Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
 1. #1

  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  3miasto

  Domyślnie Su-7BM, 5305 (05)


  Polecamy

  1. Numer seryjny:
  Su-7BM, 5305

  2. Numery taktyczne:
  05

  3. Data produkcji:
  31.05.1964 r.

  4. Data dostawy:
  26.06.1964 r.

  5. Użytkownicy i okres użytkowania:
  26.06.1964 r. - 01.07.1966 r., JW 3117 (5 plm-sz)
  01.07.1966 r. - 04.05.1967 r., JW 3117 (5 plm-b)
  04.05.1967 r. - 00.00.1970 r., JW 3117 (3 plm-b)

  6. Prace na samolocie wykonane poza jednostką macierzystą:
  Brak danych

  7. Ostatni lot (data, stopnie, imiona i nazwiska załogi):
  11.11.1970 r., mjr Izydor Olszewski

  8. Ilość lądowań i nalot:
  Brak danych

  9. Uwagi:
  Uległ zniszczeniu na poligonie Solec Kujawski.

 2. #2

  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  Bydgoszcz

  Domyślnie

  Samolot został utracony 11 listopada 1970 roku, w wyniku pompażu silnika podczas odpalania pocisku rakietowego S-24. Tak oto zapamiętał to zdarzenie technik który tego dnia wypuszczał samolot do lotu.
  ...dziwiliśmy się, że w ogóle BM-y miały wykonywać loty z pociskami S-24. Odpalać je należało z zachowaniem ściśle określonych procedur, miedzy innymi zmniejszając obroty silnika do minimum. Samoloty wersji BKŁ były wyposażone w urządzenie RKS (Automatyczny Zrzut Obrotów), które to automatycznie zmniejszało obroty na czas odpalenia pocisków, a po wyprowadzeniu samolotu zwiększało obroty silnika do poprzedniej wartości. Na samolotach wersji BM tego urządzenia nie było, ale „przyszedł rozkaz z Warszawy, że BM-y też mają strzelać z S-24”. Rozkaz to rozkaz, więc samoloty uzbrajano w te pociski...
  ...tego dnia to był już trzeci czy czwarty wylot ”05”. Gdzieś około godziny 13 – 14 wylądował jeden z pilotów który leciał razem z ”05” i mówi – słuchaj, ”05” spadł. W pierwszym momencie, niedowierzanie, że sobie żartuje, ale po chwili okazało się że faktycznie doszło do wypadku. Jak to w takich przypadkach bywa, zebrała się komisja i prowadzono dochodzenie w sprawie wypadku. Łatwo się domyśleć, że cała sytuacja nie była miła, między innymi dla technika zwłaszcza, że na początku nie było wiadomo z jakich powodów samolot spadł. Szybko się jednak okazało, że tak płatowiec jak i silnik do chwili odpalenia pocisku zachowywał się poprawnie i przyczyną utraty samolotu był pompaż silnika po odpaleniu S-24. Po strzale samolot wpadł w wibracje a obroty silnika spadły. Ze względu na małą wysokość lotu nie było czasu na ponowne uruchomienie silnika i pilot podjął decyzję o katapultowaniu się.
  Warto jeszcze dodać, że nad technikiem czuwała chyba opaczność, bo przed wylotem samolotu, w czasie odnawiania gotowości, rozmawiał z pilotem, który mówił
  –... lecę tylko na Solec*, to zatankuj mi tylko kadłubowe zbiorniki...
  –...nie, nie, ja mam rozpiskę i samolot będzie wyszykowany zgodnie z rozpiską...
  W tym miejscu należy dodać, że samoloty tankowano zgodnie z harmonogramem. Taki i taki lot – tyle i tyle paliwa w takich i takich zbiornikach. Co prawda nie miało to związku z samym wypadkiem, ale w czasie ustalanie przyczyn przez komisję z pewnością szybko by wyszło, że samolot nie był zgodnie z przepisami przygotowany przez technika do lotu, i kłopoty murowane.

  * Poligon „Solec Kujawski”, położony pod Bydgoszczą.

  Chciałbym podziękować technikowi który opowiedział mi tą historię i przy okazji Go pozdrowić.

 3. #3

  Dołączył
  Mar 2008
  Mieszka w
  bydgoszcz

  Domyślnie


  Polecamy

  W związku z tym, że to zdarzenie skończyło się dla mjr. Olszewskiego szczęśliwie, to jeżeli Bartosz pozwolisz, ubarwię trochę Twoją relację.
  Czytałem kiedyś, że w czasie katastrofy lotniczej padła krowa z której nic nie zostało. W tym przypadku nie była to krowa a koń, który padł mimo, że nie został uszkodzony przez spadający samolot. Weterynarz stwierdził u konia zawał serca , wywołany prawdopodobnie stresem związanym z upadkiem samolotu w jego sąsiedztwie. Rolnik (właściciel konia) domagał się od wojska odszkodowania. Po długich przepychankach jednostka wojskowa wypłaciła rolnikowi odszkodowanie za utraconego konia. O tej przygodzie z koniem przypomniał mi niedawno kolega , który brał udział w tych „ przepychankach”
  Kacper

LinkBacks (?)


Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •