Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
 1. #1

  Dołączył
  Jan 2010
  Mieszka w
  warszawa

  Domyślnie Samolot a korytarz powietrzny


  Polecamy

  Witam. Może, ktoś byłby tak miły, i mógłby mi pomóc w pewnej sprawie, która mnie nurtuje. Chodzi mi mianowicie o to. Leci przykładowo samolot rejsowy, z daną prędkością, na odpowiedniej wysokości, w określonym korytarzu powietrznym. Ale tym samym korytarzem nawet na tej samej wysokości lecą różne inne samoloty. Jak pilot, czy kontrola, ma wskazać odpowiednie miejsce w danym korytarzu, żeby samolot znajdował się na przykład bliżej prawej strony, albo bliżej środka tego korytarza. Wysokość to prosta sprawa, ale położenie w poziomie, to już chyba trudniej określić, czy znajduje się 200 metrów, czy 250 itd.
  Jak to jest rozwiązane. Przepraszam, jeśli pytanie jest zagmatwane.
  pozdrawiam serdecznie
  robertkuch

 2. #2
  Awatar mick

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Luxemburg/Bolesławiec/Wrocław

  Domyślnie

  A po co mu kazać lecieć z lewej czy prawej?. Jest separacja pozioma (XX mil) i pionowa (1000/2000 stóp) i starczy. (Z przeciwka też nie wlecą na siebie bo są na "nieparzystych" i "parzystych" poziomach).
  UL986, UP861, UP733, UN869, LASIS-DIBED

 3. #3
  Awatar Atco

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie

  Żeby lepiej złapać jak to działa, zapomnij o "korytarzach". Wyobraż sobie potoki samolotów lecące w róznych kierunkach, niektóre oczywiście w takich samych czy podobnych. Praca kontrolera polega, jak napisał kolega wyżej, na tym, żeby te samoloty nie znalazły się od siebie bliżej niż 1000 stóp w pionie (w niektórych przypadkach 2000) czy, również zależnie od przestrzeni, 3, 5, 7 czy 16 mil morskich od siebie. Taka minimalna odległośc (czy to w pionie czy w poziomie) nazywana jest separacją - pionową lub poziomą. I cała sztuka polega na tym, że któraś z nich musi być zastosowana. Niekoniecznie obie naraz
  "Rząd nie zamawiał analiz, które uzasadniałyby konieczność budowy CPK. Wild mówi, że wydłużyłoby tylko proces inwestycyjny."

 4. #4

  Dołączył
  Jan 2010
  Mieszka w
  warszawa

  Domyślnie

  Witam. Dziękuję za odpowiedzi, ale chyba żle skonstruowałem pytanie. Bo nie do końca sprawa jest jasna dalej. Może inaczej. Korytarz powietrzny ma 10 lub 20 NM. I ile jest w takiej szerokości separacji w poziomie. Kilkadziesiąt na pewno. I o to mi chodzi, że wysokość można okreslić, ale położenie bardziej na prawo lub lewo lub bliżej środka, żeby się nie zderzyć też musi być jakoś ściśle określona. A jak to wymierzyć. Na ulicy widać jej szerokość od - do. A w powietrzu?? Nie wiem przejrzyście to teraz napisałem.

 5. #5

  Dołączył
  Jan 2009
  Mieszka w
  KPRB

  Domyślnie

  Znowu zle rozumujesz. Korytarz powietrzny to nie autostrada wielopasmowa gdzie oboko moga rownolegle latac samoloty. Obecnie wszyscy lataja tylko SRODKIEM korytarza, jest tylko jeden "pas". Tak, korytarz powietrzny to taka ulica ktora ma ta szerkosc powiedzmy 10 NM ale wyboraz sobie ze w samym centrum ulicy biegnie namalowany bialy pas i wszyscy musza idealnie trzymac sie tego namalowanego pasa, tej precyzji wymagaja od pilotow. Samoloty ustawia sie w korytarzu jeden za drugim a nie obok siebie. A po drugie nie wszystkie samoloty zawsze w kazdej chwili lataja korytarzem, zdarza sie ze moga latac poza korytarzami, i dlatego panuje ogolna zasada co do separacji w pionie i poziomie ktora ci podano powyzej (i te liczby obowiazuja obojetnie czy lecisz w korytarzu czy poza nim).

 6. #6

  Dołączył
  Jan 2010
  Mieszka w
  warszawa

  Domyślnie

  O, i o taką odpowiedż mi chodziło. Dziękuję serdecznie. Wszystko jasne.
  pozdrawiam serdecznie
  robertkuch

 7. #7
  Awatar mick

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Luxemburg/Bolesławiec/Wrocław

  Domyślnie


  Polecamy

  Jeszcze uściślając - to nie korytarz, a droga.
  UL986, UP861, UP733, UN869, LASIS-DIBED


Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •