Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
 1. #1

  Dołączył
  Mar 2008
  Mieszka w
  z kraju

  Domyślnie NCADE - Nowe zadania dla lotnictwa


  Polecamy

  NCADE Net-Centric Airborne Defense Element (Lotniczy Sieciocentryczny Komponent Obronny), czyli system zaprojektowany przez Raytheon Missile Systems specjalnie do naprowadzania bsl i samolotów załogowych na taktyczne rakiety balistyczne, w którego skład wchodzą:
  Czujniki wykrywania, śledzenie i naprowadzania rakiet na cele balistyczne, samoloty i bsl, oraz same rakiety, wersje rozwojowe AIM-9X i AIM-120 AMRAAM.
  W dzisiejszych konfliktach asymetrycznych największym zagrożeniem stają się rakiety balistyczne (samoloty są dziś łatwym celem dla armii wysokorozwiniętych państw). Za przykład niech posłużą irańskie rakiety dostarczane Hezbollahowi, których to z powodzeniem używał ostatnio w Libanie:

  http://www.defenseindustrydaily.com/...Rockets_lg.jpg

  Pomocne w obronie przed tym zagrożeniem mają być wymienione wcześniej rakiety AIM-9X i AIM-120 AMRAAM. Oba pociski posiadają dodatkowe stopnie startowe na paliwo ciekłe (HAN - nitrat hydroksyloamonowy), aktywne sterowanie dyszami (4 po bokach kadłuba), oraz głowicę naprowadzające z pocisku AIM-9X.
  W grudniu 2007 przeprowadzono pierwszą? próbę AIM-9X NCADE. F-16 uzbrojony w dwa pociski rakietowe AIM-9X Sidewinder zestrzelił startującą rakietę doświadczalną Orion. W próbie użyto dwóch zmodyfikowanych pocisków AIM-9X Sidewinder, z których jeden trafił w rakietę-cel. Drugi transmitował obraz z systemu samonaprowadzania.
  Tutaj film z tego testu:

  http://www.truveo.com/NCADE-Test-Intercept/id/680144464


  AIM-120 AMRAAM NCADE (ujawniony na Le Bourget 2007) posiada te same wymiary co oryginalny AMRAAM ale posiada drugi stopień startowy na paliwo ciekłe (czyt. wyżej). Głowica naprowadzania z pocisku AIM-9X została ukryta pod osłoną w celu zapewnienia osłony przed ciepłem (pocisk z zewnątrz jest bardzo podobny do zwykłego AIM-120). Ostatnio pojawiają się opinie, że pocisk mógłby pełnić rolę systemu antysatelitarnego w duecie z F-22:

  http://www.aviationweek.com/aw/blogs...6-c9f7c5fd268f


  http://images30.fotosik.pl/191/7d670dc10f82e1cd.jpg

  il2forum.xt.pl

 2. #2

  Dołączył
  Apr 2007
  Mieszka w
  Wrocław

  Domyślnie


  Polecamy

  Dla kogo to projektują? Bo Izraelczycy to raczej wydłubią sobie coś sami na bazie Python-5 i/lub Derby. Z jednej strony ciekawa koncepcja ale utrzymywanie w powietrzu F-16 by zestrzelić jakąś pochodną Grada to chyba niezbyt ekonomiczne jest? Chyba lepiej by się sprawdziły jakieś pochodne okrętowych systemów ostatniej szansy jak Phalanx CIWS czy jakaś pochodna Skyshilda z programowaną amunicją 35mm (a na pewno było by taniej). Zwykłe pociski 122mm Grada to trafiała nasza rodzima Loara przy użyciu zwykłej (nieprogramowanej) amunicji.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •