Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
 1. #1
  Awatar Zelazny

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  KRK

  Domyślnie Indyjskie kłopoty z silnikami


  Polecamy

  Powiększają się opóźnienia dostaw indyjskich samolotów wojskowych. Ważną przyczyną są kłopoty z silnikami.

  Hindustan Aeronautics Limited (HAL) po raz kolejny zmienił plany dostaw samolotu szkolno-treningowego IJT (Intermediate Jet Trainer). Głównym powodem jest brak dostaw rosyjskich silników AL-55I z NPO Saturn.

  Program budowy IJT rozpoczął się w 1999. Pierwszy etap rozwoju kosztował 1,8 mld rupii. HAL uzyskał zamówienie na 12 IJT 5 lat temu. Miały one wejść do wyposażenia indyjskich wojsk lotniczych w 2005-2006. Wkrótce zmieniono ten termin na 2007-2008, ale i on nie został dotrzymany. Obecnie mówi się o 2009-2010. IJT, jako HJT-36, ma zastąpić przestarzałe HJT-16. Plany przewidują dostawy dla wojsk lotniczych i marynarki 225 samolotów tego typu. Dotąd wyprodukowano i poddano testom naziemnym w Rosji dwa silniki. Ostatni podawany termin dostarczenia pierwszego AL-55I do Indii to listopad 2007. Prototyp ITJ z tym silnikiem miałby zostać oblatany w lipcu 2008. Póki co jednak silnik do Indii nie dotarł. Drugi egzemplarz AL-55I ma przejść próby w Rosji. Jest montowany na samolocie MiG-AT. Próby, które obejmą 30 godzin lotów, mają potrwać 3 miesiące.

  Pierwsze prototypy ITJ były napędzane francuskimi silnikami Snecma Larzac 04H20. Na seryjny napęd wybrano jednak mocniejsze AL-55I – pomniejszoną wersję AL-31FP napędzających myśliwce Su-30MKI. Ma to pozwolić na ujednolicenie serwisu i dostaw części zamiennych. Program rozwoju AL-55I ma kosztować ok. 1,85 mld rupii.

  AL-55I mają być produkowane seryjnie przez HAL w zakładach w Koraput (Orissa). Dwa pierwsze miałyby zostać zmontowane do końca 2009. Od 2010 rozpoczęłaby się produkcja seryjna co najmniej 10 silników rocznie.

  Indie mają kłopoty nie tylko z napędem IJT. Obecnie poszukują silników do seryjnych samolotów LCA (Light Combat Aircraft) Tejas. Rodzimy projekt – Kaveri, opracowany przez Gas Turbine Research Establishment (GTRE) z Bangalore, nie spełnił oczekiwań. Projektant Tejasa – Aeronautical Development Agency (ADA) nie widzi możliwości spełnienia wymagań wojsk lotniczych z tym silnikiem z powodu zbyt małego ciągu.

  Zamówienie na LCA (program jego budowy trwa już 25 lat) dotyczy na razie dwóch partii po 20 samolotów. Pierwsze sześć Tejasów, które zostały już oblatane (w tym 2 demonstratory technologii), napędzają silniki GE F404 (Indie zamówiły dotąd dwie partie tych silników, 17 w 2004 i 24 w 2007). Seryjne maszyny miały być wyposażone w silniki indyjskie, lub przynajmniej produkowane na licencji. Pierwszych 40 będzie jednak latać z F404. Docelowe zamówienie na Tejasy może zaś sięgnąć 220 samolotów dla wojsk lotniczych i 50 dla marynarki wojennej.

  Kaveri jest rozwijany od 1989. Miał być indyjskim odpowiednikiem silników klasy Eurojet EJ200, Snecma M88, GE F414 czy P&W F119. Program, planowany na 93 miesiące, miał kosztować 3,82 mld rupii. Według obecnych szacunków, wydano na niego 28,4 mld rupii. W międzyczasie okazało się, że LCA jest cięższy o ponad tonę niż zakładano. Kaveri nie jest w stanie wytworzyć ciągu, który zapewniłby mu satysfakcjonujące parametry.

  Indie powołały właśnie komisję, która ma wskazać silnik jednego z renomowanych producentów, spełniający wymagania. Obecnie prowadzone są rozmowy z francuską Snecma i rosyjskim NPO Saturn. Jednak w grę wchodzą także inni partnerzy, również z USA, jeśli tylko zgodzą się na transfer kluczowych technologii do indyjskich przedsiębiorstw.
  http://www.altair.h2.pl/start-981

 2. #2
  KZ
  KZ jest nieaktywny
  Awatar KZ

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Ambush Country

  Domyślnie

  No cóż - powiem tyle - słabi są
  KZ

 3. #3
  Awatar baldeagle

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  Osiecza,near EPPW

  Domyślnie

  Podobnie jak Chińczycy, ich adwersarze na dalekim wschodzie. Podobno kilka lat próbują silnik będący kopia jednostki z Su-27 i nawet połowy ciągu nie uzyskali...
  Semper Fidelis pro Patria

 4. #4

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPNT/EPRZ

  Domyślnie

  Nie przesadzajcie. Uzyskali, Uzyskali, bodajże nawet coś ponad 60%! toż to sukces!

  Pozwolę sobie przedstawić krótką andgdotkę - mój ojciec był kiedyś świadkiem konstruowania w PRL-u kopii pewnego zachodniego motocykla (popytam jakiego). Motocykl został skopiowany z oryginału toczka w toczkę. Mimo to podczas prób okazało się że silnik kopii jest o kilka (2,5?) KM słabszy od oryginału. Konstrukcja identyczna, wykonanie też - tyle że elementy silnika zostały wykonane z surowców jakie były dostępne w PRL-u. I cóż że tej samej długości czy średnicy, jeśli ze znacznie gorszej stali...
  Podejrzewam że problem Chińczyków polega na tym samym...
  [*]C-295M ,,019"[*] ppłk rez. mgr inż. pil. Lech Marchelewski, inż. pil. Piotr Banachowicz[*]C-172 ,,SP-ZAP"[*]płk pil. Alaksandr Marficki, płk pil. Alaksandr Żuraulewicz[*]Tu-154M ,,101"[*]mgr inż. pil. Stanisław Jurewicz[*]mgr inż. pil. Tadeusz Świst[*]

 5. #5
  Awatar baldeagle

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  Osiecza,near EPPW

  Domyślnie

  To przypomina historię ,gdy w Polsce próbowano opracować technologię pokrywania obciążonych termicznie części silników t.o za pomocą tzw płynnej ceramiki, nie udało się to. Dlatego , co zawsze będę tu powtarzał, transfer technologii jest bardzo ważny i powinien być uzyskiwany przy np, takich operacjach jak zakup mysliwców.
  Semper Fidelis pro Patria

 6. #6
  KZ
  KZ jest nieaktywny
  Awatar KZ

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Ambush Country

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez jasiek
  Podejrzewam że problem Chińczyków polega na tym samym...
  Nie polega - mają dobry dostęp do surowców (co generalnie na świecie staje się problem - Tytan, Ren itp). Problem jest banalny - silniki to doświadczenie, doświadczenie i jeszcze raz doświadczenie (z autopsji) - nie mając go i robiąc tylko reverse engineering daleko się nie zajdzie...
  KZ

 7. #7
  Awatar baldeagle

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  Osiecza,near EPPW

  Domyślnie


  Polecamy

  Tu się zgadzam. Know-How to fundament, A co tam w naszym (czy nie) Rzeszowie?
  Semper Fidelis pro Patria

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •