Podczas wczorajszej odprawy kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP poruszono m.in. temat planowanych na bieżący rok ćwiczeń z udziałem wojsk. We wrześniu odbędzie się ćwiczenie taktyczne "ANAKONDA 2008". W ćwiczeniu uczestniczyć będą także samoloty Sił Powietrznych.
W tym roku Siły Powietrzne wezmą udział w wieloetapowym ćwiczeniu taktycznym z udziałem komponentów wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych "ANAKONDA 2008". Ćwiczenie odbędzie się we wrześniu. Podobnie jak w 2006 r., prowadzone będzie m.in. na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce, na poligonach morskich w strefie obrony Marynarki Wojennej RP oraz w Miejscach Stałej Dyslokacji jednostek biorących udział w ćwiczeniu. W planach znajdują się strzelania z zestawów rakietowych oraz epizody taktyczne z udziałem samolotów Sił Powietrznych. Niewykluczone, że swojego uzbrojenia użyją F-16.

W przeprowadzonym dwa lata temu ćwiczeniu "ANAKONDA 2006" wzięło udział 46 statków powietrznych wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, w tym samoloty 1 i 2 Brygady Lotnictwa Taktycznego. Epizody taktyczne komponentu Sił Powietrznych obejmowały prowadzenie rozpoznania powietrznego, zwalczanie środków napadu powietrznego przez Wojska Obrony Przeciwlotniczej oraz prowadzenie walk powietrznych, zwalczanie desantu morskiego w czasie przejścia nad morzem oraz w rejonie desantowania i wsparcie działań wojsk lądowych w różnych etapach operacji.

Oprócz ćwiczenia "ANAKONDA 2008" Siły Powietrzne wezmą też udział m.in. w krajowym ćwiczeniu "ZEFIR 2008" oraz międzynarodwym "ELITE 2008".
http://lotniczapolska.pl/Rok-cwiczen...ietrznych,1735