Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 45
Like Tree84Likes

Wątek: TATL do Am. Płd - dlaczego nie?

 1. #1
  ModTeam
  Awatar STYRO

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPRZ/RZE

  Domyślnie TATL do Am. Płd - dlaczego nie?


  Polecamy

  Jak niektórzy z Was wiedzą, w Brazylii, w okolicach Kurytyby znajduje się największa na świecie polonijna społeczność po Chicago. Podobnie jest w Argentynie. Dzisiaj wpadł mi w ręce filmik z YT, który zachęcił mnie do wysmarowania moich przemyśleń na ten temat Co jakiś czas na tym forum pojawiają się posty, że LOT powinien latać do Brazylii i do Argentyny, bo tam żyją miliony Polaków itd. I za każdym razem uważam, że to poroniony pomysł. Dlaczego nie? Już tłumaczę - ale najpierw filmik:  Zaskakujący, wzruszający, ale smutny. Zobaczcie jedną z ostatnich scen, kiedy zapytano tych starszych już ludzi kto z nich był w Polsce.

  Polonia brazylijska zdecydowanie różni się od tej z USA, nie ma takiego kontaktu z Polska jak ta amerykańska, nie była zasilana nowymi potokami emigrantów, nie jeździ do Polski, Polska to dla nich taki folklor. Inaczej niż w Stanach, w Brazylii w 1938 roku zamknięto wszystkie szkoły polskie i zakazano mówienia po polsku. Ponoć wzięło sie to z tego, że kolonie polskie, ukraińskie czy niemieckie tak rosły w siłę, że rząd bał się, że będą się chciały odłączyć i utworzyć własne państwa.

  W 1938 roku prezydent Getúlio Vargas rozpoczął proces nacjonalizacji. Zamykane były szkoły, w których językiem wykładowym był język inny niż portugalski, zakazywano używać języków imigrantów. Spowodowało to wielkie szkody, kolejne pokolenia polskich emigrantów utraciły kontakt z Polską.

  Po wojnie w Polsce spadło zainteresowanie sprawami Polonii, także brazylijskiej. W Brazylii Polska była postrzegana jako kraj zniszczony wojną, nie interesujący się diasporą. Przedstawiciele Polonii dalej tracili kontakt z Polską, zanikł zwyczaj czytania po polsku i zainteresowania biegiem wydarzeń w Polsce.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Polonia_w_Brazylii

  No i jeszcze jedna kwestia. Polonia brazylijska jeśli porównać ją do tej z Ameryki Północnej jest biedna, żyją z dnia na dzień i nie pozwolą sobie na odwiedziny w Polsce raz na kilka lat. Inna sprawa, że najczęściej oni już tej rodziny w Polsce nie mają.

  W Rzeszowie odbywa się Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych - w tym roku specjalna edycja z okazji 50-lecia, w lipcu - polecam każdemu. Przyjeżdżają też zespoły z Argentyny, częściej z Brazylii. I uwierzcie mi, że tam po polsku mówią 2-3 osoby, reszta ni w ząb. Związki z Polską to taniec, wódka i kościół. Oni się Polską nie interesują zupełnie - świadczy o tym banalne pytanie o aktualność, kto jest premierem Polski. Nie wiedzą...
  Podobnie jak z Argentyną - wiecie, że twórca najbardziej znanej Yerba Mate "Amanda" był Polakiem? Niezły życiorys. No, wracając do tematu - od kilku lat siedzę na argentyńskiej stronie dla potomków Polaków w Argentynie. I tam - podobnie jak w Brazylii - mało kto mówi po polsku, wielu osobom myli sie ukraiński z polskim, ostatnio jakas stara Argentynka chciała mnie polskiego uczyć i przekonywała mnie, że dieduszka to po polsku dziadek bo u niej się tak mówiło. Średnia wieku na tej grupie liczącej 2200 osób to 50+, u większości rodzice mówili w domu po hiszpańsku, ich dzieci i wnuki często wstydzili sie przyznać do polskości, gdyż Polacy to byli często prości niepiśmienni ludzie, a słowo "polaca" z czasem zaczęło być synonimem prostytutki czy to w ARG czy w BRA. Dzisiaj młodzi ludzie, którzy starają sie obywatelstwo nie interesują się Polską tylko polskim paszportem, dzięki któremu mogą pracować legalnie w Hiszpanii czy we Włoszech.

  Dlatego sądzę, że przykładowa trasa WAW - Kurytyba czy Buenos Aires ma taki sam sens jak trasa do Kano w Nigerii czy innego RPA. Zapraszam do dyskusji. :P
  Ostatnio edytowane przez STYRO ; 31-03-2019 o 17:13
  Pozdrawiam
  STYRO

  LOS SUAVES - już nie pójdę na taki koncert ...

 2. #2

  Dołączył
  Jan 2017

  Domyślnie

  Potwierdzam.

  Rodzina babci z kieleckiego mieszka w Brazylii, fala z 1905.

  Nie byli nigdy w PL od kiedy wyjechali, ostatnie listy po polsku w okolicach końca stanu wojennego, później ostatnie osoby piszące po polsku umarły.

  Ale kilka lat temu wujek mieszkający na resztowce po babci zeznał że przyszedł list po angielsku, i tam jakiś sympatyczny "murzynek" próbował nawiązać kontakt z rodziną z Polski. nazwisko się zgadzało.

  I tak jak w stanie wojennym oni przysyłali kasę na ci tak teraz wujek włożył metryki i 200$ do koperty...
  STYRO, tartal, myszygon and 1 others like this.

 3. #3

  Dołączył
  Nov 2016
  Mieszka w
  Rzeszów

  Domyślnie

  Odnośnie obaw ówczesnego prezydenta nie były takie wyimaginowane. Jak Niemcy hitlerowskie zaczęły kierować roszczenia terytorialne względem Czechosłowacji, pan Bata, ten od butów, wysunął propozycję, aby Czesi i Słowacy sprzedali wszystko i utworzyli państwo w Patagonii robiąc tym samym miejsce dla Niemiaszków. Niekoniecznie pomysł się spodobał w Argentynie. Wiadomość również dotarła do sąsiednich krajów, w tym do Brazylii
  Mam rodzinę właśnie w Argentynie. Mój dziadek sam tam pojechał, ściągnął jednego syna, a mojego wujka. W roku 1939 miał ściągnąć całą rodzinę, ale się nie udało. Nikt z mojego kuzynostwa nie zna języka polskiego. Jedynie znają swoje pochodzenie i posyłają wnuki do przedszkola i szkoły prowadzonej przez polskie siostry zakonne. I tyle z kultywowania tradycji.
  STYRO likes this.

 4. #4

  Dołączył
  Jul 2017

  Domyślnie

  Liga Morska i Kolonialna również na poważnie rozważała przekształcenie obszarów Parany w polską kolonię i oderwanie jej od Brazylii. Kupiono nawet działki dla polskich kolonistów, których niestety było za mało, żeby plan się udał.

 5. #5

  Dołączył
  Feb 2007

  Domyślnie

  Warszawa to jeden z najdalej położonych od Ameryki Południowej portów Europy, nie sądzę, aby się to opłacało...

  Umówmy się, to nie jest to miejsce na globie, w którym się robi duże pieniądze.

 6. #6
  Awatar alien

  Dołączył
  Oct 2008
  Mieszka w
  3M

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Stoarn Zobacz posta
  ... to nie jest to miejsce na globie, w którym się robi duże pieniądze.
  Powiedzmy nieco inaczej - są tam miejsca, w których robi się naprawdę duże pieniądze (choćby Săo Paulo jako pierwsze skojarzenie). Ale niekoniecznie na zasadzie, że przyjeżdża nie wiadomo kto nie wiadomo skąd i zaczyna tam te pieniądze robić.
  SWISSboi, STYRO, Witold212 and 1 others like this.
  For every solution there is a problem.

 7. #7

  Dołączył
  Apr 2017

  Domyślnie

  Z ciekawości sprawdziłem grupę LH - do Rio (GIG) i Buenos (EZE) lata LH z FRA i Edelweiss z ZRH - czyli nawet nie duży Swiss. Do Sao Paulo (GRU) LH i LX. I nikt więcej z grupy LH. To chyba dobrze pokazuje że nie jest to najlepszy kierunek - w szczególności dla mniejszej linii jaką jest LO z ograniczonym feed-em. Lepiej skupić się na północnej Ameryce i dalszej Azji - tam jest co robić.
  STYRO and Mateusz Janiec like this.

 8. #8
  ModTeam
  Awatar frik

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPBC/EPWA/EPMM

  Domyślnie

  Do tego trzeba pamiętać, że z WAW do GIG (najkrótsza trasa z trójki EZE, GIG, SAO) jest o 1000km dalej niż WAW-SIN i 600km dalej niż WAW-LAX. EZE to kolejne 2000km dalej.
  mpg774 likes this.
  Quidquid latine dictum sit, videtur sapiens.


 9. #9
  Awatar kaspric

  Dołączył
  May 2012

  Domyślnie

  Trochę w temacie był miesiąc temu taki art. https://praca.interia.pl/news-sprowa...ii,nId,2856239 (nawet się zastanawiałem, czy go nie wkleić, ale nie było jeszcze tego tematu).

  Powiem tak - jeśli byłby jakiś państwowy "program odnowienia relacji z Polonią", chęci sprowadzenia jej części jako imigrantów zarobkowych, a jego częścią byłoby finansowanie połączeń z Kurytybą - droga wolna . Inaczej LOT niech się skupia na wschodzie i Am. Płn.

 10. #10
  ModTeam
  Awatar STYRO

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPRZ/RZE

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez kaspric Zobacz posta
  Powiem tak - jeśli byłby jakiś państwowy "program odnowienia relacji z Polonią", chęci sprowadzenia jej części jako imigrantów zarobkowych, a jego częścią byłoby finansowanie połączeń z Kurytybą - droga wolna
  To nie ma prawa się udać, daremny trud. Co oni mieliby robić bez języka? Rowy kopać?

  Poza tym - z całym szacunkiem dla Polonusów z Am. Płd. - dużo bardziej bliżsi kulturowo i mentalnie są nam Ukraińcy, którzy już zaczynają być sola w oku dla tych tfu... patriotów wyklętych. Przecież jak przyjedzie taki Polak z Brazylii o ciemniejszej skórze, bez języka to doświadczy czym jest ta słynna gościnność prawdziwych Polaków z kotwicą powstańczą na tatuażu. I wieść się rozniesie, że jesteśmy rasistami.

  Jedyne co mogłoby ich do Polski przyciągnąć to bezpieczeństwo, z tym w Am. Płd. jest tragicznie. I to oni podkreślają, niecały rok temu do Polski przyjechała znajoma Argentynka (biała), której rodzina wyjechała z Brzozowa na Podkarpaciu do ARG (dobrze że ona nie czyta tego i nie rozumie polskiego bo by mnie zabiła za pisanie o niej per Argentynka :P). I ona mieszka sobie w Brzozowie i bardzo sobie chwali to, że może wieczorem iść przez miasto z telefonem w kieszeni i nikt jej nie napadnie. Ale to jedyny plus życia w tym smutnym kraju. To czego im najbardziej brakuje to brak światła słonecznego (od października do kwietnia to można ześwirować), sztywni smutni ludzie i paru innych rzeczy.

  Taki program nie ma sensu.
  Pozdrawiam
  STYRO

  LOS SUAVES - już nie pójdę na taki koncert ...

 11. #11
  Zbanowany
  Dołączył
  Mar 2019

  Domyślnie

  Czy wątek WAW - SYDnej też tutaj znajdziemy czy w forum prostych pytań?

  Zakładanie wątku i przeczenie sobie jakoś inaczej wyobrażałem sobie poważne forum lotnicze.

  Pozdrawiam

 12. #12
  ModTeam
  Awatar STYRO

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPRZ/RZE

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez kaminSKY Zobacz posta
  Czy wątek WAW - SYDnej też tutaj znajdziemy czy w forum prostych pytań?
  Maść, mam dla Ciebie maść!


  Cytat Zamieszczone przez kaminSKY Zobacz posta
  Zakładanie wątku i przeczenie sobie
  Przeczenie? W którym miejscu?
  Pozdrawiam
  STYRO

  LOS SUAVES - już nie pójdę na taki koncert ...

 13. #13
  Zbanowany
  Dołączył
  Mar 2019

  Domyślnie

  Jaką to maść chcesz mi użyczyć? CRISCO?

 14. #14
  ModTeam
  Awatar STYRO

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPRZ/RZE

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez kaminSKY Zobacz posta
  Jaką to maść chcesz mi użyczyć?
  Przeciwbólową.

  Ponawiam pytanie - gdzie tu jest przeczenie?

  Parę razy w wątkach o 787 i TATL kilku forumowiczów pisało o tym, że takie loty nasz narodowy powinien uskutecznić. Ja napisałem - moim subiektywnym zdaniem - dlaczego nie powinien tam latać, dlaczego nie ma to sensu. Nie mam pojęcia do czego chcesz się przyczepić.
  maciass likes this.
  Pozdrawiam
  STYRO

  LOS SUAVES - już nie pójdę na taki koncert ...

 15. #15

  Dołączył
  Apr 2017

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez kaminSKY Zobacz posta
  Czy wątek WAW - SYDnej też tutaj znajdziemy
  Jak już zacząłeś - to jaki uważacie LO powinien kupić samolot na bezpośrednie WAW - SYD ?

 16. #16
  Awatar PolishAir42

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Ft. Lauderdale/Miami, FL - USA
  Wpisów
  110

  Domyślnie

  Mi sie z MIA nie chce leciec do EZE bo za daleko...a co dopiero z WAW...masakra.
  Ostatnio w Blogu: Easy in AUA

  Pics - www.nonreving.com


 17. #17

  Dołączył
  May 2012
  Mieszka w
  Wrocław

  Domyślnie

  Może sensowne byłyby współpraca i szerokie codeshares z Avianką WAW-LHR/MAD/BCN-Ameryka Płd., reszta to mrzonki.

 18. #18
  Zbanowany
  Dołączył
  Mar 2019

  Domyślnie

  Najsensowniejsza wydaje się zawsze najkrótsza droga czyli np GRU via MXP czyli LATAM LOT
  LhR ma na tyle dobre obłożone że wrzucanie tam tranzytow do np Brazylii było by na szkodę p2p.
  LhR ma potencjał na 737 MAX 10 i 230 pasażerów zwłaszcza jak ograniczenia slotów w Londynie są.

  Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 19. #19
  Awatar kaspric

  Dołączył
  May 2012

  Domyślnie

  @Styro: rzuciłeś temat "LOT do Am.Płd.", to podałem warunki brzegowe DLA LOT (kroplówka). Nic więcej. Nie wnikam w sens takiej operacji, bo nie to jest tutaj tematem.

  Natomiast co do całego Twojego wpisu o "patriotach wyklętych", "smutnym kraju", "sztywnych smutnych ludziach" - puknij się z takim myśleniem i odstaw, co czytasz.

 20. #20
  Zbanowany
  Dołączył
  Mar 2019

  Domyślnie


  Polecamy

  reasumując wątek już kiedyś poruszany i udowodniono w nim że troche to słabo to biznesowo wygląda
  Niestety większość osób albo zablokowana tudzież forum opuściła, więc to takie odgrzewanie kotleta
  mcxmcx likes this.

Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •