Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
Like Tree5Likes
 • 3 Post By aaben
 • 1 Post By Ryan
 • 1 Post By jas

Wątek: LOT idzie na wojnę ze związkami. Kpt. Wrona z nich wychodzi

 1. #1

  Dołączył
  Jan 2011

  Domyślnie LOT idzie na wojnę ze związkami. Kpt. Wrona z nich wychodzi


  Polecamy

  (za TVN24)
  Awantura w LOT. Jak dowiedział się portal tvn24.pl najpierw kapitan Tadeusz Wrona rezygnuje z członkostwa w Związku Zawodowym Personelu Pokładowego, potem jego szefowa zostaje zwolniona z pracy. Przeciwko szefowej innej organizacji pracowniczej: Związku Zawodowego Pilotów Liniowych do sądu kierowane są dwa pozwy. Obie kobiety podpisały się pod krytykującym kierownictwo spółki oświadczeniem, wydanym po awaryjnym lądowaniu Boeinga 767.
  Dwa dni po zdarzeniu na warszawskim Okęciu szefowe dwóch z siedmiu działających w LOT związków zawodowych – Elwira Niemiec, przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Joanna Modzelewska szefowa ZZ Pilotów Liniowych – wydały oświadczenie, w którym poskarżyły się na działania władz spółki. Napisały między innymi, że "przypisywanie sobie zasług Kapitana Tadeusza Wrony, członka Związku Zawodowego Pilotów Liniowych PLL LOT SA, przez zarządzających nie znajduje podstaw w rzeczywistości". Dodały, że związki nie są "traktowane poważnie", mimo iż "od kilku lat" powiadamiają polskie władze "o sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w LOT". Domagały się zwolnienia obecnego prezesa PLL LOT Marcina Piróga.

  Kpt. Wrona wychodzi. Szefowa do zwolnienia

  Na korytarzach firmy zaczęło wrzeć. Od oświadczenia szybko odcięły się dwa najważniejsze związki zawodowe w LOT. Kilka dni później z członkostwa w ZZ Pilotów Liniowych zrezygnował kpt. Tadeusz Wrona.

  Dziś – co potwierdził nam LOT – wręczono wypowiedzenie Elwirze Niemiec. Joanny Modzelewskiej władze LOT zwolnić nie mogły z prostego powodu – nigdy nie była pracownikiem spółki (pozwala na to prawo).

  Dlatego prawnicy narodowego przewoźnika przyjęli inną drogę – skierowali przeciwko niej do sądu dwa pozwy. Jeden dotyczy naruszenia dóbr osobistych spółki i zarządu, drugi – już w trybie karnym z artykułu 212 KK – pomówienia, za co grozi kara nawet dwóch lat pozbawienia wolności.

  "Jeden z wielu czynników"

  – Wydane po lądowaniu naszego boeinga oświadczenie jest tylko jednym z wielu czynników, które zmusiły nas do podjęcia tych kroków. Kluczowy jest dla nas fakt, że w naszej opinii osoby, o których mowa od wielu miesięcy działały na szkodę naszej spółki. W przypadku pani Niemiec miało to miejsce także poprzez prowadzenie działalności konkurencyjnej wobec PLL LOT, czego zgodnie z podpisaną umową robić nie mogła - mówi tvn24.pl Mariusz Skowronek, szef zespołu prawnego spółki.

  Chodzi o działalność spółki LOT AIR, spółki pracowniczej, która miała wziąć udział w prywatyzacji LOT-u. Jej współzałożycielkami są właśnie Elwira Niemiec i Joanna Modzelewska. Narodowy przewoźnik traktuje działalność firmy jako konkurencyjną i wrogą.

  Działaczki: to próba zastraszenia Działanie kierownictwa LOT interpretuję jednoznacznie jako próbę odebrania mi pracy za działalność związkową. To jest niezgodne z prawem. O sprawie poinformowany już został OPZZ, a w przypadku zwolnienia powiadomimy także organizacje międzynarodowe, w tym Międzynarodową Organizację Pracy. Elwira Niemiec
  Działaczki zgodnie twierdzą, że podjęte wobec nich działania to próba zastraszenia.

  – Działanie kierownictwa LOT interpretuję jednoznacznie jako próbę odebrania mi pracy za działalność związkową. To jest niezgodne z prawem. O sprawie poinformowany już został OPZZ, a w przypadku zwolnienia powiadomimy także organizacje międzynarodowe, w tym Międzynarodową Organizację Pracy – mówiła jeszcze we wtorek w rozmowie z nami Elwira Niemiec. W czwartek po południu, po tym jak wręczono jej wymówienie, nie chciała się wypowiadać.

 2. #2

  Dołączył
  Mar 2009

  Domyślnie

  Jak dzieci...
  ivanek, szymonk2 and macieju like this.

 3. #3

  Dołączył
  Apr 2010
  Mieszka w
  EPWR

  Domyślnie

  "proszę pani a on mi zabrał kredki"
  szymonk2 likes this.

 4. #4

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  GDN

  Domyślnie

  Myślę, ze tym razem zarząd LO będzie mógł dosc skutecznie zadziałac, bo te dwa związki strzeliły sobie w stopę tym oswiadczeniem - własnie dlatego, ze jak widac nie poparła ich reszta pracowników. A jesli zarząd będzie miał sprzymierzenca (a przynajmniej nie bedzie miec wroga) w części załogi to ta pani Niemiec straci główny argument (ze jest represjonowana działajac w imieniu załogi).
  A tak juz zupełnie swoją drogą, pomijajac kwestie prawne, to chore aby musiec zatrudniac kogos kto tworzy spółkę z jawnym załozeniem ze przejmie majątek pracodawcy i w żadnej prywatnej spółce to by nie przeszło.

 5. #5
  jas
  jas jest nieaktywny

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA

  Domyślnie

  Kpt T.Wrona nigdy nie był członkiem Związku Pracowników Personelu Pokładowego, bo to związek zawodowy stewardes. Jak widać, TVN jest jednak wciąż instytucją medialną typu "pożal się Boże", aby to delikatnie ująć T.Wrona należał do niszowego Związku Zawodowego Pilotów Liniowych grupujących niektórych pilotów B767. I tak, jak tu powiedziano te związki ZZPK i ZZPL "strzelały sobie w stopy" od dłuższego czasu i T.Wrona miał tego w końcu dosyć. A Elwira Nimiec wraz z przewodniczącym Solidarności, Malczewskim od wielu lat pracowała sobie na takie decyzje Zarządu. Nie twierdzę jednak, że w wielu sprawach nie mieli racji, rzecz jednak jest w sposobie przedstawiania swoich racji...Bo moim zdaniem, tak działania jak i oświadczenia tych związków są w żadnym razie, nie do przyjęcia przez pozostałych pracowników LOT..
  olekorlo likes this.

 6. #6

  Dołączył
  Jun 2007
  Mieszka w
  Poznań/Mosina

  Domyślnie

  Zawsze to dobra okazja, żeby dołożyć związkom. Trzeba wykorzystywać każdą szansę na to, żeby z nimi walczyć i może w przyszłości (takie marzenie) zlikwidować ten komunistyczny relikt w ogóle. Nie tylko w Locie z resztą. BRAWO!!!

 7. #7
  CRC
  CRC jest nieaktywny
  Awatar CRC

  Dołączył
  Jun 2012
  Mieszka w
  urodzony na Rakowcu

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez JosePL Zobacz posta
  Zawsze to dobra okazja, żeby dołożyć związkom. Trzeba wykorzystywać każdą szansę na to, żeby z nimi walczyć i może w przyszłości (takie marzenie) zlikwidować ten komunistyczny relikt w ogóle. Nie tylko w Locie z resztą. BRAWO!!!
  Biedny bo głupi .Głupi,bo biedny...

 8. #8
  Awatar Stampa

  Dołączył
  Feb 2009

  Domyślnie

  Związki zawodowe w LOCIE mają wyjątkowo długą listę grzechów i zasług w przyczynieniu się do dzisiejszego kryzysu. Również te pozostałe związki. Ale jednak mimo to, smutno mi kiedy Zarząd umie rozmawiać ze swoimi pracownikami jedynie w sądzie.
  St.

 9. #9

  Dołączył
  Oct 2009
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie


  Polecamy

  Idealny czas na takie ruchy, kiedy bardzo dużo stewardes jest na urlopach.


Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •