Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 46
Like Tree2Likes

Wątek: Działania lotnicze w Iraku w walce z Państwem Islamskim

 1. #21
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie


  Polecamy

  Działania lotnicze lotnicze 2016:  Konwój ubezpieczany przez AH-64:  Iracki Kurdystan, wsparcie koalicji:


 2. #22
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Fragment defilady lotniczej?  Małe OT - Artyleria rakietowa w akcji:

  Strzelanie precyzyjne z TOS M-1A

  Salwą  Nocne strzelanie  Tos M-1A w marszu:  "Armia iracka otrzymała z Federacji Rosyjskiej ciężkie, samobieżne, rakietowe miotacze ognia TOS-1A Buratino.

  Nowy sprzęt armii irackiej to wersja wykorzystująca podwozie czołgu T-90, wyposażone w 24 a nie 30 wyrzutni, chroniona bocznymi fartuchami pancernymi i pancerzem reaktywny Kontakt-5. W przeciwieństwie do wersji TOS-1, wykorzystującej podwozie czołgu T-72, TOS-1A wyposażony jest też w cztery wyrzutnie granatów dymnych 902B Tucza.
  W ostatnim czasie miotacze otrzymały także syryjskie siły rządowe. W obu przypadkach nie ujawniono dalszych szczegółów dostawy, wiadomo jednak, że oprócz samych miotaczy przekazano także pojazdy logistyczne, dostarczające amunicję. Wcześniejsze doniesienia medialne mówiły też, że Irak ma otrzymać cztery miotacze.
  W skład podstawowej jednostki bojowej (kompleksu) wchodzą bowiem maszyny bojowe (BM) oraz maszyny transportowo-załadowcze (TZM) na podwoziach T-72 (TZM-T).
  Pojedyncza wyrzutnia zapewnia bardzo dużą siłę rażenia, dlatego zwykle w jednostkach wykorzystywana jest relatywnie niewielka liczba systemów BM.

  W rosyjskiej armii transportowo-załadowcze pojazdy TZM-T, które służą do transportu rakiet oraz do przeładowania jednostki ognia (wyposażone są w specjalny dźwig-manipulator), traktowane są jako integralny element pododdziału.
  Maksymalny zasięg systemu TOS-1A wynosi 6 km, przy zasięgu minimalnym 400-600 m. Teoretyczny obszar porażenia siły żywej na pozycji nieumocnionej lub w lekkich okopach deklarowany jest – przy strzelaniu na zasięg maksymalny – jako 40 000 m2."
  Źródło: Termobaryczne Buratino w Iraku i Syrii - Militaria - wszystko o broni i wojsku - Miiltaria.pl - wszystko o broni

  Pojazd załadowczy i wyrzutnia w czasie uzupełniania amunicji:


 3. #23
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Bell 407 wykonuje zadanie pod ostrzałem:  Eskorta:  Bell 407 i EC 635:  Atak na konwój:  Okiem drona (Prawdopodobnie):


 4. #24
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Zestrzelenie drona  Amunicja precyzyjna nie zawsze dolatuje do celu:  Trafienie w śmigłowiec przez ISIS 2014?
  Małe OT:

  Improwizowana artyleria rakietowa  Uzbrojenie żołnierzy Hezbollahu w akcji na terenie Iraku:
 5. #25
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Pożegnanie kontyngentu


  Źródło: http://telewizjarepublika.pl/pozegnanie-zolnierzy-lecacych-do-kuwejtu-macierewicz-jako-narod-zaciagamy-u-was-dlug-za-udzial-w-tej-misji,35363.html

  "Szef MON do żołnierzy w Kuwejcie: "Wy tutaj bronicie Warszawy
  ". Doświadczenia pilotów F-16.


  Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz w związku z nadchodzącym Świętem Wojska Polskiego odwiedził żołnierzy rozmieszczonych w Kuwejcie. Ich zadaniem jest wykonywanie misji rozpoznawczych na myśliwcach F-16, w ramach koalicji przeciwko tzw. państwu islamskiemu. Tematem rozmów z żołnierzami były też doświadczenia, wynikające z prowadzenia operacji.

  Szef MON złożył wizytę w Kuwejcie wraz z Dowódcą Operacyjnym RSZ gen. Markiem Tomaszyckim. Minister w rozmowach z żołnierzami nawiązał do znaczenia wykonywanych przez nich zadań dla ochrony bezpieczeństwa naszego kraju (w tym przed zagrożeniem rosyjskim), również w kontekście decyzji podjętych na szczycie NATO w Warszawie dotyczących wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu.

  "Dzisiaj obchodzimy tę rocznice tutaj, obchodzimy ją w Kuwejcie. Mogłoby się wydawać, a cóż robimy tak daleko od Ojczyzny, a cóż Wy robicie tutaj, a po co tu jesteśmy, z jakiej racji i w jakim celu? Chcę, żeby było jasne to dla Was wszystkich: Wy tutaj bronicie Warszawy w sposób nie mniej istotny, zdecydowany i ważny jak ci, którzy polegli na jej przedpolach w 1920 roku. (...) Gdyby nie Wasza decyzja, gdyby nie Wasza służba tutaj nie byłoby gwarancji bezpieczeństwa i niepodległości Polski, które uzyskaliśmy dzięki ostatnim decyzjom szczytu NATO, dzięki decyzjom rządu amerykańskiego, dzięki rozstrzygnięciu, że armia USA i armie NATO będą na stałe stacjonować na wschodnich granicach Paktu Północnoatlantyckiego, na wschodnich granicach Polski"


  Minister przypomniał też o znaczeniu działań Wojska Polskiego w 1920 roku, które pozwoliły na odparcie agresji Armii Czerwonej przeciwko Polsce, ale też uniemożliwienie realizacji sowieckiego zamysłu, "by po trupie Polski, po połączeniu się z rewolucją niemiecką stworzyć sowiecką Europę. I trzeba powiedzieć, że świat był bliski tej katastrofy w 1920 roku."
  Jak informuje MON, wizyta ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza była także okazją do rozmów z żołnierzami, którzy pełnią swoją służbę w Kuwejcie. Jednym z tematów, które poruszali żołnierze była kwestia ewentualnego rozszerzenia działań w ramach misji oraz spraw socjalnych.

  Jak pokreślił w jednej ze swoich wypowiedzi pilot F-16: Dziękujemy, że tu jesteśmy. Ta misja w Kuwejcie jest dla nas ogromną szansą na zdobycie doświadczenia, którego nigdy w życiu nie bylibyśmy w stanie zdobyć. Tego nie da się opisać, jak ważne jest to dla nas, że możemy tu być. Nie możemy tego zaprzepaścić. Prowadzenia tych działań nie bylibyśmy się w stanie nauczyć nigdzie indziej. Wszystko czego się tu uczymy, jest nie do zdobycia gdzie indziej.
  Misją Polskiego Kontyngentu Wojskowego OIR (Operation Inherent Resolve) Kuwejt jest prowadzenie rozpoznania lotniczego na rzecz sił koalicji międzynarodowej, realizującej zadania przeciw tzw. państwu islamskiemu. Podstawowe wyposażenie kontyngentu stanowią myśliwce F-16 z zasobnikami DB-110.


  "Chcę powiedzieć, że każda kropla potu, każda Wasza misja, każdy Wasz przelot, który realizujecie jest cegłą budowanego muru obronnego chroniącego Polskę. Muru z żołnierskich piersi i żołnierskich istnień tam na wschodzie. Tam, gdzie będą oni stacjonowali naprzeciwko narastającej agresji rosyjskiej. Bo musimy jasno powiedzieć: oby nigdy się nie spełniło to, co zostało zapisane w decyzjach NATO, że te armie nie tylko mają odstraszać, ale także w razie potrzeby i bronić. Ale gotowi musimy być na wszystko!"

  szef MON Antoni Macierewicz

  Dyskusja dotyczyła także spraw związanych z awansami na kolejne stopnie wojskowe oraz przyznawaniem dodatków za trudne warunki służby. Jednym z problemów, o których rozmawiali żołnierze była kwestia utrzymania w wojsku specjalistów, a tym samym opracowania ścieżki rozwoju dla tych żołnierzy, którzy są specjalistami w bardzo ważnych i wąskich dziedzinach.

  Jak podkreślali żołnierze, ta sytuacja zauważalna jest zwłaszcza w zespołach, które odpowiedzialne są za obsługę samolotów F-16. Sami żołnierze podkreślali, zgłaszając swoje postulaty, że Wojska Polskiego nie stać na utratę takich specjalistów i nie można pozwolić na ich odejście z armii. Ich odejście skutkowałoby luką, którą bardzo trudno byłoby zastąpić.
  Jak zapewnił obecny podczas spotkania dyrektor Departamentu Kadr rozwiązania pozwalające zniwelować ten problem zostały już opracowane i rychło będą wdrożone. Zaznaczył także, że rozwiązywanie tego typu sytuacji jest możliwe poprzez reagowanie na konkretne potrzeby tak, aby z armii nie odchodzili specjaliści, ani żołnierze, którzy są dobrze przygotowani do pełnienia służby - informuje MON."

  Źródło:
  http://www.defence24.pl/428642,szef-mon-do-zolnierzy-w-kuwejcie-wy-tutaj-bronicie-warszawy-doswiadczenia-pilotow-f-16

 6. #26
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  I coś mniej oderwanego od rzeczywistości jak obrona Warszawy w Kuwejcie:

  "Irackie Antonowy w roli bombowców

  Irackie siły powietrzne wykorzystują dwusilnikowe samoloty transportowe An-32B do zrzucania bomb niekierowanych na pozycje zajęte przez islamistów.Informacja o nowych „bombowcach” irackich ukazała się po analizie zdjęć samolotów transportowych sił powietrznych Iraku z wyraźnie widocznymi bombami podwieszonymi pod kadłubowymi, czterema zewnętrznymi pylonami z podwieszeniami BDZ-34 - jako pierwszy podał ją War is Boring.
  Samoloty te (sześć sztuk) zostały zakupione na Ukrainie 9 grudnia 2009 r. za 2,5 miliona dolarów razem z 420 transporterami opancerzonymi BTR-4 i umową na remont śmigłowców Mi-8T. Wszystkie przekazane samoloty weszły w skład 33. dywizjonu transportowego stacjonującego w bazie sił powietrznych New Al Muthana.

  Program przerobienia An-32 na bombowce rozpoczął się w lipcu 2014 r. po zajęciu przez Daesh najważniejszych miast w prowincji Anbar. Irackie siły powietrzne nie dysponowało wtedy bombowcami i postanowiono przystosować do tego z pomocą techników ukraińskich dwa transportowce An-32B.
  Założono, że będą one przenosiły pod kadłubem cztery pięćsetfuntowe (227 kg) bomby chińskiej produkcji, wykorzystując do ich zrzucania celownik bombowy NKPB-7. Rozwiązanie to było już stosowane na samolotach An-26 użytych bojowo nad wschodnią Ukrainą. Później zamontowano w ładowni przenośnik rolkowy, który przystosowano do wyrzucania czterech bomb pięćsetfuntowych."

  Źródło:Irackie Antonowy w roli bombowcĂłw | DEFENCE24
 7. #27
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Mi-17 w akcji transportowej z desantem:  Obsługa śmigłowców:  Rozładunek zaopatrzenia:  Przegląd uzbrojenia lotniczego Sił Powietrznych Iraku 2015:


 8. #28
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Patrol:  Pomoc i ewakuacja Jazydów:

  "W ciągu ostatnich miesięcy znaczne obszary północnego Iraku opanowali sunniccy radykałowie z organizacji Państwo Islamskie, którzy na szeroką skalę represjonują ludność innych wspólnot religijnych, w tym chrześcijan.
  Iracki minister ds. praw człowieka Muhammad Szija as-Sudani poinformował w ubiegłą niedzielę, że bojownicy Państwa Islamskiego zgładzili co najmniej 500 jazydów . Cześć ofiar spalili lub pogrzebali żywcem. Dodał, że do niewoli islamistów trafiło ok. 300 kobiet.
  Zdobycie przez dżihadystów bastionu jazydów, miasta Sindżar w północno-zachodnim Iraku, zmusiło do ucieczki ok. 400 tys. cywilów. Wielu z nich ukryło się w odludnych górach, gdzie temperatury przekraczają 50 stopni, cierpią głód i pragnienie. Siły powietrzne USA i Wielkiej Brytanii zrzucają im na spadochronach zapasy wody i żywności. "
 9. #29
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Z kabiny F-16Q:  Po ataku na cel Su-25 kabina:  Efekt wsparcia lotnictwa pod Faludżą:


 10. #30
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Mi-35
 11. #31
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Mi-28  Coś mniejszego:
 12. #32
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Małe OT c.d.:

  Batalion Samobójczy ISIS


  Źródło: https://www.bellingcat.com/news/mena...kuf-offensive/

  Dwa z VBIEDs z batalionu samobójczego ISIS przejęte przez Kurdów w Iraku. Pojazdy te to seryjna produkcja, pomalowane na czarno, posiadają numery 1004 i 502. Tak wiec liczba "ochotników" jest spora i nie można mówić o szczególnych przypadkach. To już jest przemysł, zarówno od strony konstrukcyjnej jak i wytwarzania kandydatów do tych misji.

  Bataliony szturmowe ISIS wspierające Batalion Samobójczy są bardzo dobrze wyposażone w broń, środki łączności i i pojazdy.

  Zdobyty pojazdy:  Masowość i uprzemysłowienie użycia tego typu środków walki jest porażająca

 13. #33
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Iracki reportaż o lotnictwie:  Mi-28 w "trochę innym malowaniu":  Eskorta konwoju:  Małe OT, cd:

  Znalazłem film z metodyki ataku VBIED, gdzie kierowca przeoczył atakowanych irakijskich żołnierzy. Pojazdy samobójcze nie mają zazwyczaj wizjerów okien z boku. Dostał informację że minął cel od koordynatora ataku i cofnął pojazd. Ewidentnie widać irakijskie pojazdy, ale kierowca ich nie widzi przez wizjer z przodu VBIED.


 14. #34
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Nad miastem:


 15. #35
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Dron zestrzelony pod Falludżą:


 16. #36
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Wywiad z pilotem BBC :  Falludża:


 17. #37
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Start Su-25:
 18. #38
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Atak NPRami z kabiny (prawdopodobnie Su-25):


 19. #39
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Ochrona pielgrzymów do Ziemi Świętej(Autor miał na myśli Mekkę):  Skutki ataku na pojazd:  Ewakuacja rannego:


 20. #40
  Awatar Syrenek

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie


  Polecamy

  "Spacer" nad Irakiem:


Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 1 2 3 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •