Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 104
Like Tree21Likes

Wątek: Inowrocław Latkowo

 1. #21
  Awatar baldeagle

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  Osiecza,near EPPW

  Domyślnie


  Polecamy

  No to się pozmieniało ,ale musicie mi wybaczyć ignorancję bo po 87 roku Armia ani razu mnie nie zaprosiła na ćwiczenia rezerwy... postaram sie o parę wrzutek z tego czasu, ale pyski zamażę aby się kto nie obraził...
  Semper Fidelis pro Patria

 2. #22

  Dołączył
  Jan 2008
  Mieszka w
  Floryda/Warszawa

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez baldeagle
  postaram sie o parę wrzutek z tego czasu, ale pyski zamażę aby się kto nie obraził...
  Dawaj fotki a pyskami się nie przejmuj - w końcu jesteśmy między swoimi, czy nie?
  Czy za twojej służby na Latkowie, były jeszcze jakieś maszyny tłokowe w użyciu?

 3. #23
  Awatar baldeagle

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  Osiecza,near EPPW

  Domyślnie

  Niestety nie było już , podobno dwa lata wcześniej..., wstyd się przyznać ale zwinąłem tylko parę fotek z tego czasu, co wisiały po korytarzach, jak mniemam to SM- ki z mojej jednostki, proszę o cierpliwość muszę je najpierw wyszperać, obrobić na skanerze. Ja wiem doskonale kto ze znanych mi osób ma takie materiały ale nie mam z nimi żadnego kontaktu, nad czym ubolewam
  Wiem o Sm-ach w Zamościu ale nie otrzymałem odpowiedzi czy tam nadal rdzewieją, pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie 8)
  Semper Fidelis pro Patria

 4. #24

  Dołączył
  Jan 2008
  Mieszka w
  Floryda/Warszawa

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez baldeagle
  Niestety nie było już , podobno dwa lata wcześniej..., wstyd się przyznać ale zwinąłem tylko parę fotek z tego czasu, co wisiały po korytarzach, jak mniemam to SM- ki z mojej jednostki
  Nad moją chałupką na warszawskim Zoliborzu Smy, Mi-4, Jaki-12 z Bemowa pomykały do 1979. Potem jakby z dnia na dzień zniknęły. Najpiękniejszy jest klekot tłokowego silnika. Ma duszę.

 5. #25
  Awatar baldeagle

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  Osiecza,near EPPW

  Domyślnie

  Tak chyba było, mnie mówiono zastrzegam że ta informacja jest niepotwierdzona z ,, kilku ust , że SM-ki stały tylko na obrzeżach lotniska , latać nie latały od dawna, Jeśli mnie pamięć nie myli to np. ostatni raz widziałem Mi-4 w powietrzu w okolicach 1973 roku lecącą w okolicy Lichenia, potem już w swej okolicy śmigłowców z napędem tłokowym nie zanotowałem, co nie znaczy że nie latały.Bardzo się wtedy zdziwiłem słysząc warkot trochę podobny do AN-tkowego a ujrzawszy prawdziwą ,,Kaśkę,, w plamy. 8)
  Semper Fidelis pro Patria

 6. #26

  Dołączył
  Jan 2008
  Mieszka w
  Floryda/Warszawa

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez baldeagle
  ostatni raz widziałem Mi-4 w powietrzu w okolicach 1973 roku lecącą w okolicy Lichenia,
  No to wcześnie zniknęły Ci z pola widzenia. Na defiladzie 30-lecia 22 lipca 1974 roku nad Marszałkowską przeleciało w szyku parami, 10 sztuk Mi-4. Jedenasta maszyna odłączyła się od kolumny nad Zoliborzem. Pewnie zapasowa w razie gdyby... Na Bemowie Mi-4 (4-5 sztuk) stacjonowały do przełomu 1978/79. 2-3 należały do 103 Pułku MSW, reszta zapewne do 42 ELTŁ. Potem przyleciały pierwsze Mi-8 do 103 Pułku, a 42 Eskadra chyba w ogóle poprzestała na Mi-2. Od mechanika z Łęczycy usłyszałem (w roku 1985), iż na pocz. lat 80-tych zebrano tam wszystkie Kaśki na chodzie z całej Polski i włączono do 37 Pułku Smigł. Transportowych. Powstała osobne eskadra. Niektórych maszyn, rokujących krótki żywot ze względu na stopień zużycia i niewielki pozostały resus, nawet nie przemalowano w łaty. Latały do końca w kolorze oliwkowo-zielonym. Ok. 7 sztuk pozbawionych wirników, widziałem pod hangarem. Stały przygotowane do kasacji. Wyglądały żałośnie, od dawna nie podmalowywane. Rok później w Łęczycy widziałem tylko jedną Kaśkę, z wirnikiem i dosyć ładnie utrzymaną, ale dowiedziałem się jedynie iż ma odlecieć do muzeum.

 7. #27
  Awatar baldeagle

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  Osiecza,near EPPW

  Domyślnie

  Zgadzam się z Tobą , ja jedynie mówiłem o moich osobistych doświadczeniach, natomiast między stronami prasy lotniczej można było czasami dostrzec zdjęcia ,, Kasiek,, np jako platform do zrzutu skoczków. Niestety pomimo chęci zostania pilotem zdrowie nie pozwoliło i stąd moje doświadczenia z lotnictwem mają bardzo ograniczony charakter , stąd i mój punkt widzenia. ponadto miejsce gdzie mieszkam, poza samolotami z Powidza nie obfitowało samolotową aktywnością, nawet Aeroklub powstał bardzo późno, o takich np modelarniach nie wspomnę. Dlatego bardzo mnie cieszy że tu mogę poczytać bardzo mądre rzeczy...pozdrawiam
  Semper Fidelis pro Patria

 8. #28
  Awatar Genek

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  Kruszwica

  Domyślnie

  W pierwszej połowie lat 80 ,było to na pewno między 82 a 84 widziałem na żywo Mi 4 .W moim mieście odbywały się pokazy skoków spadochronowych na stadionie miejskim .Mi 4 nie tylko dokonał zrzutu skoczków ,ale wylądował na płycie stadionu zabierając skoczków aby mogli powtórzyć skoki.Potem wylądował jeszcze raz tym razem po odbiór prezentu z pobliskiej winiarni .Odgłos pracy silnika dało się porównać z An 2 .Czy dysponowały tym samym silnikiem ? Czy w tym czasie Mi 4 mógł stacjonować w Inowrocławiu ?Kruszwica leży 15 km od Inowrocławia często śmigłowce Mi 2 i Mi24 urządzały sobie kosiaki nad Gopłem i wokół Mysiej wieży .Dziś taka gratka zdarza się bardzo rzadko . To na razie tyle jeśli mogłem się wtrącić do dyskusji .

 9. #29
  Awatar baldeagle

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  Osiecza,near EPPW

  Domyślnie

  Asz-82 W, 14 cylindrowa gwiazda adaptowana z Ił-ów 12 i 14, silnik więc nie ten sam ale dźwięk charakterystyczny , skąd ta czwórka to nie wiem, ale pewnie z Łęczycy, jak wcześniej chronologicznie ustaliliśmy.
  Semper Fidelis pro Patria

 10. #30

  Dołączył
  Jan 2008
  Mieszka w
  Floryda/Warszawa

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez baldeagle
  Asz-82 W, 14 cylindrowa gwiazda adaptowana z Ił-ów 12 i 14
  A wcześniej historia tego silnika sięgała II Wojny Swiatowej, kiedy to bodajże po raz pierwszy pojawił się na samolotach Ławoczkina. Zatem stara, sprawdzona, trochę ciężkawa konstrukcja.
  Cytat Zamieszczone przez Genek
  Czy w tym czasie Mi 4 mógł stacjonować w Inowrocławiu ?Kruszwica leży 15 km od Inowrocławia
  W przeszłości, w latach 60-tych na pewno, część Mi-4 bazowała na Latkowie. Dowodziła nimi Pani kapitan Zofia Andrychowska (Budziszek?). Później pełen pułkownik (pułkownica?) Pamiętam taki krótki reportaż w Polskiej Kronice Filmowej z lotów Mi-4 i Smów. Po latach skojarzyłem iż musiał to być Inowrocław gdyż spiker m.in. powiedział: ...na tym lotnisku nie ma betonowych pasów startowych... A przecież właśnie Latkowo było jedynym w Polsce, w pełni operacyjnym, trawiastym lotniskiem wojskowym. Inna grupa Kasiek stacjonowała w Modlinie. Natomiast jeśli widziałeś Mi-4 po roku 80-tym, to był to raczej 1982, najwyżej 1983 rok. Miałeś szczęście oglądając jedną z ostatnich Kasiek na polskim niebie. Jak napisał Baldeagle, mogła pochodzić wyłącznie z Łęczycy. Ja swoją ostatnią Kaśkę, a właściwie Kaśki, widziałem wiosną 1983 roku w okolicach Łowicza. Leciały luźną parą z północy na południe. Ze względu na znaczną odległość nie mogłem zobaczyć numerów taktycznych ani malowania: kamuflaż czy oliwkowe? W tamtych latach nie należało zadawać w wojsku zbyt wnikliwych pytań, ale w Łęczycy, metodą pytań okrężnych, nie wprost, wybadałem iż Mi-4 zaprzestały lotów gdzieś w ciągu 1984 roku. Z kolei Czesi eksploatowali swoje "czwórki" nieco dłużej. Latem 1985 jadąc samochodem do Bułgarii, widziałem na lotnisku w Silać (20 km na płd. od Bańskiej Bystrzycy) rząd łaciatych śmigłowców. W drodze powrotnej, gdzieś w okolicy Brna, pojedynczy Mi-4 mignął gdzieś na horyzoncie.

 11. #31

  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  Września

  Domyślnie

  witajcie,
  odnośnie Mi-24 mam takie 2 pytania:
  1. kiedy studiowałem w toruniu mieszkałem w dzielnicy podgórz i bardzo często nad moją głową przelatywały robiąc łuk po 3 maszyny, a po kilku minutach słychać było głośne dudnienie .. wybuchów było najwyżej kilka. jak się domyślam to były Mi-24 z latkowa, ale jakiego rodzaju odbywały ćwiczenia i gdzie one to wszystko zrzucały? pod toruniem był jakiś teren wojskowy... poligon?
  2. wszystko ma swój początek i koniec... także i Mi z latkowa. jak myślicie, czy w ich miejsce przyjdą nowe, podobne, czy może lotnisko zmieni charakter? i kiedy to może nastąpić?
  pozdrawiam

 12. #32

  Dołączył
  Jan 2008
  Mieszka w
  Floryda/Warszawa

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez griby
  jak się domyślam to były Mi-24 z latkowa, ale jakiego rodzaju odbywały ćwiczenia i gdzie one to wszystko zrzucały
  Chodzi zapewne o niewielki poligon położony pomiędzy Toruniem i Aleksandrowem Kujawskim. 3-4 minuty lotu od Latkowa. Podobno w przeszłości należał do Płn. Grupy Wojsk Radzieckich, stacjonujących w rejonie Torunia. Kiedy przekazany został WP, nie wiem. Z tego poligonu korzastała również 45 Lotnicza Eskadra Doświadczalna z Modlina.
  Cytat Zamieszczone przez griby
  wszystko ma swój początek i koniec... także i Mi z latkowa. jak myślicie, czy w ich miejsce przyjdą nowe, podobne, czy może lotnisko zmieni charakter? i kiedy to może nastąpić?
  Mi-24W z Inowrocławia są nieco młodsze od tych w Pruszczu Gdańskim, więc jeszcze polatają. A co po nich? Zapewne spece z MON-u także nie wiedzą...

 13. #33
  Awatar baldeagle

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  Osiecza,near EPPW

  Domyślnie

  Byłem na tym poligonie, na strzelaniach , były tam cele składające się z wozów pancernych , dział ,samolotów itd, czytając post spróbowałem na googlu , teraz tam jest trochę goło, Dawniej poligon był chyba rozleglejszy. No i odległość niewielka więc wybuchy na pewno słychać, podobnie jak słychać je w Gniewkowie gdzie bywam czasami. Co Do Mi-24 zgadzam się z Jackiem że jeszcze polatają.
  Semper Fidelis pro Patria

 14. #34

  Dołączył
  Jan 2008
  Mieszka w
  Floryda/Warszawa

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez baldeagle
  Byłem na tym poligonie, na strzelaniach , były tam cele składające się z wozów pancernych , dział ,samolotów itd
  Ja tam nigdy nie byłem, wiem o tym miejscu od pilotów z Inowrocławia i Modlina. Był to poligon lotniczy wyłącznie, czy też "koedukacyjny"? Tzn. ćwiczyły tam również wojska lądowe?
  Swoją drogą to myślę, iż przy wietrze z płn. wschodu - także na lotnisku w Latkowie można było coś usłyszeć.

 15. #35
  Awatar baldeagle

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  Osiecza,near EPPW

  Domyślnie

  Mnie trudno coś na ten temat powiedzieć , ale zasłyszałem jeszcze w latach 70 że to był poważny poligon , wnioskuję więc że i wojska lądowe tam ćwiczyły. chyba również sojusznicze
  Semper Fidelis pro Patria

 16. #36
  Moderator
  Awatar MaciekK84

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  Bydgoszcz

  Domyślnie

  W okolicach Bydgoszczy i Torunia było lub jest ileś poligonów. To co wspomnieliście w rejonie Aleksandrowa Kujawskiego, na południe od Torunia to jedno. Jadąc skrótem od trasy Inowrocław-Toruń na Aleksandrów się marną drogą przez las przez niego w zasadzie przejeżdza w zasadzie, kojarzą mi się jakieś znaki typu "Uwaga czołgi" - dawno temu tam raz przejeżdzałem
  Duży poligon był dawniej na południe od Solca Bydgoskiego, na wschodnim skraju Puszczy Bydgoskiej - obecnie teren oczyszczono i wybudowano tam centrum nadawcze Polskiego Radia z 2 dużymi masztami. Jak to ileś lat temu saperzy czyścili bomby lotnicze znajdowali itd, jedną raz zostawili na noc oznaczoną do wywozu (wg mediów 300 kg zapalająca) a wtedy 2 miejscowych ją na złom chciało zwinąć i wiozło po wertepach przyczepką za maluchem Złapano ich na szczęście, bo mogli pół wioski rozwalić
  Ponadto poligony były lub są na północ od Torunia. Na pewno był radziecki - teren obecnie jest otwarty, są ostrzeżenia o ładunkach wybuchowych itd. ale wejść się da, sam tam byłem z kolegami latem Są drogi dla czołgów, ogołocone budynki i bunkry itd. Jeśli temat Was interesuje, mogę od kolegi wyciągnąć parę fotek bo coś tam pstrykał
  Pozdrawiam!
  Maciek


 17. #37
  Awatar baldeagle

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  Osiecza,near EPPW

  Domyślnie

  Tak Maciek , trochę mi rozjaśniłes w głowie, ,,mój poligon ,, to ten koło Solca Bydgoskiego
  Semper Fidelis pro Patria

 18. #38
  Awatar baldeagle

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  Osiecza,near EPPW

  Domyślnie

  No to znów ja , muszę reagować na zanik dyskusji i zamieszczam adresy do dwu odgrzebanych fotek. Lato1986, stojanka 10 Eskadry, ja gdzie podpis, mam nadzieję ze ktoś dołączy, co ciekawe ostatnio odezwało sie do mnie dwóch kolegów z Esk. pozdrawiam
  http://th.interia.pl/51,g6355dda42127373/i677535.jpg
  http://th.interia.pl/51,g6355dda42127373/i677534.jpg
  Semper Fidelis pro Patria

 19. #39

  Dołączył
  Jan 2008
  Mieszka w
  Floryda/Warszawa

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez baldeagle
  Lato1986, stojanka 10 Eskadry
  Eeee, nie było tak źle w Armii! Pełna sielanka. Gorzej chyba było zimą? Pamiętam z mojej jedynej wizyty w 56 Pułku, jesienią 86 roku, że stojąc na polu wzlotów twarzą w kierunku Portu Lotniczego, część Mi-2 rozlokowana była z prawej strony, aż do ogrodzenia lotniska przy szosie. Natomiast inna, spora grupa maszyn ustawiona była łukiem, w lewo od hangaru OT, aż po skraj lotniska od strony Inowrocławia. Które należały do 10 Eskadry?

 20. #40
  Awatar baldeagle

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  Osiecza,near EPPW

  Domyślnie


  Polecamy

  Te przy szosie. po kolei od portu, 5 z jednym domkiem , a potem 10 i 12 z drugim , na google na zdjęciu będzie teraz widać w miejscu 5ej stojanki dla 3esz i Mi-24.
  http://th.interia.pl/51,g6355dda42127373/i677772.jpg
  Moje biedne ,,smutki,, to niedobitki, aż żal patrzeć. Ta druga grupa maszyn to 2 Esz, jak wszystkie startowały kiedys na alarm to było na co popatrzeć.J eśli byłeś wtedy (1986) na lotnisku to widziałem twoją grupę. A zima to wiadomo, zimno pioruńsko i ciężko z obsługą , ale przynajmniej mam co wspominać . Pozdrawiam i szukam dalej. za trochę podeślę następne fotki
  Semper Fidelis pro Patria

Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •