Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
Like Tree3Likes
 • 2 Post By JacekB
 • 1 Post By JacekB

Wątek: Dynamika potencjalnego konfliktu zbrojnego z Rosją

 1. #1
  Zbanowany
  Dołączył
  Sep 2017
  Mieszka w
  EGUL vicinity

  Domyślnie Dynamika potencjalnego konfliktu zbrojnego z Rosją


  Polecamy

  Powiedzmy, że jest około roku 2030 i w wyniku pewnych niekorzystnych zwrotów akcji w polityce nad którymi z perspektywy roku 2017 trudno teoretyzować, Polska będzie zmuszona odeprzeć rosyjski napad z powietrza połączony w drugiej kolejności zapewne z inwazją lądową (przy czym lotnictwo stanowi zawsze pierwszą fale ataku). Władze rosyjskie trenowały już aneksje terytoriów obcych państw, skoro udało się na mniejszą skale z Krymem i prawie udało sie z Gruzją czemu miałoby się nie udać na większą skale np. z Polską, powiedzmy republiki bałtyckie i Mazury (może nawet próba odcięcia nas od Bałtyku co miałoby sens) zaanektowane przez FR. Come on, gdyby był to wyłącznie jakiś political fiction to nie wydawalibyśmy 10 miliardów $ na pojedynczy element systemu obrony powietrznej - tylko jeden z kilku elementów mających w przyszłości tworzyć kompleksowy system obrony powietrznej. Domyślam się też, że ani Australia, ani Szwecja ani Turcja razem wzięte nie stanowią takiej motywacji dla MON do zwiększania możliwości polskiego wojska i modernizowania armii jak jedna Rosja. Rosja, która wg obowiązującej doktryny Karaganowa jest i pozostanie państwem ekspansywnym terytorialnie (czytaj Miś zatakuje kiedy wyczuje że może).
  Wiedząc to, bardziej zasadne pytanie brzmi, nie czy ale kiedy będziemy musieli użyć kupowanych i budowanych za miliardy zdolności żeby skutecznie móc obronić się a nawet zniechęcić agresora do realizacji jego planów.
  Ja wiem, że NATO i artykuł piąty ale ostatecznie w czarnym scenariuszu (w jeszcze bardziej czarnym scenariuszu powiedzmy, że doszło do zawarcia jakichś tajnych paktów, np. rozebrać Polskę tylko tym razem na raty.., case znany z historii XXw.) załóżmy że NATO nie ma albo, że istnieje tylko na papierze, nikt się nie angażuje do pomocy nam (przy okazji integralność terytorialna Polski nie leży mówiąc delikatnie tak bardzo w amerykańskim interesie jak dominacja na Pacyfiku w walce o wpływy z Chinami), Rosjanie wyczuwają moment i robią ruch, my i oni naprzeciwko siebie. Taka wizja lub jej wariacja może być odległa ale pozostaje realna i nie można wykluczyć takiej ewentualności tak jak można wykluczyć możliwość, że zostaniemy zaatakowani przez Bangladesz, Islandie, Nową Zelandie lub nawet Czechy (nie sądzę, że musimy się obawiać Węgier ).  Przechodząc zatem do argumentów militarnych (zOFFtopowany wątek o MiG-31)

  Cytat Zamieszczone przez Beteleguese Zobacz posta
  hooman factor, tak, jestem w posiadaniu materiału ze strzelań jakie cyklicznie się odbywają od co najmniej dwóch lat na terenie USA. Poza dwoma strzelaniami pociskiem AGM-158B z bombowca B-1 z wysokości 9400 m w trybie, nazwę to "manewrowym", nie zdarzyło się aby ten pocisk przekroczył magiczną barierę 1 tyś km zasięgu.
  Za wikipedia
  Using a more efficient engine and larger fuel volume in an airframe with the same external dimensions as the JASSM, the JASSM-ER is intended to have a range of over 575 miles (925 km) as compared to the JASSM's range of about 230 miles (370 km)
  A więc skoro sami Amerykanie doszli do wniosku, że zasięg bazowej wersji JASSM jest za mały stworzyli wersje B, której zasięg musi być znacząco większy, skoro użyli nowego bardziej ekonomicznego silnika i mają więcej paliwa. Skoro państwa bezpośrednio graniczące z Rosją jak Polska i Finlandia kupiły JASSM w pierwszej kolejności znaczy to, że system ten musi mieć na tyle duże możliwości żeby dać Rosjanom do myślenia, że w razie agresywnych ruchów z ich strony może być użyta przeciwko nim broń przed którą nie ma gwarancji obrony. Jeszcze raz w kwestii zasięgu AGM-158A/B, to byłoby ultra naiwne gdyby krytyczne parametry uzbrojenia były publicznie znane a rosyjscy sztabowcy/wywiad przygotowujący atak traktował to co znajdzie nt. możliwości systemów wroga w internecie jako punkt wyjścia do stworzenia własnej taktyki ofensywnej czy defensywnej. Powiedziałbym wręcz, że logicznie rzecz biorąc dane które podaje wikipedia powinny być zaniżone w stosunku do rzeczywistych zdolności danego systemu uzbrojenia. Podobnie jak przez lata podawanym i powielanym w lotniczym światku internetowym zasięgiem Aim-120B, który w rzeczywistości był większy niż podawana wartość xx ale przecież internetowi dyskutanci nie muszą a wręcz nie powinni tego wiedzieć. Tak więc niech nikt się nie łudzi, że studiując internet pozna rzeczywiste możliwości uzbrojenia bo jeśli są tam jakieś cyfry to pomijając wymiary danego sprzętu, reszta będzie zaniżona.

  Ten fragment jest ciekawy:
  That said, Russia has yet to formulate an effective response to very low observable cruise missiles such as the JASSM that can elude even the most sophisticated air defenses. One rather creative approach is the supposed intention to outfit cell phone towers across the Russian Federation with GPS-jammers; however this approach can only be implemented within Russian territory and it is highly questionable whether the relevant technologies will work as intended, particularly when considering that US cruise missiles feature advanced anti-jam GPS receivers.
  ~link https://medium.com/@guyplopsky/russi...t-4a7417ecd404

  Pamiętasz Beatleguese protesty Ławrowa i MSZ FR jesienią 2014 jak podpisaliśmy pierwszy kontrakt na JASSM? Rosja nie protestowała ani słowem kiedy kupowaliśmy F-16 razem z szerokim zestawem uzbrojenia do niego a dopiero wtedy, kiedy sięgneliśmy po te broń. Może wreszcie mamy coś co stanowi dla nich realne zagrożenie? Prawdopodobnie.

  Nie umiem stwierdzić, czy JASSM-ER doleci do Kremla czy nie. Nie sądzę, żebyś ty to wiedział. Nie sądzę żeby Rosjanie mogli to wykluczyć i ten właśnie brak pewności stanowi dla nich problem i jest powodem protestów. Tak, na pewno w Obwodzie Kaliningradzkim są jakieś militarnie ważne punktowe cele, które można by chcieć / powinno się zniszczyć ale nawet gdybyśmy tego dokonali to wygramy tylko jedną bitwe.

  Ps. Skoro opracowany ponad 30 lat temu niewiele większy i cięższy BGM-109 Tomahawk może mieć zasięg 2500km (podawany publicznie) to czemu, podobnej klasy broń stand-off 30 lat później nie miała by..? Pomijam wyskości odpalenia, trajektorie lotu do celu. Tomahawki odpalają z powierzchni ziemi/wody.

  Z tego co ja wiem, to pilot F-16 po odpaleniu JASSM nie ma dalej nic wspólnego z pociskiem. Co najwyżej zmienia kurs o 180 stopnii i wraca do bazy. Pocisk jest autonomiczny i naprowadza się sam w oparciu o gps, na wcześniej wprowadzone koordynaty. Wbudowany data~link łączy pocisk z naziemnym centrum dowodzenia, pilot w F-16 już tu w niczym nie pośredniczy.

 2. #2
  Moderator
  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie

  Chyba pomyliłeś forum. Jesteśmy na forum o lotnictwie, a nie politikal fikszyn.
  jarekch and ruben323 like this.

 3. #3
  Zbanowany
  Dołączył
  Sep 2017
  Mieszka w
  EGUL vicinity

  Domyślnie

  JacekB, czyli uważasz że wydawanie miliardów$ na zakup F-16 i pakiet uzbrojenia doń w ilościach wojennych, dalsze podnoszenie ich zdolności m.in. dokupując broń taką jak AGM-158 czy wreszcie podpisując kolejną umowę na pozyskanie dla Sił Powietrznych (bo nie wojsk lądowych) systemu Patriot za 10mld $ to wszystko wyraz nieuzasadnionej ekscentrycznej polityki obronnej opierającej się na fikcji czy jednak funkcjonujemy w określonym kontekście geopolitycznym, który uzasadnia posiadanie silnej armii z silnym lotnictwem na czele?

  Nie na parady 11 listopada ten sprzęt tylko do obrony przed konkretnym zagrożeniem z północnego-wschodu.

  Protesty Rosjan w związku z wejściem w posiadanie przez Polskę w JASSM są zrozumiałe. Po pierwsze nie wiedzą gdzie ta rakieta może zalecieć, po drugie nie wiedzą czy będą w stanie ją zestrzelić, zanim trafi.. w cokolwiek Polacy zadecydują, że ma być trafione. Nie sądzę natomiast żeby mieli powody obawiać się bomb JDAM czy Paveway.

 4. #4
  Moderator
  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie


  Polecamy

  Coraz bardziej uważam, że pomyliłeś forum.
  ruben323 likes this.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •