Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
 1. #1

  Dołączył
  Oct 2009

  Domyślnie 1987, Okęcie->Pyrzowice, jaki samolot mógłby to być?


  Polecamy

  Witam,
  tak nas naszło z żoną na wspomnienia i mamy pewien trudny orzech do zgryzienia. Mianowicie żona w 1987 roku leciała z Okęcia do Katowic (Pyrzowic zapewne) niedużym samolotem pasażerskim, jako pasażer oczywiście, oczywiście LOTem. Był to na 100% dolnopłat, nie wiadomo, czy śmigłowy, czy odrzutowy, raczej niewielki, powiedzmy, że mieścił około 20 osób. Wartość rzecz jasna orientacyjna, bo to mogło być i np. 15, jak i 35, więc te 20 to na oko. Z całą pewnością jednak nie mógłbyć to liniowiec pokroju Tu-154.
  Siedzimy tak od dwóch godzin przy Google, Wikipedii i również rejestrze samolotów LOTu na lotnisko.net i w zasadzie żaden nam nie pasuje.
  Na pewno nie był to żaden model Antonowa, bo bez wątpienia samolot był dolnopłatem. Tupolewy są zbyt duże. Może jakiś Jak? Jaki-41 były wtedy używane przez LOT? Przeczytałem, że to były bardzo rzadko spotykane samoloty.

  Pomożcie proszę i podsuńcie jakiś model, który przeoczyliśmy. My jesteśmy laikami w tej dziedzinie, więc proszę o odrobinę wyrozumiałości :-)

  Dziękuję z góry i pozdrawiam :-)

 2. #2
  Awatar Witek Z

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Jeśli nie górnopłat to Jak!
  „Gdy panowali na ulicy / Drobnomieszczańscy drobni dranie, / Już znakomici „katolicy”, / Tylko że jeszcze nie chrześcijanie; / Gdy się szczycili krzepą pustą,
  A we łbie grochem i kapustą, / Gdy bili Żydów z tej tężyzny, / Tak bili, rozjuszeni chwaci, / Że większy wstyd był za ojczyznę, / Niż litość dla mych bitych braci” Julian Tuwim "Kwiaty polskie"

 3. #3
  Awatar kajmat

  Dołączył
  Apr 2007
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie


  Polecamy

  A dokładniej Jak-40:  z charakterystycznym wejściem/wyjściem dla pasażerów, które znajdowało się z tyłu, "na podogoniu". Jeden z tych samolotów (SP-LEE) do dziś lata w Polsce wożąc VIP-ów w 36 SPLT ("047").

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •