Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
 1. #1
  Awatar Airliner

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  Kraków, Poland.

  Domyślnie Zwolnienia w Krakowie


  Polecamy

  W dniu dzisiejszym LOT wypowiedział umowy 20 stewardesom pracującym w Krakowie.
  Wiecie coś więcej na ten temat?
  Pozdrawiam, Airliner

 2. #2

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  KRK

  Domyślnie

  Wojtus!!
  Jak zwalniali w OS to nie pisales o tym....

  Zarcik

  pozdrowienia

  Filip

 3. #3
  Awatar Airliner

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  Kraków, Poland.

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez filipc Zobacz posta
  Wojtus!!
  Jak zwalniali w OS to nie pisales o tym....

  Zarcik
  Filip, nie było Was aż tak dużo.
  Ale każde zwolnienie jest przykre.
  Pozdrawiam, Airliner

 4. #4

  Dołączył
  Dec 2008
  Mieszka w
  górach

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Airliner Zobacz posta
  W dniu dzisiejszym LOT wypowiedział umowy 20 stewardesom pracującym w Krakowie.
  Załogi Atlantyckie chyba były w całości z Warszawy, więc ta dwudziestka latała na EMB? Może planują zamknąć CDG i FRA.

 5. #5

  Dołączył
  May 2010

  Domyślnie

  Za wodę też latały ale skoro likwidowany jest "Atlantyk" z KRK to stały się w tej chwili niepotrzebne :-(

 6. #6
  Awatar szerszen

  Dołączył
  Dec 2009
  Mieszka w
  WAW

  Domyślnie


  Polecamy

  Dziesięć pozwów jest już w sądzie pracy, a będzie 26. Składają je pracownice z krakowskich Balic


  Stewardesy skarżą spółkę o bezprawne wypowiedzenia. Ale to nie złamanie przepisów pracowniczych, ale zasad bezpieczeństwa przelotów może się okazać w tej sprawie najważniejsze.
  Pierwszych dziesięć stewardes otrzymało wypowiedzenia 29 września. Pięć z nich było w tzw. czasie pełnienia czynności lotniczych, przed wylotem w długie trasy. Trzy miały przed sobą dziesięciogodzinny lot do Chicago, dwie 12-godzinne rejsy na trasach europejskich.
  Kwestia kondycji
  – Jeśli „czynnik ludzki” odpowiada za dwie trzecie wypadków lotniczych, to nie wolno było dopuścić do takiej sytuacji. Dziewczyny były roztrzęsione, miały łzy w oczach, bo zrozumiały, że tak naprawdę właśnie straciły pracę. Potem musiały szybko wziąć się w garść i wsiąść do samolotów.
  – Zachowanie kierownictwa uznajemy za wyjątkowo bezmyślne i szkodliwe – mówi jedna z osób obecnych przy tym zdarzeniu. Rozmówcy proszą o zachowanie anonimowości w obawie przed kłopotami.
  Zdaniem Dariusza Szpinety, pilota instruktora, prezesa firmy lotniczej Ad Astra, stres ma podstawowe znaczenie dla zachowania poziomu bezpieczeństwa w pracy lotniczej. – Piloci i personel pokładowy mają prawo odmówić wykonania lotu i poprosić o zastępstwo, jeśli nie czują się na siłach. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego i wcale nie jest to źle widziane – mówi.
  Dyrektorka personelu pokładowego Dorota Dmuchowska, która bez zapowiedzi przyleciała z Warszawy, by wręczyć stewardesom wypowiedzenia zmieniające warunki pracy, twierdzi, że na pewno nie doszło do złamania zasad bezpieczeństwa przelotów. – Każda osoba, która tego dnia pracowała, została zapytana, czy jej stan psychofizyczny pozwala na podjęcie obowiązków. Nikt nie odmówił wykonania rejsu. Zastępstwo było przygotowane – mówi.
  Innego zdania są zarówno piloci w LOT (nie chcą ujawniać swoich danych), jak i spoza spółki. – Poinformowanie personelu, który jest już w trakcie czynności lotniczych, o ewentualnej utracie pracy, jest karygodnym postępowaniem, które nigdy nie powinno się zdarzyć. Personel musi być w pełni sprawny psychofizycznie, by reagować ze stuprocentową sprawnością w sytuacjach zagrożenia czy ewakuacji – mówi Dariusz Szpineta. – A utrata pracy, rozwód i śmierć bliskich należą do najsilniejszych czynników stresujących.
  Cięcie kosztów
  – Przyczyną wręczenia wypowiedzeń są problemy firmy, które skutkują zmianą warunków zatrudnienia – wiceszef LOT Wojciech Bańkowski podkreśla, że pracownice otrzymały wypowiedzenia warunków pracy, a nie wypowiedzenia umów o pracę. PLL Lot miał 35 mln zł straty operacyjnej za siedem miesięcy tego roku, po 2009 r. – 178 mln zł. – Ze względów ekonomicznych nie możemy utrzymywać osobnego personelu w Krakowie – to się firmie po prostu nie opłaca, choćby z tego powodu, że odpadły połączenia do Chicago – dodaje Jacek Balcer, rzecznik LOT.
  Pracownicy się z tym nie zgadzają. – Zarząd nie ma żadnych rzeczowych wyliczeń. Spółka oszczędza na nas ponad 750 tys. zł rocznie, a obecnie, przy braku połączeń atlantyckich z Krakowa, obsługując tylko połączenia europejskie z południa Polski, może zaoszczędzić prawie 600 tys. – mówią. I przedstawiają argumenty: likwidacja bazy wiąże się m.in. z dodatkowymi kosztami związanymi z przywożeniem załóg z Warszawy, pobytem w hotelach itp. Twierdzą też, że baza od dawna była fatalnie zarządzana, a wszelkie sugestie na ten temat ignorowane przez dyrekcję personelu pokładowego i dział planowania.
  Związki zawodowe nie mają złudzeń, że doszło do ewidentnego złamania przepisów prawa pracy. – Brak konsultacji z radą zakładową i związkami zawodowymi w sprawie likwidacji bazy krakowskiej jest niedopuszczalny – mówi Elwira Niemiec, przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego.
  – Nie musieliśmy konsultować indywidualnych wypowiedzeń warunków pracy ze związkami – mówi Jacek Balcer. Sąd pracy uzna, kto ma rację.
  Związek też jasno wypowiada się o zaistniałej sytuacji. – Stewardesy były zszokowane i ich stan psychofizyczny był nieodpowiedni, by czuwać nad bezpieczeństwem pasażerów – mówi przewodnicząca. – Wszystkie linie lotnicze świata kładą nacisk na bezpieczeństwo lotów i my też o tym stale słuchamy – dodaje.
  Stewardesy skarżą LOT w sądzie pracyt | rp.pl


Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •