Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
 1. #1
  ModTeam
  Awatar egon.olsen

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA
  Wpisów
  46

  Domyślnie Parafowane porozumienie pomiędzy Zarządem PLL LOT a ZZPK


  Polecamy

  Od jakiegoś czasu chodziły słuchy, że 13 sierpnia doszło do parafowania przez stronę Związkową porozumienia z Zarządem na mocy którego ZZPK zobowiązał się do:

  - powstrzymania się od akcji strajkowej
  - powstrzymania się od sporów przez okres min. jednego roku
  - zwrotu kosztów szkolenia jeżeli pilot zwolni się przed upływem 5 lat

  Zarząd zobowiązał się do:
  - zapewnienia równej ilości niedziel i świąt pracujących
  - wprowadzenia możliwości przejścia na nowy model po przepracowaniu min 5 lat na poprzednim typie maszyny
  - Dodatkowych 5 dni wolnych jeżeli pilot pracował powyżej 6 miesięcy
  - kolejne 5 dni jeżeli wylatał min. 480 SBH na maszynach do 90 ton, lub 420SBH > 90 ton
  - LOT zapewnia wizy służbowe i ich koszty
  - pokrywa koszty lotów sprawdzających
  - wprowadzenie programu pełnego zatrudnienia
  - jeżeli powyższe nie pozwoli na osiągnięcie pożądanego poziomu zatrudnienia to zwolnienia będą przeprowadzane według listy starszeństwa zaczynając od końca.

  W rozmowie telefonicznej Jacek Balcer, rzecznik PLL LOT potwierdził fakt parafowania porozumienia w tej treści, oraz podkreślił koncyliacyjną postawę przedstawicieli ZZPK, dla których priorytetem było utrzymanie ciągłości operacji, a przedstawione żądania były realnymi postulatami. Jednak nieoficjalnie wiadomo, że od 13 sierpnia, czyli od momentu parafowania porozumienia ze strony ZZPK były wysuwane dodatkowe żądania nie uwzględnione w porozumieniu.

  Wydaje mi się, że dużo gorzej pójdą negocjacje z ZZPP. Lista postulatów liczy 93 punkty i z nieoficjalnych informacji wynika, że Zarząd twierdzi, że bardzo trudne jest osiągnięcie porozumienia w pełnym zakresie żądań wysuwanych przez przedstawicieli Związku.
  Ostatnio edytowane przez egon.olsen ; 25-08-2010 o 00:34
  Pozdrawiam
  Krzysztof Moczulski


 2. #2

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez egon.olsen Zobacz posta

  - jeżeli powyższe nie pozwoli na osiągnięcie pożądanego poziomu zatrudnienia to zwolnienia będą przeprowadzane według listy starszeństwa zaczynając od końca.
  Wie ktoś według której listy starszenstwa? Tej uwzgledniającej ELO czy bez?

 3. #3

  Dołączył
  Mar 2009

  Domyślnie

  Parafował to Zarząd, a kto był odpowiedzialny za negocjacje?

 4. #4
  Awatar szerszen

  Dołączył
  Dec 2009
  Mieszka w
  WAW

  Domyślnie Piloci LOT porozumieli się z zarządem przewoźnika

  Nie będzie strajku w PLL LOT | rp.pl

  Sebastian Mikosz, prezes PLL Lot:
  Rzeczywiście parafowaliśmy porozumienie między zarządem, a Związkiem Zawodowym pilotów Komunikacyjnych. To dowód odpowiedzialności i rozsądku obydwóch stron. Teraz będę namawiał radę nadzorczą Lotu, żeby zatwierdziła to porozumienie. To były prawdziwe, twarde negocjacje, które trwały aż 12 miesięcy. Obydwie strony poszły na ustępstwa. Piloci zrezygnowali z niektórych roszczeń, my odstąpiliśmy od niektórych planów. Wiadomo również, że jeśli zarząd pokaże konkretny kierunek zmian, zostanie on zaakceptowany przez pracowników. Pilotów Lotu czeka teraz bardzo trudny okres. Otwieramy nowe trasy, sprowadzamy nowe samoloty. Piloci są ambasadorami prezesa spółki i dlatego cieszę się, że możemy mówić jednym głosem.

 5. #5
  ModTeam
  Awatar egon.olsen

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA
  Wpisów
  46

  Domyślnie

  Wszyscy się bardzo cieszą z porozumienia, ja też, ale jak napisałem w pierwszym poście nie można zapominać, że Zarząd w dalszym ciągu jest w sporze ze Związkiem Zawodowym Personelu Pokładowego, który wysunął w pierwszej wersji 93 postulaty. 15 września zbiera się WZ ZZPP i podczas tego posiedzenia może zostać podjęta decyzja o ogłoszeniu strajku. Mam jednak nadzieję, że faza mediacji, w której znajdują się strony przyczyni się do zawarcia kompromisu w kwestii spełnienia oczekiwań strony związkowej.
  Pozdrawiam
  Krzysztof Moczulski


 6. #6
  jas
  jas jest nieaktywny

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA

  Domyślnie

  Niestety nie ma żadnego porozumienia i nie było żadnego "parafowania"
  Zdaje się pani D.Walewska miała już przygotowany artykuł i zbyt wcześnie go opublikowała.
  Wszyscy pracownicy czekają na zawarcie jakiegoś kompromisu, ale czy w związku ze spodziewanym odwołaniem bieżącego zarządu LOT i większości Rady Nadzorczej będzie "zainteresowanym" zależało na takim kompromisie to już najbliższa przyszłość pokaże...
  Pozdrawiam
  jas

 7. #7
  ModTeam
  Awatar egon.olsen

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA
  Wpisów
  46

  Domyślnie

  Porozumienie jas jest parafowane. I to jest fakt. Nie jest zaś podpisane. I to jest drugi fakt.
  Pozdrawiam
  Krzysztof Moczulski


 8. #8
  Zbanowany
  Dołączył
  Aug 2010

  Domyślnie

  Chyba lepiej żeby Mikosz został! W LO co się ruszyło, an pewno nie każdy musi być z tego zadowolony, ale jest coraz lepiej. Nie wiem jakim cudem oni sprywatyzują LOT, jeśli co rok będą zmieniać ekipę. Wiadomo nowa ekipa od nowa nowe plany itd...

 9. #9
  Awatar mick

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Luxemburg/Bolesławiec/Wrocław

  Domyślnie

  Dziś podpisali:
  Rada nadzorcza LOT zaakceptowała porozumienie z pilotami
  PAP - Biznes
  31 Sie 2010, 15:22

  31.08. Warszawa (PAP) - Rada nadzorcza PLL LOT zgodziła się, aby zarząd spółki podpisał pakiet porozumień ze Związkiem Zawodowym Pilotów Komunikacyjnych, dot. m.in. czasu pracy oraz wynagrodzeń. W sierpniu został on parafowany. W sprawie musi się jeszcze wypowiedzieć walne zebranie związku.

  W porozumieniu parafowanym 13 sierpnia ustalono, że nie będzie w firmie strajku. Przynajmniej przez rok nie będzie sporu na tle roszczeniowym. Uzgodniono m.in., że pilot, który zwolni się przed upływem 5 lat pracy, będzie musiał zwrócić koszty szkolenia poniesione przez spółkę. Szkolenie pilotów przygotowujące do latania nowym typem samolotu będzie możliwe dopiero po 5 latach pracy w LOT.
  Dodatkowo LOT zobowiązał się do wprowadzenia programu pełnego zatrudnienia, na który składają się m.in. zachęty finansowe oraz urlopy bezpłatne. Jeśli to nie pozwoli osiągnąć oczekiwanego poziomu zatrudnienia, zwolnienia będą rozpoczynały się w kolejności odwrotnej do listy starszeństwa, czyli im dłużej ktoś pracuje w spółce, tym jest mniej zagrożony.
  Zgoda rady nadzorczej oznacza zielone światło dla działań rekomendowanych przez zarząd spółki - poinformowała PAP we wtorek Marta Marczak z biura prasowego spółki.
  We wtorek obraduje walne zebranie związkowców, które ma zająć stanowisko w sprawie ustaleń z 13 sierpnia - podał przewodniczący Związku Ireneusz Oziembała.
  Na początku sierpnia przeprowadzono referendum ws. ewentualnego strajku w spółce. Zorganizowane zostało przez ZZPK PLL LOT, akcję poparły zarówno Związek Zawodowy Personelu Pokładowego, jak i Solidarność. Załoga opowiedziała się za podjęciem akcji strajkowej. W referendum nie było mowy o postulatach płacowych, tylko o bezpieczeństwie. Związkowcy uważali, że obecny zarząd spółki niewłaściwie organizuje czas pracy personelu latającego i stosuje niejasne przepisy, według których układa czas pracy pilotom. Władze spółki natomiast argumentowały, że stosowane przez przewoźnika przepisy dotyczące czasu pracy personelu pokładowego są zgodne z normami unijnymi.
  Rzecznik spółki Jacek Balcer wyjaśniał wówczas, że niezależnie od referendum, w ramach trwających negocjacji odnośnie sporu zbiorowego, w którym uczestniczą m.in. piloci, prowadzone są rozmowy na temat wynagrodzeń i premiowania tej grupy zawodowej.
  W PLL LOT od kilku miesięcy trwa proces restrukturyzacji. W ramach zwolnień grupowych, które rozpoczęły się w październiku 2009 r., do końca maja tego roku z firmy odeszło 400 osób.
  PLL LOT za 2009 r. odnotował stratę operacyjną w wysokości 335,3 mln zł. W 2008 roku strata operacyjna wyniosła 231,9 mln zł. Wynik netto spółki był ujemny i wyniósł 168,1 mln zł, a wynik brutto został zmniejszony w porównaniu z 2008 r. i wyliczono go na minus 173 mln zł. Za 2008 r. strata netto sięgnęła 732,7 mln zł; a brutto 733,5 mln zł. Strata całej grupy LOT wyniosła w 2009 r. ok. 93 mln zł, rok wcześniej było to ponad 706 mln zł.
  Pod koniec maja 2009 r. Skarb Państwa i Towarzystwo Finansowe Silesia przejęły pełną kontrolę nad PLL LOT; w rękach pracowników jest 6,93 proc. akcji spółki.(PAP)
  UL986, UP861, UP733, UN869, LASIS-DIBED

 10. #10
  jas
  jas jest nieaktywny

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA

  Domyślnie "Nieporozumienie"

  Znów ktoś wypuścił "madialny balon"
  Z najnowszych informacji wynika, że wobec braku porozumienia, piloci od jutra zaostrzają formę protestu. Na razie jest to założenie kamizelek z nadrukami dotyczącymi protesu. Zapewne w najbliższym czasie zapadnie decyzja o strajku

 11. #11

  Dołączył
  Mar 2009

  Domyślnie

  Ktoś powinien o tym nakręcić czeską komedię.

 12. #12
  jas
  jas jest nieaktywny

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA

  Domyślnie

  To nie "czeska komedia" to taktyka prowadzenia rozmów przez Zarząd. Niemniej rozmowy nie zostały wcale zerwane, dalej mają trwać negocjacje. I mam wrażenie, że żadnej ze stron nie zależy na doprowadzeniu do strajku. I moim zdaniem w najbliższym czasie dojdzie do kompromisu, pozwalającego uniknąć strajku.
  Pozdrawiam
  jas

 13. #13
  ModTeam
  Awatar egon.olsen

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA
  Wpisów
  46

  Domyślnie

  Jest dokładnie tak, jak napisał jas. Ktoś się pospieszył z wysłaniem depeszy do PAP, podczas gdy ze strony związkowej pojawiły się nowe żądania, które uniemożliwiły podpisanie dokumentu. I od jutra w ramach zaostrzenia protestu załogi kokpitowe będą nosiły kamizelki odblaskowe.
  Pozdrawiam
  Krzysztof Moczulski


 14. #14
  jas
  jas jest nieaktywny

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA

  Domyślnie

  Nie było żadnych nowych żadań, tylko te "stare" wobec których było najwiecej oporów z każdej strony, ale miejmy nadzieję, ze prozumienie jest bliskie.
  To chyba tylko "sprawy ambicjonalne" Zarządu LOT. Trzeba się "rakiem" wycofywać z absurdów...
  Zawarcie porozumienia prognozuję na najbliższe dwa, trzy dni. Miejmy nadzieję, że z korzyścią tak dla LOT, jak i pracowników...
  Pozdrawiam
  jas

 15. #15
  ModTeam
  Awatar egon.olsen

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA
  Wpisów
  46

  Domyślnie

  Zdecydowanie też mam taką nadzieję. I również mam nadzieję, że podobne porozumienie Zarząd zawrze z ZZPP.
  Pozdrawiam
  Krzysztof Moczulski


 16. #16
  Awatar tango

  Dołączył
  Jun 2009
  Mieszka w
  Piaseczno

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez egon.olsen Zobacz posta
  Zdecydowanie też mam taką nadzieję. I również mam nadzieję, że podobne porozumienie Zarząd zawrze z ZZPP.
  Walne Zebranie ZZPK odrzuciło parafowane porozumienie .
  Pozdrawiam serdecznie,

  tango

 17. #17
  ModTeam
  Awatar egon.olsen

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA
  Wpisów
  46

  Domyślnie

  Dzisiaj było to walne zwołane nadzwyczajnie jakoś?
  Pozdrawiam
  Krzysztof Moczulski


 18. #18
  Awatar tango

  Dołączył
  Jun 2009
  Mieszka w
  Piaseczno

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez egon.olsen Zobacz posta
  Dzisiaj było to walne zwołane nadzwyczajnie jakoś?
  Wczoraj.
  Pozdrawiam serdecznie,

  tango

 19. #19
  ModTeam
  Awatar egon.olsen

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA
  Wpisów
  46

  Domyślnie

  Czyli to, o czym pisał jas i ja wcześniej. Już myślałem że znów się coś jeszcze zadziało... Domyślam się, że do końca tygodnia strony będą siedzieć i negocjować warunki ewentualnego porozumienia?
  Pozdrawiam
  Krzysztof Moczulski


 20. #20
  Awatar tango

  Dołączył
  Jun 2009
  Mieszka w
  Piaseczno

  Domyślnie


  Polecamy

  Myślę, że władze związku straciły mandat zaufania. Niech teraz najwięksi krzykacze przejmą ich obowiązki.
  Pozdrawiam serdecznie,

  tango

Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •