Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    Awatar Gabec

    Dołączył
    Jan 2007
    Mieszka w
    KRK

    Domyślnie Proces w Bülach (ZH)/Litwiński na ławie oskarżonych


    Polecamy

    Archiwum tego tematu znajdziecie:
    http://www.lotnictwo.fora.pl/viewtop...t=5534&start=0

    Dalszą rozmowę proszę prowadzić tutaj.

  2. #2

    Dołączył
    Feb 2007

    Domyślnie

    W procesie 19 byłych członków kierownictwa SAirGroup i Swissaira prokurator zażądał kary 6 miesięcy więzienia dla Mario Cortiego oraz kar więzienia w zawieszeniu i grzywien od 38 tys. do 1,08 mln franków dla reszty oskarżonych.
    Pełen artykuł dzisiejszego NZZ po angielsku

  3. #3
    Awatar Marcin747

    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    Jerozolima, Izrael

    Domyślnie

    Szefowie Swissairu uniewinnieni


    Sąd rejonowy w Bülach pod Zurychem uniewinnił wszystkich 19 oskarżonych o doprowadzenie do likwidacji linii lotniczej Swissair. Jednocześnie orzekł wypłacenie im znacznych odszkodowań.


    Główny oskarżony, ostatni szef rady nadzorczej Swissairu Mario Corti został oczyszczony z zarzutów. Poza tym otrzyma 100 tys. franków (ok. 230 tys. zł) zwrotu kosztów obrony i 488 tys. franków (ponad 1,1 mln zł) odszkodowania. Groziło mu 28 miesięcy więzienia i duża grzywna. Inni oskarżeni mogą liczyć na sumy od 100 tys. do 300 tys. franków.

    - Spodziewaliśmy się uniewinnienia, ale nie odszkodowań - stwierdził wzruszony działacz związku zawodowego personelu kabinowego Swissairu Urs Eicher. Łączna suma odszkodowań przekracza milion franków - dodał. Wyrok sędziego Andreasa Fischera uniewinnia m.in. członków rady nadzorczej szwajcarskiego przewoźnika: b. prezesa banku Crédit Suisse Lukasa Mühlemanna, bankiera Benedicta Hentscha, Thomasa Schmidheiny z grupy cementowej Holcim, jednego z większych akcjonariuszy Swissairu, oraz b. prezesa Philippe Bruggissera, który zaczął strategię ekspansji Swissairu prowadzącą do jego ruiny, kolejnych dawnych dyrektorów finansowych Georges'a Schordereta i Jacqualyn Fouse.

    W gronie tym był także Jan Litwiński, były prezes PPL LOT, któremu zarzucono niewspółmierne do świadczonych usług zarobki jako konsultanta. Swissair w ramach ekspansji kupił udziały w polskim przewoźniku (i ma je nadal jego następca). - Wierzyłem, że taki właśnie będzie wyrok. Całe życie postępowałem zgodnie z prawem - oświadczył "Rz" Litwiński. Wyroku nie pojmuje b. kapitan Swissairu Roland Bürki, bo oznacza on dla niego dalsze obciążenie podatników.

    Akt oskarżenia zarzucał tym osobom, stanowiącym elitę gospodarczo-finansową w Szwajcarii, naruszanie przepisów w zarządzaniu przewoźnikiem i doprowadzenie do jego bankructwa w 2001 r. Proces się zaczął na początku roku i trwał siedem tygodni. Obrońcy występowali o uniewinnienie ich klientów. Swissaira, który przystąpił do rujnującej strategii kupowania aktywów (LOT, Sabena, Cross-air, AOM/Air Liberté. LTU, Balair) dobił kryzys w transporcie lotniczym na świecie po zamachach w USA 11 września 2001 r.

    afp., p.r.,

    http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/...omia_a_10.html
    Zaorać, buraki posiać...

  4. #4

    Dołączył
    Feb 2007

    Domyślnie

    No coz, pora sie chyba wynosic z tego "wspanialego" kraju... tylko do cholery gdzie?

  5. #5

    Dołączył
    Feb 2007

    Domyślnie


    Polecamy

    Cytat Zamieszczone przez muflon
    No coz, pora sie chyba wynosic z tego "wspanialego" kraju... tylko do cholery gdzie?
    Może być tylko gorzej...

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •