W zakładach Turkish Aerospace Industries (TAI) rozpoczął się kilka dni temu proces doposażenia pierwszego ATR72-500 do wersji zwalczania okrętów podwodnych, w ramach programu Metelem III.

Artystyczna wizja ATR72-500ASW. Program Metelem III wpisuje się w ambitne plany skokowego zwiększenia zdolności lotnictwa tureckiej marynarki. Otrzymała już ona 6 CN-235 ASW/ASuW MPA i oczekuje na 17 śmigłowców S-70B2 SeaHawk przeznaczonych przede wszystkim do zwalczania okrętów podwodnych / Rysunek: TAI

Program ma doprowadzić do przejęcia przez turecką marynarkę wojenną 10 samolotów ATR72-500ASW. Głównym podwykonawcą jest TAI, w którego zakładach odbywa się montaż, jednak kluczową rolę odgrywa Alenia Aeronautica S.p.A. Włoskie przedsiębiorstwo – na podstawie umowy z kwietnia 2006 – zaprojektowało zintegrowany system zwalczania okrętów podwodnych, dostarczy także systemy rozpoznania, uzbrojenia i samoobrony.

TAI odpowiada za zamontowanie systemu i zintegrowanie go z samolotem, stworzenie pakietu serwisowego oraz pozyskiwanie i montaż podsystemów pomocniczych. Bazuje przy tym na doświadczeniach zdobywanych w ramach programu Metelem II, który zakłada przystosowanie 9 CN-235 do roli morskiego samolotu patrolowego, w wersji wojskowej i dla straży wybrzeża (głównym wykonawcą jest Thales Airborne Systems).