy przygotowywał się do kolejnego lotu na naddźwiękowym Migu-29. Ubranego w kombinezon pilota prosto z lotniska w Malborku zabrano do prokuratury w Gdyni, potem przed sąd wojskowy w Poznaniu, a stamtąd do aresztu w Wejherowie. Na trzy miesiące.

  CBA ani żandarmeria nie poinformowały o zatrzymaniu przełożonych Gardasa. A ten jako zastępca dowódcy brygady odpowiadał za uderzeniowe eskadry polskich sił powietrznych. - Strach pomyśleć, co by się stało, gdyby ogłoszono alarm - komentuje pilot.

  Aresztowaniem pilota CBA od razu pochwaliło się dziennikarzom. "Zarzuty o charakterze korupcyjnym dla płk. Eugeniusza G. to efekty śledztwa prowadzonego w całości przez CBA. Funkcjonariusze ustalili, że co najmniej od 2000 r. nieuprawnione firmy prywatne nieodpłatnie użytkowały i uprawiały sto hektarów ziemi wchodzącej w skład lotniska wojskowego. Straty państwa mogą sięgać setek tysięcy złotych" - ogłosił rzecznik CBA.

  To, co według CBA jest "użytkowaniem i uprawianiem ziemi", można nazwać koszeniem trawy.

  Na lotnisku koszenie to wymóg bezpieczeństwa. Kiedy w samolocie dojdzie do awarii podwozia, pilot nie może lądować na twardym pasie, lecz powinien na miękkiej trawie. Trawa musi być koszona także po to, by nie gnieździły się w niej niebezpieczne dla samolotowych silników ptaki.

  Wojsko sprzętu do koszenia nie ma. - Mogliśmy wynajmować kosiarki i wydawać na to co roku dziesiątki tysięcy złotych. Zgłosił się jednak do nas jeden z okolicznych rolników zainteresowany bezpłatnym koszeniem w zamian za trawę - mówi Gardas. - Jako dowódca lotniska podpisałem umowę z tym gospodarstwem. Potem byliśmy wielokrotnie kontrolowani, nikt nigdy nie miał zastrzeżeń.

  CBA potraktowało jednak lotniskową trawę jako wielki, oddany bez przetargu majątek.

  Specjaliści od eksploatacji lotnisk mówią, że to absurd. - Kiedy istniały PGR-y, było zapotrzebowanie na trawę z lotniska, te czasy minęły - mówi Grzegorz Trzoska z Portu Lotniczego Gdańsk. - Teraz rolnicy nie są tym zainteresowani. My musimy kosić trawę na własny koszt. Nie mamy z nią co później robić, rozkłada się na powietrzu.

  Kiedy zapadła decyzja o areszcie Gardasa, mimo próśb pozbawiony był kontaktu z obrońcą. Spotkał się z nim dopiero po tygodniu. Adwokat błyskawicznie napisał zażalenie na areszt do Sądu Najwyższego. Po zapoznaniu się z dowodami CBA sędziowie zdecydowali o natychmiastowym wypuszczeniu pułkownika.

  "Dowody (...) nie uzasadniają prawdopodobieństwa, że działał na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, a tym bardziej, by działanie to wynikało z chęci osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej (...). Nie może mieć żadnego uzasadnienia konieczności aresztowania fakt, że w sprawie określone czynności przeprowadza CBA" - orzekli sędziowie.

  27 sierpnia pułkownik odzyskał wolność. Kiedy wyszedł z aresztu, dowiedział się, że podczas odsiadki minister Aleksander Szczygło przyznał mu złoty medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju". Od razu wrócił na poprzednie stanowisko, znów siada za sterami Miga-29.

  - Sąd potwierdził, że nie było żadnych przesłanek do zastosowania aresztu wobec pułkownika Gardasa. Działanie CBA i prokuratury to praktyka przypominająca lata stalinowskie - uważa adwokat Gardasa Czesław Marach.

  Oficjalnie śledztwo cały czas trwa. Co na temat postanowienia Sądu Najwyższego sądzi CBA? - Śledztwo nadzoruje prokuratura i to ona wnioskowała do sądu o areszt - umywa ręce Piotr Kaczorek z biura prasowego CBA.

  - Prokuratura nie ma zwyczaju komentowania orzeczeń sądowych. Z uwagi na dobro śledztwa odmawiam udzielenia bliższych informacji - odpowiada komandor Dariusz Furmański, prokurator garnizonowy w Gdyni.


  Źródło: Gazeta Wyborcza
  http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomos...9,4610602.html

 2. #2
  Awatar fly_jabko

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  Grodzisk Wlkp

  Domyślnie

  paranoja... to tylko u nasmogło sie zdarzyć...

 3. #3
  Photo Screener
  Awatar aviator

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie Re: Pilot Miga 29 aresztowany przez CBA za.... koszenie traw


 4. #4

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPNT/EPRZ

  Domyślnie

  Ludzie, nie wiem jak wy ale ja już naprawę mam tego dosyć! i CBA, i ,,walki z wszechobecną korupcją", i bezsensownych decyzji dygnitarzy wojskowych i ogólnie tego co się w tym kraju dzieje, nie tylko jeśli chodzi o lotnictwo i wojsko ale w ogóle!
  Normalnie jakiś pucz wojskowy by się przydał, wpaść do sejmu z karabinami i wystrzelać wszystkich polityków, to jedyne rozwiązanie problemów polski jakie przychodzi mi do głowy...
  A na poważnie: myślę że pułkownik Gardas i tak ma ogromne szczęście że wyszedł z aresztu i wrócił do latania, bo nie zdziwiłbym się gdyby został tam i rok. Może to wybory parlamentarne wpłynęły na decyzję prokuratury. A może po prostu znalazł się wreszcie w Polsce jeden normalny sędzia i wypuścił niewinnego (i do tego zasłużonego) człowieka...
  [*]C-295M ,,019"[*] ppłk rez. mgr inż. pil. Lech Marchelewski, inż. pil. Piotr Banachowicz[*]C-172 ,,SP-ZAP"[*]płk pil. Alaksandr Marficki, płk pil. Alaksandr Żuraulewicz[*]Tu-154M ,,101"[*]mgr inż. pil. Stanisław Jurewicz[*]mgr inż. pil. Tadeusz Świst[*]

 5. #5
  Awatar fly_jabko

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  Grodzisk Wlkp

  Domyślnie

  niedorzeczne jest to że wogóle tam sie znalazł! oszczedził piniadze wojska załatwiająć tak sprawę trawy... a oni go zamknęli

 6. #6
  ModTeam
  Awatar frik

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPBC/EPWA/EPMM

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez jasiek
  Może to wybory parlamentarne wpłynęły na decyzję prokuratury.
  Że niby jak? I jaką decyzję prokuratury? To SN zniósł areszt.
  Quidquid latine dictum sit, videtur sapiens.


 7. #7

  Dołączył
  Aug 2007
  Mieszka w
  Dublin

  Domyślnie

  nie ma Migow-29, takie samoloty nie istnieja, Gurewiczowi tez nalezy sie szacunek.

 8. #8
  Awatar fteo

  Dołączył
  Sep 2007
  Mieszka w
  Wrocław

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Artur32
  nie ma Migow-29, takie samoloty nie istnieja, Gurewiczowi tez nalezy sie szacunek.
  czepiasz się

 9. #9
  Zbanowany
  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  ACES II

  Domyślnie

  WTF

  Paranoja jakaś... w odwecie powinni zbombardować Sejm :P !!!

 10. #10
  Awatar Marta

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Warsaw, Warszawa, Poland, 108126032553728, Warsaw, Poland

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Patriot
  WTF

  Paranoja jakaś... w odwecie powinni zbombardować Sejm :P !!!
  Paranoja jak najbardziej, ale polskie prawo jest jakie jest - trawnik nie byl jego prywatna wlasnoscia, a wlasnoscia panstwa i powinien byc ogloszony przetarg na firme/osobe ktora go skosi, a takowy najwyrazniej miejsca nie mial , wiec prawo zostalo zlamane. Inna sprawa, ze zajeliby sie prawdziwymi przekretami, a nie jakimis pierdolami

 11. #11
  ModTeam
  Awatar Quantas

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  Pyrlandia

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Artur32
  nie ma Migow-29, takie samoloty nie istnieja, Gurewiczowi tez nalezy sie szacunek.
  Po pierwsze tu nie ma miejsca na pisanie nie na temat.
  Po drugie skrót MiG jest skrótem od Mikojan Gurewicz. Mi od Mikojan a G od Gurewicz więc o co Ci chodzi ? 12. #12

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  OPAL

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Quantas
  Po drugie skrót MiG jest skrótem od Mikojan Gurewicz. Mi od Mikojan a G od Gurewicz więc o co Ci chodzi ?
  Pewnie Arturowi32 chodzi o to, że pierwszą literę nazwiska pisze się z wielkiej litery (także w skrótach), a nie z małej. Zatem nie Mig, tylko MiG. A rozszyfrowuje się to Mikojan i Guriewicz, ale tu nie ma miejsca na pisanie nie na temat.

  A co do Gienka Gardasa. Chłop robił to, co większość dowódców na lotniskach. Więc to ewidentnie skandal i chęć uwalenia dowódcy.

 13. #13
  Zbanowany
  Dołączył
  Jul 2007
  Mieszka w
  ETM/WAW/KRK

  Domyślnie

  mam nadzieje ze z nowa ekpia rzadzaca nadejdzie nowa jakosc pracy i ze zmienia calkowicie CBA

 14. #14
  Awatar bielik

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPPI

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez SP-LLD
  mam nadzieje ze z nowa ekpia rzadzaca nadejdzie nowa jakosc pracy i ze zmienia calkowicie CBA
  A świstak siedzi ... bo capnęło go CBA Będzie jak było, tylko kto inny będzie szczerzył zęby do kamer. Teraz jeszcze jak przywrócą Sikorskiego na szefa MON, to znowu będą te dziwaczne projekty z likwidacją Dęblina.

 15. #15

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  A teraz? A teraz niech CBA sama wyrywa tę trawę!I jak padnie jakiś silnik z powodu ptoka czy innego zassanego draństwa to niech CBA poniesie koszty remontu!A co!Ciekawe.Jakoś konferencji prasowej nie raczyli zrobić!Ciekawe jakie hasło nadali tej sprawie?Świerszcz?Zielony przekręt?Kosiarka? :/

 16. #16
  Awatar thewho

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  WAW

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Marta
  Cytat Zamieszczone przez Patriot
  WTF

  Paranoja jakaś... w odwecie powinni zbombardować Sejm :P !!!
  Paranoja jak najbardziej, ale polskie prawo jest jakie jest - trawnik nie byl jego prywatna wlasnoscia, a wlasnoscia panstwa i powinien byc ogloszony przetarg na firme/osobe ktora go skosi, a takowy najwyrazniej miejsca nie mial , wiec prawo zostalo zlamane. Inna sprawa, ze zajeliby sie prawdziwymi przekretami, a nie jakimis pierdolami
  Przetarg na co? Jakie mialoby byc kryterium przetargu? Ktory rolnik zaplaci wiecej za trawe? Skoro ciezko jest znalezc kogos kto wezmie ja za darmo...? Na szczecie to nie USA zeby dochodzilo do takich absurdow i dobrze, ze znalazl sie ktos ze zdrowym rozsadkiem i goscia wypuscili... a trawa rosnie chyba szybciej niz trwa procedura przetargowa a trzeba latac...
  Zreszta skoro byly kontrole i wszystko bylo ok to jak juz powinni sie zajac urzednikami, ktory ta jednostke kotrolowali :P

 17. #17

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Uważam że to pretenduje do absurdu roku!

 18. #18
  Awatar Grzegorz5710

  Dołączył
  Oct 2007
  Mieszka w
  EPGL

  Domyślnie

  No niestety takich mamy urzędników państwowych - bezmyślnych i nie znających realiów życia. Jak za dobrych czasów - dajcie mi człowieka paragraf się znajdzie

 19. #19

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  wlkp

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez bielik
  Teraz jeszcze jak przywrócą Sikorskiego na szefa MON, to znowu będą te dziwaczne projekty z likwidacją Dęblina.
  Może OT, ale to nie jest zdaniem wielu dziwaczny pomysł, moim także.
  Proszę poszukać w archiwum forum, pisaliśmy o Dęblinie.
  ...i córko!

 20. #20

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  lekko na południe.

  Domyślnie


  Polecamy

  Dziwaczny może nie, ale nieakceptowalny w formie proponowanej przez Sikorskiego.
  OT, ale niech tam, szkoła wymaga gruntownej reformy, a najlepiej rozformowania i stworzenie w to miejsce dużego ośrodka kształcenia lotniczego w oparciu o nowy sprzęt i pilotów z jednostek bojowych na zasadzie kontraktu. Podstawowe szkolenie oczywiście w rękach fachowców-instruktorów, na typie wybranym w przetargu, a nie na latającym złomie T-38, promowanym przez RS, po to tylko by dać zarobić koledze teścia pana ministra.

  Jeszcze raz przepraszam za OT.

Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •