Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
 1. #1
  RSS news
  Awatar RSS bot

  Dołączył
  Aug 2009

  Post Do Łasku powróciło z ćwiczeń NATO sześć F-16


  Polecamy

  Sześć wielozadaniowych samolotów F-16 stacjonujących w 32. Bazie Lotniczej w Łasku powróciło przed południem z Danii, gdzie polscy piloci brali udział w ćwiczeniach Bold Avenger 2009.

  Czytaj Więcej...
  Ostatnio edytowane przez Witek ; 25-09-2009 o 12:31

 2. #2
  Administrator Senior Screener
  Awatar Witek

  Dołączył
  Nov 2006
  Mieszka w
  POZ

  Domyślnie


  Polecamy

  Komunikat ws. przylotu polskich żołnierzy z ćwiczenia BOLD AVENGER 2009 piątek, 25 września 2009 07:45 W dniu 25 września 2009 roku do 32 Bazy Lotniczej w Łasku powróciło sześć polskich samolotów F-16 (cztery w wersji „C”, dwa w wersji „D”), które brały udział w ćwiczeniu NATO „BOLD AVENGER 2009” w Danii w dniach 14 - 25 września.

  Z ramienia polskich Sił Powietrznych w ćwiczeniu wzięło udział łącznie 60 osób z personelu latającego i technicznego oraz sześć samolotów wielozadaniowych F-16 z 10. eskadry lotnictwa taktycznego z Łasku. Było to jedno z największych międzynarodowych ćwiczeń zrealizowanych z udziałem polskich lotników w tym roku - (poprzednie pk. "LOYAL ARROW" odbyło się w Szwecji. Wówczas uczestniczyli w nim zarówno piloci 10 eskadry lotnictwa taktycznego w Łasku jak i 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.)

  W ćwiczeniu "Bold Avenger" uczestniczyło ponad 50 samolotów bojowych, transportowych i wsparcia z 12 państw członkowskich (Czech, Danii, Francji, Grecji, Holandii, Norwegii, Polski, Portugalii, Wlk. Brytanii, Włoch, Turcji i USA). Piloci różnych statków powietrznych wykonywali zadania w ramach fikcyjnego scenariusza uwzględniającego prowadzenie operacji na podstawie mandatu ONZ. Dowodzenie i kierowanie lotami realizowane było przez Połączony Komponent Sił Powietrznych (JFAC – Joint Force Air Component) przebazowany do bazy lotniczej Karup (Dania) z Ramstein a także przez CAOC 1 w Finderup (Dania). W roli obserwatorów ćwiczenia wzięła udział dodatkowo Szwecja i kilkanaście państw NATO.

  Polscy piloci F-16 podczas ćw. "BAR 09" wykonali (jak dotąd) w ramach 72 misji, ponad 147 godzin nalotu oraz zrealizowali m.in. poniższe zadania:

  Air-to-Air Refuelling - tankowanie w powietrzu, zadanie wymagające ogromnej precyzji i kunsztu lotniczego polegające na zbliżenie się do samolotu-cysterny na bardzo małą odległość i naprowadzenie samolotu do tankowania.
  Air Combat Tactics - taktyczne manewrowanie, lot do strefy działań.
  Familliariazion Flight - lot zapoznawczy, polegający na zaznajomieniu się pilota z obszarem działań.
  Composite Air Operation - połączona operacja powietrzna, polegająca na wspólnym działaniu kilku-kilkunastu staków powietrznych wykonujących różne zadania.
  Close Air Support - bezpośrednie wsparcie z powietrza, polegające na osłonie działań sił naziemnych.
  Defensive Counter Air - działania defensywne przeciwko środkom powietrznym przeciwnika.
  Offensive Counter Air - działania zaczepne przeciwko środkom powietrznym przeciwnika.
  Red Air - wykonywanie zadań w roli przeciwnika.
  Surface Attack Tactics / Opposite - atakowanie celów naziemnych / strona przeciwna, polegające na namierzaniu i atakowaniu celów naziemnych.
  Sweep - wymiatanie, polegające na "oczyszczeniu" danego obszaru przestrzeni powietrznej ze statków powietrznych przeciwnika.

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------


  Więcej informacji o ćwiczeniu „Bold Avenger 09” znajduje się zarówno na stronie internetowej Dowództwa Sił Powietrznych Siły Powietrzne w menu „ćw. BOLD AVENGER 09” oraz w zakładce "aktualności" na stronie 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego (www.2slt.sp.mil.pl).
  Reg Hunter - profil FB / profil YT

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •