Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
 1. #1

  Dołączył
  Feb 2007

  Domyślnie PPL chce inwestować w zagraniczne porty [DGP]


  Polecamy

  Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) już zarzuciło sieć w poszukiwaniu celów do przejęcia. W orbicie zainteresowań PPL są lotniska w Kijowie, Atenach, a nawet Bratysławie. Eksperci twierdzą, że to dobry plan. – Zwłaszcza w odniesieniu do Kijowa – mówi Zbigniew Sałek, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Menedżerów Lotnisk.
  Na wymianę ze wschodu na zachód stawia również narodowy przewoźnik. Marcin Piróg, szef PLL LOT, chwali zresztą także lotnisko w Bratysławie. Według niego Bratysława to rynek z dużym niewykorzystanym potencjałem, który można szybko obudzić, wprowadzając tam namiastkę narodowego operatora.
  Jak twierdzą eksperci, wchłonięcie Bratysławy przez PPL nie będzie trudne. Szczególnie że władze Słowacji nie kryją, że z chęcią oddadzą port firmie z odpowiednim zapleczem intelektualnym i finansowym. W PPL z pieniędzmi nie ma natomiast problemu.
  – Jesteśmy rentownym przedsiębiorstwem od lat. Jeżeli zdecydujemy się na akwizycję, na pewno nie zabraknie nam środków – deklaruje Michał Marzec, naczelny dyrektor PPL.
  I choć nie podaje wyniku za 2010 r., wiadomo, że był on lepszy niż rok poprzedni, w którym firma zarobiła na czysto 100 mln złotych. To tylko jedna ósma zysku, jaki firma wypracowała od roku 2005. Eksperci zwracają uwagę, że wyniki byłyby jeszcze lepsze, gdyby z firmy przed czterema laty w osobne przedsiębiorstwo nie wyodrębniono Agencji Ruchu Lotniczego, zarządzającej przestrzenią powietrzną naszego kraju.
  Jak zapewnia Michał Marzec, przeszkodą w przejęciach nie jest też formuła prawna. – To nie ma znaczenia. W Europie nie ma jednego powszechnie obowiązującego modelu działalności dla przedsiębiorstw takich jak nasze – dodaje Marzec.
  PPL jako przedsiębiorstwo państwowe od lat nie może się doczekać przekształcenia w spółkę prawa handlowego, mimo że zmiana organizacyjna formalnie wymaga tylko krótkiej nowelizacji ustawy regulującej działalność przedsiębiorstwa.
  – Nie będzie komercjalizacji przedsiębiorstwa przed wyborami – już zastrzega anonimowo osoba z kierownictwa w Ministerstwie Infrastruktury.
  Ale po wyborach w PPL dojdzie nie tylko do zmiany formuły działania, lecz także rozpocznie się sprzedaż akcji, które przedsiębiorstwo wciąż posiada w regionalnych portach lotniczych. Warto dodać, że tylko za akcje w spółce zarządzającej krakowskim lotniskiem PPL może zgarnąć od 300 do 500 mln zł. Zdaniem ekspertów to wystarczające środki na poważne myślenie o przejęciach za granicą. Zbigniew Sałek zauważa, że dużą rolę w zrealizowaniu planu przejęć odegrają politycy. Przez brak wsparcia właśnie z ich strony kilka lat temu PPL straciło szansę na zarządzanie niektórymi lotniskami w Afganistanie i Iraku.
  Wow & kudos dla PPLu - w dziedzinie przewozów i samolotów jesteśmy dętki, może staniemy się potęgą w dziedzinie lotnisk chociaż

  Ambicje nie mieszczą się w ciasnych ramach ulic otaczających płytę Okęcia widać...


  Powodzenia im życzę

 2. #2
  ols
  ols jest nieaktywny
  Awatar ols

  Dołączył
  Jan 2010

  Domyślnie

  z chęcią oddadzą port firmie z odpowiednim zapleczem intelektualnym i finansowym. W PPL z pieniędzmi nie ma natomiast problemu
  Czy autor chciał przemycić tu coś o zapleczu intelektualnym PPL?

 3. #3

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  CTR warszawa
  Wpisów
  109

  Domyślnie


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez Stoarn Zobacz posta
  może staniemy się potęgą w dziedzinie lotnisk chociaż
  Jakbyś znał pogłoski w jaki sposób odbywa się rekrutacja, to byś zwątpił w to zdanie.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •