Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
 1. #1

  Dołączył
  Mar 2009

  Domyślnie Oblodzenie ściany wewątrz samolotu pasażerskiego


  Polecamy

  Witam!

  Mam pytanie to znawców tematu - po raz pierwszy bowiem zetknąłem się z lodem wewątrz kabiny pasażerskiej. Dlatego nie wiem czy jest to powszechne czy też wręcz przeciwnie.

  Wczoraj leciałem Ryanair-em na trasie 2.45h i ok 20 minut przed lądowaniem na ścianie obok mnie zauważyłem warstwę szronu i lodu grubości ok 4mm. Warstwa ta miała 4cm szerokości, ok 25 długości i przebiegała równolegle do powierzchni, tuż poniżej oparcia na łokieć (siedziałem w rzędzie 20, pod koniec skrzydeł). W poprzednim rzędzie zauważyłem identyczny pasek lodu. Przyłożyłem rękę i zaraz zaczęło to topnieć, ale miejsce było na tyle zimne że po chwili znów zaczęło tężeć. W tym momencie zaczęliśmy zejście do lądowania i po kilku minutach lód sam stopniał.

  Z czego to mogło wynikać i co mam o tym myśleć ?

 2. #2
  Awatar konradeck

  Dołączył
  Aug 2008
  Mieszka w
  EPWA

  Domyślnie

  mogło to wynikać z praw fizyki

  Jak leciałeś, na zewnątrz panowała temperatura poniżej -50stC. Kadłub jest metalowy i przewodzi ciepło (w tym przypadku zimno ). Widocznie w tym miejscu szła jakaś wręga albo inny element usztywniający kadłub. A ponieważ miało na sobie mniejszą warstwę materiału termoizolacyjnego, to zrobił się typowy "mostek" cieplny i w tym miejscu wewnętrzna osłona kabiny była dużo chłodniejsza. A jak się zrobiła tak zimna to skropliła się para, która i tak była w powietrzu w kabinie i zamarzła.
  Norma, np. na wyjściu awaryjnym w E145 zawsze jest 4-6 śladów w miejscach, gdzie są zamki. Nic groźnego

  Domyślam się, że kojarzysz to ze zjawiskiem "oblodzenia" samolotów, ale to nie o takie oblodzenie chodzi.

  Niebezpieczne oblodzenie (patrz ostatnio nagłośniona katastrofa DASHa pod Buffalo) polega na odkładaniu się lodu na zewnątrz kadłuba, w szczególności na krawędziach natarcia i powierzchniach nośnych. Ale samoloty komunikacyjne mają bardzo skuteczne metody walczenia z tego typu oblodzeniami, więc, jak to mówią w Australii No worries, mate!
  Pozdrawiam
  Konradeck

  Nigdy nie pozwól, by samolot zabrał Cię w miejsce, którego Twój umysł nie odwiedził w ciągu ostatnich 5 minut.

 3. #3

  Dołączył
  Mar 2009

  Domyślnie

  @konradeck
  Dzięki za odpowiedź - uspokoiłeś mnie

  Nie tyle zdziwił mnie sam fakt oblodzenia, co jego przyczyna. W pierwszej chwili skojarzyłem że: dostęp zimnego powietrza z zewnątrz = obniżona szczelność kadłuba.
  Teraz już wiem że nie wziąłem pod uwagę nierównomiernie rozłożonego materiału termoizolacyjnego w osłonie kabiny

 4. #4

  Dołączył
  Sep 2007
  Mieszka w
  poz

  Domyślnie

  A jak to jest, że na ziemi samoloty sie odmraża, a na przelotowej przy zawsze ujemnych temp. nie ma takiej potrzeby. Tarcie powietrza podgrzewa czy jak?

 5. #5
  Moderator
  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  OTBD; EPWA

  Domyślnie

  Przede wszystkim - ODLADZA się oraz zabezpiecza, a nie odmraża, zawsze wtedy, kiedy jest lub był jakiś opad (deszcz, śnieg), ew. samolot jest oszroniony, szczególnie górne powierzchnie skrzydeł. Najczęściej jest przy temperaturach poniżej +5 (w Skandynawii często +10 - pokłosie wypadku MD-80 z roku chyba 1991) Dlaczego wtedy? Bo przy tych temperaturach opad może tworzyć oblodzenie znacząco obniżające własności aerodynamiczne samolotu. Dlaczego nie w powietrzu? Bo w powietrzu oblodzenie tworzy sie na części nosowej profilu skrzydła, a te są zabezpieczone instalacją p-oblodzeniową.
  Pozdrawiam!
  Piotr

 6. #6

  Dołączył
  Sep 2007
  Mieszka w
  poz

  Domyślnie


  Polecamy

  dzieki za wyczerpująca odpowiedź

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •