Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
 1. #1
  Awatar Gregor

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Lotnisko dobrej pogody

  Domyślnie Armia kupuje inteligentne pociski


  Polecamy

  Polska armia wymienia stare radzieckie uzbrojenie na inteligentne. Otrzymuje właśnie pierwsze rakiety typu "wystrzel i zapomnij", czyli takie, które można odpalić, a one same znajdą i zniszczą cel. Jedna rakieta RBS może zatopić wielki okręt, pocisk Amraam zniszczy wrogi samolot - pisze DZIENNIK.  Choć wymiana starego radzieckiego uzbrojenia na inteligentne pociski następuje dziewięć lat po wejściu Polski do NATO, lepiej późno niż wcale.

  Najpierw wojsko zajmowało się okrętami i samolotami, teraz przyszła pora na wymianę uzbrojenia. Siły zbrojne otrzymują właśnie pierwsze rakiety typu: "wystrzel i zapomnij", czyli takie, które można odpalić, a one same znajdą i zniszczą cel. Marynarka Wojenna RP dostała osiem nowoczesnych szwedzkich pocisków RBS 15 Mk2 do niszczenia okrętów, zaś w latach 2009 - 2012 uzbroi się w 36 jeszcze nowocześniejszych - RBS 15 Mk3.

  To znaczący skok technologiczny. Do tej pory polska marynarka dysponowała zabytkowymi rakietami P-21 i P-22, wyprodukowanymi jeszcze w ZSRR. "Wysyłały one wiązkę fal radiowych i w ten sposób namierzały cel. Wykrywały też źródła ciepła. Do celu mogły zmierzać tylko prostą trajektorią, nie można było nimi manewrować na lewo czy prawo" - mówi kmdr por. Bartosz Zajda, rzecznik MW.

  Za to tor szwedzkich pocisków można programować. "Rakietą RBS można uderzyć w cel z przodu, z boku, od tyłu. Dwiema rakietami razić można nawet jednocześnie z dwóch różnych kierunków. Przed tym nie można się obronić, bo obiekt nie wie, skąd go zaatakują. W namierzeniu celu pociskom pomaga GPS. To wielka sprawa" - zachwala nową broń Zajda.

  RBS są też bardziej niż radzieckie precyzyjne. I mają większy zasięg: 100 - 200 km (broń ze Wschodu - 80 km). Trudniej jest im zakłócić tor lotu i zniszczyć: lecą nie kilkadziesiąt, a kilkanaście metrów nad poziomem morza, dostosowują się do wysokości fal. To zaś sprawia, że nie jest łatwo wykryć je radarem. Są jednak drogie - jeden Mk3 kosztuje 3 - 4 mln dolarów.

  "To bez wątpienia przełom w Marynarce Wojennej. Dotąd bowiem nie mieliśmy pocisków, którymi można od tyłu atakować cel lub razić go w głębi lądu. RBS to pierwsze zachodnie nowoczesne pociski morskie klasy przeciwokrętowej, których będziemy mieć dużo" - mówi Wojciech Łuczak, wydawca miesięcznika "Raport. Wojsko Technika Obronność".

  Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, do tej pory marynarze mieli tylko trzy lub cztery amerykańskie rakiety Harpoon. Dlaczego tak długo nie było nowoczesnej broni? "Dawno temu marynarze mieli dostać rosyjskie pociski Uran, ale ze względów politycznych tak się nie stało" - dodaje Łuczak.

  Arsenał uzupełniają także Siły Powietrzne. Jak dowiedział się DZIENNIK, do Polski dotarły pierwsze rakiety Amraam AIM 120 C-5 do myśliwców F-16. Dzięki nim (jedna kosztuje ok. 400 tys. dol.) można niszczyć inne samoloty. Mają zasięg 110 km, większy o 65 km od radzieckich R-27, w które wyposażano maszyny MiG-29. Na bliżej położone cele naprowadza je wbudowany radar. A zlokalizować dalej położone cele rakiecie pomaga tzw. bezwładnościowy system nawigacyjny (działa jak GPS).

  "Rakiety Amraam rozszerzą możliwości działania lotnictwa. To pierwszy pocisk sił powietrznych, którym można atakować przeciwnika będącego poza polem widzenia. Piloci będą teraz mogli zastosować taką koncepcję walki: pierwsi dostrzegą przeciwnika na radarze pokładowym, odpalą pocisk i uciekną" - mówi Łuczak. W sumie będziemy mieć 178 takich rakiet. Do Polski dotarły też tańsze wersje ćwiczebne.

  Dziennik Online
  Piękna rzecz latać jeśli komu godzi bezpieczniej jednak kto po ziemi chodzi
  Kiedy słyszę na EPRZ SOListy głos na mej głowie płonie włos
  EPRZ FM - czułe granie - tak bije serce Jasionki


  Przewodnik po chmurach

 2. #2

  Dołączył
  Jan 2008
  Mieszka w
  Bognor Regis

  Domyślnie

  System nawigacji bezwładnościowej działa ZUPEŁNIE INACZEJ niż GPS.

  GPS korzysta z siecdi satelitów, odbierając od kilku sygnały oblicza aktualne położenie odbiornika w trójwymiarowej przestrzeni.

  Nawigacja bezwładnościowa jest całkowicie autonomiczna. Zawiera tzw. platformę inercjalną (bezwładnościową) z kilkoma żyroskopami. Zyroskopy pozwalają automatycznie wyznaczyć przyspieszenia jakim podlega obiekt z zamontowaną platformą. Pozwala to na bieżąco wyznaczać tor przemieszczania się platformy (czyli samolotu czy rakiety z zamontowaną takową), co w połączeniu z dokładną znajomością położenia w chwili starciu umożliwia w sposób ciągły wyznaczać położenie platformy. Nawigacja bezwładnościowa jest CAŁKOWICIE AUTONOMICZNA, niezależna od jakichkolwiek sieci satelitów czy stacji naziemnych.
  Błąd wyznaczenia położenia przez system nawigacji bezwładnościowej jest proporcjonalny do długości przebytej drogi. Dlatego przy bardzo dalekich lotach należy wprowadzać korekty. Intresująco się to przedstawiało podczas rajdu samolotów VULCAN na Falklandy (opisanego ładnie w książce VULCAN 607). Ogromna odległość pokonana nad morzem, bez punktów orientacyjnych umożliwiających korekty.
  Pozdrawiam - Miłek

 3. #3

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  OPAL

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez cygnus
  System nawigacji bezwładnościowej działa ZUPEŁNIE INACZEJ niż GPS.
  Tylko, że to artykuł dla przeciętnego zjadacza chleba, z lotnictwem nie mającego za wiele wspólnego. Wadą układów bezwładnościowych jest narastanie błędu wraz z przebytą drogą. Te Vulcany nie dałyby rady wyjść na cel bez korekcji, czy to radio, czy astro.

 4. #4
  Awatar Grzegorz5710

  Dołączył
  Oct 2007
  Mieszka w
  EPGL

  Domyślnie

  Tylko, że to artykuł dla przeciętnego zjadacza chleba, z lotnictwem nie mającego za wiele wspólnego
  .

  No i niestety kolego Z , masz w zupełności rację. Każdy czytając jakiś tam artykul myśli, że to prawda a wcale nie zna wszystkich meandrów techniki lotniczej. Jak doczyta, że taki pocisk ma system super naprowadzania to jest idealnym dla naszych maszyn co wcale nie znaczy , że tak naprawdę jest. Ale raz przeczytane znaczy tak musi być i basta.

 5. #5
  Moderator
  Awatar MaciekK84

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  Bydgoszcz

  Domyślnie

  Trochę OT, ale co tu wymagać od pismaków takiej fachowej wiedzy, jak wczoraj w TV (bodajże Polsat) wieczorem określono łosia największym ssakiem na Ziemi. A słonia przepraszam to nie widzieli?

  A tak w temacie nie uważacie, że tych rakiet nieco mało? Ja wiem, że są drogie, ale średnio niecałe 4 rakiety na samolot nie powalają.
  Pozdrawiam!
  Maciek


 6. #6

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  OPAL

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez MaciekK84
  A słonia przepraszam to nie widzieli?
  Nawet słoń przy wielorybie to betka

  Cytat Zamieszczone przez MaciekK84
  A tak w temacie nie uważacie, że tych rakiet nieco mało? Ja wiem, że są drogie, ale średnio niecałe 4 rakiety na samolot nie powalają.
  Pewnie, że mało, ale po co nam więcej. Myślę, że odpalenia takich kpr to będzie WIELKIE ŚWIĘTO. I ci, którzy będą mieli okazję to zrobić, będą mogli czuć się wyróżnieni

 7. #7

  Dołączył
  Jan 2008
  Mieszka w
  Bognor Regis

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Zwieroboj
  Cytat Zamieszczone przez cygnus
  System nawigacji bezwładnościowej działa ZUPEŁNIE INACZEJ niż GPS.
  Tylko, że to artykuł dla przeciętnego zjadacza chleba, z lotnictwem nie mającego za wiele wspólnego.
  "Przeciętni zjadacze chleba" zasługują, by nie czytać BZDUR w artykułach dla nich przeznaczonych.
  System bezwładnościowy WCALE NIE JEST PODOBNY do GPS, więc nie należało umieszczać tego krótkiego stwierdzenia. A jeśli już uznać, że jest podobny, bo automatyczny, to i lokalizacja telefonu komórkowego też jest podobna do obu systemów, tylko mniej dokładna. Mamy jeszcze LORAN, DECCA itd. Dla "przeciętnego zjadacza chleba" nie do odróżnienia od GPS czy platformy inercjalnej. Jednakowa czarna magia.
  Pozdrawiam - Miłek

 8. #8

  Dołączył
  Mar 2008
  Mieszka w
  z kraju

  Domyślnie

  Tajfun w trybie pasywnym (z wył. radarem), zestrzelił Amraamem cel, którego współrzędne zostały przekazane z innej maszyny za pomocą łącza danych.

  Unique AMRAAM Firing with Eurofighter Typhoon
  il2forum.xt.pl

 9. #9
  CRC
  CRC jest nieaktywny
  Awatar CRC

  Dołączył
  Jun 2012
  Mieszka w
  urodzony na Rakowcu

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Kusch Zobacz posta
  Tajfun w trybie pasywnym (z wył. radarem), zestrzelił Amraamem cel, którego współrzędne zostały przekazane z innej maszyny za pomocą łącza danych.
  A jednak tradycyjnie cel był podświetlony przez radar drugiego myśliwca .Łącze radiowe też można zakłócić .
  Coś podobnego chyba próbowali Rosjanie.

  Andrzej

 10. #10

  Dołączył
  Jan 2009
  Mieszka w
  znad morza

  Domyślnie

  Hm, czy takimi możliwościami nie dysponują indyjskie MiGi-21 po modernizacji w duecie z ichnimi odmianami Suk (Su-30mki chyba)? Z tego co czytałem to takie współdziałanie było testowane podczas ćwiczeń z Amerykanami (Cope India?), gdzie Amerykanie dostali potężne baty od duetu su/mig (wersja amerykańska zeznań). Jeśli dobrze pamiętam, to właśnie MiGi-21 po modernizacji odpalały r-77 do celów, których namiary przekazywały suki.
  Pozdrawiam, Leszek.

 11. #11
  Awatar Ogar

  Dołączył
  Feb 2009
  Mieszka w
  Stąd

  Domyślnie


  Polecamy

  Gdzies slyszalem, ze japonczycy probowali cos takiego ze swoimi F-15 (wyposazonymi w tez w amramy) oraz AWACS'em E-767. Jak mozna sie domyslec, AWACS przekazywal dane o celu do F-15 (ktory mial wylaczony radar) a ten z kolei wystrzeliwal zaprogramowana rakiete. To chyba jak dotad najbardziej spektakularne wykorzystanie datalinka, przy odpowiedniej przepustowosci lacza danych majace kosmiczny potencjal.

LinkBacks (?)

 1. 01-09-2012, 11:30
 2. 28-08-2012, 22:54
 3. 22-08-2012, 16:19
 4. 12-08-2012, 20:30
 5. 07-08-2012, 20:22
 6. 28-07-2012, 08:30
 7. 23-07-2012, 09:15
 8. 13-07-2012, 18:14
 9. 26-06-2012, 17:29
 10. 26-06-2012, 00:06
 11. 24-06-2012, 01:57
 12. 22-06-2012, 21:32
 13. 19-06-2012, 15:58
 14. 05-06-2012, 21:43
 15. 22-05-2012, 01:27
 16. 19-05-2012, 19:56
 17. 13-05-2012, 12:45
 18. 07-05-2012, 21:33
 19. 19-04-2012, 08:43
 20. 18-04-2012, 23:35
 21. 07-04-2012, 18:14
 22. 06-04-2012, 12:53
 23. 08-03-2012, 20:31
 24. 23-02-2012, 20:35
 25. 10-02-2012, 19:26
 26. 16-01-2012, 12:51
 27. 04-01-2012, 19:50
 28. 31-12-2011, 15:45
 29. 28-12-2011, 15:40
 30. 28-12-2011, 09:10
 31. 23-12-2011, 10:09
 32. 04-12-2011, 09:04
 33. 23-11-2011, 10:48
 34. 08-11-2011, 03:10
 35. 18-10-2011, 16:36
 36. 17-10-2011, 21:18
 37. 16-10-2011, 20:11
 38. 08-10-2011, 13:52
 39. 27-09-2011, 09:43
 40. 25-09-2011, 19:42
 41. 23-09-2011, 18:42
 42. 22-09-2011, 22:05
 43. 22-09-2011, 21:41
 44. 17-09-2011, 22:29
 45. 10-09-2011, 10:28
 46. 01-09-2011, 16:29
 47. 20-06-2011, 23:12
 48. 24-05-2011, 05:04
 49. 12-02-2011, 04:13
 50. 11-02-2011, 22:19

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •