Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
 1. #1
  Awatar Zelazny

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  KRK

  Domyślnie Loty izraelskimi F-16 powodowały raka?


  Polecamy

  Izraelskie siły powietrzne poinformowały o wstrzymaniu lotów ćwiczebnych samolotami F-16I, ponieważ w kokpitach tych myśliwców znaleziono substancję, która - jak się sądzi - może powodować raka.
  Izrael poinformował amerykańskiego producenta maszyn F-16 - firmę Lockheed Martin - że do kokpitów przedostają się "osady formaldehydu". - Badania wykazały, że ta substancja to formaldehyd, który został ostatnio zidentyfikowany jako czynnik rakotwórczy - głosi oświadczenie izraelskich sił powietrznych. Dwumiejscowy F-16I został zaprojektowany specjalnie dla izraelskiego lotnictwa wojskowego.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomos...7,5046568.html

 2. #2
  Awatar Gregor

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Lotnisko dobrej pogody

  Domyślnie

  Lotnictwo wojskowe Izraela zawiesiło dzisiaj loty treningowe samolotów F-16I z powodu podejrzenia, że wyposażenie ich kabin może wywoływać raka.

  W kabinach samolotów F-16I wykryto formaldehyd, który jest środkiem kancerogennym. Badania podjęto po sygnałach od pilotów, którzy skarżyli się na złe samopoczucie wywołane przykrym zapachem. O wynikach dochodzenia poinformowano koncern Lockheed Martin, producenta samolotów. Teraz mają zostać przeprowadzone wspólne testy samolotów.

  Lockheed Martin dostarcza obecnie Izraelowi partię 102 myśliwców F-16I. Po zakończeniu dostaw Izrael ma dysponować ok. 330 F-16. Będzie to największa flota samolotów tego typu po USA.

  Program dostaw F-16I jest finansowany ze środków amerykańskich (FMF, po ok. 45 mln USD za egzemplarz, Izrael uzyskał też offset, w ramach którego produkuje m.in. podzespoły F-16 dostarczanych Polsce...). 102 samoloty mają kosztować 4,4 mld USD. Pierwsze 2 F-16I dostarczono do Izraela w lutym 2004.

  F-16I Sufa (Sztorm) to specjalna, dwumiejscowa odmiana F-16C/D Block 50/52, sprzedanego m.in. Polsce, opracowana na zamówienie Izraela. Część jego wyposażenia pochodzi od dostawców izraelskich. Zasięg F-16I został zwiększony dzięki zbiornikom konforemnym o ok. 50% w stosunku do standardowych F-16.

  Altair
  Piękna rzecz latać jeśli komu godzi bezpieczniej jednak kto po ziemi chodzi
  Kiedy słyszę na EPRZ SOListy głos na mej głowie płonie włos
  EPRZ FM - czułe granie - tak bije serce Jasionki


  Przewodnik po chmurach

 3. #3

  Dołączył
  Mar 2008
  Mieszka w
  z kraju

  Domyślnie

  Każde wędzone mięso posiada E240: Formaldehyd. Moim zdaniem to typowa zagrywka mająca na celu wyciągnięcie odszkodawania, w tym przypadku, bo okazało się, że F-16 nie jest koszerny
  il2forum.xt.pl

 4. #4

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPNT/EPRZ

  Domyślnie

  Nie wydaje mi się. Izrael używa F-16 od wielu lat, jest jego najbardziej doświadczonym użytkownikiem i przede wszystkim - nie kupował gotowca, tylko zamówił wersję specjalnie dla siebie z Izraelskim wyposażeniem. Doskonale wiedzieli co kupują.
  [*]C-295M ,,019"[*] ppłk rez. mgr inż. pil. Lech Marchelewski, inż. pil. Piotr Banachowicz[*]C-172 ,,SP-ZAP"[*]płk pil. Alaksandr Marficki, płk pil. Alaksandr Żuraulewicz[*]Tu-154M ,,101"[*]mgr inż. pil. Stanisław Jurewicz[*]mgr inż. pil. Tadeusz Świst[*]

 5. #5
  Awatar Gregor

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Lotnisko dobrej pogody

  Domyślnie

  Formaldehyd w F-16I z wytwornicy tlenu?

  Już wiadomo, skąd najprawdopodobniej wziął się formaldehyd w kabinach izraelskich samolotów wielozadaniowych Lockheed Martin F-16I Soufa. Wstępne ustalenia wskazują na pokładową wytwornicę tlenu (On-Board Oxygen Generating Systems; OBOGS)!  Jest to o tyle groźne, iż wdychanie formaldehydu może przy względnie dużej koncentracji doprowadzić do zachorowania na raka. Zagadką pozostaje jednak, jak powstający w procesie spalania paliwa w silnikach odrzutowych formaldehyd przedostaje się do systemu OBOGS.

  Niebezpieczne stężenie formaldehydu zostało stwierdzone dotąd w jednym z 75 już dostarczonych F-16I, jednak loty wstrzymano na wszystkich maszynach tej odmiany używanych przez izraelskie lotnictwo.

  F-16I Soufa jest dostosowaną do wymagań izraelskich odmianą samolotu F-16C/D Block 52 w konfiguracji bardzo zbliżonej do maszyn dostarczanych Omanowi, Polsce, Grecji czy Chile. Wszystkie te maszyny są wyposażone w urządzenia OBOGS. Jak dowiedział się RAPORT-wto, sprawa jest badana także przez biura programów F-16 w Polsce i Grecji.

  Lockheed Martin kategorycznie podkreśla, iż nigdy wcześniej żaden użytkownik F-16 z systemem OBOGS nie sygnalizował podobnych problemów. Okazuje się jednak się, iż występowanie formaldehydu w kabinach F-16I było już wcześniej stwierdzane, choć w mniejszym stężeniu. Wedle oświadczeń izraelskiego lotnictwa, wszystko wskazuje na to, iż wszyscy piloci latający od 2004 na F-16I mogli być poddani negatywnemu oddziaływaniu tej substancji. Jednak zachorowania mogą wystąpić w ciągu 15 lat, przy czym prawdopodobieństwo rozwinięcia się raka wynosi 1:100000.

  Altair
  Piękna rzecz latać jeśli komu godzi bezpieczniej jednak kto po ziemi chodzi
  Kiedy słyszę na EPRZ SOListy głos na mej głowie płonie włos
  EPRZ FM - czułe granie - tak bije serce Jasionki


  Przewodnik po chmurach

 6. #6
  Awatar Zelazny

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  KRK

  Domyślnie


  Polecamy

  Większość F-16I wraca do służby

  Dowództwo izraelskich wojsk lotniczych postanowiło o wznowieniu w dniu dzisiejszym lotów wielozadaniowych myśliwców F-16I. Uziemionych pozostaje 7 samolotów tego typu.

  W tych 7 F-16I (Sufa) stwierdzono w kabinach poziom formaldehydu przekraczający typowe wartości. Formaldehyd, według nieoficjalnych doniesień doprowadzany do kabiny przez pokładowe wytwornice tlenu (Formaldehyd w F-16I z wytwornicy tlenu?, Izrael wstrzymał loty F-16I), jest groźnym kancerogenem. W izraelskich samolotach mógł zatruwać pilotów już od 2004.

  Loty wszystkich F-16I wstrzymano 20 marca, po stwierdzeniu obecności formaldehydu w niedopuszczalnym stężeniu w kabinach trzech samolotów. Ich piloci donosili wcześniej o nieznośnym zapachu. Później przebadano wszystkie F-16I i inne samoloty wyposażone w podobną wytwornicę tlenu. W samolotach innych typów nie wykryto nadmiernego poziomu formaldehydu w kabinach.

  Nie wiadomo, czy inne państwa posiadające F-16 Block 52, na którym bazuje F-16I, w tym USA, Chile, Grecja i Polska, przeprowadziły podobne badania jak Izraelczycy.
  http://www.altair.com.pl/start-1131

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •