Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
 1. #1
  Amadeusz
  Goście

  Domyślnie IATA na co komu dziś...


  Polecamy

  ...potrzebny tenże twór i jakie zadania ważne ma do wypełnienia w dzisiejszym świecie?

 2. #2
  Zbanowany
  Dołączył
  Aug 2008
  Mieszka w
  Bielsko-Biała
  Wpisów
  10

  Domyślnie

  Witaj Amadeuszu,
  no jak to po co? A kto będzie nadawał kody IATA?
  Ostatnio edytowane przez Raffij ; 12-12-2009 o 21:12 Powód: orto

 3. #3
  Amadeusz
  Goście

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez raffij Zobacz posta
  Witaj Amdeuszu,
  no jak to po co? A kto będzie nadawał kody IATA?
  hehe, no stąd też nieśmiało zapytałem

 4. #4
  Awatar Dash7

  Dołączył
  Oct 2009
  Mieszka w
  WAW

  Domyślnie

  Wydają wiele publikacji, które są niemal ogólnoświatowymi standardami (niemal, bo formalnie to rekomendacje). Na przykład zasady przewozu cargo, materiałów niebezpiecznych (DGR), postępowania w sytuacjach kryzysowych, SSIM - czyli koordynacja slotowa w portach, opracowują standardy dokumentacji przewozowej, standardy obsługi naziemnej (AHM) i dziesiątki innych. Prowadzą rozliczenia między liniami (claering house) - np. jak LOT się spóźni i pax leci via np LH, to rozliczenia między liniami prowadzone są właśnie via IATA. Próbują z dużym powodzeniem stworzyć wspólne standardy dotyczące bezpieczeństwa operacji w przewozie zarobkowym dla wszystkich przewoźników na całym świecie (IOSA) - nikt inny do tej pory tego nie próbował; podobne zasady dla agentów handlingowych (ISAGO); mają wiele tzw. pooli (np. paliwowy, odlodzeniowy) - czyli mniej więcej linie się umawiają i robią wspólną bazę danych dotyczącą audytów agentów paliwowych, odlodzeniowych; gromadzone dane dostępne są dla członków poolu odpłatnie.
  Poza tym prowadzą jedne z najlepszych szkoleń dotyczących wszelkich aspektów lotnictwa cywilnego (dla linii, nadzorów, organizacji) - w sumie z kilkaset tematów.

  IATA to nie tylko twór zżerający kasę linii - naprawdę robią wiele praktycznych rzeczy , zresztą członkostwo w IATA jest dobrowolne. Z drugiej strony nawet te linie które nie należą do IATA i tak siłą rzeczy korzystają z wielu rozwiązań opracowanych przez stowarzyszenie. Co więcej - zrobili znacznie więcej dla rozwoju bezpieczeństwa lotnictwa niż niejeden nadzór.. A że cały czas kojarzeni są tylko z regulacją taryf - to inna sprawa.

 5. #5
  Amadeusz
  Goście

  Domyślnie

  Dash7, dzięki za obszerną odpowiedź. No właśnie mnie z niczym innym jak rozliczenia się specjalnie IATA nie wiąże. A rozliczenia pomału przecież topnieją. Tym moim pytaniem chciałem zwrócić uwagę czy IATA to twór mający na coś wpływ czy tylko opiniotwórczy, coś jak ONZ.

 6. #6
  Awatar Dash7

  Dołączył
  Oct 2009
  Mieszka w
  WAW

  Domyślnie


  Polecamy

  Właściwie IATA to coś więcej niż tylko "ciało" opinotwórcze - choć formalnie nie tworzą przepisów niektóre z ich wymagań - to podstawa (np zasady przewozu materiałów niebezp.), choć w większości ogarniają sprawy handlowo-operacyjne. Agendą ONZ jest ICAO, które formalnie tworzy standardy - np. aneksy. A na podstawie aneksów - powstają przepisy związane z bezpieczeństwem obowiązujące w danym kraju (np FAR, EU-OPS) - w największym skrócie.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •