W środę odbędzie organizowana już po raz czwarty (od 2005) przez zespół miesięcznika RAPORT-wojsko, technika, obronność i Zarząd Targów Warszawskich międzynarodowa konferencja Najnowsze technologie dla bezpieczeństwa kraju i jego granic.

Konferencja, która odbędzie się 14 maja 2008 w warszawskim hotelu Marriott, staje się ważnym i cenionym forum wymiany poglądów o zagrożeniach dla stabilności regionów, w których pełnią służbę polscy żołnierze. A także sceną debaty o wyzwaniach dla bezpieczeństwa naszego kraju. I miejscem prezentacji awangardowych technologii przemysłu obronnego. Podczas czwartej edycji konferencji, jak i w poprzednich latach, swoje analizy przedstawią pierwszoplanowe osobistości życia politycznego i czołowi eksperci zagraniczni.

Panoramę bezpieczeństwa międzynarodowego Polski we wstępnym, wiodącym wykładzie zaprezentuje wiceminister obrony narodowej – Stanisław Komorowski (szef MON – Bogdan Klich, który miał dokonać wprowadzenia do obrad, udaje się z pilną misją do Kwatery Głównej NATO w Brukseli).

Polską opinię publiczną żywo interesują precyzyjne odpowiedzi na pytania – jaki jest rzeczywisty stosunek NATO po szczycie Sojuszu w Bukareszcie do amerykańskich planów budowy w Czechach i Polsce trzeciej lądowej placówki zwalczania rakiet strategicznych (tarcza), jak ewentualnie połączyć instalację USA z systemem decyzyjnym sojuszników, jaki własny mechanizm przeciwrakietowy tworzy NATO. Przywiezie je wprost z Kwatery Głównej Sojuszu Atlantyckiego w Brukseli Richard Froh – zastępca asystenta sekretarza generalnego d/s inwestycji obronnych – kolejny prelegent.

O tym, czy zmiana lidera na Kremlu zmieni stosunek Moskwy do projektu budowy tarczy i czy prezydent Miedwiediew zmieni politykę bezpieczeństwa Rosji, będzie można przekonać się słuchając kolejnego gościa konferencji – Jurija Aleksiejewicza Savenki – zastępcy przewodniczącego komisji obrony Dumy Państwowej Rosji.

Jak wygląda katalog zagrożeń bezpieczeństwa w skali regionalnej i globalnej przyszłych lokatorów Białego Domu – tę kwestię przedstawi znany amerykański analityk o polskich korzeniach – prof. Andrew Michta z Europejskiego Centrum Studiów Bezpieczeństwa im. George C. Marshalla.

Czy najnowsze spięcie polityczne w Libanie może doprowadzić do kolejnej wojny bliskowschodniej? Kiedy i jak zrealizowane zostać mogą rakietowo-jądrowe ambicje Iranu?

Jak rozwinie się sytuacja w Iraku i Afganistanie? Trudno znaleźć lepszego eksperta tych wszystkich kwestii od naszego gościa z Izraela – generała Yossiego Kuperwassera – do niedawna czołowego analityka AMAN – wywiadu wojskowego.

Wszyscy zastanawiają się do czego doprowadzić może konfrontacja Gruzji z separatystami abchaskimi. Jak Tbilisi wyobraża sobie swoją drogę do NATO w takich dramatycznych okolicznościach? Czy polski przemysł zbrojeniowy może liczyć na zamówienia gruzińskie – oto dylematy, które przybliżą nam goście z Tbilisi – przedstawiciele resortów spraw zagranicznych i obrony Gruzji. Pojawi się także wiceminister obrony Ukrainy – Walery Iwaszczenko. Jego prezentacja koncentrować się będzie wokół kwestii ewolucji zagrożeń bezpieczeństwa naszego sąsiada i partnera, modernizacji sił zbrojnych i etapów drogi Kijowa do NATO i euroatlantyckich struktur bezpieczeństwa.

W sesji drugiej z ust najwyższych rangą planistów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz dowódców wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP dowiemy się jak prognozują oni modernizację techniczną wszystkich naszych formacji i jakich zdolności technologicznych potrzebować będą one w następnym dziesięcioleciu. Z tych konstatacji wyłoni się jasny obraz przyszłych zakupów i wydatków całej polskiej profesjonalizującej się machiny militarnej.

Niewątpliwą sensacją trzeciej sesji będzie po raz pierwszy zaprezentowany publicznie program budowy prototypu pierwszego polskiego robota bojowego i robota inżynieryjnego. O sukcesach w trudnej sztuce tworzenia zasad systemu kierowania robotami bojowymi opowie przedstawiciel spółki WB Electronics, która wespół z Wojską Akademią Techniczną i firmą Hydromega prowadzi próby zrobotyzowanych systemów walki przyszłości.

Zobaczymy także dwa konkurencyjne spojrzenia na modernizację polskich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – europejskiej korporacji rakietowej MBDA, działającej razem z warszawskimi partnerami – Radwarem oraz Przemysłowym Instytutem Telekomunikami i amerykańskiego trustu Raytheon. MBDA i Raytheon są wiodącymi w skali globalnej kompaniami technologii rakietowych.

Przedstawiciel innego giganta – Boeinga zaprezentuje nieznane oblicze firmy – twórcy działającego już systemu nadzoru granicy USA-Meksyk.

Ostatnia sesja konferencji poprowadzona przez ambasadora Bogusława Winida – szefa stałej misji RP przy Kwaterze Głównej Sojuszu Atlantyckiego przyniesie uczestnikom konferencji wizję przyszłości misji ISAF/NATO w Afganistanie. Pokusimy się więc o prognozę – jak długo kolejne zmiany naszych żołnierzy pełnić będą służbę w tym kraju. Usłyszymy analizy prosto z Brukseli i przewidywania naszych niezależnych ekspertów, uzupełnione wnioskami uczestników operacji afgańskich, a wśród nich gen. Mieczysława Bieńka – doradcy ministra obrony narodowej, byłego pełnomocnika Sojuszu do odbudowy afgańskich sił zbrojnych.
http://www.altair.com.pl/start-1194