Pierwszy dzień Konferencji Airports zgromadził kluczowych przedstawicieli portów i linii lotniczych. W Hotelu Courtyard by Marriott trwa dyskusja na temat relacji i rozwiązań możliwych do realizacji w czasie kryzysu. Podczas wieczornej Gali branża zostanie wyróżniona Nagrodami Awionetki 2009. Obniżenie opłat lotniskowych nie należy do kroków, które doprowadzą do poprawy obecnej sytuacji.

Czy niskie opłaty lotniskowe to kluczowy czynnik do sukcesu? To pytanie zadał Sebastian Gościniarek, Wicedyrektor PricewarethouseCoopers, moderator panelu.
Dla przewoźników ważne są zarówno koszty jak i serwis. -Latanie to usługa. Nie wyobrażamy sobie rozwoju bez współpracy z portem lotniczym – mówi Jarosław Nowicki z Brussels Airlines.

Linie lotnicze wołają o obniżenie kosztów w tym opłat lotniskowych, ale przecież lotniska, zwłaszcza nasze polskie borykają się z bardzo istotnym problemem znalezienia środków na inwestycje. Obniżenie opłat lotniskowych może zatem niekorzystnie wpłynąć na rozwój. Na jakie inne atrakcyjne przedsięwzięcia mogą liczyć linie lotnicze?

Włodzimierz Machczyński wyróżnia dwa modele przewoźników. Pierwszy porusza się wyłącznie w obszarze cenowym wołając o obniżenie kosztów. Drugi model jest zainteresowany uruchomieniem nowych połączeń, ale szukaj zapewnień ze strony portów, że nowa destynacja będzie rentowna. Takie zapewnienie może dać współpraca z biurami turystycznymi.

– Idziemy w kierunku stymulacji połączeń lotniczych. To bardziej racjonalne rozwiązanie. Wspieramy przewoźników w szukaniu nowych rynków i rozwijaniu ruchu. – mówi Michał Marzec, Dyrektor Generalny P.P. Porty Lotnicze – Oferujemy bardzo szczegółowe, a dla nas kosztowne opracowania, które udostępniamy przewoźnikom, zapewniamy wsparcie marketingowe. Od 1 października będą obowiązywać nowe stawki opłat lotniskowych, sięgające 99%.- Dzięki takiemu rozwiązaniu port może zadbać o inwestycje. O możliwościach finansowania inwestycji uczestnicy rozmawiać będą w piątek.

Wieczorna Gala Awionetki 2009, zorganizowana z okazji jubileuszu Konferencji Airports 2009 wyróżni branżę w kategoriach takich jak: najlepszy port lotniczy, najlepsza linia lotnicza, osobistość roku, najważniejsze wydarzenia, najbardziej innowacyjny produkt/usługa.
- Pierwsza edycja Gali Awionetki to dla nas bardzo ważne wydarzenie. Impreza będzie się odbywać cyklicznie. Nominacje do Nagrody Awionetki zgłaszane są poprzez naszą stronę internetową zarówno przez pasażerów jak i przedstawicieli branży. O ostatecznym wyniku decyduje kapituła konkursowa, do której należą uznane osobistości w sektorze lotnictwa. – mówi Alan Arent, Kierownik działu Actia Conferences.

forum transportu wiadomości Lotniska vs. Linie lotnicze ? jaka przyszłość czeka branżę?