Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
 1. #1
  Awatar Zelazny

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  KRK

  Domyślnie Program Nimroda jest zagrożony


  Polecamy

  Komisja ds. obrony Izby Gmin, skrytykowała opóźnienia głównych programów zbrojeniowych Wielkiej Brytanii. Najwięcej wątpliwości dotyczyło modernizacji samolotów patrolowych do wersji Nimrod MRA4. Posłowie są skłonni zrezygnować z tego programu.

  Budżet obronny Wielkiej Brytanii od kilku lat rośnie. W 2008/9 ma zamknąć się kwotą ok. 34 mld GBP (68 mld USD). Londyn ma więc środki na ewentualne dofinansowanie programów zbrojeniowych. Jednak miejscowi parlamentarzyści – bez względu na przynależność partyjną – są coraz bardziej zniecierpliwieni opóźnieniami kluczowych przedsięwzięć. Modernizacja Nimrodów, rozpoczęta 12 lat temu, spotyka się z największą krytyką. Parlamentarzyści gotowi są nawet na rezygnację z programu / Zdjęcie: BAE Systems

  Brytyjscy parlamentarzyści dokonali przeglądu 7 głównych programów zbrojeniowych. Okazało się, że łączna suma opóźnień, które wystąpiły tylko w latach 2007-2008, wyniesie aż 6,5 roku. Zwiększają się również koszty.

  Członkowie komisji Izby Gmin stwierdzili, że urzędnicy ministerstwa obrony nie panują nad procesem pozyskiwania sprzętu. O ile mają oni stosunkowo niewielki wpływ na opóźnienia programów międzynarodowych (chodzi głównie o F-35/JSF), to w odniesieniu do rodzimych przedsiębiorstw, brak nadzoru i umiejętności zarządzania, spotkał się z miażdżącą krytyką. Przykładem może być sytuacja związana z planowanym przez Royal Navy wprowadzeniem do służby dwóch nowych lotniskowców – odpowiednio w 2014 i 2016. Jednak mimo ubiegłorocznych, lipcowych zapowiedzi, ministerstwo obrony do tej pory nie podpisało kontraktu z producentem. Przedstawiciele resortu nie potrafią nawet określić przyczyny takiego stanu.

  Na koniec marca 2007, wspólne opóźnienie trzech programów morskich: okrętów podwodnych typu Astute, niszczycieli Type 45 oraz samolotów patrolowych Nimrod MRA4, wynosiło 166 miesięcy, czyli 14 lat, zaś pierwotnie planowane koszty przekroczono o 2,9 mld GBP.

  Bardzo duży w tym udział ma głęboka modernizacja Nimrodów. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy doszło do kolejnych opóźnień, które wydłużyły czas realizacji programu do 7,5 roku. Wzrósł również kosztorys. Wraz z ostatnimi 100 mln, obecny jest o 787 mln GBP większy niż pierwotnie planowano (przy czym BAE Systems miał przekazać 21 samolotów, teraz mówi się o 12). Parlamentarzyści wezwali ministerstwo obrony do zdecydowanego występowania w obronie interesów sił zbrojnych. Jeżeli samoloty nie spełnią wymagań odbiorcy – również dotyczących środków finansowych i terminów dostaw – program powinien zostać skasowany. To jedyna tak ostra propozycja, w odniesieniu do brytyjskich, wieloletnich programów obronnych.
  http://www.altair.h2.pl/start-994

 2. #2

  Dołączył
  Mar 2008
  Mieszka w
  z kraju

  Domyślnie


  Polecamy

  Nie chcę się wtrącać, bo to nie moja działka, ale niedługo będzie tutaj 1000 tematów Nieśmiało zaproponuję stworzenie przyklejonego tematu z wiadomościami, w którym będzie można dyskutowac o mniej istotnych nowościach, lub sprawach nie poruszanych wcześniej w innych tematach.

  Pozdrawiam.
  il2forum.xt.pl

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •