Strona 67 z 81 PierwszyPierwszy ... 17 57 65 66 67 68 69 77 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1,321 do 1,340 z 1605
Like Tree866Likes

Wątek: Konflikt syryjski - działania lotnicze

  1. #1321
    Awatar Syrenek

    Dołączył
    Jan 2010

    Domyślnie


    Polecamy

    Inspektorzy OPCW w Syrii w Damaszku:



    Prorządowe Syria info pokazujące obecną postać Afrin i w zasadzie już nawet brak możliwości technicznych na wartościowe zaopatrywanie YPG nawet gdyby USA chciało, a pamiętajmy że nie chce.



    Rebielianci FSA ewakuowani za porozumieniem z rządem Assada z Wschodniej Guty/Duma docierają na północ do Al-Bab. Sytuacja i mechanizm ten sam jak w Aleppo.

    Dociera pierwszy konwój:





    Przy poprzednich ewakuacjach dochodziło do takich zdarzeń inicjowanych przez FSA:



    Dlatego nie wykonano pełnej ewakuacji rządowej enklawy Fua Al Kefaya w zamian za cywili FSA z Aleppo.

  2. #1322

    Dołączył
    Apr 2011

    Domyślnie

    Według Pentagonu 76 rakiet trafiło w 'fabrykę sarinu" pod Damaszkiem. Ktoś na Twitterze dokonał "wizualizacji'.

    Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

  3. #1323
    Awatar Syrenek

    Dołączył
    Jan 2010

    Domyślnie

    Walki pod Damaszkiem



    Duma- podziemne miasto c.d.






  4. #1324
    Awatar Syrenek

    Dołączył
    Jan 2010

    Domyślnie

    Trochę historii

    Okiem drona walki w Idlib



    Czołgi w Guta:






  5. #1325
    Moderator
    Dołączył
    Dec 2007
    Mieszka w
    PL

    Domyślnie

    Materiał "Spiegla" nie jest wprawdzie najświeższej daty, bo ma już kilka tygodni, ale dopiero teraz go przeczytałem. Rzecz traktuje o dyskutowanym wcześniej przez nas zdarzeniu z lutego br., gdy zginęli "wagnerowcy". Z tekstu wynika, że owszem, zginęli, kilku do kilkunastu, niejako na marginesie walki, w której zasadniczo nie brali udziału. Nie może być mowy o liczbach idących w setki, którymi nas raczyła część mediów.

    Syria: The Truth About the Russian Deaths in US Airstrikes - SPIEGEL ONLINE

  6. #1326
    Moderator
    Dołączył
    Dec 2007
    Mieszka w
    PL

    Domyślnie

    Nasze media prawdopodobnie tego nie zauważą, tak jak nie zauważyły kilku materiałów wykazujących co najmniej wysokie prawdopodobieństwo (więcej niż "highly likely" ) ustawki z atakiem chemicznym w Dumie, więc ja daję z kronikarskiego obowiązku dzisiejszy briefing MO FR.

    Rosjanie trzymają się swojej wersji okoliczności amerykańsko-francusko-brytyjskiego ataku rakietowego, chociaż skorygowali nieco w dół liczbę rakiet, które miała zestrzelić syryjska OPL. Obecnie jest mowa o 46 rakietach skutecznie zwalczonych w rejonie Damaszku i 20 w rejonie Homs. Twierdzą, że w trzy oficjalne cele nalotu trafiły ogółem nie więcej niż 22 rakiety. Pokazano fragmenty rakiet, w tym dwóch, które w stosunkowo dobrym stanie zostały parę dni temu dostarczone do Rosji. Na podstawie map można przynajmniej z grubsza ogarnąć aktualne ugrupowanie OPL Syrii.

    Przy okazji potwierdzono wczorajsze doniesienia medialne o zestrzeleniu kolejnych dwóch obiektów bezpilotowych, które atakowały bazę w Chmejmim.

    https://function.mil.ru/news_page/co...2172894@egNews
    TomaszRT and ruben323 like this.

  7. #1327
    Awatar Syrenek

    Dołączył
    Jan 2010

    Domyślnie

    Czyli pan generał z USA kłamał, Jacku jak tak można! A może to części pozbierane z lotniska Szajrat?

  8. #1328
    Moderator
    Dołączył
    Dec 2007
    Mieszka w
    PL

    Domyślnie

    Może i z Szajrat, ale wtedy z kolei tamta liczba 59 supercelnych rakiet władowanych w lotnisko, z którego następnego dnia wystartowały samoloty bojowe, by się nie zgadzała.

    Ciekawa sprawa. Jeszcze dobrze kurz nie opadł 14 kwietnia na przedmieściach Damaszku, a Departament Obrony już odtrąbił stuprocentowy sukces i konsekwetnie trzyma się swojej linii, robiąc przy tym wrażenie, jak gdyby nie miał ochoty wracać do tematu. Wg dzisiejszej wypowiedzi rzecznika Pentagonu dla CNBC rosyjskie informacje to absurd i propaganda. I tyle, nic więcej. Taktyka, żeby wyciągnąć jak najwięcej z tego, co wie przeciwnik, nie ujawniając samemu swojej pozycji, czy coś innego? A jeśli Rosjanie wyciągną tego "Tomahawka" i to drugie coś (JASSM? Storm Shadow? nie ma tu jasnego rosyjskiego przekazu) na przykład na defiladę 9 maja, to co wtedy usłyszymy? że zbudowali makietę z tektury?

    https://www.cnbc.com/2018/04/25/russ...n-weapons.html
    ruben323 likes this.

  9. #1329

    Dołączył
    Oct 2008
    Mieszka w
    Pomorze

    Domyślnie

    Regularnie zaglądam na ten wątek by dowiedzieć się co tam rzeczywiście się dzieje . Czytanie czy słuchanie publicznych mediów dotyczących Syrii, gdzie informacje przeznaczone są" do mas " grozi niebezpieczeństwem rozdwojenia jaźni u ludzi myślących. Dziękuję Wam.
    ruben323 likes this.
    nemrod

  10. #1330
    Moderator
    Dołączył
    Dec 2007
    Mieszka w
    PL

    Domyślnie

    No to jeszcze jedna ciekawostka bardzo świeżej daty.

    Wg Fox News amerykański generał - dowódca sił operacji specjalnych wypowiedział się wczoraj na temat wojny radioelektronicznej w Syrii. Jego zdaniem jest to obecnie najbardziej agresywny front w tej branży na świecie. Przeciwnicy, których generał nie nazywa wprost, codziennie intensywnie operują środkami WRE, "unieruchamiając nasze linie łączności, zakłócając nasze AC-130 itd."

    Tylko kilka zdań, ale jakże znamiennych, gdy zważyć, kto je wypowiedział. Szkoda, że nieprędko się dowiemy szczegółów. Zwłaszcza to "i tak dalej" byłoby bardzo interesujące.

    'Adversaries' jamming Air Force gunships in Syria, Special Ops general says | Fox News
    ruben323 likes this.

  11. #1331

    Dołączył
    May 2010

    Domyślnie

    Poniżej artykuł z mapkami, zdjęciami części pocisków m in. Tomahawk i SCALP etc. Tekst niestety po angielsku.

    https://southfront.org/trumps-smart-...ded-by-russia/

  12. #1332
    Awatar saturn5

    Dołączył
    Apr 2007
    Mieszka w
    Taurus-Littrow

    Domyślnie Konflikt syryjski - działania lotnicze

    Coś kiepsko ta propaganda ruska wyglada, mieli mieć całe 2 pociski Tomahawk w Moskwie przy pomocy którego będą ulepszali własne - takie były przechwałki Rosyjskiego Ministerstwa Obrony a tu widać odłamki z pocisków która jak widać dawno eksplodowały. Już czekałem na zdjęcie w miarę pełnego, rozpoznawalnego pocisku z numerem seryjnym, itp a tu kompletna jajecznica.


    Sent from my iPad using Tapatalk Pro
    Ostatnio edytowane przez saturn5 ; 27-04-2018 o 01:32

  13. #1333

    Dołączył
    Oct 2008
    Mieszka w
    Pomorze

    Domyślnie

    Analizując zdjęcia w załączonym linku widzę , że kawałki rakiet są zbyt duże by powstały w wyniku wybuchu własnego materiału wybuchowego i uderzenia w cel.Pewnie są to odłamki zestrzelonych pocisków. Na zdjęciach widać spore fragmenty systemów pewnie naprowadzania . A co do niepokazywania całych rakiet to może być świadome działanie by zasiać niepewność - mają je czy nie mają ? Co wiedzą naprawdę? Stara sprawdzona metoda.
    ruben323 likes this.
    nemrod

  14. #1334
    Awatar mickey93

    Dołączył
    Jul 2012
    Mieszka w
    blisko EPTO:D

    Domyślnie

    tomahawk owszem ale SCALP już wygląda jakby sam eksplodował,
    Ciekawi mnie ile Syryjczycy zużyli rakiet żeby zestrzelić te niby 46 pocisków
    Nikon D7200, GSO 10" TV PowerMate 2" 2X, Tamron 150-600G2
    Jeżeli nie widać moich zdjęć w poście to są tutaj : https://photos.app.goo.gl/6HbopqSiFsDUVd7y5

  15. #1335

    Dołączył
    May 2010

    Domyślnie

    Jeżeli mówimy o starych systemach, typu S-125 czy S-200, ocenia się jakoby jeden pocisk wystrzeliwuje się w kierunku nisko lecących, mało manewrowych celów aerodynamicznych poruszających się z niskimi prędkościami - to raz. Drugi powód dla którego wystrzeliwuje się tylko jeden pocisk w kierunku takich celów to fakt że taki cel porusza się nisko nad powierzchnią lądu i środki radarowe wykrywają go dość późno. A co tyczy się wyrzutni S-125 czy S-200, z jednej nie można szybciej niżeli 15 sekundowych przerwach odpalać rakiety.
    Dopiero nowsze systemy jak Buk czy Pancyr mogą wystrzeliwać salwami po dwie sztuki.
    Z systemów S-125 i S-200 do szybko lecących i manewrowych celów takich jak samoloty, odpala się dwa pociski.

    Co tyczy się rakiet typu Tomahawk, Rosjanie jeszcze z czasów Pustynnej Burzy poprzez I Departament KGB przechwytywali jakieś części tych pocisków. Nie wiadomo dokładnie jakich elementów. Później Zarząd Naukowo - Techniczny GRU na Bałkanach przechwycił co najmniej dwa pociski (duże elementy) tej klasy którymi został ostrzelany gmach MSZ b. Jugosławii i rozgłośni radiowo - telewizyjnej.

  16. #1336
    Moderator
    Dołączył
    Dec 2007
    Mieszka w
    PL

    Domyślnie

    Nie wiem jak jest obecnie u Syryjczyków, ale nasze zasady strzelania zestawami S-125M "Newa-M" z 1984 roku dla zestawów wyprodukowanych po 1980 r. i starszych zmodernizowanych mówią, że podstawowym rodzajem ognia jest seria dwóch rakiet z odstępem pięciosekundowym. Strzelanie pojedynczymi rakietami stosuje się wtedy, gdy z sytuacji powietrznej wynika konieczność ostrzelania maksymalnej liczby celów przy ograniczonym zapasie rakiet w dywizjonie, a także przy strzelaniu do celów naziemnych i nawodnych. W takim przypadku start kolejnych rakiet dokonuje się po ocenie wyników strzelania poprzednią rakietą.

    Podręcznik WSOWOPL w Koszalinie również z 1984 r. o zasadach zwalczania rakiet skrzydlatych przez zestawy przeciwlotnicze wojsk OPL nakazuje w określonych sytuacjach w przypadku zestawów "Kub" i "Osa" strzelać seriami 3-4 rakiet z tempem 4-5 sekund.

    Ogólnie biorąc, strzelanie do rakiet skrzydlatych jest prowadzone wg zasad jak do celów niskolecących. Zestawy S-200 służą do trochę innych zadań, więc możemy je tutaj pominąć, ale również dla nich podstawowym rodzajem ognia jest seria dwóch albo czasami trzech rakiet w odstępach 5-7 sekund.

    Na tej podstawie można z grubsza ocenić minimalny niezbędny rozchód rakiet. Powtórnego ostrzelania celu dokonuje się każdorazowo, gdy z oceny wynika, że ostrzał nie był skuteczny. Oczywiście warunkiem sine qua non jest, aby cel nadal znajdował się w strefie ognia zestawu.

    Dla tej prezentacji nie ma znaczenia, czy rakieta eksplodowała w powietrzu, na ziemi, w ogóle, czy jeszcze coś innego. Jej sens jest taki, że pokazuje się rejony przechwycenia pocisków na pewnym oddaleniu od atakowanych celów, a znalezione szczątki mają pochodzić z miejsc upadku w tychże rejonach (czyli nie w zakładanym celu) i mają nosić typowe ślady ognia OPL. To ma tutaj poeta na myśli.
    Głowica bojowa "Tomahawka" w całości została zaprezentowana wyłącznie na obrazku, a druga zdobyta rakieta (bez wymieniania wprost jej nazwy) wcale, więc mamy do czynienia z dozowaniem i sączeniem informacji. Nie wszystkie karty zostały wyłożone na stół.

    Z dalszych świeżych ciekawostek warto wspomnieć o jednym z ostatnio opublikowanych zdjęć z Chmejmim, które prowadzi do wniosku, że w bazie został rozwinięty także zestaw OPL bliskiego zasięgu rodziny "Tor". Oficjalnego potwierdzenia na razie brak.
    ruben323 likes this.

  17. #1337
    CRC
    CRC jest nieaktywny
    Awatar CRC

    Dołączył
    Jun 2012
    Mieszka w
    urodzony na Rakowcu

    Domyślnie

    amnie interesuje czy one, znaczy te wszystkie rakiety wleciały jednocześnie nad Syrie? czy tez falami..

  18. #1338
    Moderator
    Dołączył
    Dec 2007
    Mieszka w
    PL

    Domyślnie

    A to jest bardzo dobre pytanie, Andrzeju. Leciały z dwóch ogólnych kierunków, a cały nalot trwał godzinę z hakiem. Przy prędkości poddźwiękowej "Tomahawka" czas dolotu - licząc odległość od granicy - od strony Libanu w rejony Damaszku i Homs wynosi ca. 2-4 minuty. Od Jordanii i Iraku nieco dłużej, kilkanaście minut. Zatem...?

    Można przyjąć, że z poszczególnych nosicieli rakiety zostały odpalone plus minus seriami, ale jaka była synchronizacja między tymi seriami, ergo jakie z tego wynikało jednostkowe obciążenie dla zestawów OPL? Tu jeszcze trzeba uwzględnić wielkość użytych sił i środków OP. Z mapy wynika, że rejonu Damaszku broniło po jednej brygadzie S-125, "Kwadrat" (eksportowy "Kub") i Buk-2ME i pułk "Pancyrów", zaś w rejonie Homs działała brygada S-125, brygada Buk-2ME i pułk "Pancyr". Ile to jest konkretnie zdolnych do walki odpowiednio dywizjonów/baterii i ile kanałów celowania oraz ile z nich zostało użytych? Brak jasności w temacie.
    Ostatnio edytowane przez JacekB ; 28-04-2018 o 11:17

  19. #1339

    Dołączył
    May 2010

    Domyślnie

    Tak jak napisałem dwa posty wcześniej - wlot na teren Syrii nastąpił tak naprawdę w dwóch miejscach, czyli korytarzu szerokości, circa 15 km i trwał około godziny.
    Nie wiem jak jest teraz, ale standardowo odpala się pociski p-lotnicze w odstępach 15-stu sekundowych celem "wygaszenia" wyrzutni z ruchu i ciepła. Tak to rzekomo wygląda w praktyce. Syryjskie wojska OPL odpaliły około 1/3 pocisków więcej niżeli wleciało na teren Syrii. Z czego trzeba założyć że pewnej liczby ich stanowiska nie wykryły lub z innych przyczyn były poza zasięgiem.
    Podobnież pociski z francuskich fregat rakietowych FREMM miały problemy z odpaleniem, rzekomo dopiero z trzeciej fregaty wyszła salwa. Więc taka sytuacja mogła lekko zakłócić separację między kolejnymi rakietami. Kolejna sprawa to uderzenie pociskami Storm Shadow z samolotów francuskich. Miano odpalić 10 sztuk tych rakiet skrzydlatych. Pylony opuściło 9 sztuk a 10 została zrzucona w okolicy zgrupowanych okrętów sił francusko - amerykańskich po tym jak nie zadziałała.
    Jedno jest pewne. Pociski na terytorium Syrii wlatywały na zasadzie potoku a nie salw. Z odczytów cywilnych stacji wynika że coś ponad 100 sztuk różnego rodzaju rakiet wlatywało w odstępach 45 sekundowych. Jedynie w jednym momencie, czyli około 20 minutach po odpaleniu pierwszego pocisku nastąpiła "przerwa" około 112 sekundowa. Jeżeli to prawda co mówi się o odpaleniu rakiet z francuskich FREMM-ów, być może to jest ta "przerwa".
    Ciężko stwierdzić czy pociski z różnych państw się mieszały, czy leciały w "szyku" narodowym, czyli najpierw amerykańskie, później brytyjskie etc. Sprzętem cywilnym, nawet będąc bardzo dobrym radioamatorem posiadającym namierniki, pole antenowe leżące w Iranie czy Bułgarii nie da się też określić czy dany pocisk został odpalony z platformy powietrznej czy morskiej z uwagi na zbyt duży szum w eterze w momencie przeprowadzania ataku, zbyt dużą odległość z jakiej był prowadzony nasłuch.
    Pewnie się już tak dokładnych rzeczy nie dowiemy. Ale i tak wiemy już dość dużo. A znając Rosjan, informacje które będą ujawniać, będą spływać jeszcze długo.
    Ostatnio edytowane przez Beteleguese ; 28-04-2018 o 13:08 Powód: Literówki

  20. #1340
    CRC
    CRC jest nieaktywny
    Awatar CRC

    Dołączył
    Jun 2012
    Mieszka w
    urodzony na Rakowcu

    Domyślnie


    Polecamy

    czytałeś gdzieś że WRE nie zarządzały tylko Growlery lecz również 2 egzemplarze EA-6 ...co mnie okrutnie zedziwiło. być może te przerwy amerykanie robili na sprowokowanie kanałów sledzenia rosyjskich zestawów dalekiego zasięgu. nic o tym nie ma w sieci/nie znalazłem/

Strona 67 z 81 PierwszyPierwszy ... 17 57 65 66 67 68 69 77 ... OstatniOstatni

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •