Strona 79 z 79 PierwszyPierwszy ... 29 69 77 78 79
Pokaż wyniki od 1,561 do 1,568 z 1568
Like Tree860Likes

Wątek: Konflikt syryjski - działania lotnicze

 1. #1561
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez dranio Zobacz posta
  @Syrenek, skomentujesz jakoś wczorajsze izraelskie naloty na cele w Syrii?
  Jak tam skuteczność Pancyrów, S-300 i S-400? Zestrzeliły coś?
  No cóż, jak wiemy pierwsze dostawy ELEMENTÓW systemu S-300 do Syrii trafiły w październiku 2018 ale zapewne dostawy trwały dłużej niż tylko jeden miesiąc. Szczególnie dostawy zapasu pocisków. Nie śledziłem tego.  Niestety S-300 to nie Grom czy Igła. Dobre szkolenie trwa kilka miesięcy. Nie wiemy jaką amunicje dostali Syryjczycy z S-300. Jeżeli chodzi o S-400 rozlokowany w Hmeimmim to Dranio ziemia nie jest płaska. Obowiązuje horyzont radiolokacyjny a po drodze jest pasmo gór.

  Technicznie niemożliwe jest użycie S-400 do obrony Damaszku przed F-16 czy F-15 tam gdzie stoją. Pomijam kwestie polityczne.

  Ale spokojne, cały świat czeka na wejście S-300 do gry. Rosja też chce go przetestować...rekami Syryjczyków tylko test musi być na piątkę.

  To będzie albo świetna reklama albo katastrofa. Nic po środku.

  By być skutecznie chroniony i jednocześnie niszczyć obiekty nad Wzgórzami Golan S-300 musi być rozlokowany w okolicach Damaszku na stanowiskach zajmowanych dotąd przez S-200WE.

  Izrael w tej potyczce odniósł niewątpliwie sukces, ale nie poprzez zniszczenie Pancyra tylko radiolokatora wspierającego OPL. Pancyra Rosjanie przyślą jak bedzie trzeba i to w lepszej odmianie Pancyr-S2.

  Ja bym się Pancyrem nie podniecał. To są fajniejsze obrazki:


  Źródło:Кадры уничтоженных Đ_ЛС: Израиль вывел иС строя два дивиСиОна ĐĄ-200 - Международные новости


  Źródło:Кадры уничтоженных Đ_ЛС: Израиль вывел иС строя два дивиСиОна ĐĄ-200 - Международные новости

  Zniszczone stacje naprowadzania S-200WE pod Damaszkiem 2018.

  A tu bonusik, przedłużanie resursu pocisku 5W28 w ОАО "2566 ЗРРЭВ" na Białorusi. Reszta zestawu jest w piaskowych barwach wiec był remontowany dla kogoś na południu:


  Żródło:http://www.2566.by/uslugi-po-remontu...200v-vega.html

  Ukraina też przywraca do służby S-200, Czyli Wega jeszcze powalczy... 2. #1562
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Beteleguese Zobacz posta
  Film jest tak pocięty że nie wiadomo co pokazuje przez pierwsze 10-12 sekund, tj. widać smyczki od dwóch rakiet wystrzeliwanych z lądu, później przejście na drugi widok z kamery rakiety i zniszczenie wozu systemu Pancyr który się nie bronił z jakiegoś powodu.
  W pierwszych kadrach broni się KUB lub BUK. Start tak dużego pocisku powoduje tumany kurzu zasłaniające wyrzutnię.

  Polskie KUBy i "łagodny" start pocisków  KUB i BUK na pustyni, widać chmurę piachu zasłaniająca wyrzutnię wzburzoną gazami wylotowymi pocisku

  BUK


  KUB


  Im większy kąt podniesienia belek startowych tym mniej widać w IR.

 3. #1563
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Warto zestawić oba filmy by porównać sytuację obu zestawów Pancyr-S

  Pierwszy nie miał amunicji, drugi był podobnie bez amunicji i dodatkowo w czasie obsługi - towarzyszy mu pojazd ciężarowy.
  Oba systemy były wyłączone z walki. Przy czym drugi miał położony maszt anteny w sposób typowy dla przemarszu bez realizowania jednocześnie zadania bojowego.

  To że działka były podniesione może oznaczać że czyszczono np lufy...lub miano je np. wymienić. Część kontenerów nosi ślady startu a część nie...może jakaś awaria.

  Ciężko powiedzieć bo za mało wiemy. Oba systemu Pancyr-S1 jednak nie były okopane i nie prowadziły dyżuru bojowego.

 4. #1564
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Na internecie pojawiło się ciekawe zdjęcie.


  Źródło: https://informnapalm.org/pl/rosyjscy...bazie-hmejmim/

  Pomijając tytuł na jednym zdjęciu mamy możliwość porównania starego modułu bojowego Pancyr-S1 i nowego modułu bojowego Pancyr-S2.

  Od razu widać że w Pancyr-S2 zwiększono prędkość pracy i odświeżania radiolokatora wstępnego wykrywania celów powietrznych około dwukrotnie. Gwarantuje to nowy maszt antenowy z dwiema głównymi antenami i dwiema antenami IFF.

  Gdy antena w starym Pancyrze obróci się raz wiązka prowadząca traci obiekt . System musi sam wyliczyć prawdopodobne położenie obiektu i odpowiednim momencie skierować na nową prawdopodobna pozycję obiektu wiązkę.

  W nowym Pancyrze obserwacja w zasadzie jest prawie ciągła. Jedna antena przejmuje śledzenie obiektu od drugiej.

 5. #1565
  Awatar Amizaur

  Dołączył
  May 2010

  Domyślnie

  "W pierwszych kadrach broni się KUB lub BUK. Start tak dużego pocisku powoduje tumany kurzu zasłaniające wyrzutnię."

  Czy silnik startowy KUBa lub BUKa pracuje tylko ok. <=2 sekund - co widać na filmie ? Pasuje do Pancyra.
  I to chyba nie kurz podniesiony z ziemi przysłania widok wyrzutni, tylko - przy kiepskiej jakości kamerze termowizyjnej - maskuje go i przesłania chmura gorących gazów wylotowych startujących i lecących pocisków.

 6. #1566
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Amizaur Zobacz posta
  Czy silnik startowy KUBa lub BUKa pracuje tylko ok. <=2 sekund - co widać na filmie ? Pasuje do Pancyra.
  Start pocisku z wyrzutni kontenerowej systemu Pancyr-S jest inny niż starszej generacji pocisków startujących z wyrzutni belkowych. Na poniższym filmie widzimy sekwencje startu pocisku z kontenera startowego Pancyr-S1, czyli takiego jaki nas interesuje.

  Start tej amunicji określa się jako "zimny".

  Pocisk wyrzucany jest z kontenera (0,57 sekunda filmu) a następnie uruchamia się booster (Silnik startowy - 0.58 sekunda filmu). Silnik startowy rozpędza pocisk w 1,5 do prędkości 1220 m/s lub 1300m/s w zależności od pocisku. Następnie jest odrzucany i rozpoczyna pracę silnik marszowy.  Na filmie "Israel destroyed the Pantsir-S1 in Syria with IAI Harop drone"
  widać zapłon silnika pocisku bezpośrednio przed startem i zejście z belki. Tak mi się przynajmniej wydaje...moja percepcja może być niezupełnie dobra ale zaobserwowałem odpalenie silnika startowego i start poniżej 1s.

  Pierwszy start - odpalenie silnika 00.00, zejście z belki 00.01.

  Jest to typowy "gorący start" pocisku starszej generacji.

  Pozdr.

 7. #1567
  Awatar Amizaur

  Dołączył
  May 2010

  Domyślnie

  Mimo wszystko silniki zarówno KUBów jak i BUKów pracują znacznie dłużej niż 1.5-2s a maksymalnie tyle działały silniki pocisków odpalanych na filmie.
  Aż takich szczegółów ja na tym filmie nie potrafię dostrzec czy to był start zimny czy gorący... ale widać wyraźnie, że czas pracy silnika jest krótki, a potem pocisk porusza się raczej już bez napędu (jest prawie niewidoczny). Nawet bezdymny silnik II stopnia byłoby widać bo filmik z atakującego pocisku (termowizja) pokazuje ciepło (gorące gazy), a nie widzialny dym. Zostawiał by za sobą wyraźną smugę.
  Nie wiem czy to były Pancyry, ale wydaje mi się że nie KUB ani BUK. Może coś innego o krótkim czasie pracy i bez silnika II stopnia - bo pracy takowego nie widać na filmie. Dla mnie wszystko jednak wskazuje na Pancyra.

  Jesteś pewien silnika marszowego drugiego stopnia pocisków Pancyra ? Owszem tu i ówdzie podaje się taka informację, ale w innych miejscach pisze się o nim jako o inercyjnej "strzale" bez napędu. Prędkość po odrzuceniu I stopnia 1200-1300m/s (to prawie 4 machy) jest wystarczające żeby ciężka "strzała" o niskim oporze uzyskała kilkanaście km efektywnego zasięgu. Patrząc na konstrukcję II stopnia to jedna wielka podłużna głowica bojowa plus układy wykonawcze i nie ma miejsca na żaden silnik drugiego stopnia.

  P.S. Wydaje mi się, że gdzieś widziałem przekrój 57E6-E, ale może to był przekrój pocisku Tunguski... w każdym razie idea obu pocisków ta sama - rozpędzić całość w najmniejszym możliwym czasie boosterem do maksymalnej prędkości (wysoka prędkość średnia i krótki czas do przechwycenia), odrzucić zbędną masę i opór członu startowego, dalej leci tylko pozbawiona napędu strzała o dużym ciężarze właściwym (nie zawiera lekkiego pustego wypalonego silnika, tylko ciężką głowicę bojową, odbiorniki i mechanizmy wykonawcze) a więc i dużym współczynniku balistycznym.

 8. #1568
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez Amizaur Zobacz posta
  Nie wiem czy to były Pancyry, ale wydaje mi się że nie KUB ani BUK. Może coś innego o krótkim czasie pracy i bez silnika II stopnia - bo pracy takowego nie widać na filmie. Dla mnie wszystko jednak wskazuje na Pancyra.
  Faktycznie w 3 sekundzie następuje rozdzielenie pocisku. Stopień startowy porusza się w kierunku napisu Defence prostoliniowo. Nie zwróciłem na to uwagi.

Strona 79 z 79 PierwszyPierwszy ... 29 69 77 78 79

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •