Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
Like Tree10Likes
 • 4 Post By wmks
 • 6 Post By wmks

Wątek: Top Gun Day

 1. #1

  Dołączył
  Apr 2007

  Domyślnie Top Gun Day


  Polecamy

  Od wielu lat 13 maja obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Top Gun -- Top Gun Day. W tym roku dzień ten jest jeszcze bardziej wyjątkowy, zarówno dla fanów filmu, jak i obecnych i byłych lotników Marynarki Wojennej USA i Korpusu Piechoty Morskiej -- według większości źródeł, w dniu dzisiejszym mija 30-sta rocznica premiery filmu Top Gun, filmu, który rozsławił lotnictwo marynarki, wygenerował niezliczone ilości przyszłych pilotów, jak i zwiększył o kilkadziesiąt procent sprzedaż okularów przeciwsłonecznych firmy Ray Ban.

  Tytułowy TOPGUN, powstała w 1969 roku szkoła lotnictwa myśliwskiego United States Navy Fighter Weapons School, 20 lat temu opuściła Miramar w Kalifornii i wraz z Carrier Airborne Early Warning Weapons School połączona została z funkcjonującym od 1984 roku w bazie marynarki w Fallon w stanie Nevada centrum szkoleniowym Marynarki Wojennej USA, Naval Strike Warfare Center (Strike University), tworząc Naval Strike and Air Warfare Center (NSAWC). Mało kto wie jednak, że to nie w Miramar, ani w Pensacola, a właśnie w Fallon i na należących wówczas do centrum szkoleniowego poligonach nakręcono większość scen powietrznych filmu, a funkcjonująca w tamtym czasie wieża kontrolna użyta została m.in. w słynnej scenie z Maverickiem i rozlaną kawą. Wiele lat temu filmowa wieża została już zastąpiona przez nowy obiekt, ale mimo, że jej pomieszczenia znajdujące się ponad poziomem ziemi nie są już wykorzystywane, została pozostawiona i po dziś dzień stoi w nienaruszonym stanie, będąc niemym świadkiem historii filmu i lotnictwa marynarki USA.

  Obecnie NSAWC szkoli lotników Marynarki Wojennej USA i Korpusu Piechoty Morskiej w szerokim zakresie, począwszy od walki elektronicznej, skończywszy na Combat Search and Rescue, uczestniczy w rozwoju rozwiązań związanych z taktyką morskich i lądowych operacji wojskowych, a także strategii działań wojennych. Centrum na codzień operuje maszynami F/A-18C/D Hornet, F/A-18E/F Super Hornet, E/A-18G Growler, F-16 Fighting Falcon, F-5 Tiger, SH-60R/S Seahawk oraz E-2C Hawkeye.


  ---- niestety nie mam żadnych przyzwoitych zdjęć prawdziwego głównego bohatera filmu, myśliwca F-14 Tomcat... -- ale na forum są_osoby posiadające w swoich zbiorach zdjęcia z czasów służby tego samolotu...

  /wmk

 2. #2

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •