Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
 1. #1
  Awatar Zelazny

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  KRK

  Domyślnie Lufthansa może kupić linie SAS


  Polecamy

  Dotknięte poważnym kryzysem skandynawskie linie lotnicze SAS mogą zostać kupione przez niemiecką Lufthansę - twierdzą media w krajach skandynawskich


  Niedawne spadki cen akcji SAS na giełdach uległy nagle zahamowaniu, a w piątek niespodziewanie wstrzymano obrót nimi. Stało się to za sprawą nieoficjalnego sygnału, że zjawił się kupiec zainteresowany SAS-em i jest to Lufthansa.

  SAS borykał się od wielu miesięcy z problemami ekonomicznymi i organizacyjnymi. Spowodowały to skoki cen paliwa, strajki personelu linii oraz pracowników skandynawskich portów lotniczych, a także sierpniowa katastrofa w Madrycie samolotu spółki Spanair, należącej do SAS.

  Kierownictwo SAS starało się poprawić sytuację m.in. przez programy oszczędnościowe przewidujące zmniejszenie kosztów o ponad 292 mln euro rocznie oraz zwolnienie ok. 2500 osób. Zamiary te nie zostały w pełni zrealizowane.

  Według obserwatorów pierwsze rozmowy między SAS a Lufthansą podjęto już przed rokiem. Ale wówczas Niemcy wycofali się w obawie m.in. przed bardzo silnymi związkami zawodowymi w skandynawskich liniach.

  Nie jest jasne co spowodowało, że ponownie Lufthansa i SAS rozpoczęły negocjacje. Według ekspertów, kłopoty skandynawskich linii wzrosły i kierownictwo SAS prawdopodobnie poszło na duże ustępstwa.

  W takiej sytuacji będzie łatwiej też przekonać rząd Szwecji, do którego należy 21,4 proc. udziałów w SAS, by zgodził się na ich sprzedaż i prywatyzację spółki. Trudniej będzie z rządami Norwegii i Danii posiadającymi po 14,3 proc. akcji i które nigdy wcześniej nie myślały o ich sprzedaży.
  PAP

 2. #2

  Dołączył
  May 2008
  Mieszka w
  WAW

  Domyślnie

  To oznaczałoby również, że za jednym zamachem Lufthansa przejęłaby tanio oprócz SAS-u też BMI i Spanair, a dzięki temu dodała do siatki nie jeden hub a 3.

  Ale zintegrować to i jednocześnie Brussels Airlines oraz potencjalnie Austrian Airlines, to byłoby dopiero potężne wyzwanie. Nawet LH może mieć problemy z trawieniem.

 3. #3
  ModTeam
  Awatar egon.olsen

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA
  Wpisów
  46

  Domyślnie

  no tutaj to Komisja Europejska może mieć poważne obiekcje bo zajdzie możliwość zaistnienia kartelu.
  Pozdrawiam
  Krzysztof Moczulski


 4. #4

  Dołączył
  Feb 2007

  Domyślnie

  SAS zamierza, oprócz Spanair'a, pozbyć się także udziałów w Air Baltic i Estonian, bo ani Łotwa ani Estonia nie chcą swych udziałów odsprzedać, a mieć 49 procent udziałów z małym okładem to się średnio SASowi opłaca.

  Gdyby Lufthansa przejęła biznes, to na bank zamknęła by Spanair'a. SAS na gwałt potrzebuje coś co zastąpi te dziesiątki starych MD-ków i Spanair to chyba jedyne źródło, skąd by trochę A320 można wziąć. Zresztą uporządkować sam SAS, w którym lata prawie wszystko w różnych układach siedzeń, będzie ciężko...

 5. #5

  Dołączył
  May 2008
  Mieszka w
  WAW

  Domyślnie

  Gdyby LOT był normalną firmą, to taki Air Baltic by mu świetnie pasował.

 6. #6

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  '

  Domyślnie

  Ale jak to sie ma do tego, ze teraz SAS jest chyba podzielony (lub ma byc) na SAS Norge, Dania itd ? Czy da rade kupic tylko SAS norweski i np. szwedzki? Stoarn jak to tam jest?

  KS
  Deluxe Limited Edition with Bonus Track & DVD

 7. #7

  Dołączył
  Feb 2007

  Domyślnie

  SAS Norge się oddzielił formalnie już wcześniej (BU/CNO). SAS Sverige, Danmark i International (longhaule) są też podzielone, ale latają obecnie pod jednym kodem SK/SAS, ale od stycznia i kody ICAO mają być różne, ponoć ułatwi to Szwecji i Danii sprawowanie kontroli nad maszynami. Nie wiadomo, gdzie będzie zarejestrowany International. Aha: to czy samolot ma norweską, czy szwedzką czy duńską rejestrację, nie jest powiązane z przynależnością do dywizji. Większość samolotów jest pod regiem LN, bo szwedzkie prawo nie przewidywało leasingu zwrotnego, poza tym chyba formalia norweskie są najbardziej przyjazne przedsiębiorcom.

  Scenariusz możliwy jest że grupa będzie sprzedana cała, albo częściami.

  Ten drugi wariant jest na rękę Duńczykom, bo w dalszym ciągu rozkłady będą układane pod Kopenhagą, która byłaby głównym hubem SASu także pod Lufthansą.

  Szwedzi natomiast mają podobne położenie jak my: zakup przez Lufthansę nijak nie przyczyni się do rozwoju Sztokholmu ani do rozwoju linii.

  W prezencie dla Witka Z artykuł z dzisiejszego Dagens Nyheter W gazecie piszą to co i my wiemy: LH zarabia na kierunkach dalekich lub nietypowych i w przypadku zakupu SAS SE konieczne byłyby tylko cięcia nierentownych połączeń ze Sztokholmu (czyli większości). Rolę hubu dla północy spełniałaby Kopenhaga, wszędzie indziej latałoby się przez CPH albo Niemcy.

  Moim zdaniem najoptymalniejsze byłoby, gdyby SAS SE zakupił Finnair, wtedy Sztokholm rozwinąłby skrzydła i byłby dla transatlantyków tym czym Helsinki dla Dalekiego Wschodu. Problem w tym, że Szwecja dostała w przydziale najokropniejszą flotę - większość to stare, najstarsze MD-82, nowsze 736 które w układzie 103 pax są chyba najbardziej nieekonomicznymi maszynami swej klasy na niebie, i na okrasę 4 738. Finnair powiedział, że zależy mu na rynku, ale nie na linii z tak przestarzałą flotą...

  Norwegia za to kocha Lufthansę, bo pozycji SAS Norge i tak nikt nie zmieni - Norwegowie zbijają kasę na krajówkach które na wieki będą niezbędne... A to, że droga linia, to w tym kraju nie ma znaczenia. Ważne byle wygodna, a LH na pewno poprawiłaby jakość usług...

 8. #8

  Dołączył
  Feb 2007

  Domyślnie

  A tymczasem kilka godzin temu na duńskim portalu Erhverv Pa Netet ukazał się artykuł o 145-stronicowym raporcie "Lotnictwo w Skandynawii - wartość i znaczenie", który grupa SAS zleciła pod koniec 2004 roku firmie Cowi.

  Z raportu wynika, że na baknructwie całego SASu Skandynawia straciłaby 2,2 miliardy SEK (ok. 800 milionów złotych) w ciągu roku.

  Za to przy zakupie SASu przez wielkiego europejskiego gracza aż 2 miliardy SEK w ciągu roku, z czego 900 milionów straciłaby sama Dania.

  SAS ponoć podtrzymuje, że wiele z raportu nie straciło na aktualności.

  Kopenhaga uważa się za potencjalnie najbardziej poszkodowaną, bo straci większość połączeń, które obecnie ma (większość przynosi straty i służy pasażerom tranzytowym) i dominującą pozycję na północy.

  Jakkolwiek oceniać by aktualność raportu w świetle wypadków Dashowo-Spanairowych i wolnego procesu odmładzania floty i cięcia kosztów, to widać, że jest kolejny kraj który przestał uważać Lufthansę za wybawcę...

 9. #9

  Dołączył
  Feb 2007

  Domyślnie

  Znowu z Danii news, z poratlu Takeoff.dk

  Szef kopenhaskiego lotniska jest bardzo niechętny sprzedaży SASu i apeluje do rządu, żeby przy ew. sprzedaży zawrzeć zobowiązanie nabywcy do utrzymywania i rozwijania konkretnej siatki połączeń z Kopenhagi...

  Rozumiem go, bo Kastrup na stratnej działalności SASu zarabia krocie. Nie płacą przecież ani za paliwo, ani za stewardessy.

  Czasem być może opłaca się w ramach państwa utrzymywać coś niedochodowego, jeśli dzięki temu można mieć większe dochody z działalności powiązanych

 10. #10

  Dołączył
  Feb 2007

  Domyślnie

  SAS Grupa straciła w trzecim kwartale 1,7 miliarda SEk (ok. 600 mln PLN). To m. in. skutek katastrofy sierpniowej, ale jest niewesoło jak by nie patrzeć. Na zimę zaparkowali 33 maszyny...

 11. #11

  Dołączył
  Jun 2008
  Mieszka w
  EPWR

  Domyślnie

  Stoarn, orientujesz się może czy podana tu flota SAS jest aktualna?
  http://www.flysas.com/en/About-SAS/SAS-fleet2/
  Pozdrawiam serdecznie

 12. #12
  Awatar michalek

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Sztokholm

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Stoarn
  SAS Grupa straciła w trzecim kwartale 1,7 miliarda SEk (ok. 600 mln PLN). To m. in. skutek katastrofy sierpniowej, ale jest niewesoło jak by nie patrzeć. Na zimę zaparkowali 33 maszyny...
  Nie prawda, grupa SAS zrobila ZYSK 100 milionow SEK (ok 35 mln pln) w Q3-2008...

  http://se.yhp.waymaker.net/sasgroup/....asp?id=175052

  Key ratios from the SAS Group's third-quarter report today:

  · Earnings before nonrecurring items for the third quarter amounted to MSEK 101 (553), a decline of MSEK 452.
  A koszty katastrofy tez mniewiecej 100 milionow SEK.

 13. #13

  Dołączył
  Feb 2007

  Domyślnie

  Nigdzie nie ma żadnej strony na której podana byłaby poprawnie cała flota grupy SAS. Najbliżsi prawdzie wydają się być ch-aviation.ch

  Tak więc stan na dziś:

  SAS Norge 6*F50, 13*738, 17*73G, 13*736, 13*735, 4*734

  SAS Sverige 15*736, 3*738, 16*M82

  SAS Danmark 8*321, 4*319, 2*M81, 20*M82, 6*M87

  SAS International 7*343, 4*333

  Blue1 5*M90, 1*AR1, 5*AR8

  Air Baltic 2*752, 6*733, 10*735, 8*F50

  Estonian Air 2*733, 4*735, 2*SF3

  Wideroe 18*DH1, 7*DH3, 4*DH4

  Spanair 5*321, 19*320, 4*717, 7*M82, 11*M83, 13*M87

  Bez wet-lease.

  Na zamówieniu są 2 738 dla BU, 15 (? tego nie jestem pewien, było 10, ale zdecydowali się na więcej) CR9 dla SK DK, 3 CR9 dla OV, 4 DH4 dla WF i 7 dla BT. Są jeszcze opcje na Bombardiery.

 14. #14

  Dołączył
  Jun 2008
  Mieszka w
  EPWR

  Domyślnie

  Dzięki (za link też, będę korzystał w przyszłości)
  Pozdrawiam

 15. #15

  Dołączył
  Feb 2007

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez michalek
  Cytat Zamieszczone przez Stoarn
  SAS Grupa straciła w trzecim kwartale 1,7 miliarda SEk (ok. 600 mln PLN). To m. in. skutek katastrofy sierpniowej, ale jest niewesoło jak by nie patrzeć. Na zimę zaparkowali 33 maszyny...
  Nie prawda, grupa SAS zrobila ZYSK 100 miljonow SEK (ok 35 mln pln) w Q3-2008...
  Huh, w tutejszym radiu mówili o stracie, a w norweskich wiadomościach o deficycie

  Czyli znaczy Norwegowie rację mieli...

 16. #16
  Awatar michalek

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Sztokholm

  Domyślnie

  Zamiast radia lub aftonbladet mozna isc do zródla (FLYSAS.COM) i dowiedziec sie calej prawdy.

  ORT !

 17. #17

  Dołączył
  Feb 2007

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez michalek
  Zamiast radia lub aftonbladet mozna isc do zrudla (FLYSAS.COM) i dowiedziec sie calej prawdy.
  Ja nie czytam Aftonbladet tylko DN :> Wyniki sa podobno i tak duzo gorsze niz mialybyc (wedle Norwegii) i w dalszym ciagu podtrzymywany jest chec sprzedazy SASu

 18. #18

  Dołączył
  Feb 2007

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez michalek

  Nie prawda, grupa SAS zrobila ZYSK 100 miljonow SEK (ok 35 mln pln) w Q3-2008...

  http://se.yhp.waymaker.net/sasgroup/....asp?id=175052

  Key ratios from the SAS Group's third-quarter report today:

  · Earnings before nonrecurring items for the third quarter amounted to MSEK 101 (553), a decline of MSEK 452.
  A koszty katastrofy tez mniewiecej 100 miljonow SEK.
  http://www.sasgroup.net/SASGROUP_IR/...nt/3q08eng.pdf

  Strona 2 - strata za 3 kwartal 2.0 miliarda SEK, strata za 12 miesiecy do Wrzesnia 08 4.2 miliarda SEK.

 19. #19

  Dołączył
  Feb 2007

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez michalek
  Zamiast radia lub aftonbladet mozna isc do zródla (FLYSAS.COM) i dowiedziec sie calej prawdy.

  ORT !
  To jaka jest w końcu cała prawda??

 20. #20

  Dołączył
  Feb 2007

  Domyślnie


  Polecamy

  W Suddeutsche Zeitung podobno piszą, że w związku z fatalnymi wynikami SASu za 3 kwartał Lufthansa już nie jest zainteresowana zakupem akcji SASu.

  http://e24.no/boers-og-finans/article2762838.ece

Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •