Za tvn24.pl Wzlot Airbusa - Najnowsze informacje - Informacje - portal TVN24.pl - 11.01.2010

WIĘKSZE ZAPOTRZEBOWANIE NA SAMOLOTY?
Airbus zanotował lepsze dane produkcyjne niż się spodziewał. We wtorek ogłosi je oficjalnie

Producent największych samolotów świata - Airbus - cieszy się ze... wzlotów. Firma w 2009 roku wyprodukowała więcej samolotów niż przed rokiem, a zamówień na przyszły rok ma więcej niż oczekiwała. Airbusy zakryją niebo? Nie do końca.
Według francuskiej gazety "Les Echos" szefowie Airbusa mogą otwierać szampana.

Lepiej niż przed rokiem Airbus A380 trochę się zepsuł
Nie ma samolotów niezawodnych i nawet tym najnowocześniejszym zdarzają się... czytaj więcej »

Dwupiętrowym Airbusem na wulkaniczną wyspę
840 osób w jednym samolocie?! Wydaje się niemożliwe, ale jednak. Airbus... czytaj więcej »We wtorek w Sewilli mają ogłosić swoje wyniki finansowe. Mimo kryzysu, na samoloty Airbusa zapotrzebowanie nie spadło. Ba, wręcz przeciwnie - wzrosło. W 2009 roku Airbusy wyprodukowały bowiem więcej samolotów niż rok wcześniej - 498 wobec 483 w 2008 roku.

Ponadto, rejestr zamówień jest wyższy niż się spodziewano. Firma oczekiwała zamówień na 300 samolotów. Na koniec 2009 roku liczba ta wzrosła o 11.

Wolą Airbusy od Boeingów

Firma może być zadowolona, bo po kryzysie radzi sobie najlepiej spośród innych firm branży lotniczej. W ubiegłym tygodniu największy konkurent tego europejskiego producenta samolotów - amerykański Boeing - podał, że jego klienci w minionym roku zamówili tylko 142 samoloty. To najmniej od co najmniej 2003 roku!

Airbusowi raczej nie pomógł ich "specjalny" produkt - największy samolot świata A380 w wersji na... 840 osób. Spodziewano się zapotrzebowania na 22 sztuki, a zgłosiło się tylko 10 chętnych. I nie pomógł firmie listopadowy pokaz dwupiętrowca na targach lotniczych w Dubaju.