Wojska lotnicze RPA przejęły oficjalnie pod koniec ubiegłego tygodnia 4 śmigłowce morskie Agusta Westland Super Lynx 300 Mk 64.

Syper Lynx 300 Mk 64 na pokładzie jednej z fregaty typu Valour. Śmigłowce w tej wersji będą przeznaczone do atakowania okrętów nawodnych, misji patrolowych i SAR. Zostały m.in. wyposażone w dookolny radar poszukiwawczy Telephonics APS-143B i system FLIR z Denel Optronics. Zaawansowane systemy łączności wymiany danych również pochodzą z RPA / Zdjęcie: AgustaWestland

Uroczystość miała miejsce w bazie marynarki wojennej w Simon`s Town. Śmigłowce pozyskano w ramach umowy zawartej w 2003. Zostały przetransportowane do RPA w lipcu 2007. Od tego czasu trwało przygotowanie do uzyskania gotowości operacyjnej (trening pilotów zakończył się w maju 2007, w centrum szkolenia AgustaWestland w Yeovil).

Lynxy wchodzą w skład 22. eskadry wojsk lotniczych RPA, która tradycyjnie posiada statki powietrzne (ostatnio tylko śmigłowce), przeznaczone do współdziałania z marynarką wojenną. Nowe helikoptery będą stacjonować na czterech fregatach typu Valour (niemieckie MEKO A-200 SAN), największych jednostkach floty wojennej RPA. Standardowo okręty są przystosowane do stacjonowania pary Lynxów. Jednak ze względu na możliwość wykorzystywania również platform bezzałogowych oraz śmigłowców Atlas Oryx i Rooivalk, zamówienie ograniczono do 4 egzemplarzy.