Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
 1. #1
  Awatar mick

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Luxemburg/Bolesławiec/Wrocław

  Domyślnie [PB] LOT zwalnia po ludzku


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez Puls Biznesu
  LOT zwalnia po ludzku

  Wielu pracowników PLL LOT, którzy stracili lub stracą wkrótce pracę, nigdy nie pisało CV, bo w tej firmie przepracowali całe życie. W szukaniu zatrudnienia nieodpłatnie pomoże im agencja rekrutacyjna Work Express.

  Aleksandra Wierbiłowicz-Bielecka, specjalista ds. personalnych Work Express przyznaje, że zlecenie LOT-u jest dość nietypowe.
  - Największym wyzwaniem jest to, że wielu zwalnianych osób spędziło w jednym miejscu nawet po kilkadziesiąt lat. Ci ludzi często nie mają doświadczenia w szukaniu zatrudnienia – wyjaśnia Aleksandra Wierbiłowicz-Bielecka.
  Konsultanci Work Express będą im tłumaczyć, że nie tracą pracy, bo pracowali źle, ale dlatego, że firma jest w wyjątkowo trudnej sytuacji i musi przeprowadzić proces restrukturyzacji.
  - Z drugiej strony będziemy pokazywać uczestnikom spotkań ich mocne strony, możliwości przekwalifikowania i odnalezienia się na rynku pracy - mówi Aleksandra Wierbiłowicz-Bielecka. .
  Wieloletni pracownicy oddziałów zamiejscowych LOT mogą być np. świetnymi konsultantami dla touroperatorów, a stewardessy, których atutem jest mobilność i znajomość języków obcych, mogą odnaleźć się na stanowiskach związanych z obsługą klienta w firmach prowadzących interesy międzynarodowe. Technikom, pilotom i mechanikom Work Express oferuje kontakty z firmami lotniczymi i może zaproponować pracę na podobnych stanowiskach za granicą.
  - Będziemy uczyć podstaw, takich jak pisanie CV i listu motywacyjnego, a także, po indywidualnych konsultacjach i badaniu kompetencji, pokazywać pracownikom, że mimo rozstania z firmą, mają różnorodne możliwości i szanse zaistnienia na rynku pracy – mówi Aleksandra Wierbiłowicz-Bielecka.

  DI
  LOT zwalnia po ludzku | Puls Biznesu - Kariera i praca
  UL986, UP861, UP733, UN869, LASIS-DIBED

 2. #2

  Dołączył
  Feb 2007

  Domyślnie

  Przykry artykuł, bo wynika z niego, że JAK ZWYKLE, tracić pracę będą stewardessy, piloci, mechanicy, ew. znikną wydziały zamiejscowe....

  Może by tak jednak cięcia zacząć od pracowników bardziej związanych z biurami, stołkami i ekspresami do herbaty?

 3. #3
  Amadeusz
  Goście

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez PulsBiznesu Zobacz posta
  Konsultanci Work Express będą im tłumaczyć, że nie tracą pracy, bo pracowali źle, ale dlatego, że firma jest w wyjątkowo trudnej sytuacji i musi przeprowadzić proces restrukturyzacji.
  Czy to "przypadkiem" nie ta sama firma co miała to tłumaczyć stoczniowcom?

 4. #4
  ols
  ols jest nieaktywny
  Awatar ols

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Amadeusz Zobacz posta
  Czy to "przypadkiem" nie ta sama firma co miała to tłumaczyć stoczniowcom?
  Nie - firma senatora Misiaka nazywała się Work Service.

 5. #5
  ModTeam
  Awatar egon.olsen

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA
  Wpisów
  46

  Domyślnie

  Zwalniani pracownicy Polskich Linii Lotniczych LOT, uczestniczący w adresowanych do nich szkoleniach, mają wkrótce otrzymać propozycje nowych miejsc pracy - informują przedstawiciele agencji, prowadzącej szkolenia na zlecenie przewoźnika.

  "22 marca rusza kolejny, czterodniowy etap szkoleń, składający się z nauki autoprezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej oraz spotkań indywidualnych, w czasie których trenerzy będą m.in. przedstawiać zainteresowanym konkretne propozycje pracy" - poinformował rzecznik śląskiej agencji Work Express Artur Ragan.

  Zapewnił, że tzw. rekruterzy pracują nad znalezieniem ciekawych ofert, które odpowiadałyby możliwościom i kwalifikacjom zwalnianych osób. "Zamierzamy je przedstawić podczas najbliższych spotkań" - powiedział rzecznik.

  Zwolnienia w PLL LOT rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku, kiedy narodowy przewoźnik poinformował, że w ciągu dwóch kwartałów zamierza zwolnić 400 osób w ramach restrukturyzacji zatrudniającej wówczas blisko 3,5 tys. osób firmy. Z firmą rozstają się zarówno pracownicy przyjęci do niej w ubiegłym roku, jak i nawet z czterdziestoletnim stażem.

  Pierwszy, zakończony już etap dobrowolnych szkoleń dla zwalnianych pracowników, rozpoczął się 17 lutego. Jak powiedział rzecznik, na pierwsze spotkanie zgłosiło się ponad 20 osób, jednak szkolenia i warsztaty są nadal otwarte dla wszystkich chętnych. Trenerzy są przekonani, że liczba osób korzystających z tej formy wsparcia wzrośnie.

  Średnia wieku szkolonych osób wynosiła 45 lat (najstarszy uczestnik miał 59, a najmłodszy 26 lat), w większości były to kobiety.

  Trenerzy oceniają, że sytuacja zwalnianych pracowników narodowego przewoźnika lotniczego jest specyficzna, bo większość z nich była związana z firmą praktycznie przez cały okres kariery zawodowej. Wśród osób korzystających ze szkoleń rozpiętość tego okresu waha się od 2 do 27 lat pracy.

  Trenerów szkoleń zaskoczył fakt, że większość z pracowników LOT-u, mimo bardzo wysokich kwalifikacji, takich jak doświadczenie zawodowe czy znajomość języków obcych, nie odczuwa, że są to bardzo duże atuty na rynku pracy. Dlatego eksperci skupili się m.in. na budowaniu motywacji zwalnianych pracowników, analizie ich mocnych stron i szans na rynku pracy oraz pomocy w tworzeniu CV.

  Eksperci przekonują np., że wieloletni pracownicy oddziałów zamiejscowych LOT-u mogą być świetnymi konsultantami dla touroperatorów, a stewardessy, których atuty to mobilność i znajomość języków obcych, mogą odnaleźć się na stanowiskach związanych z obsługą klienta w firmach prowadzących interesy za granicą. Dla techników, pilotów i mechaników są oferty pracy w innych krajach, na podobnych jak w Polsce stanowiskach.

  Szkolenia prowadzone przez trenerów organizowane są w ramach programu outplacementu (tzw. zwolnienie monitorowane). Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia, pracodawca, który zamierza zwolnić co najmniej 100 osób w ciągu trzech miesięcy, musi zorganizować dla zwalnianych program pomocy. Outplacement może obejmować odprawy, doradztwo psychologiczne, pomoc w szukaniu nowego miejsca pracy, szkolenia, kursy dokształcające czy pomoc w przeprowadzce do nowego miejsca zamieszkania.(PAP)
  Źródło: PAP
  Pozdrawiam
  Krzysztof Moczulski


 6. #6
  Awatar Stampa

  Dołączył
  Feb 2009

  Domyślnie

  Egonie, Ty chyba mieszkasz gdzieś na Księżycu albo jeszcze dalej na Marsie jeżeli podrzucasz tu takie teksty. Dzisiaj główny problem LOTu z punktu widzenia pracowników to są zupełnie niezrozumiałe kryteria zwolnień i przyjmowania nowych pracowników do firmy. Najczęściej całkowicie niekompetentnych i za dużo większe pieniądze niż zarabiali ich poprzenicy. Jak można to nazywać zwolnieniami po ludzku! Przecież ci nowi ludzie nie wiadomo skąd kosztują dużo więcej niż zwolnieni specjaliści! Czy tu chodzi o oszczędności czy raczej o pracę dla kolegów z tej samej partii?

 7. #7

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  '

  Domyślnie

  Stampa ma rację, dziwne rzeczy się dzieją w LOT i LS niestety.

  KS
  Deluxe Limited Edition with Bonus Track & DVD

 8. #8
  ModTeam
  Awatar egon.olsen

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA
  Wpisów
  46

  Domyślnie

  Stampa, artykuł nie jest autorstwa mojego, tylko PAP, co jest wyraźnie zaznaczone.
  Nie oznacza to, że się zgadzam z tezami tam zawartymi.
  Pozdrawiam
  Krzysztof Moczulski


 9. #9
  ModTeam
  Awatar egon.olsen

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA
  Wpisów
  46

  Domyślnie

  Od kwietnia zarząd PLL LOT wprowadza w życie dwa nowe dokumenty: regulamin wynagrodzeń oraz pracy - poinformował PAP rzecznik spółki Jacek Balcer. Z końcem marca wygasa układ zbiorowy w firmie. Regulamin wynagrodzenia ma przynieść spółce ok. 50 mln zł oszczędności.

  "Pracownicy otrzymają umowy zmieniające wynagrodzenia. Większość zachowa płace na obecnym poziomie; część będzie ją miała obniżoną, inni podwyższoną. Budżet wynagrodzeń został zmniejszony o 50 mln zł" - powiedział Balcer. Dodał, że spółce, która zatrudnia 3,5 tys. osób, zmniejszy zatrudnienie o 10 proc. Do końca marca pracę ma stracić ok. 400 osób. Odchodzą nowi pracownicy, jak i ci z czterdziestoletnim stażem. Spółka na razie nie przewiduje dalszych zwolnień.

  Jak wyjaśnił rzecznik, regulamin wynagrodzeń likwiduje również część przywilejów niektórych grup pracowniczych, jak np. pensje jubileuszowe.
  "Dokument ten upraszcza także system wynagrodzeń. Ze 148 stanowisk pracy, po zmianach, zostanie 30 w administracji, 20 w technice, 2 w personelu pokładowym, a 3 w kabinie pilota" - powiedział.

  Z kolei regulamin pracy zakłada m.in. zmniejszenie liczby komórek organizacyjnych, stanowisk kierowniczych, co ułatwić ma podejmowanie decyzji w PLL LOT. Jak powiedział Balcer, w spółce trwają też prace nad nowym układem zbiorowym w firmie.

  Zdaniem związkowców, nowy regulamin wynagrodzeń pogorszy sytuację pracowników, obniżając im pensje o 20-30 proc. "A jeśli chodzi o regulamin pracy, to nie został on skonsultowany ze związkami zawodowymi" - powiedział PAP przewodniczący NSZZ "Solidarność" w PLL LOT Stefan Malczewski. Dodał, że związki zawodowe i pracodawca nie dogadali się co do terminu negocjacji.

  W październiku ub.r. zarząd PLL LOT i związki zawodowe działające w spółce podpisały porozumienie zmieniające zapisy układu zbiorowego i zawieszające część przywilejów pracowniczych, np. dodatki do zwolnień chorobowych, odprawy emerytalne czy nagrody jubileuszowe. Według związków, dzięki tym ograniczeniom spółce udało się zaoszczędzić ok. 11 mln zł.

  W marcu odbyła się pierwsza rozprawa z powództwa związków zawodowych, które zwróciły się do sądu pracy z zapytaniem o obowiązywanie "starego" układu zbiorowego do czasu podpisania nowego. Kolejne posiedzenie sądu w tej sprawie ma się odbyć w maju. Związkowcy twierdzą, że nie ma żadnej opinii prawnej, czy październikowe porozumienie jest ważne, czy nie. Jeśli sąd zdecyduje o wypłaceniu roszczeń pracowniczych, może to być dla firmy trudna sytuacja - uważają.

  W ubiegłym tygodniu minister skarbu Aleksander Grad powiedział, że ma cztery wstępne oferty na LOT od inwestorów branżowych i dwie od finansowych. Prywatyzacja spółki odbędzie się pod koniec 2010 roku lub w 2011 roku.

  Pod koniec maja 2009 r. Skarb Państwa i Towarzystwo Finansowe Silesia przejęły pełną kontrolę nad PLL LOT; w rękach pracowników jest 6,93 proc. akcji spółki. Za 2008 r. przewoźnik zanotował stratę netto w wysokości 733 mln zł.
  Źródło: PAP
  Pozdrawiam
  Krzysztof Moczulski


 10. #10
  Awatar Cani

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPOD/EPSY/EPGD

  Domyślnie

  życzę by coś z tego faktycznie wyszło, by w końcu 'elyta związkowa' zrozumiała, że to firma, a nie ich prywatny folwark na zasadzie - 'chce to muszę mieć'.

 11. #11
  Awatar airbus340

  Dołączył
  Dec 2008
  Mieszka w
  POZ

  Domyślnie

  Bardzo pozytywna wiadomość, pokazuje że restrukturyzacja firmy faktycznie została przeprowadzona,a nie skończyło się na zianach kosmetycznych.

 12. #12
  Zbanowany
  Dołączył
  Aug 2008
  Mieszka w
  Bielsko-Biała
  Wpisów
  10

  Domyślnie

  50 mln. oszczędności to naprawdę dość sporo w skali roku. Bardzo pozytywnych ruch w kierunku ratowania firmy.

 13. #13
  Awatar Gabec

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  KRK

  Domyślnie

  Pytanie ile w tym komunikacie pustego PR'u a ile rzeczywistości? Czy cięcia dokonuje się tam gdzie są przerosty czy też raczej gdzie popadnie.
  no risk, no fun ;D


 14. #14
  ModTeam
  Awatar egon.olsen

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA
  Wpisów
  46

  Domyślnie

  Fajnie by było jakby pracownicy się wypowiedzieli jak to wygląda od środka - mieliśmy ostatnio głos jasia, że tak różowo nie jest.
  Wiele osób boli fakt zatrudniania na kontrakty menadżerskie za stawki rynkowe nowych doradców i dyrektorów. Pytanie jaki jest ich wkład w wyprowadzenie firmy na prostą. Tutaj zawsze będą tarcia i przyczyna spięć pomiędzy osobami, którym właśnie obcięto pensje, a tymi, którzy przyszli do LO i zarabiają tyle, ile się zarabia 'na mieście'.
  Pozdrawiam
  Krzysztof Moczulski


 15. #15

  Dołączył
  Jun 2008
  Mieszka w
  wawa

  Domyślnie

  Egon obecnie są juz takie całe działy gdzie nie ma osób znających się na robocie.Pracownicy podostawali wypowiedzenia lub dostali "szanse" odejscia na wcześniejszą emeryturę. Na ich miejsce pojawili sie ludzie "namaszczeni" na kontrakty bez bladego pojęcia o robocie. I jest tak ze faktycznie osób jest mniej ale jak popatrzy sie na dzial od strony wynagrodzeń to zasadniczo wzrosly ale w zaden sposob nie idzie to powiązane z umiejętnoscami. Myślę ze Stampa coś tez moze w tej kwestii napisać

  p.s. Egon co z podsumowaniem roku działalnosci Mikosza?
  Ostatnio edytowane przez pfaff ; 30-03-2010 o 15:20

 16. #16
  Zbanowany
  Dołączył
  Aug 2008
  Mieszka w
  Bielsko-Biała
  Wpisów
  10

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez pfaff Zobacz posta
  Egon obecnie są juz takie całe działy gdzie nie ma osób znających się na robocie.Pracownicy podostawali wypowiedzenia lub dostali "szanse" odejscia na wcześniejszą emeryturę. Na ich miejsce pojawili sie ludzie "namaszczeni" na kontrakty bez bladego pojęcia o robocie. I jest tak ze faktycznie osób jest mniej ale jak popatrzy sie na dzial od strony wynagrodzeń to zasadniczo wzrosly ale w zaden sposob nie idzie to powiązane z umiejętnoscami. Myślę ze Stampa coś tez moze w tej kwestii napisać
  Hm... grunt, żeby ZZ zgadzała się wcześniej uzgodniona ilość składkowiczów. Jeśli jest tak jak piszesz, to ja w takim razie nie rozumiem tego. Czy Prezes wie o tym co się dzieje, czy ruchy robi się dużo niżej bez jego świadomości?
  Ostatnio edytowane przez Raffij ; 30-03-2010 o 15:24

 17. #17
  ModTeam
  Awatar egon.olsen

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA
  Wpisów
  46

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez pfaff Zobacz posta
  p.s. Egon co z podsumowaniem roku działalnosci Mikosza?
  Jeszcze chwilę potrzebuję - mam naprawdę całą masę wyjazdów służbowych i kilka projektów na ukończeniu...
  Pozdrawiam
  Krzysztof Moczulski


 18. #18

  Dołączył
  Jun 2008
  Mieszka w
  wawa

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez raffij Zobacz posta
  Hm... grunt, żeby ZZ zgadzała się wcześniej uzgodniona ilość składkowiczów. Jeśli jest tak jak piszesz, to ja w takim razie nie rozumiem tego. Czy Prezes wie o tym co się dzieje, czy ruchy robi się dużo niżej bez jego świadomości?
  Prezes doskonale wiec co sie dzieje. Wiele z tych osob wcześniej była widywana na 6 pietrze

 19. #19
  ModTeam
  Awatar egon.olsen

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA
  Wpisów
  46

  Domyślnie

  Dziś po południu zakończyło się spotkanie Komisji Trójstronnej, z udziałem strony rządowej, przedstawicieli związków zawodowych oraz Zarządu PLL LOT S.A.
  Spotkanie Komisji Trójstronnej po raz kolejny pokazało, że zarówno Zarząd, jak i związki zawodowe w PLL LOT S.A. gotowe są do kontynuowania dialogu.

  Wprowadzenie z dniem 1 kwietnia nowego Regulaminu Wynagrodzeń i nowego Regulaminu Pracy nie oznacza ani zakończenia rozmów ze stroną społeczną, ani braku woli do takich rozmów. Jest niezbędnym elementem naprawy LOT - u, zarówno jego sytuacji finansowej jak i sposobu funkcjonowania Spółki.

  Rezygnacja z nowych zasad oznaczałaby dla PLL LOT konieczność radykalnej zmiany zaplanowanej strategii reform i niewątpliwie negatywnie odbiłaby się na jej kondycji. Doprowadziłaby też do znacznego opóźnienia w realizacji planu uzdrowienia sytuacji PLL LOT i mogłoby oznaczać konieczność podjęcia trudnych decyzji, być może nawet o kolejnych zwolnieniach grupowych. Tylko konsekwentne zmiany prowadzące do poprawy finansowej LOT-u mogą ochronić miejsca pracy.

  Zdajemy sobie sprawę z faktu, że każdy spór oznacza wiele negatywnych emocji, konsumuje energię i czas, które potrzebne są dziś wszystkim pracownikom i Zarządowi do prac nad rozwojem LOT-u. - powiedział Sebastian Mikosz, Prezes Zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT. - Tym bardziej cieszymy się, że wypracowane dziś zalążki kompromisu mogą stanowić bazę do efektywnej współpracy ze stroną społeczną. Współpracy, która w przyszłości doprowadzi do stabilizacji Spółki i jej lepszej kondycji - co w konsekwencji będzie mieć odzwierciedlenie m.in. w poprawie warunków wynagradzania dla pracowników. Oczekujemy, że kierownictwa związkowe włączą się w nasze wspólne wysiłki, służąc, w ramach dialogu społecznego, swym doświadczeniem i poczuciem odpowiedzialności.

  W ramach procesu zwolnień grupowych prowadzonego w Spółce od kilku miesięcy, do końca maja 2010 roku, liczba pracowników zmniejszy się o 400 osób. Do tej pory 310 z nich już otrzymało wypowiedzenia, i proces ten dobiega powoli końca.
  PLL LOT
  Pozdrawiam
  Krzysztof Moczulski


 20. #20

  Dołączył
  Jun 2008
  Mieszka w
  wawa

  Domyślnie


  Polecamy

  Szkoda tylko ze w komunikacie nie jest napisane ile zostalo przyjetych nowych pracownikow

Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •